HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1
Με το update αυτό ενεργοποιήθηκε επιτέλους η Lan του δέκτη, και αυτό μας επιτρέπει την αμφίδρομη επικοινωνία μέσω δέκτη και κομπιούτερ.
Προυπόθεση, να συνδεθεί ο iCord με το κατάλληλο καλώδιο με τον Router.
Από κει και πέρα χρησιμοποιείς ένα FTP πρόγραμμα, πχ το FileZilla και η μεταφορά αρχείων από και προς τον δέκτη είναι πλέον απλούστατη.!
 



Μηνύματα
18
Reaction score
0
Έκανα επιτυχώς (απ'ότι φαίνεται) update στην νέα .13 firmware (θέλει rename το αρχείο σε hdpvr.hmx, αντιγραφή στο root ενός usb, κλείσιμο απο το διακόπτη πίσω, εισαγωγή του usb, άνοιγμα από το διακόπτη πίσω πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί "record" στη πρόσοψη μέχρι να φορτωθεί το firmware).

Βάζοντας μια σταθερή ip στο icord και στο pc (στο ίδιο range φυσικά) και συνδέοντάς τα μεταξύ τους με ένα cross utp καλώδιο, είδα μέσω ftp τον σκληρό του icord (επιτέλους!). Username: HumaxFTP, Pass: 0000.

Ένα πρόβλημα (ψιλο-ασύμαντο) που διαπίστωσα στην νέα firmware είναι με την ελληνική ονομασία των καναλιών από το δορυφόρο - π.χ. το "Βουλή" παλιά εμφανιζόταν στη λίστα σωστά, τώρα βγαίνει με περίεργους χαρακτήρες (ακόμα και μετά από ένα refresh της λίστας των καναλιών). Ένα χειροκίνητο rename του τίτλου σε ελληνικά ή αγγλικά το διορθώνει αυτό.

Αυτά μέχρι στιγμής. Για οτιδήποτε νεότερο, ξαναμιλάμε.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Έκανα επιτυχώς (απ'ότι φαίνεται) update στην νέα .13 firmware (θέλει rename το αρχείο σε hdpvr.hmx, αντιγραφή στο root ενός usb, κλείσιμο απο το διακόπτη πίσω, εισαγωγή του usb, άνοιγμα από το διακόπτη πίσω πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί "record" στη πρόσοψη μέχρι να φορτωθεί το firmware).

Βάζοντας μια σταθερή ip στο icord και στο pc (στο ίδιο range φυσικά) και συνδέοντάς τα μεταξύ τους με ένα cross utp καλώδιο, είδα μέσω ftp τον σκληρό του icord (επιτέλους!). Username: HumaxFTP, Pass: 0000.

Ένα πρόβλημα (ψιλο-ασύμαντο) που διαπίστωσα στην νέα firmware είναι με την ελληνική ονομασία των καναλιών από το δορυφόρο - π.χ. το "Βουλή" παλιά εμφανιζόταν στη λίστα σωστά, τώρα βγαίνει με περίεργους χαρακτήρες (ακόμα και μετά από ένα refresh της λίστας των καναλιών). Ένα χειροκίνητο rename του τίτλου σε ελληνικά ή αγγλικά το διορθώνει αυτό.

Αυτά μέχρι στιγμής. Για οτιδήποτε νεότερο, ξαναμιλάμε.
αυτά φαίνονται στο ftp
 

Attachments


Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απ'ότι φαίνεται, οι γερμανοί τα έκαναν "θάλασσα" με τα ελληνικά σε αυτό το firmware. Παρατήρησα ότι ο τίτλος του προγράμματος έχει συγκεκριμένο αριθμό χαρακτήρων όταν είναι στα ελληνικά (με τ'αγγλικά κανένα πρόβλημα). Αυτό είναι πρόβλημα γιατί στα περισσότερα ελληνικά κανάλια της nova κόβεται ο τίτλος. Μήπως θα έπρεπε να τους στείλω τα προβλήματα σε κανα email να τα διορθώσουν (πιθανόν να μην τα έχουν προσέξει και ούτε να τα προσέξουν).

DSC00179.jpg
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Να κάνω μερικές ερωτησούλες. Δεν ξέρω αν οφείλονται στο τελευταίο firmware.

1) Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μόνο κάρτα της Νοβα. Το πρόγραμμα των περισσοτέρων καναλιών δεν γίνεται αυτόματα και πρέπει να εμφανίσω το κανάλι για να τραβήξει τις πληροφορίες προγράμματος. Και αυτό πολλές φορές το κάνει καθυστερυμένα (μπορεί να κάνει και 30-40'' για να εμφανίσει πλήρης λεπτομέρειες). Φταίει το σήμα (έχω 80% με πιάτο/lnb Νοβα) ή κάποια ρύθμιση στα settings της κεραίας;

2) Δοκιμάζω π.χ. να βάλω προγραμματισμένα να γράψει στον Alpha από 18.00-20.00 το γνωστό σίριαλ (!!). Την επόμενη ημέρα που δοκιμάζω να το δω, βγάζει ότι είναι κωδικοποιημένο και μου ζητάει να γίνει αποκωδικοποίηση. Πάει να ξεκινήσει αλλά βγάζει ότι το κανάλι είναι scrabled και φυσικά ακυρώνεται η διαδικασία. Το άφησα 3-4 μέρες αλλά μόνο του δεν έκανε τίποτα (είχα γράψει παλαιότερα άλλα προγράμματα από History ή E! και τα έκανε αυτόματα). Γιατί συμβαίνει αυτό;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Να κάνω μερικές ερωτησούλες. Δεν ξέρω αν οφείλονται στο τελευταίο firmware.

1) Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μόνο κάρτα της Νοβα. Το πρόγραμμα των περισσοτέρων καναλιών δεν γίνεται αυτόματα και πρέπει να εμφανίσω το κανάλι για να τραβήξει τις πληροφορίες προγράμματος. Και αυτό πολλές φορές το κάνει καθυστερυμένα (μπορεί να κάνει και 30-40'' για να εμφανίσει πλήρης λεπτομέρειες). Φταίει το σήμα (έχω 80% με πιάτο/lnb Νοβα) ή κάποια ρύθμιση στα settings της κεραίας;

2) Δοκιμάζω π.χ. να βάλω προγραμματισμένα να γράψει στον Alpha από 18.00-20.00 το γνωστό σίριαλ (!!). Την επόμενη ημέρα που δοκιμάζω να το δω, βγάζει ότι είναι κωδικοποιημένο και μου ζητάει να γίνει αποκωδικοποίηση. Πάει να ξεκινήσει αλλά βγάζει ότι το κανάλι είναι scrabled και φυσικά ακυρώνεται η διαδικασία. Το άφησα 3-4 μέρες αλλά μόνο του δεν έκανε τίποτα (είχα γράψει παλαιότερα άλλα προγράμματα από History ή E! και τα έκανε αυτόματα). Γιατί συμβαίνει αυτό;
Τελικά γύρισα στο προηγούμενο firmware και όλα οκ τώρα!
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
καλημερα στο δεκτης δεν μπορω να βαλω νεο πομπο απο νεο δορηφορο ελλας σατ........και δεν τον αποθηκευει και δεν εχει σημα ????????εχει καποιος την νεα αναβαθμιση.. εχω την 1.00.07 ευχαριστω
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απ'ότι φαίνεται, οι γερμανοί τα έκαναν "θάλασσα" με τα ελληνικά σε αυτό το firmware. Παρατήρησα ότι ο τίτλος του προγράμματος έχει συγκεκριμένο αριθμό χαρακτήρων όταν είναι στα ελληνικά (με τ'αγγλικά κανένα πρόβλημα). Αυτό είναι πρόβλημα γιατί στα περισσότερα ελληνικά κανάλια της nova κόβεται ο τίτλος. Μήπως θα έπρεπε να τους στείλω τα προβλήματα σε κανα email να τα διορθώσουν (πιθανόν να μην τα έχουν προσέξει και ούτε να τα προσέξουν).

View attachment 15151
Σας έχει λύσει ποτέ κάποιο πρόβλημα η υποστήριξη της Humax ?
Εγώ δεν έχω καλή εμπειρία, ούτε απο την Ελληνική, αλλά ούτε μέσα απο το site της humax.

Απο χαρακτηριστικά, μου αρέσει πολύ το iCord HD.
Τελικά βλέπετε σωστά Nova με Irdeto CAM ή όχι;

Με μία κάρτα Nova, μπορείτε να βλέπετε Novacinema1 και την ίδια στιγμή να γράφετε Novacinema2 ???

:118:
 

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1
Με μία κάρτα Nova, μπορείτε να βλέπετε Novacinema1 και την ίδια στιγμή να γράφετε Novacinema2 ???
Μπορείς, αλλά η εγγραφή σου θα είναι μετά κωδικοποιημένη, που σημαίνει μετά πρέπει να πας στο μενού στα media και να αποκωδικοποιήσεις την εγγραφή σου (διαρκεί όσο και το έργο).
Αυτό συμβαίνει γιατί η μόντουλα μπορεί να ανοίγει ένα κανάλι και όχι δύο ταυτόχρονα.
Αν ταυτόχρονα βλέπεις ελεύθερο κανάλι ή κωδικοποιημένο από δεύτερη μόντουλα, δεν τίθεται μετά θέμα αποκωδικοποίησης της εγγραφής σου.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
καλισπερα σε ολους.αφτο το μιχανιμα συνεργαζεται με νοβα χωρις συνδρομη?αξιζει η αγορα του τελικα?
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Φίλε amvro καλησπέρα.
Πολύ απλά ΚΑΝΕΝΑ μηχανημα ΔΕΝ συνεργάζεται με πειρατική κάρτα NOVA , παρά ΜΟΝΟ με ΝΟΜΙΜΗ.

Εαν ενδιαφέρεσαι για νομιμη συνδρομή καλώς, ειδέ άλλως εδώ στο AVSite ΔΕΝ ασχολούμαστε με μη νομιμα θέματα.

Οσον αφορά τη νόμιμη κάρτα , συνεργάζεται με ενα απλό irdeto module, και παίζει κανονικά.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟΝ iCord ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 5400Ζ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΝΑΛΙΑ?
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Καλώς ήρθες, anxel. Θα ήθελα να σου επισημάνω τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ, που τους αποδεχόμαστε με την εγγραφή μας, και με βάση τους οποίους τα posts με κεφαλαία δεν επιτρέπονται.

Επίσης, όσον αφορά το σπάσιμο καναλιών, σε παραπέμπω στο post ακριβώς πάνω από το δικό σου...
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Geia sas,

Molis graftika sro forum dioti xthes elava to icord mou. I anypomonisia na ton syndeso k na kano oles tis rythmiseis mou kostise...poly ligotero ypno.

O dektis pou eixa mexri tora einai o Topfield 5000 pvr, etsi rotao, o icord borei na apokodikopoiisei mia eggrafi se 6x opos o Topfield?

Ekana anavathmisi to firmware, omos se diafores periptoseis xreiastike na sviso to mixanima meso tou diakopti piso, dioti den ypakoue stis entoles, auto ofeilete sto firmware? Kaneis eide diafora me to paliotero ...07?

Euxaristo!
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

γεια σου peristeraki, καλώς ήλθες στο AVSite, τις απορίες θα τις λύσουνε ήδη κάτοχοι του συγκεκριμένου δέκτη.

Εκείνο που θέλω να σου πώς είναι ότι δεν επιτρέπεται να γράφεις με greeklish γιατι δεν είναι ευκολοδιάβαστα και παραβαίνει τους κανόνες του forum.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

O dektis pou eixa mexri tora einai o Topfield 5000 pvr, etsi rotao, o icord borei na apokodikopoiisei mia eggrafi se 6x opos o Topfield?
Euxaristo!
Δυστυχώς όχι.

Ekana anavathmisi to firmware, omos se diafores periptoseis xreiastike na sviso to mixanima meso tou diakopti piso, dioti den ypakoue stis entoles, auto ofeilete sto firmware? Kaneis eide diafora me to paliotero ...07?
Εαν η μεταφορά αρχείων μέσω lan (ftp) δεν είναι απαραίτητη για σένα (και σε ποιον δεν είναι) και μπορείς να συμβιβαστείς με το usb, θα σε συμβούλευα να γυρίσεις στην .07 καθώς η .13 έχει bugs και προβλήματα με τα ελληνικά (κυρίως σε nova σε ενδιαφέρει αυτο). Περιμένουμε νέα firmware στο τέλος του χρόνου.

Επίσης να θυμάσαι ότι το ICord κολλάει-παγώνει όταν χρησιμοποιείς το 2ο CI. Περιμένουμε λύση (αν δουμε ποτέ - κοινό πρόβλημα στους humax).
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μου ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γραφω με ελληνικους χαρακτηρες διοτι το κομπιουτερ μου εχει λατινικη γραμματοσειρα αλλα πανω απ ολα τοσα χρονια εξω δεν εμαθα ποτε να γραφω με ελληνικη γραμματοσειρα οποτε τωρα που το κανω μου παιρνει πολυ χρονο.
Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω γιατι ειναι δυσκολο να διαβαστουν οι λατινικοι χαρακτηρες, τελος παντον δεκτον, γραφω πρωτα στο γουορδ κ μετα κολλαμε στο φορουμ.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου μαρτυρα, που σιγουρα με κανουν και μετανοιωνω για τιην αγορα μου αυτη. Μαλιστα ανακαλυψα οτι παρ οτι αυτος ο δεκτης βορει να γραψει 4 καναλια ταυτοχρονα, δεν μπορεσα να προγραματοποιησω 2 εγγραφες, ο λογος διοτι οταν ειναι να αρχισει η δευτερη η πρωτη δεν εχει ακομη τελειωσει, δεν βρισκω το θαυμαστικο τωρα αλλα ημαρτον...για το τοπφιελτ αυτο ηταν παιχνιδακι.

Τι να πω τα μενου ειναι πανεμορφα αλλα μαλλον θα ψαχω να το πουλησω για να παρω τον Τοπφιελτ 7700

Περιμενω σχολια σας, ευχαριστω εκ των προτερων.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.591
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top