Home theatre room

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Έλα αγορινα καλημέρα το rt60 πρέπει να το φτιάξω αλλά πρέπει να έχω το μπάσο πρώτα σωστά? Θα τα κάνω μεθοδικά όλα μόλις μου έρθει το σαμπ επίσης εσύ τι άποψη έχεις για το αναλογία Σάμπ με χώρου η δεν παίζει καμιά σχέση πιστεύεις ?

Υπαρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να ξέρεις επακριβώς ανάλογα τον χώρο σου το τι Σάμπ θα μπει?
Δεν έχει καμμία σχέση η φροντίδα του χώρου με το σαμπ
Πρώτα φτιάχνεις χώρο και μετά αγοράζεις ηχεία η σαμπ

Δυστυχώς ξεκινάς λάθος .
Φώναξε ειδικό αφού καθαρίσεις τον χώρο
Καταλαβαίνω ότι δεν θες να πληρώσεις διότι δεν έχεις η δεν θες να δώσεις χρήματα αλλά αυτή την στιγμή πετάς λεφτά
Εννοείται ότι τα σαμπ μπαίνουν άναλογα τον χώρο όπως και ο αριθμός
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
View attachment 236513 View attachment 236514
Παιδιά Γιατί και με το ταβάνι συμβαίνει αυτό το χτύπησα και σε όλη την επιφάνεια λες και θα κατέρρεε για πείτε μου γνώμες..
δυο πράγματα ίσως συμβαίνουν :
1) ή είναι ο σοβάς έτοιμος να πέσει [αρχισε να κουφωνει και θα ξεκολλήσει από την πλακα], σε αυτή την περίπτωση , καλό είναι να τον ρίξετε εσείς, λόγω επικινδυνότητας, θα κερδίσεις και ~2 πόντους για την επένδυση
Και
2) παίζει η πλάκα να είναι zöellner (τσελνερ) και να άκουσες τον κούφιο ήχο του φελιζόλ , αν είναι έτσι είσαι τυχερός, γιατί και χώρο θα έχεις να βάλεις τα atmos (βγάζοντας το φελιζολ) και αν τα βγάλεις όλα, θα έχεις γαματη διάχυση !!

Για την τσέλνερ :
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
πρόσφατα φίλος αγόρασε πέτρινο σπίτι στο Πηλιο και επειδή είχε θεμα με το ύψος, με την βοήθεια πολ. μηχ. ( για τα στατικά του 2 ορόφου ) έσκαψε περιμετρικά το πάτωμα σε βάθος 0,60 πόντους σε απόσταση απο τον τοίχο τόση οςο να ενίσχυση και τα πέδιλα στις γωνιές !!!!!! ειναι μια λύση, μπορεί να σου ακούγεται κάπως αλλά ούτε μεγάλο κόστος έχει και την δουλειά σου θα κανείς.
μπορούμε να έχουμε φωτό από αυτό?
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Δεν έχει καμμία σχέση η φροντίδα του χώρου με το σαμπ
Πρώτα φτιάχνεις χώρο και μετά αγοράζεις ηχεία η σαμπ

Δυστυχώς ξεκινάς λάθος .
Φώναξε ειδικό αφού καθαρίσεις τον χώρο
Καταλαβαίνω ότι δεν θες να πληρώσεις διότι δεν έχεις η δεν θες να δώσεις χρήματα αλλά αυτή την στιγμή πετάς λεφτά
Εννοείται ότι τα σαμπ μπαίνουν άναλογα τον χώρο όπως και ο αριθμός
Ηχεια εχω αγόρινα απλά και ο καλιμπρατορας είναι Αθήνα πως θα έρθει εδώ που είμαι εγώ μιλάμε για βόρεια Έδεσσα πατα στο χάρτη να δείς και θα καταλάβεις κάποια πράγματα δεν μπορουν να γίνουν με καλιμπρατορα προς το παρόν ίσως με έμεση επικοινωνία και με συμβουλευτική αφού θα έχεις συχνή επαφή μαζί του ναι μόνο τότε μέχρι να να έρθει για τελική ρύθμιση
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ηχεια εχω αγόρινα απλά και ο καλιμπρατορας είναι Αθήνα πως θα έρθει εδώ που είμαι εγώ μιλάμε για βόρεια Έδεσσα πατα στο χάρτη να δείς και θα καταλάβεις κάποια πράγματα δεν μπορουν να γίνουν με καλιμπρατορα προς το παρόν ίσως με έμεση επικοινωνία και με συμβουλευτική αφού θα έχεις συχνή επαφή μαζί του ναι μόνο τότε μέχρι να να έρθει για τελική ρύθμιση
Επίσης ήδη παρήγγειλα Μονολίθ 15 ας πέσει και το σπίτι θα φύγω από χαρά
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Άποψη μου είναι πως το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις (αφού είσαι μακριά από την Αθήνα) είναι να μιλήσεις με Καστρουνή και Ζαπάντη, να δεις ποιος μπορεί να σε αναλάβει στο remote, να κάνεις ότι σου πει και να σε ρυθμίσει remotely όσο γίνεται τουλάχιστον στα ηχητικά.
Όταν ολοκληρωθεί η προσπάθεια και με τον προτζέκτορα να γίνει και μια επίσκεψη και τέλος.

Πετάς ήδη χρήματα όπως καταλαβαίνω και κάνεις τα ίδια λάθη που κάναμε όλοι μας.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Άποψη μου είναι πως το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις (αφού είσαι μακριά από την Αθήνα) είναι να μιλήσεις με Καστρουνή και Ζαπάντη, να δεις ποιος μπορεί να σε αναλάβει στο remote, να κάνεις ότι σου πει και να σε ρυθμίσει remotely όσο γίνεται τουλάχιστον στα ηχητικά.
Όταν ολοκληρωθεί η προσπάθεια και με τον προτζέκτορα να γίνει και μια επίσκεψη και τέλος.

Πετάς ήδη χρήματα όπως καταλαβαίνω και κάνεις τα ίδια λάθη που κάναμε όλοι μας.
Λεφτά που πετάω ρε αγόρινα δεν κατάλαβα?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Ηχεια εχω αγόρινα απλά και ο καλιμπρατορας είναι Αθήνα πως θα έρθει εδώ που είμαι εγώ μιλάμε για βόρεια Έδεσσα πατα στο χάρτη να δείς και θα καταλάβεις κάποια πράγματα δεν μπορουν να γίνουν με καλιμπρατορα προς το παρόν ίσως με έμεση επικοινωνία και με συμβουλευτική αφού θα έχεις συχνή επαφή μαζί του ναι μόνο τότε μέχρι να να έρθει για τελική ρύθμιση
Καλά, εγώ είμαι πιο μακριά από σένα (ζω στη Λευκωσία) και μια χαρά με βοήθησε επαγγελματίας.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Καλά, εγώ είμαι πιο μακριά από σένα (ζω στη Λευκωσία) και μια χαρά με βοήθησε επαγγελματίας.
Πώς όμως ρε αγόρινα???
Καλά, εγώ είμαι πιο μακριά από σένα (ζω στη Λευκωσία) και μια χαρά με βοήθησε επαγγελματίας.
Πώς όμως ρε αγόρινα???
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το χτίσιμο home cinema είναι όπως του σπιτιού .
Το πρώτο το κάνεις όπως μπορείς .
Το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο και ιδανικότερο από το πρώτο για διαμονή .
Το τρίτο πραγματικά είναι όπως σε βολεύει και το απολαμβάνεις πραγματικά .
Έτσι δεν λένε ?
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Χαχαχααχα αγόρινα μου το σκέφτηκα ειλικρινά αλλά φοβάμαι μην πέσει το σπίτι 😂😂😂

Αγορινα έχω ήδη ηχεία και πάω για Μονολίθ 15 άστο θα κάνω ζημιά 😂
.....για να μου λυθεί η απορία ΑΓΟΡΙΝΑ μου......στον αέρα ειναι κτισμένο και θα πεςει ??? πέδιλα δεν έχει ???
εγω εχω φαει τον τοπο να βρω κατι τετοιο ( στο εξωτερικο τα λενε slat walls και υπαρχουν παντου) και δεν μπορω να βρω πουθενα..
μπες στο Pinterest, έχει πολυ πράμα, ετοιμάζω και εγω για διάχυση.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
.....για να μου λυθεί η απορία ΑΓΟΡΙΝΑ μου......στον αέρα ειναι κτισμένο και θα πεςει ??? πέδιλα δεν έχει ???


μπες στο Pinterest, έχει πολυ πράμα, ετοιμάζω και εγω για διάχυση.
Φτιάχνεις dedicated room?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά καλησπέρα έχω ερωτήση μιας και το monolith 15 is on the way χρειάζομαι bluray player αλλά εγώ κατεβάζω ταινίες συνήθως μπορεί και 50 60 γκιγκα όσο πάει για να ακούω τέρμα την ποιότητα οπότε θα ήθελα την γνώμη σας τι θα ήταν καλύτερο να αναβάθμιση τον υπολογιστή με κάρτα ήχου που να βγάζει έξοδο hdmi να αγοράσω τον invidia shield η να πάρω bluray player αλλά εδώ θα ήθελα και μια επεξήγηση θα μπορούσα να πάρω bluray player που να βγάζει έξοδο για στικάκι οπότε να παίζω και ταινίες απτό στικάκι 50giga αλλά να παίζει τέλεια με κρυστάλλινο ήχο συν να παίζει και υπότιτλους ? Γιατι έχω ακούσει ότι δύσκολα υπότιτλοι κτλπ οπότε από αυτές τις προτάσεις τι έχετε να προτείνετε ευχαριστώ
 




Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
δυο πράγματα ίσως συμβαίνουν :
1) ή είναι ο σοβάς έτοιμος να πέσει [αρχισε να κουφωνει και θα ξεκολλήσει από την πλακα], σε αυτή την περίπτωση , καλό είναι να τον ρίξετε εσείς, λόγω επικινδυνότητας, θα κερδίσεις και ~2 πόντους για την επένδυση
Και
2) παίζει η πλάκα να είναι zöellner (τσελνερ) και να άκουσες τον κούφιο ήχο του φελιζόλ , αν είναι έτσι είσαι τυχερός, γιατί και χώρο θα έχεις να βάλεις τα atmos (βγάζοντας το φελιζολ) και αν τα βγάλεις όλα, θα έχεις γαματη διάχυση !!

Για την τσέλνερ :
Γενικα συμφωνω ...
Αν και πολυ αμφιβαλω για τσελνερ το αποθηκακι με τα τελαρα του αγοριου... παρολαυτα για τα ατμος ναι απιστευτα βολικα εαν παντα... και για διαχυση οταν δεν ειναι σε ακανονιστη μορφη αλλα ειναι σε σταθερο μοτιβο καλυτερα πολλαπλες μεμβρανες η βαρυς πετροβαμβακας (τεινει να εχει και μεμβρανοειδη λειτουργεια λογω μαζας)
Γενικα το μπασο ειναι το θεμα και σε περιορισμενους χωρους ειδικα οπως του αγοριου πρεπει εαν ειναι να καταλυφθει χωρος για ηχητικη βελτιωση το πρωτο που μπορει να γινει ειναι για τις χαμηλες συχνοτητες...
Εγω θα ακολουθουσα τις οδηγιες του ΕΑR αφου εκανα οτι ειπε ο Αrtemios ριχνοντας ολο το σοβα ακομη και αυτον που ειναι κολλημενος καλα εξοικονομοντας μερικα εκατοστα και αντι 10 εκατοστων παντου μονο μονο 5 στο πλαι και στο ταβανι...
Καλα γκρεμισματα πριν και μετα τα τελιωματα :party:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top