ifi audio.....air series


Μηνύματα
37
Reaction score
20
Να ρωτήσω και εγω κάτι;

Μπορώ από iphone /iPad με έξοδο usb c να συνδέσω το κατάλληλο καλώδιο (usb c to usb) στο dac και από εκεί το σήμα να πάει στον ενισχυτή ώστε να ακούω αρχεία από tidal & Spotify?

Δεύτερη ερώτηση:
Αυτο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε dac ή πρέπει να έχει και ρυθμιστικό φωνής;

ευχαριστώ!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Να ρωτήσω και εγω κάτι;

Μπορώ από iphone /iPad με έξοδο usb c να συνδέσω το κατάλληλο καλώδιο (usb c to usb) στο dac και από εκεί το σήμα να πάει στον ενισχυτή ώστε να ακούω αρχεία από tidal & Spotify?

Δεύτερη ερώτηση:
Αυτο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε dac ή πρέπει να έχει και ρυθμιστικό φωνής;

ευχαριστώ!
Μπορείς να το κάνεις με οποιοδήποτε dac (με φωνή η χωρίς φωνη) αρκεί να το αναγνωρίζει το iphone/iPad που έχεις. Το zen έχω την εντύπωση ότι παίζει με apple devices. Και για να λυθεί η απορία το volume των κινητών ισχύει και για την usb θήρα όταν βάζεις συσκευή ήχου (ακουστικά dac κτλ)
 

Μηνύματα
37
Reaction score
20
Μπορείς να το κάνεις με οποιοδήποτε dac (με φωνή η χωρίς φωνη) αρκεί να το αναγνωρίζει το iphone/iPad που έχεις. Το zen έχω την εντύπωση ότι παίζει με apple devices. Και για να λυθεί η απορία το volume των κινητών ισχύει και για την usb θήρα όταν βάζεις συσκευή ήχου (ακουστικά dac κτλ)
Πως μπορώ να δω αν η εκάστοτε φορητή συσκευή μου υποστηρίζει το εκάστοτε Dac?
Υπάρχει κάποιος κατάλογος συμβατότητας;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πως μπορώ να δω αν η εκάστοτε φορητή συσκευή μου υποστηρίζει το εκάστοτε Dac?
Υπάρχει κάποιος κατάλογος συμβατότητας;
Το αναφέρει ο κατασκευαστής συνήθως
 



Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Καλησπέρα μία ερώτηση..μπορώ να συνδέσω samsung s9 τηλ σαν πηγή..θα χρειαστεί ανταπτορας..γιατί το τηλ έχει 3.5 βύσμα κάί όχι usb..και δεύτερον θα έχει κάποια βελτίωση στο ήχο ..ευχαριστώ πολύ

Θα το συνδέσεις από την usb,με αντίστοιχο καλώδιο ή συνδυασμό καλώδιο+αντάπτορα,αλλά έτσι η μπαταρία του κινητούθα τροφοδοτεί και το dac.......Για να μην έχεις θέμα με την μπαταρία,καλό θα ήταν το dac να τροφοδοτηθεί από την 5v είσοδο τροφοδοσίας.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Παιδες, στο μαγαζι, εδω κσι πολλα χρονια, παιρνω ηχο απο μια prodigy cube.. και ειμαι πολυ ικανοποιημενος… εχει αρχησει ομως και που κ που να χανει το ενα η τ αλλο καναλι.. προφανως η το ποτενσιομετρο της η κατι αλλο τα τιναζει.. και φανταζομαι το zen air, στο 100αρικακι θα ειναι μια αξιοπρεπεις αναβαθμηση, σωστα;..
Ενυσχητης ειναι ενας Metro Audio one + και ηχεια diy Mtz Basicbass II…
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Να ρωτήσω και εγω κάτι;

Μπορώ από iphone /iPad με έξοδο usb c να συνδέσω το κατάλληλο καλώδιο (usb c to usb) στο dac και από εκεί το σήμα να πάει στον ενισχυτή ώστε να ακούω αρχεία από tidal & Spotify?

ευχαριστώ!
Αυτο ακριβως θελω να κανω... εχω στο αμαξι αρκατα καλο ηχοσυστημα, και θελω να βελτιωσω λιγο την πηγη μου.. με βολευει και ακουω πολυ απο apple music, και τωρα με τα lossless ειναι νομιζω πολυ καλη φαση , να ριξω το iphone στο line in της πηγης μου..
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Δηλαδή θα έχεις μέσα στο αυτοκίνητο,ένα zen air? Για αυτό που θέλεις να κάνεις, προτίμησε ενα dongle usb dac.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν νομίζω ότι αναφέρεται στο αυτοκίνητό του ο φίλος αλλά στο μαγαζί του. Απλά το συγκρίνει με την ποιότητα που παίρνει στο αυτοκίνητο να έχει κάτι ανάλογο και στο μαγαζί που του έχει χαλάσει η υπάρχουσα πηγή.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλημερα σε ολους... Αλλο στο μαγαζι και αλλο στ αμαξι παιδια...
Για το μαγαζι παραγκειλα ηδη ενα aIR.. aπλα σκεφτομουν οτι ισως να ειναι μια ενδιαφερουσα λυση και για τ αμαξι, ισως βελτιωθει λιγο ακομα ο ηχος.. και οντως τα dongle φαινονται πολυ ποιο βολικα, ( κοιταζω το shanling ua2) , απλα κοιταζω να βρω dongle διχως ενυσχητη ακουστικων, να δινει απλα Line out.. να αποφυγω αλλο ενα ενυσχητικο σταδιο στο σημα μου.. αλλα ολα τα dongles εχουν ενυσχητακο..
Μολις παραλαβω το air Θα το δοκιμασω!
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Δεν νομίζω ότι αναφέρεται στο αυτοκίνητό του ο φίλος αλλά στο μαγαζί του. Απλά το συγκρίνει με την ποιότητα που παίρνει στο αυτοκίνητο να έχει κάτι ανάλογο και στο μαγαζί που του έχει χαλάσει η υπάρχουσα πηγή.
μάλλον έχεις δίκιο,απλά μπερδεύτηκα γιατί είχε απαντηθεί η επιλογή για το κατάστημα.Τέλος πάντων,με την ευκαιρία να πούμε ότι,το να πάρει κάποιος ενα φορητό usb dac και να έχει σαν πηγή το κινητό του και από εκεί στο σύστημα αυτοκινήτου ειναι μια καλή επιλογή.Ειδικά για όσους έχουν premium spotify και χώρο για αποθήκευση στο κινητό,μπορούν να κατεβάσουν ότι θέλουν και να το ακουν offline στο αυτοκίνητο. Το κάνω και εγώ,αν και δεν έχω φορητό usb dac ,γιατί το σύστημα στο αυτοκίνητο είναι κάτι πολύ "ταπεινό" και δεν έχει νόημα. Οσοι όμως έχουν επενδύσει στο σύστημα αυτοκινήτου και είναι αρκετή ώρα κάθε μέρα σε αυτό,αξίζει να το κάνουν.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Αναμένουμε στοκ Zen Air Can σε 2 εβδομάδες περίπου.

Το standard Zen Can, βρίσκεται στα συνεργαζόμενα καταστήματα.

@Ultra Audio ξέρουμε πότε έρχεται ελλάδα το zen air can ?
Σχετικά με το αυτοκίνητο, έχουμε συνεργάτες εγκαταστάτες που τοποθετούν Zen Blue v2 με μεγάλη επιτυχία στο αυτοκίνητο.
Με το νέο Zen Air Blue πλεον σε χαμηλότερο κόστος και χωρίς κεραία (λόγω του πλαστικού σασι).

Σοβαρή λύση φυσικά και τα USB-dongle Shanling UA-2.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
απλα κοιταζω να βρω dongle διχως ενυσχητη ακουστικων, να δινει απλα Line out.. να αποφυγω αλλο ενα ενυσχητικο σταδιο στο σημα μου.. αλλα ολα τα dongles εχουν ενυσχητακο..
Τσέκαρε αυτό ή και κάτι άλλο από την εταιρεία. Εγώ έχω ένα DAC τους (ίσως και το ίδιο, δεν θυμάμαι) και έναν άλλον μετατροπέα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απλά καλό είναι να ρωτήσεις πρώτα για συμβατότητα με iPhone.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αναμένουμε στοκ Zen Air Can σε 2 εβδομάδες περίπου.

Το standard Zen Can, βρίσκεται στα συνεργαζόμενα καταστήματα.


Σχετικά με το αυτοκίνητο, έχουμε συνεργάτες εγκαταστάτες που τοποθετούν Zen Blue v2 με μεγάλη επιτυχία στο αυτοκίνητο.
Με το νέο Zen Air Blue πλεον σε χαμηλότερο κόστος και χωρίς κεραία (λόγω του πλαστικού σασι).

Σοβαρή λύση φυσικά και τα USB-dongle Shanling UA-2.
Σαν αποτελεσμα , ποιοτικως ενοω, (γιατι πρακτικως σαφως ειναι ποιο βολικο με ασυρματη συνδεση) νομιζω θα ειναι καλυτερα να μπει ενα Zen Air Dac απο οτι ενα air blue dac, σωστα?..
Τσέκαρε αυτό ή και κάτι άλλο από την εταιρεία. Εγώ έχω ένα DAC τους (ίσως και το ίδιο, δεν θυμάμαι) και έναν άλλον μετατροπέα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απλά καλό είναι να ρωτήσεις πρώτα για συμβατότητα με iPhone.
Αυτο το εχω σαν καρτα ηχου στο pc μου!... μμμ το χα ξεχασει εντελως.. αξιζει μια δοκιμουλα νομιζω...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Να καταχραστω λιγακι το νημα;;… παρελαβα ενα shanling U2 σημερα… αγορασα και 2 type-c to lightning καλωδια… αλλα ηχος γιοκ… δε παιζει.. σαν να μη το βλεπει καν .. κανω κατι λαθος ;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top