HTPC αντί media player...

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Το DiNovo mini είναι μια καλή εναλλακτική για πληκτρολόγιο σε τέτοια περιβάλλον αλλά όχι για full χρήση, και εγώ το βρίσκω λίγο δύσχρηστο εάν θες κάτι να κάνεις γρήγορα. είναι όμως πανέμορφο.

Το gyrator είναι πολύ καλό και αρκετά δημοφιλές.
Αλλά νομίζω ότι εάν είναι να δώσεις αρκετά λεφτά για τηλεχειριστήριο καλύτερα να πας στα ασύλληπτα τέλεια Logitech Harmony. Εκεί που είχα 4 τηλεκοντρόλ (και για το air condition ακόμα) τώρα έχω μόνο ένα, που το προγραμματίζεις με activities ώστε να σου ανοίγει την τηλεόραση, να σου βάζει το media center στα "movies" κτλ.
Τρομερά εύχρηστο, από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Το DiNovo mini είναι μια καλή εναλλακτική για πληκτρολόγιο σε τέτοια περιβάλλον αλλά όχι για full χρήση, και εγώ το βρίσκω λίγο δύσχρηστο εάν θες κάτι να κάνεις γρήγορα. είναι όμως πανέμορφο.

Το gyrator είναι πολύ καλό και αρκετά δημοφιλές.
Αλλά νομίζω ότι εάν είναι να δώσεις αρκετά λεφτά για τηλεχειριστήριο καλύτερα να πας στα ασύλληπτα τέλεια Logitech Harmony. Εκεί που είχα 4 τηλεκοντρόλ (και για το air condition ακόμα) τώρα έχω μόνο ένα, που το προγραμματίζεις με activities ώστε να σου ανοίγει την τηλεόραση, να σου βάζει το media center στα "movies" κτλ.
Τρομερά εύχρηστο, από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.
Επειδή τυγχάνει να έχω και Harmony One αλλά και Gyration, σε καμία περίπτωση το Harmony δεν αντικαθιστά το Gyration - απλά το συμπληρώνει. Τα Harmony γενικά έχουν πολύ αργό response με αποτέλεσμα αν θέλεις να μετακινηθείς σε μεγάλες λίστες αρχείων να σου βγαίνει η Παναγία...

Μην ξεχνάς πως το Gyration είναι και ποντίκι - κάτι το οποίο το κάνει μοναδικό σε περίπτωση που χρειαστεί να μετακινηθείς στην οθόνη χωρίς να σηκωθείς από τον ωραίο σου καναπέ!!!

Αν μου έλεγες ότι θα έπρεπε να μου πάρεις ένα από τα δύο, θα σου έδινα το Harmony... το Gyration είναι απλά αναντικατάστατο!!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.457
Reaction score
74.945
Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Επειδή τυγχάνει να έχω και Harmony One αλλά και Gyration, σε καμία περίπτωση το Harmony δεν αντικαθιστά το Gyration - απλά το συμπληρώνει. Τα Harmony γενικά έχουν πολύ αργό response με αποτέλεσμα αν θέλεις να μετακινηθείς σε μεγάλες λίστες αρχείων να σου βγαίνει η Παναγία...

Μην ξεχνάς πως το Gyration είναι και ποντίκι - κάτι το οποίο το κάνει μοναδικό σε περίπτωση που χρειαστεί να μετακινηθείς στην οθόνη χωρίς να σηκωθείς από τον ωραίο σου καναπέ!!!

Αν μου έλεγες ότι θα έπρεπε να μου πάρεις ένα από τα δύο, θα σου έδινα το Harmony... το Gyration είναι απλά αναντικατάστατο!!!!

Μετά από πολλές παρατηρήσεις με διάφορα μηχανάκια, είδα ότι το response του Harmony 900 (ίδιο με το 1), εξαρτάται από τη συσκευή. Δεν φταίει το ίδιο, αν και το αποτέλεσμα μετράει!
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: HTPC αντί media player...

Πάντως το response στο harmony υπάρχει επιλογή για να μειωθεί μέσα από το menu του. Το έχω βάλει σχεδόν μηδενικό και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σκάλωμα.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
0
Στα χαρτιά πράγματι το Response μπορεί να μειωθεί και αν η συσκευή το υποστηρίζει θα πρέπει να είναι άμμεσο - στην πράξη όμως το harmony πονάει πολύ στο θέμα της αμμεσότητας του response. Αν έχετε κάποιο, δοκιμάστε να μετακινηθείτε κάνοντας συνεχόμενα κλικς (όχι κρατώντας το κουμπί πατημένο) σε μια λίστα με 100-200 ταινίες... θα σας σπάσουν τα νεύρα... ;)

Επίσης κάνει και buffer αυτά που πατάς στο harmony με όχι πάντα καλά αποτελέσματα... :(
 

Μηνύματα
263
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: HTPC αντί media player...

Με XBMC (Dharma) το χρησιμοποιώ... μην σε απασχολεί ποιο χειριστήριο λειτουργεί με ποια προγράμματα - απλά παίρνεις το καλύτερο από όλα (εννοείται το gyration) και βάζεις το Eventghost και βάζεις τα πλήκτρα του χειριστηρίου να κάνουν όποια λειτουργία (ή μακροεντολή) θέλεις - μοναδική προυπόθεση το χειριστήριο να είναι HID compliant (το gyration είναι).

http://www.eventghost.org/
δηλαδή αυτό,



θα παίξει σε win 7 με xbmc αν χρησιμοποιήσω eventghost?
 



Μηνύματα
63
Reaction score
1
Απάντηση: Re: HTPC αντί media player...

Για ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα κουτάκια!Μιλάω για τα
Moncaso 312,320.Αυτά είναι HTPC cases!
Όντως τρομερά!

Από χρήμα τι λένε;

Σαν μεταπωλητή εδώ Ελλάδα λέει το πλαίσιο αλλά στο site του δεν υπάρχει τπτ.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.736
Μηνύματα
2.874.385
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top