Home theatre room


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Mάιστα , ξεκίνα από το άδειασμα πρώτα. Μετά θα σου πουν τα παιδιά τι άλλο και πως να πορευτείς.
Σημαντικό όμως να αδειάσει ο χώρος.
Πολύ καφάσι ρε παιδάκι μου.
Εχουμε παραγωγές ροδάκινων αγόρινα μου και επίσης ο πατέρας μου μάστορας όποτε ναι παίζει πολύ εργαλείο ναι έχω πολύ δουλειά... Να στοκαριστει να γίνουν λεία τα ντουβαρια κτλπ
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Περίμενε δεν είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί στοκάρισμα.
Γιατί να μην το γλυτώσεις αν μπορείς?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Περίμενε δεν είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί στοκάρισμα.
Γιατί να μην το γλυτώσεις αν μπορείς?
Για να είναι λείο αγόρινα μου θέλω λίγο να τον περιποιηθώ τον χώρο ο τοίχος είναι γαρτικος αν ξες την λέξη αυτή θέλω να χει και Μια ομορφιά αφού θα με κοστίσει λίγο επίσης σε κάποια σημεία κάτω χαμηλά αλλά και πάνω λείπουν κάποια κομμάτια Τοιχου οπότε θέλει μια περιποίηση
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...ευνοητο το γεγονος οτι απο την στιγμη που βρισκεσαι σε αναζητηση καποιου επαγγελματια/ειδικου να σε βοηθησει, εμεις εχουμε δεμενα τα χερια στις προτασεις μας.. 🐒
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Για να είναι λείο αγόρινα μου θέλω λίγο να τον περιποιηθώ τον χώρο ο τοίχος είναι γαρτικος αν ξες την λέξη αυτή θέλω να χει και Μια ομορφιά αφού θα με κοστίσει λίγο επίσης σε κάποια σημεία κάτω χαμηλά αλλά και πάνω λείπουν κάποια κομμάτια Τοιχου οπότε θέλει μια περιποίηση
δεν θέλουμε λείες επιφάνειες σε τέτοια μέρη....:)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Ρίξε μια διάτρητη γυψοσανίδα γύρω γύρω ολοβερ, και στο ταβάνι.
Βάφτη μαύρη για να έχεις καλό κοντράστ στην εικόνα, να φτιάξεις μπατ κέιβ.
Πίσω από τη γυψοσανίδα χώσε 10 πόντους πυκνή απορρόφηση, πετροβαμβακα μεγάλου βάρους.
Βάλε κάτω μια λεπτή μοκέτα, σκουρη, καλό είναι και το κόκκινο.
Και τέλος ο χώρος.

Βάλε ένα πολύ χαμηλό καναπέ, να ξαπλωνοκάθεσαι να γουστάρεις.

Βάλτον κοντά στην οθόνη, όχι στο τέρμα του χώρου, άσε από πίσω μπόλικο χώρο για ποπκορνιέρα και ψυγείο με μπύρες.

Οθόνη μπορείς να φτιάξεις βαφοντας μια πλάκα ξύλου mdf ή ισια κανονική γυψοσανίδα με χρώμα goo. Γκουγκλαρε θα το βρεις.
Το ξύλο θα σου βγει πιο φτηνά, δε θέλει και στοκαρισμα ξύσιμο.

Μετά ψώνισε 4 σαμπ και 11 μικρούς δορυφόρους. Μικρούς στο μάτι, αλλά με 8-ιντσο γουφερ. Όλοι ίδιοι, να είναι μονότονο.

Αυτά.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Ρίξε μια διάτρητη γυψοσανίδα γύρω γύρω ολοβερ, και στο ταβάνι.
Βάφτη μαύρη για να έχεις καλό κοντράστ στην εικόνα, να φτιάξεις μπατ κέιβ.
Πίσω από τη γυψοσανίδα χώσε 10 πόντους πυκνή απορρόφηση, πετροβαμβακα μεγάλου βάρους.
Βάλε κάτω μια λεπτή μοκέτα, σκουρη, καλό είναι και το κόκκινο.
Και τέλος ο χώρος.

Βάλε ένα πολύ χαμηλό καναπέ, να ξαπλωνοκάθεσαι να γουστάρεις.

Βάλτον κοντά στην οθόνη, όχι στο τέρμα του χώρου, άσε από πίσω μπόλικο χώρο για ποπκορνιέρα και ψυγείο με μπύρες.

Οθόνη μπορείς να φτιάξεις βαφοντας μια πλάκα ξύλου mdf ή ισια κανονική γυψοσανίδα με χρώμα goo. Γκουγκλαρε θα το βρεις.
Το ξύλο θα σου βγει πιο φτηνά, δε θέλει και στοκαρισμα ξύσιμο.

Μετά ψώνισε 4 σαμπ και 11 μικρούς δορυφόρους. Μικρούς στο μάτι, αλλά με 8-ιντσο γουφερ. Όλοι ίδιοι, να είναι μονότονο.

Αυτά.
ηχεία και ενισχυτή έχει
svs prime και denon κάτι...με atmos
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Με τοσο χαμηλο ταβανι αν βαλει στην οροφη γυψοσανιδα οταν περπαταει θα βρισκει το κεφαλι του στην οροφη. Για την ακριβεια καπου στο 1.80 θα κατεβει το υψος με την γυψοσανιδα. Τα δε ηχεια ατμος θα κατεβαινουν στο επιπεδο των ματιων του οταν καθεται.

Γενικα επειδη ειναι αρκετα χαμηλοταβανη η οροφη πιστευω οτι μπορεις να ντυσεις τα ντουβαρια με φελλό. Θα εχεις μικρη απορρόφηση. Ομοιογενεια ομως παντου. Η ελαστικοτητα του φελλου θα βοηθησει και στην διαχυση σε καποιο βαθμο. Κερδιζεις σε χωρο. Και στο πατωμα φελλος! Ο φελλος δεν ειναι φθηνος αλλα ουτε και απαγορευτικη τιμη.

Προσοχη, οπως ειπε και ο πιο πανω, αποσταση του καναπε απ τον πισω τοιχο τουλαχιστον ενα μετρο. Το ταβανι σιγουρα ειναι μπετον. Αρα κολλητά καπως θα μπουνε τα ατμος.

Αυτό εννοούσα .
Αυτους τους δυο μην τους ακους. Εχουν παντου ιδιες αποψεις. Αδερφες ψυχες ενα πραγμα! :rofl: :headbang:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ρίξε μια διάτρητη γυψοσανίδα γύρω γύρω ολοβερ, και στο ταβάνι.
Βάφτη μαύρη για να έχεις καλό κοντράστ στην εικόνα, να φτιάξεις μπατ κέιβ.
Πίσω από τη γυψοσανίδα χώσε 10 πόντους πυκνή απορρόφηση, πετροβαμβακα μεγάλου βάρους.
Βάλε κάτω μια λεπτή μοκέτα, σκουρη, καλό είναι και το κόκκινο.
Και τέλος ο χώρος.

Βάλε ένα πολύ χαμηλό καναπέ, να ξαπλωνοκάθεσαι να γουστάρεις.

Βάλτον κοντά στην οθόνη, όχι στο τέρμα του χώρου, άσε από πίσω μπόλικο χώρο για ποπκορνιέρα και ψυγείο με μπύρες.

Οθόνη μπορείς να φτιάξεις βαφοντας μια πλάκα ξύλου mdf ή ισια κανονική γυψοσανίδα με χρώμα goo. Γκουγκλαρε θα το βρεις.
Το ξύλο θα σου βγει πιο φτηνά, δε θέλει και στοκαρισμα ξύσιμο.

Μετά ψώνισε 4 σαμπ και 11 μικρούς δορυφόρους. Μικρούς στο μάτι, αλλά με 8-ιντσο γουφερ. Όλοι ίδιοι, να είναι μονότονο.

Αυτά.
Καλησπέρα πάσα μου κοίτα εγώ ήθελα σωστή τοποθέτηση αποφοφητικων πχ και στους τοίχους με πλάκες όχι απλά ένα πετροβάμβακα που καλό θα κάνει αλλά στα βτουβαρια τι θα χρειαστεί για να κουρδιστει κατάλληλα ο χώρος 🤔🤔🤔
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για το Μονολίθ 15 γιατί είδα ένα βίντεο σήμερα το πρωί που ο άλλος έλεγε ότι ήταν πολύ boomy στα χαμηλά και ότι είχε ακούσει και το pb1000 και ήταν κρυσταλλο ο ήχος του τι άποψη έχετε όσο αναφορά την καθαρότητα του μπάσου ανάμεσα στα svs και το Μονολίθ γιατί δεν θέλω να πάρω Σάμπ που να βοηζουν σε καμία των περιπτώσεων πήγα στην imax να δω μια ταινία και το μπάσο ήταν σκληρό και καθόλου βουητό και πήγα είδα μετά από μερικές μέρες σε έναν λάιτ σινεμά και σε 1 2 φάσεις ο ήχος έγινε boomy θα ήθελα την άποψη σας
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης το εκάστοτε σαμπ σε συνδιασμό με το χώρο
Επίσης ένα σαμπ που κατεβαίνει πιο χαμηλά από ένα άλλο δημιουργεί περισσότερο αυτό που λες βαβούρα .
Κάνενα σινεμά δεν έχει σαμπ που κατεβαίνει κάτω από τα 40 χερτζ νομίζω
Αυτό που ακούς στο σινεμά είναι το midbass και νομίζεις ότι είναι χαμηλό μπάσο αλλά πολύ απλά δεν είναι
Εάν πάρεις πχ ένα minidsp και ρυθμίσεις το σαμπ σωστά βάση του χώρου σου δεν θα έχεις βαβούρα
Όσο ποιο φροντισμενο χώρο έχεις , τόσο πιο στακατο μπάσο θα έχεις αλλά και θα χρειάζεσαι και περισσότερα σαμπ στον ίδιο χώρο .
Το λιγότερο που χρειάζεται ένα χωρος είναι τουλάχιστον 2 σαμπ .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μην πετάξεις λεφτά σε στοκαρισματα κλπ.
Δώσε τα στην φροντίδα του χώρου
Κοινώς φτιάξε το rt60 του χώρου και μετά αγοράζεις -βαζεις τα ηχεία , ενισχυτές κλπ
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης το εκάστοτε σαμπ σε συνδιασμό με το χώρο
Επίσης ένα σαμπ που κατεβαίνει πιο χαμηλά από ένα άλλο δημιουργεί περισσότερο αυτό που λες βαβούρα .
Κάνενα σινεμά δεν έχει σαμπ που κατεβαίνει κάτω από τα 40 χερτζ νομίζω
Αυτό που ακούς στο σινεμά είναι το midbass και νομίζεις ότι είναι χαμηλό μπάσο αλλά πολύ απλά δεν είναι
Εάν πάρεις πχ ένα minidsp και ρυθμίσεις το σαμπ σωστά βάση του χώρου σου δεν θα έχεις βαβούρα
Όσο ποιο φροντισμενο χώρο έχεις , τόσο πιο στακατο μπάσο θα έχεις αλλά και θα χρειάζεσαι και περισσότερα σαμπ στον ίδιο χώρο .
Το λιγότερο που χρειάζεται ένα χωρος είναι τουλάχιστον 2 σαμπ .
Μην πετάξεις λεφτά σε στοκαρισματα κλπ.
Δώσε τα στην φροντίδα του χώρου
Κοινώς φτιάξε το rt60 του χώρου και μετά αγοράζεις -βαζεις τα ηχεία , ενισχυτές κλπ
Έλα αγορινα καλημέρα το rt60 πρέπει να το φτιάξω αλλά πρέπει να έχω το μπάσο πρώτα σωστά? Θα τα κάνω μεθοδικά όλα μόλις μου έρθει το σαμπ επίσης εσύ τι άποψη έχεις για το αναλογία Σάμπ με χώρου η δεν παίζει καμιά σχέση πιστεύεις ?
Έλα αγορινα καλημέρα το rt60 πρέπει να το φτιάξω αλλά πρέπει να έχω το μπάσο πρώτα σωστά? Θα τα κάνω μεθοδικά όλα μόλις μου έρθει το σαμπ επίσης εσύ τι άποψη έχεις για το αναλογία Σάμπ με χώρου η δεν παίζει καμιά σχέση πιστεύεις ?
Υπαρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να ξέρεις επακριβώς ανάλογα τον χώρο σου το τι Σάμπ θα μπει?
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Με τοσο χαμηλο ταβανι αν βαλει στην οροφη γυψοσανιδα οταν περπαταει θα βρισκει το κεφαλι του στην οροφη. Για την ακριβεια καπου στο 1.80 θα κατεβει το υψος με την γυψοσανιδα. Τα δε ηχεια ατμος θα κατεβαινουν στο επιπεδο των ματιων του οταν καθεται.

Γενικα επειδη ειναι αρκετα χαμηλοταβανη η οροφη πιστευω οτι μπορεις να ντυσεις τα ντουβαρια με φελλό. Θα εχεις μικρη απορρόφηση. Ομοιογενεια ομως παντου. Η ελαστικοτητα του φελλου θα βοηθησει και στην διαχυση σε καποιο βαθμο. Κερδιζεις σε χωρο. Και στο πατωμα φελλος! Ο φελλος δεν ειναι φθηνος αλλα ουτε και απαγορευτικη τιμη.

Προσοχη, οπως ειπε και ο πιο πανω, αποσταση του καναπε απ τον πισω τοιχο τουλαχιστον ενα μετρο. Το ταβανι σιγουρα ειναι μπετον. Αρα κολλητά καπως θα μπουνε τα ατμος.



Αυτους τους δυο μην τους ακους. Εχουν παντου ιδιες αποψεις. Αδερφες ψυχες ενα πραγμα! :rofl: :headbang:
πρόσφατα φίλος αγόρασε πέτρινο σπίτι στο Πηλιο και επειδή είχε θεμα με το ύψος, με την βοήθεια πολ. μηχ. ( για τα στατικά του 2 ορόφου ) έσκαψε περιμετρικά το πάτωμα σε βάθος 0,60 πόντους σε απόσταση απο τον τοίχο τόση οςο να ενίσχυση και τα πέδιλα στις γωνιές !!!!!! ειναι μια λύση, μπορεί να σου ακούγεται κάπως αλλά ούτε μεγάλο κόστος έχει και την δουλειά σου θα κανείς.
 

K

kimon

Guest
Εύχομαι στον φίλο νηματοθέτη καλή χρονιά και επιτυχία στην προσπάθειά του.
Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του χώρου του (μικρός, συμμετρικός, με πολύ χαμηλό ταβάνι-ιδιαίτερα αυτό), σκέφθηκα μήπως η εγκατάσταση μιας ακριβής (σχετικά) ηχομπάρας θα του πρόσφερε πολύ μεγάλο ποσοστό της αίσθησης ενός συστήματος 5.x.4 ηχείων και ραδιοενισχυτή με πολύ μικρότερη δαπάνη, απαλλάσσοντάς τον ταυτόχρονα και από κάποιους "μπελάδες".
Θα ήταν μια καλή αρχή, μέχρι να συγκεντρώσει τις εμπειρίες που θα του επιτρέψουν (αν το κρίνει απαραίτητο) να "βουτήξει πιο βαθειά" αργότερα.
Τί λέτε;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
πρόσφατα φίλος αγόρασε πέτρινο σπίτι στο Πηλιο και επειδή είχε θεμα με το ύψος, με την βοήθεια πολ. μηχ. ( για τα στατικά του 2 ορόφου ) έσκαψε περιμετρικά το πάτωμα σε βάθος 0,60 πόντους σε απόσταση απο τον τοίχο τόση οςο να ενίσχυση και τα πέδιλα στις γωνιές !!!!!! ειναι μια λύση, μπορεί να σου ακούγεται κάπως αλλά ούτε μεγάλο κόστος έχει και την δουλειά σου θα κανείς.
Χαχαχααχα αγόρινα μου το σκέφτηκα ειλικρινά αλλά φοβάμαι μην πέσει το σπίτι 😂😂😂
Εύχομαι στον φίλο νηματοθέτη καλή χρονιά και επιτυχία στην προσπάθειά του.
Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του χώρου του (μικρός, συμμετρικός, με πολύ χαμηλό ταβάνι-ιδιαίτερα αυτό), σκέφθηκα μήπως η εγκατάσταση μιας ακριβής (σχετικά) ηχομπάρας θα του πρόσφερε πολύ μεγάλο ποσοστό της αίσθησης ενός συστήματος 5.x.4 ηχείων και ραδιοενισχυτή με πολύ μικρότερη δαπάνη, απαλλάσσοντάς τον ταυτόχρονα και από κάποιους "μπελάδες".
Θα ήταν μια καλή αρχή, μέχρι να συγκεντρώσει τις εμπειρίες που θα του επιτρέψουν (αν το κρίνει απαραίτητο) να "βουτήξει πιο βαθειά" αργότερα.
Τί λέτε;
Αγορινα έχω ήδη ηχεία και πάω για Μονολίθ 15 άστο θα κάνω ζημιά 😂
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.027
Ρίξε μια διάτρητη γυψοσανίδα γύρω γύρω ολοβερ, και στο ταβάνι.
Βάφτη μαύρη για να έχεις καλό κοντράστ στην εικόνα, να φτιάξεις μπατ κέιβ.
Πίσω από τη γυψοσανίδα χώσε 10 πόντους πυκνή απορρόφηση, πετροβαμβακα μεγάλου βάρους.
Με αυτον τον τροπο, ο χωρος χρειαζεται και αλλα πανελ acoustic treatment (τοιχους, ταβανια, bass traps κλπ) ή ξεμπερδευεις μια και καλη;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top