HTPC αντί media player...


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.150
Chipicao, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!:126:

Να προσθέσω και μερικές παραμέτρους ακόμα, που ένα HTPC είναι μονόδρομος:
Aντιγράφεις τις ταινίες σου από bluray, dvd. Tις παίζει όλες (ακόμα και τα κορυφαία media player, όπως το max, αρνούνται πεισματικά να παίξουν κάποια bluray). Με τις τελευταίες κάρτες γραφικών, μπορείς να έχεις και 3D.

Και να συμφωνήσω βέβαια και με τον συντονιστή: ένα pc τύπου tower, δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε HTPC.

Τέλος, επιμένω: μπορεί κάποιος να μου προτείνει έτοιμο ή με παραγγελία HTPC με 500-700€?
 


Μηνύματα
13.672
Reaction score
6.647
Απάντηση: HTPC αντί media player...

media player μονο αν δεν μας ενδιαφερει το σερφαρισμα και γενικα χρηση σαν υπολογιστη και εχουμε σαν οριο τα 200-250 ευρω.
Απο εκει και πανω η χρηση υπολογιστη ειναι πιο συμφερουσα,αλλωστε με ενα κουτι με οχι τοσο δυνατα εξαρτηματα (ενας απλος διπυρηνος socket 775 και μητρικη με καρτα γραφικων) μπορουν να δωσουν πολυ καλα αποτελεσματα ενω για τον ηχο ενα εξωτερικο dac ειναι απαραιτητο και στις δυο περιπτωσεις. Θα συμφωνησω οτι ενας υπολογιστης τα κανει ολα,ακομα και το ρολο του cdplayer μπορει να αντικαταστησει σε συνδυασμο με ενα καλο dac,ενω τα προγραμματα αναπαραγωγης μουσικης προσφερουν τρομερη ευχρηστια σε σχεση με τα γνωστα media players.

Στησε εναν υπολογιστη και παρε και ενα μεταχειρισμενο wdtv με κανενα 50αρικο,θα εισαι καλυμενος απο καθε αποψη
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

...ενω για τον ηχο ενα εξωτερικο dac ειναι απαραιτητο και στις δυο περιπτωσεις. ..
.
Το λες απαραίτητο ε;;:122:
Πρότεινε κάτι normal αν έχεις υπόψη σου γιατί ακόμα είμαι rookie..

By the way, αυτό εδώ τι σας λέει; Dell Inspiron Zino HD 410
http://www1.euro.dell.com/gr/el/dhs/Επιτραπέζιοι-υπολογιστές/inspiron-zino-hd-410/pd.aspx?refid=inspiron-zino-hd-410&s=dhs&cs=grdhs1

Τουλάχιστον εμφανισιακά είναι πολύ συμπαθητικό. Το κακό μάλλον είναι η τιμή του (599) και χωρίς κάρτα ήχου 7.1 μάλιστα. (http://www.getitnow.gr/prod/pliroforiki/ypologistes/desktops/dell-inspiron-zino-hd-turion-ii-p540-24-ghz-epitrapezios-ypologistis-mayro/prod900127pp/)

Προφανώς αν προσθέσεις, σύμφωνα με την dell, το κόστος ανεβαίνει. (Ενσωματωμένος ήχος υψηλής πιστότητας 2.1 και έως και ήχος THX 7.1)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.457
Reaction score
74.945
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Το λες απαραίτητο ε;;:122:
Πρότεινε κάτι normal αν έχεις υπόψη σου γιατί ακόμα είμαι rookie..

By the way, αυτό εδώ τι σας λέει; Dell Inspiron Zino HD 410
http://www1.euro.dell.com/gr/el/dhs/Επιτραπέζιοι-υπολογιστές/inspiron-zino-hd-410/pd.aspx?refid=inspiron-zino-hd-410&s=dhs&cs=grdhs1

Τουλάχιστον εμφανισιακά είναι πολύ συμπαθητικό. Το κακό μάλλον είναι η τιμή του (599) και χωρίς κάρτα ήχου 7.1 μάλιστα. (http://www.getitnow.gr/prod/plirofo...-epitrapezios-ypologistis-mayro/prod900127pp/)

Προφανώς αν προσθέσεις, σύμφωνα με την dell, το κόστος ανεβαίνει. (Ενσωματωμένος ήχος υψηλής πιστότητας 2.1 και έως και ήχος THX 7.1)

Η κάρτα ήχου είναι άχρηστη. Aν υπάρχει AV ενισχυτής, χρησιμοποιείς το HDMI. Αλλιώς, S/PDIF με DAC.

Οταν πρωτοβγήκε το Zino είχα ξετρελλαθεί, και ήθελα να πετάξω τα 2 μεγάλα HTPC* μου. Είναι κουκλί και τα κάνει όλα!

Αν πάρει κανείς Dell βέβαια, πρέπει οπωσδήποτε να πάρει επέκταση εγγύησης, αν πάθει κάτι εκτός, χρεώνουν απίστευτα γιά π.χ. motherboards. Νομίζω περίπου 80 euro γιά +2 χρόνια, αλλά και άριστο και ταχύτατο service στο σπίτι.






*Αφου είναι όρθια, δεν θα τα θεωρείτε HTPC! :114:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.150
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

*Αφου είναι όρθια, δεν θα τα θεωρείτε HTPC! :114:
Aφού βρε και εσύ τα κρύβεις για να μην φαίνονται!:136:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.457
Reaction score
74.945
Δεν τα κρύβω, είναι ΙΝΟΧ και δε φαίνεται! :136:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.150
Για εμάς τους παντρεμένοι, το μόνο inox που μπορεί να μπει στο σαλόνι, είναι καμμιά κατσαρόλα....:141::142:
 



Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Η κάρτα ήχου είναι άχρηστη. Aν υπάρχει AV ενισχυτής, χρησιμοποιείς το HDMI. Αλλιώς, S/PDIF με DAC.

Οταν πρωτοβγήκε το Zino είχα ξετρελλαθεί, και ήθελα να πετάξω τα 2 μεγάλα HTPC* μου. Είναι κουκλί και τα κάνει όλα!

Αν πάρει κανείς Dell βέβαια, πρέπει οπωσδήποτε να πάρει επέκταση εγγύησης, αν πάθει κάτι εκτός, χρεώνουν απίστευτα γιά π.χ. motherboards. Νομίζω περίπου 80 euro γιά +2 χρόνια, αλλά και άριστο και ταχύτατο service στο σπίτι.

*Αφου είναι όρθια, δεν θα τα θεωρείτε HTPC! :114:
Ενισχυτής θα υπάρχει, οπότε σε αυτή την περίπτωση το τι κάρτα ήχου έχει το HTPC ρόλο δεν παίζει; Προφανώς άλλο πράγμα ο τρόπος συνδεσμολογίας και άλλο το τι πρότυπα ήχου μπορεί να αναπαράγει. Σωστά; Sorry gays, i am rookie!:108:


Και γιατί είπαμε ότι δεν πήρες τελικά το Zino;;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.150
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Sorry gays, i am rookie!:108:
εμμμ.. σόρυ κιόλας αλλά.... guys, όχι gays...μην το "γυρίσω" στα γεράματα:137:

Μην με παρεξηγήσεις, πλάκα κάνω!:126:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.457
Reaction score
74.945
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Ενισχυτής θα υπάρχει, οπότε σε αυτή την περίπτωση το τι κάρτα ήχου έχει το HTPC ρόλο δεν παίζει; Προφανώς άλλο πράγμα ο τρόπος συνδεσμολογίας και άλλο το τι πρότυπα ήχου μπορεί να αναπαράγει. Σωστά; Sorry gays, i am rookie!:108:


Και γιατί είπαμε ότι δεν πήρες τελικά το Zino;;


Η κάρτα ήχου έχει σημασία στις αναλογικές εξόδους, τις οποίες δεν θα χρησιμοποιήσεις. :126:


Gays? Thanks dear! :408:







To Zino δεν το πήρα γιατί το ήθελα ΤΩΡΑ και δεν υπήρχε. Μετά θυμήθηκα πως ότι χαλάσει στο (non) HTPC μου, το επισκευάζω σε 20 λεπτά max, και μου έφυγε! Αν και τώρα μου ξαναέρχεται!
 

Μηνύματα
203
Reaction score
2

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Πρόσφατα δάνεισα σε φίλο δίσκο με 2ΤΒ ματρόσκες.

Το pioneer blu ray που έχει έπαιξε μόνο ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ.

Πήρε λοιπών το δίσκο ανα χείρας και βγήκε βόλτα στα μαγαζιά να δοκιμάσει media players.

Αμ δε........

Οσα δοκίμασε πάλι έπαιζαν λιγότερες απο τις μισές.

Τελικά τις βλέπει με το laptop.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.150
Στα μαγαζιά δεν θα βρει media player της προκοπής. Από τα 6ΤΒ σε mkv και iso που έχω, μόνο 2 εκδόσεις 1080p του Machete δεν έπαιξαν στο Dune Prime.
Από την άλλη, μου έχουν τύχει καμμιά 10αριά που ο Kmplayer δεν τις έπαιξε, και χρειάστηκε η συνδρομή του Media Player Classic HC.:126:
 

Μηνύματα
13.672
Reaction score
6.647
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Μπορει αυτα τα υπολογιστακια να ειναι ομορφα και βολικα αλλα πιστευω με τα ιδια χρηαμτα στηνεις κανονικο υπολογιστη με περισσοτερες δυαντοτητες και φυσικα δυνατοτητες επεκτασης-βελτιωσης.
Dac υπαρχουν πολλα,το πιο προσιτο επωνυμο το v-dac της musical fidelity (190 ευρω).
Απο την αλλη η επιλογη ενος laptop με κοστος στα 600-700 ευρω μπορει να σε καλυψι απολυτα και δεν θα χρειαζεται να ανοιγεις και την τηλεοραση τουλαχιστον οταν παιζεις μουσικη απο αυτο.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Αγαπητε naxiand, αν επιτρεπετε απο που το αγορασες, 160 ευρω, με μεταφορικα η οχι?
Εχω βρει αυτα http://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=lian+li+pc-c50
http://www.heise.de/preisvergleich/eu/a569685.html
http://www.schottenland.de/preisver...N-LI-PC-C50B-HTPC-Chassis-black-4718466003300

http://www.amazon.de/Lian-Li-PC-C50...1_2?ie=UTF8&s=computers&qid=1295688835&sr=8-2

+ 20 μεταφορικά
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Φανατικός χρήστης του HTPC και όχι των media player. Η μεγάλη διαφορά που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι το αν θες ΤV η όχι. Εάν θες τότε αναγκαστικά πας σε HTPC και ξεχνάς τα media player.

Επίσης να ξεκαθαρίσω τι σημαίνει HTPC, τουλάχιστον για μένα. Είναι ένα μηχάνημα που καταρχήν δεν είναι τούβλο, δεν έχει διαστάσεις ίσα με έναν καναπέ και μπορεί να τοποθετηθεί άνετα στο σαλόνι σε περίοπτη θέση χωρίς να σου παίρνει τα αυτιά από τον θόρυβο. Δεν το χρησιμοποιείς ποτέ με πληκτρολόγιο και ποντίκι πάρα μόνο με τηλεκοντρόλ. Δεν καταλαβαίνω το να έχεις HTPC και να ανοίγεις VLC και τέτοια και να πηγαίνεις με το πληκτρολόγιο να παίζεις ταινίες. Πάνω σε αυτό πατάω και λέω επίσης ότι η κύρια χρήση του είναι για να ακούς μουσική, ταινίες και τηλεόραση. Εάν θέλω να σερφάρω ή να γράψω word κείμενο θα πάω στο desktop μου. ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

Για μένα τότε μια ήταν η επιλογή και παραμένει αυτή. Εάν το βρείς κάπου από ebay χτύπα το με την μια. Ότι πιο όμορφο δεις με τεράστιες δυνατότητες και εισόδους εξόδους.

Acer Aspire iDea 510

.

.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.736
Μηνύματα
2.874.378
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top