HTPC αντί media player...

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Εγώ πάντως με το xtreamer pro δεν έχω βρει mkv ή bluray δομή ή bluray ISO που να μην τα παίζει και από όσους έχω διαβάσει να λένε για μη παίξιμο ήταν επειδή η κωδικοποίηση ήταν χάλια
π.χ. έχω διαβάσει ότι το dune δεν έπαιζε το avatar iso και τελικά ήταν θέμα του anydvd που έκανε την κωδικοποίηση σε ISO ενώ με το imgburn το iso έπαιζε μια χαρά στο dune
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

εμμμ.. σόρυ κιόλας αλλά.... guys, όχι gays...μην το "γυρίσω" στα γεράματα

Μην με παρεξηγήσεις, πλάκα κάνω!
Gays? Thanks dear!
Ουπς!!:111::139:

Και το είπα εκείνη την ώρα ότι κάτι δεν μου αρέσει με το a αλλά..

Φανατικός χρήστης του HTPC και όχι των media player. Η μεγάλη διαφορά που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι το αν θες ΤV η όχι. Εάν θες τότε αναγκαστικά πας σε HTPC και ξεχνάς τα media player.

Επίσης να ξεκαθαρίσω τι σημαίνει HTPC, τουλάχιστον για μένα. Είναι ένα μηχάνημα που καταρχήν δεν είναι τούβλο, δεν έχει διαστάσεις ίσα με έναν καναπέ και μπορεί να τοποθετηθεί άνετα στο σαλόνι σε περίοπτη θέση χωρίς να σου παίρνει τα αυτιά από τον θόρυβο. Δεν το χρησιμοποιείς ποτέ με πληκτρολόγιο και ποντίκι πάρα μόνο με τηλεκοντρόλ. Δεν καταλαβαίνω το να έχεις HTPC και να ανοίγεις VLC και τέτοια και να πηγαίνεις με το πληκτρολόγιο να παίζεις ταινίες. Πάνω σε αυτό πατάω και λέω επίσης ότι η κύρια χρήση του είναι για να ακούς μουσική, ταινίες και τηλεόραση. Εάν θέλω να σερφάρω ή να γράψω word κείμενο θα πάω στο desktop μου. ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

Για μένα τότε μια ήταν η επιλογή και παραμένει αυτή. Εάν το βρείς κάπου από ebay χτύπα το με την μια. Ότι πιο όμορφο δεις με τεράστιες δυνατότητες και εισόδους εξόδους.

Acer Aspire iDea 510
Δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου. Βέβαια, τουλάχιστον προσωπικά, μόνο η χρήση web browser είναι αυτή που θα με ενδιέφερε. Για δουλειά word κτλ δεν το συζητώ αν και έχω γνωστό που γράφει κώδικα μπροστά στην tv... Περί ορέξεως που λένε..

Δυστυχώς το Acer δεν το βρήκα εντος Ελλάδος, για εκτός σίγουρα θα υπάρχει..Βλέπουμε...Η τιμή πρέπει να τσούζει μου φαίνεται από πρόχειρη έρευνα πάντως! Πολύ όμορφο παρόλα αυτά.
 

Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.654
Απάντηση: HTPC αντί media player...

καλα αυτο ειναι το προβλημα? σε οποιοδηποτε υπολογιστη desktop,laptop μπορεις να βαλεις ενα usb τηλεχειριστηριο.Η διαφορα ειναι το αν το ραφι θα εχει υψος 10 ή 18 εκατοστα?
Αν καποιος εχει τετοια προβληματα αας παρει ενα midi tower που πιανει ελαχιστο χωρο,το ιδιο πραγμα ειναι.Οσο για το σερφαρισμα νομιζω ειναι καλυτερα οταν το κανεις στην hd 46" οθονη σου καθισμενος στον καναπε σου.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

καλα αυτο ειναι το προβλημα? σε οποιοδηποτε υπολογιστη desktop,laptop μπορεις να βαλεις ενα usb τηλεχειριστηριο.Η διαφορα ειναι το αν το ραφι θα εχει υψος 10 ή 18 εκατοστα?
Αν καποιος εχει τετοια προβληματα αας παρει ενα midi tower που πιανει ελαχιστο χωρο,το ιδιο πραγμα ειναι.Οσο για το σερφαρισμα νομιζω ειναι καλυτερα οταν το κανεις στην hd 46" οθονη σου καθισμενος στον καναπε σου.
Βασικά ναι.
Όταν πηγαίνω σε σπίτι και λέμε να δούμε καμία ταινία και μου λέει μισό να ανοίξω το media center pc μου και βλέπεις να βγάζει πληκτρολόγιο ποντίκι, να πατάει ctrl-alt-del να γραφει κωδικό να ανοίγει kmplayer να πατάει open να διαλέγει ταινία και μετά να πατάει με το ποντίκι το play τότε sorry αλλά δεν είναι HTPC αυτό. Για να μην μιλήσω για το WAF που είναι υπό το μηδέν, στα τάρταρα.

Το PC αυτό έχει συγκεκριμένο ρολο και αυτή είναι η χρησιμότητα του. Θέλουμε σερφάρισμα, desktop ή ipad ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Είναι media center pc, home entertainment pc, δεν είναι browser pc.
Δεν βγαίνει πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι. ορισμός.
 

Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.654
Απάντηση: HTPC αντί media player...

δηλαδη ειναι τοσο μεγαλος μπελας να βγαλεις αυτο



αντι για αυτο?




αλλωστε μπορεις να εχεις και τα δυο στο μηχανημα,μπορει ενω βλεπεις ταινια η ακους μουσικη να ερθει και καποιο μειλ απο τη δουλεια η απο φιλο και να πρεπει να απαντησεις αμεσα.Θα σηκωνεσαι να πας στο αλλο δωματιο να ανοιξεις τον αλλο υπολογιστη ?
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

φυσικά και ναι
δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.
εγώ έτσι το βλέπω.
Και όταν θα δω καμία ταινία ή κάτι που έχω κάνει record από την τηλεόραση δεν θα είμαι με ένα πληκτρολόγιο στα πόδια, όσο και μικρό να είναι.
It defeats the purpose.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Εγώ πάντως δεν χρησιμοποιώ ποτέ το χειριστήριο για το HTPC. Δεν με βόλεψε ποτέ. Αντίθετα αυτό το έχω λατρέψει και εγώ και η γυναίκα μου!!!



 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.465
Reaction score
74.977
Το τι θεωρείται, ή θεωρεί ο καθένας HTPC, είναι προσωπικό θέμα.

Αλλος θεωρεί το front end μόνο, άλλος το Media Center με remote, και άλλος το recorder με δέκτες. Αλλος πάλι το να είναι desktop το κουτί ή και όλα τα παραπάνω μαζί! Εγώ το να παίζει DVD και Blu-Ray.

Το πιό βασικό και ουσιαστικό όμως, είναι η σύνδεση με συσκευή αναπαραγωγής που δεν είναι μεγέθους monitor.


Κι εγώ χρησιμοποιώ ένα DiNovo Mini* στο συνδεδεμένο με το ΗΤ, αλλά και mouse, και remote.

Στο άλλο, που είναι συνδεδεμένο στην TV, χρησιμοποιώ ένα Rapoo**, σαν του Πλαισίου πιό πάνω, και mouse.




*Απλώς αξιοπρεπής συσκευή, με μικροπροβληματάκια, αλλά έχω πρώτης γενιάς.

**Απίστευτα εύχρηστο, με ατέλειωτη διάρκεια μπαταρίας! Να είχε και ανάγλυφα player πλήκτρα...
 

Μηνύματα
331
Reaction score
3
Καλησπερα σε ολους
Αυτο το Rapoo τι ειναι ?
Ειναι τηλεκοντρολ οπως αυτο που ειναι πιο πανω?
Που το πωλουν και ποσο? Γιατι το βλεπω λειτουργικο
Ευχαριστω................
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.465
Reaction score
74.977
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...



Δεν είναι τηλεχειριστήριο.

Είναι αυτό, το φτιάχνουν και γιά το Πλαίσιο.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
0
Βλέπω αρκετοί από εσάς έχετε Dinovo Mini το οποίο το έχω δουλέψει σε φίλους και το βρίσκω εξαιρετικά δύσχρηστο έως εντελώς πεταμένα λεφτά... Για νέους χρήστες που σκοπεύουν τώρα να περάσουν σε HTPC και θέλουν κάτο καλό για να κάνουν τα πάντα, θα τους πρότεινα να δουν την λύση ένος Gyration Remote - κοστίζει το ίδιο με το Dinovo αλλά είναι κανονικό Remote και όχι mini πληκτρολόγιο...

Για περισσότερα...
http://www.gyration.com/index.php/us/products/in-air-remotes/media-center-remote.html

Το κακό είναι ότι θα πρέπει να το παραγγείλετε από το εξωτερικό....
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Δεν είναι τηλεχειριστήριο.

Είναι αυτό, το φτιάχνουν και γιά το Πλαίσιο.
Το αγόρασα για τον κουμπάρο μου όταν του έφτιαξα το HTPC. Είναι πολύ καλή επιλογή και αρκετά εύχρηστο αλλά προτιμώ το DiNovo και σε εμφάνιση και σε μέγεθος. Βέβαια, όπως λες, όλα είναι προσωπική επιλογή και γούστο.

Βλέπω αρκετοί από εσάς έχετε Dinovo Mini το οποίο το έχω δουλέψει σε φίλους και το βρίσκω εξαιρετικά δύσχρηστο έως εντελώς πεταμένα λεφτά... Για νέους χρήστες που σκοπεύουν τώρα να περάσουν σε HTPC και θέλουν κάτο καλό για να κάνουν τα πάντα, θα τους πρότεινα να δουν την λύση ένος Gyration Remote - κοστίζει το ίδιο με το Dinovo αλλά είναι κανονικό Remote και όχι mini πληκτρολόγιο...

Για περισσότερα...
http://www.gyration.com/index.php/us/products/in-air-remotes/media-center-remote.html

Το κακό είναι ότι θα πρέπει να το παραγγείλετε από το εξωτερικό....
Όπως είπα και πριν, τα πάντα είναι προσωπική επιλογή (ή εμπειρία αν θες). Έχω δοκιμάσει το τηλεχειριστήριο από το Windows Media Center και δεν με βόλεψε, μετά δοκίμασα το χειριστήριο του κουτιού, ένα iMon Pad, τα ίδια και χειρότερα. Μέχρι τώρα το DiNovo είναι ότι καλύτερο και βολικότερο έχω δοκιμάσει

Στο θέμα τώρα, πριν από 2 χρόνια, όταν έφτιαξα το HTPC, θα έλεγα ότι είναι μονόδρομος. Τώρα, λέω ότι αν μπορείς να βρεις μία συσκευή που να τα κάνει όλα (bitstreaming, bluray, κτλ) πήγαινε εκεί, εκτός και αν είσαι σαν και εμένα που έχω το μικρόβιο με τους υπολογιστές οπότε πας σε HTPC.

Για μένα είναι καθαρά αν θες να ασχοληθείς (και να ταλαιπωρηθείς ίσως) ώστε να φέρεις το μηχάνημα όπως το θες - και να έχεις την ευχαρίστηση να ξέρεις ότι το έχεις δημιουργήσει εσύ - ή απλά να πάρεις κάτι έτοιμο που δεν θα χρειαστεί να ψαχτείς και πολύ.

The choice is yours!!!!
 

Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και όπως είναι αναμενόμενο δεν γίνεται όλες οι απόψεις να συγκλίνουν.

Αυτό όμως που είναι το πιο σπουδαίο, είναι ότι βλέπουμε πολλές προτάσεις για προϊόντα και λύσεις που κάποιοι είτε λίγο είτε πολύ δεν είχαμε υπόψη μας, ασχετα στο που θα καταλήξει ο καθένας μας τελικά..
 

Μηνύματα
331
Reaction score
3
Εγω παντως εδω και 4 χρονια εχω το Logitech S 510 που ειναι πληκτρολογιο-ποντικι-τηλεκοντρολ.
Το δε τηλεκοντρολ εχει μονο 10 πληκτρα χωρις αριθμολογιο και ειναι πολυ ευχρηστο ακομα και για τυφλο.
Το προβλημα ειναι οτι δεν πουλανε τωρα αυτον τον συνδυασμο.
Αυτο το τηλεκοντρολ που καποιος εβαλε τη φωτογραφια του ποιο ειναι, ποσο κοστιζει ,και που το πωλουν ?
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
263
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και όπως είναι αναμενόμενο δεν γίνεται όλες οι απόψεις να συγκλίνουν.

Αυτό όμως που είναι το πιο σπουδαίο, είναι ότι βλέπουμε πολλές προτάσεις για προϊόντα και λύσεις που κάποιοι είτε λίγο είτε πολύ δεν είχαμε υπόψη μας, ασχετα στο που θα καταλήξει ο καθένας μας τελικά..
:444::444::444:

keep on...είμαι στο φτιάξιμο καινούργιου htpc και ψάχνομαι
 

Μηνύματα
263
Reaction score
0
Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

Βλέπω αρκετοί από εσάς έχετε Dinovo Mini το οποίο το έχω δουλέψει σε φίλους και το βρίσκω εξαιρετικά δύσχρηστο έως εντελώς πεταμένα λεφτά... Για νέους χρήστες που σκοπεύουν τώρα να περάσουν σε HTPC και θέλουν κάτο καλό για να κάνουν τα πάντα, θα τους πρότεινα να δουν την λύση ένος Gyration Remote - κοστίζει το ίδιο με το Dinovo αλλά είναι κανονικό Remote και όχι mini πληκτρολόγιο...

Για περισσότερα...
http://www.gyration.com/index.php/us/products/in-air-remotes/media-center-remote.html

Το κακό είναι ότι θα πρέπει να το παραγγείλετε από το εξωτερικό....
Windows XP Media Center or Windows Vista Ultimate / Premium computer users. This remote has limited functionality with Windows 7

το έχεις; με win 7 τι λέει;
 

Μηνύματα
223
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

Windows XP Media Center or Windows Vista Ultimate / Premium computer users. This remote has limited functionality with Windows 7

το έχεις; με win 7 τι λέει;
Το έχω τρία χρόνια τώρα (ίσως και παραπάνω) και μάλιστα λίγο μετά που το πήρα πήγα χτύπησα και ένα δεύτερο για το μικρό μου Media Center... τόσο καρατέλειο είναι... :)

Μήνες τώρα το δουλεύω με Windows 7 και παίζει χάρμα... κανένα πρόβλημα απολύτως... άσε τι λένε... :)

Φυσικά όλα τα λεφτά είναι η χρησιμότητά του ως ποντίκι ελεύθερα στον αέρα - είναι η τεχνολογία που πήρε πρόσφατα η logitech και έβγαλε το σχετικό ποντίκι...
 

Μηνύματα
263
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

σου είναι εύκολο να γράψεις με ποια προγράμματα το χρησιμοποιείς; π.χ με xbmc δουλεύει;
 

Μηνύματα
223
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

σου είναι εύκολο να γράψεις με ποια προγράμματα το χρησιμοποιείς; π.χ με xbmc δουλεύει;
Με XBMC (Dharma) το χρησιμοποιώ... μην σε απασχολεί ποιο χειριστήριο λειτουργεί με ποια προγράμματα - απλά παίρνεις το καλύτερο από όλα (εννοείται το gyration) και βάζεις το Eventghost και βάζεις τα πλήκτρα του χειριστηρίου να κάνουν όποια λειτουργία (ή μακροεντολή) θέλεις - μοναδική προυπόθεση το χειριστήριο να είναι HID compliant (το gyration είναι).

http://www.eventghost.org/
 

Μηνύματα
224
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

lian li c 50

http://lian-li.com/v2/en/flashpage/c50/

μου ήρθε χτες 160 ευρά.

Αυτο μοιαζει μεγαλυτερο απο ενα κοινο midi case...
Eγω πηρα περυσι με 55€ ενα Coolermaster midi case που εχει και ηχομονωτικο υλικο μεσα...:102:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.792
Μηνύματα
2.876.190
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top