HTPC αντί media player...

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
Παίρνω το θάρρος να μεταφέρω τον προβληματισμό ενός φίλου συμφορουμίτη, του chipicao, εδώ. Πολύ θα με ενδιέφεραν οι απαντήσεις σας!

"Τι παραπάνω σε γενικές γραμμές θα μου προσφέρει ένα media player των 500ευρώ (πχ dune max) από ένα HTPC με τα αντίστοιχα χρήματα; Αναφέρομαι αποκλειστικά στην εικόνα και ήχο, καθώς τα υπόλοιπα συν και πλην (μέγεθος, εμφάνιση κτλ) τα έχω υπόψη μου.

Μπορώ λοιπόν να έχω την ίδια απόδοση σε εικόνα και ήχο με ένα HTPC 500 ευρώ από αντίστοιχο player ή να μην το σκέφτομαι καν διότι θα ειναι συμβιβασμός; Το μεγάλο ατού στο HTPC θα ήταν ένας καλός internet browser, ώστε να τα συνδυάζω μπροστά από την tv."

Και για να μην φανώ τσίπης, προσθέστε το πολύ κανα 200άρι ακόμα. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου το υλοποιήσει?
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Το HTPC εγώ το θεωρώ τη λύση για τα πάντα όλα, σε ότι έχει σχέση με αναπαραγωγή οποιουδήποτε αρχείου και φορμά που κυκλοφορεί, αλλά για πιο ψαγμένους που έχουν χρόνο να ασχοληθούν.Ειδικά με αυτά ωραία κουτιά που έχουν είναι χάρμα οφθαλμών και στέκονται άξια, δίπλα και στα πιο ακριβά μηχανήματα σε ένα σαλόνι ας πούμε...

Από την άλλη επειδή δεν θέλω πολλές σκοτούρες και ψαξίματα και δεν έχω και πολύ χρόνο να ασχοληθώ, προτιμώ media player προς το παρών...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
Μωρέ, κι εγώ έχω στήσει ένα υπολογιστή που παίζει τα πάντα-όλα, με 10ΤΒ σκληρούς μέσα, αλλά HTPC δεν το λες. Μάλλον προς μπαούλο φέρνει...:138:

Κι έτσι και τολμήσω να το μετακομίσω στο σαλόνι, το βλέπω να μου προσγειώνεται στο κεφάλι!:142:

Γι' αυτό ρωτάω ο δύσμοιρος, κάτι σε μαζεμένο και φτηνό παίζει?
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

...Κι έτσι και τολμήσω να το μετακομίσω στο σαλόνι, το βλέπω να μου προσγειώνεται στο κεφάλι!:142:

Εθιξες ένα λεπτό θέμα αγαπητέ Ιωάννη :137: πιστεύω όμως πως ένα κουτί σαν το παρακάτω έχει εξαιρετικό WAF (Wife Acceptance Factor) :137:

 

Μηνύματα
10.423
Reaction score
4.880
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Μπά!
WAF έχει ένα στικάκι mini usb που το βάζεις στο πίσω μέρος μιάς συσκευής και δεν φαίνεται ...οτι αγοράστηκε καθόλου! Αυτό που έβαλες την φωτό πολύ ντιζαινάτο, αλλά πόσο μπορείς να πεις ότι το αγόρασες;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Εθιξες ένα λεπτό θέμα αγαπητέ Ιωάννη :137: πιστεύω όμως πως ένα κουτί σαν το παρακάτω έχει εξαιρετικό WAF (Wife Acceptance Factor) :137:

I'm well aware of WAF!

Μπά!
WAF έχει ένα στικάκι mini usb που το βάζεις στο πίσω μέρος μιάς συσκευής και δεν φαίνεται ...οτι αγοράστηκε καθόλου! Αυτό που έβαλες την φωτό πολύ ντιζαινάτο, αλλά πόσο μπορείς να πεις ότι το αγόρασες;
500€! Να τ' αφήσω?:137:
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Ένα media player θα σου προσφέρει ευκολίες, μικρότερο όγκο, λιγότερη κατανάλωση, λιγότερο θόρυβο, καλύτερη τιμή, πιο εύκολο και εύχρηστο περιβάλλον
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

Γιάννη με πρόλαβες και άνοιξες το θέμα!:126:


Το HTPC εγώ το θεωρώ τη λύση για τα πάντα όλα, σε ότι έχει σχέση με αναπαραγωγή οποιουδήποτε αρχείου και φορμά που κυκλοφορεί, αλλά για πιο ψαγμένους που έχουν χρόνο να ασχοληθούν.Ειδικά με αυτά ωραία κουτιά που έχουν είναι χάρμα οφθαλμών και στέκονται άξια, δίπλα και στα πιο ακριβά μηχανήματα σε ένα σαλόνι ας πούμε...

Από την άλλη επειδή δεν θέλω πολλές σκοτούρες και ψαξίματα και δεν έχω και πολύ χρόνο να ασχοληθώ, προτιμώ media player προς το παρών...
Εξαρτάται τι εννοείς ψαγμένος.. Μιλάς για το στήσιμο ενός τέτοιου κουτιού ή για την χρήση του;

Εθιξες ένα λεπτό θέμα αγαπητέ Ιωάννη :137: πιστεύω όμως πως ένα κουτί σαν το παρακάτω έχει εξαιρετικό WAF (Wife Acceptance Factor) :137:
χαχα.:107: Τρομερή ορολογία. Πόσο δίκιο έχεις..


Ένα media player θα σου προσφέρει ευκολίες, μικρότερο όγκο, λιγότερη κατανάλωση, λιγότερο θόρυβο, καλύτερη τιμή, πιο εύκολο και εύχρηστο περιβάλλον
Χωρίς να έχω στην κατοχή μου HTPC ή Media player δεν θα έλεγα ότι πλέον είναι σε τέτοιο επίπεδο οι διαφορές από αυτά που βλέπω και διαβάζω. Μόνο στην κατανάλωση και στην τιμή πρέπει υπερτερή το Media player έναντι στο HTPC.


Το θέμα μας είναι κατα πόσο ένα HTPC αξίας 500 - 700 ευρώ μπορεί να σου δώσει ήχο και εικόνα αντίστοιχης ενός media player (πχ σαν το dune HD max). Αν κάποιος έχει κάποια έτοιμη πρόταση ευχαρίστων να μας την δείξει.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Mα γιατι να παρεις ενα ακριβο Μedia Player και να μην χρησιμοποιησεις τον παλιο σου υπολογιστη? Τα κανει ολα και συμφερει...
Εγω εχω A64 x2 4400+ στα 2.2GHz, ram 3GB DDR400 dual channel mode, Ati 5450 fanless. Oλα fanless, εννοειται. Το σετακι αυτο δεν κανει πανω απο 100€.
Η εικονα βγαινει μεσω hdmi στην τηλεοραση και ο ηχος ειτε στην τηλεοραση ειτε σε εξωτερικα ηχεια που εχω. Eλεγχεις μεσω ασυρματου mouse.
ΤΙ παραπανω θα εκανε ενα ακριβο Media Player?

Το θέμα μας είναι κατα πόσο ένα HTPC αξίας 500 - 700 ευρώ μπορεί να σου δώσει ήχο και εικόνα αντίστοιχης ενός media player (πχ σαν το dune HD max). Αν κάποιος έχει κάποια έτοιμη πρόταση ευχαρίστων να μας την δείξει.
Tι πραγμα?:111: 500-700€?...μουρλαθηκαμε τελειως?
Η 5450 κανει 40€:121:

Μηπως μιλας για extreme καρτες ηχου? Τοτε θα πρεπει να σκασεις και μερικες εκατονταδες ευρω για τα αναλογα ηχεια του λεγομενου οικιακου κινηματογραφου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Mα γιατι να παρεις ενα ακριβο Μedia Player και να μην χρησιμοποιησεις τον παλιο σου υπολογιστη? Τα κανει ολα και συμφερει...
Εγω εχω A64 x2 4400+ στα 2.2GHz, ram 3GB DDR400 dual channel mode, Ati 5450 fanless. Oλα fanless, εννοειται. Το σετακι αυτο δεν κανει πανω απο 100€.
Η εικονα βγαινει μεσω hdmi στην τηλεοραση και ο ηχος ειτε στην τηλεοραση ειτε σε εξωτερικα ηχεια που εχω. Eλεγχεις μεσω ασυρματου mouse.
ΤΙ παραπανω θα εκανε ενα ακριβο Media Player?

Μα είπαμε να μην μας το φέρει στο κεφάλι η συμβία λόγω μεγέθους. Για βρείτε μου κάτι σε πιο μαζεμένο....
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Mα γιατι να παρεις ενα ακριβο Μedia Player και να μην χρησιμοποιησεις τον παλιο σου υπολογιστη? Τα κανει ολα και συμφερει...
Εγω εχω A64 x2 4400+ στα 2.2GHz, ram 3GB DDR400 dual channel mode, Ati 5450 fanless. Oλα fanless, εννοειται. Το σετακι αυτο δεν κανει πανω απο 100€.
Η εικονα βγαινει μεσω hdmi στην τηλεοραση και ο ηχος ειτε στην τηλεοραση ειτε σε εξωτερικα ηχεια που εχω. Eλεγχεις μεσω ασυρματου mouse.
ΤΙ παραπανω θα εκανε ενα ακριβο Media Player?



Tι πραγμα?:111: 500-700€?...μουρλαθηκαμε τελειως?
Η 5450 κανει 40€:121:

Μηπως μιλας για extreme καρτες ηχου? Τοτε θα πρεπει να σκασεις και μερικες εκατονταδες ευρω για τα αναλογα ηχεια του λεγομενου οικιακου κινηματογραφου.
ένα media player των 100 ευρώ βγάζει HD video @24p με bitstream HD audio άνετα και είναι μέσα σε κουτί :142: με όγκο που κολλάει παντού και καίει πολύ λιγότερο.
Φυσικά υπάρχει και φθηνότερο που κάνει τα ίδια
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Mα γιατι να παρεις ενα ακριβο Μedia Player και να μην χρησιμοποιησεις τον παλιο σου υπολογιστη? Τα κανει ολα και συμφερει...
Γιατί όπως είπε και ο Γιάννης το θέλουμε για σαλόνι και η σύμβια δεν θα θέλαμε να μας το φέρει στο κεφάλι.Για να είμαι ειλικρινής και εμένα με χαλάει το tower..

ένα media player των 100 ευρώ βγάζει HD video @24p με bitstream HD audio άνετα και είναι μέσα σε κουτί :142: με όγκο που κολλάει παντού και καίει πολύ λιγότερο.
Φυσικά υπάρχει και φθηνότερο που κάνει τα ίδια
Άρα που καταλήγεις με τα λεγόμενα σου, γιατί σε "έχασα" λίγο..
Ότι και με ένα media player των 100 καλά θα κάνω την δουλειά μου και να ξεχάσω τα υπόλοιπα;
 

Μηνύματα
301
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

media player = ταινιες
htpc = ταινιες,σερφαρισμα νετ,κανα παιχνιδακι κλπ κλπ
διαλεγεις τι θες και αναλογα αγοραζεις..
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

Εξαρτάται τι εννοείς ψαγμένος.. Μιλάς για το στήσιμο ενός τέτοιου κουτιού ή για την χρήση του;
Αυτό ακριβώς φίλε μου εννοώ.Και για το στήσιμο και για τη χρήση.Για μένα προσωπικά το λέω επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, και έχω σταματήσει εδώ και 7-8 χρόνια να ασχολούμαι με τους υπολογιστές...θα πρέπει να ξαναρχίσω από την αρχή να δω τι παίζει με την τεχνολογία, να ψαχτώ κλπ κλπ...Κάποια στιγμή θα το κάνω, αλλά μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή προτιμώ ένα media player :107:
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Αυτό ακριβώς φίλε μου εννοώ.Και για το στήσιμο και για τη χρήση.Για μένα προσωπικά το λέω επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, και έχω σταματήσει εδώ και 7-8 χρόνια να ασχολούμαι με τους υπολογιστές...θα πρέπει να ξαναρχίσω από την αρχή να δω τι παίζει με την τεχνολογία, να ψαχτώ κλπ κλπ...Κάποια στιγμή θα το κάνω, αλλά μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή προτιμώ ένα media player :107:
Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Αν και είμαι σχετικά ενήμερος, κοιτάω και εγώ μήπως βρω μία έτοιμη λύση προκειμένου να γλιτώσω το ταίριασμα των κομματιών. Παρόλα αυτά αν χρειαστεί και συμφέρει θα το κάνω και βλέπουμε..

media player = ταινιες
htpc = ταινιες,σερφαρισμα νετ,κανα παιχνιδακι κλπ κλπ
διαλεγεις τι θες και αναλογα αγοραζεις..
Αυτά είναι γνωστά. Γι αυτό το θέμα μας (και εμένα προσωπικά) είναι κατα πόσο μπορώ να τα έχω σε αξιοπρεπεί βαθμό (αντίστοιχου βαθμού με ένα καλό media player) με 500 - 700 ευρώ.

Φυσικά και επειδή με ενδιαφέρουν κάποιες από τις επιπλέον λειτουργίες ενός HTPC (κυρίως το web σερφάρισμα) γι αυτό και το συζητάω αλλιώς θα είχα πάει δαγκωτό για media player.

και φυσικά μιλάμε πάντα για compact κομμάτια (HTPC) και όχι για tower!! Για εκεί γνωρίζουμε οι περισσότεροι κόστος και δυνατότητες.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Άρα που καταλήγεις με τα λεγόμενα σου, γιατί σε "έχασα" λίγο..
Ότι και με ένα media player των 100 καλά θα κάνω την δουλειά μου και να ξεχάσω τα υπόλοιπα;
αναλόγως τι θέλεις να κάνεις. Αν μιλάμε για ταινίες, μουσική, youtube, VoD, movie/music jukebox και DVB-T με εγγραφή τότε το media player είναι μονόδρομος με μικρό κόστος.
Επίσης έρχεται και το σερφάρισμα. Αναμένεται με opera.

Αν θέλεις να έχεις όλα τα παραπάνω και επιπλέον παιχνίδια, video editing και δεν ξέρω εγώ τι άλλο τότε πας σε HTPC αλλά νομίζω ότι πλέον δε μιλάμε για HTPC μόνο.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Η πιο δύσκολη αλλά παράλληλα και η πιο εύκολη ερώτηση έχει πολύ εύκολη απάντηση αρκεί να έχει καταλάβει κανείς τι ακριβώς θέλει ή χρειάζεται.

Ευκολία, κατανάλωση, θόρυβος , μέγεθος και τιμή(υπό προϋποθέσεις)είναι τα σημαντικά πλεονεκτήματα ενός media player.

Ευελιξία, πρόσθετες δυνατότητες, αναπαραγωγή όλων των τωρινών και μελλοντικών τύπων αρχείων εικόνας και ήχου και φυσικά η δυνατότητα βελτίωσης του τελικού αποτελέσματος με διάφορες τεχνικές είναι τα βασικά πλεονεκτήματα ενός HTPC.

Αν θες να "πατάς το κουμπί και να βγαίνει η χοντρή" τότε η λύση του media player είναι αυτή που σου ταιριάζει.

Αν έχεις όρεξη και δυνατότητα να πειραματιστείς με κάποιο HTPC τότε το αποτέλεσμα που θα πάρεις θα είναι ανώτερο από κάθε media player, ειδικά στην εικόνα.

Να κάνω και μια επισήμανση, έχει παρεξηγηθεί ο όρος HTPC.
HTPC δεν είναι το PC με τις 2 κάρτες γραφικών και τους 10 δίσκους, απλά μπορεί να έχει και αυτό τον ρόλο.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

...
Επίσης έρχεται και το σερφάρισμα. Αναμένεται με opera.
Ξέρουμε κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό; Σε ποια μοντέλα πχ;
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Ξέρουμε κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό; Σε ποια μοντέλα πχ;
από ότι ξέρω, τα νέα Realtek chipset 1055/1085/1185 θα υποστηρίζουν flash web browser.
Τώρα θα ξεκινήσουν να βγαίνουν μοντέλα με αυτά τα chipsets.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα chipsets της sigma αλλά πιστεύω ότι και αυτά θα έχουν υποστήριξη web browser.

Επίσης η xtreamer έχει πεί για web browser μέσω opera το οποίο θα ισχύει από το firmware 3.x

δες εδώ http://www.iboum.com/artkill/chipsets.php
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

...
Αν θες να "πατάς το κουμπί και να βγαίνει η χοντρή" τότε η λύση του media player είναι αυτή που σου ταιριάζει.

Αν έχεις όρεξη και δυνατότητα να πειραματιστείς με κάποιο HTPC τότε το αποτέλεσμα που θα πάρεις θα είναι ανώτερο από κάθε media player, ειδικά στην εικόνα.

Να κάνω και μια επισήμανση, έχει παρεξηγηθεί ο όρος HTPC.
HTPC δεν είναι το PC με τις 2 κάρτες γραφικών και τους 10 δίσκους, απλά μπορεί να έχει και αυτό τον ρόλο.
Όλοι θα θέλαμε προφανώς να πατάμε ένα κουμπί και να βγαίνει μία χοντρή (ακόμα καλύτερα ένα "κουνελάκι" του playboy!) αλλά προφανέστατα δεν γίνεται. Προσωπικά αντιλαμβόνομαι, και το ήξερα από την πρώτη στιγμή μάλλον, ότι για να τα έχεις όλα πρέπει να τα σκάσεις χοντρα (για να είμαι ειλικρινής μόνο o web browser μου λείπε εμένα από ένα media player). Αγόραζεις ένα κορυφαίο HTPC & media player και τελείωνει η ιστορία και αντίστοιχα χρησιμοποιείς σου χρειάζεται στην παρούσα φάση.

Και θα μου πεις (πείτε) τότε γιατί μας ζαλίζεις αφού το ήξερες;;
Απλούστατα γιατι κατά την αναξήτηση του "καλύτερου" δυνατού media player μπήκε στο τραπέζι και η λύση ενός HTPC (από την στιγμή που είχα μέσα στην λίστα και το dune HD). Άρα σκέφτηκα μετά από προτροπή μπας και αν είναι να δώσω 500-600 για το dune HD max, μήπως να κοιτούσα αν με τα ίδια χρήματα πήγαινα σε ένα HTPC;

Αν και απάντηση δεν έχω πάρει, καταλαβαίνω ότι για να συναγωνιστώ ένα τέτοιο μηχάνημα σε ποιότητα ήχου κ εικόνας πάντα (dune HD max) ξεπερνάω τα 700. Το να βάλω στο σαλόνι ένα tower δεν έχει κανένα νόημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.795
Μηνύματα
2.876.238
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top