IFI zen stream

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Δοκιμή και στο Γερμανικό HiFi Statement :


Το Συμπέρασμα μέσω google translate:
Με το ZEN Stream, η σειρά ZEN έχει φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο όλων των εποχών. Όλα τα προϊόντα της σειράς που δοκίμασα ήταν απίστευτα συμπαγή και δεν ήταν ικανοποιημένα με τη βαθμολογία «αρχικής συσκευής», αλλά μάλλον προσπάθησαν για περισσότερα. Το ZEN Stream δεν εκπληρώνει αυτήν την τάση: Δεν προσπαθεί για περισσότερα, αλλά είναι το ίδιο το περίφημο «περισσότερο». Προς το παρόν είναι το απόλυτο streamer: ευέλικτο, σταθερό, γρήγορο στη ρύθμιση και με πολύ πειστικές ιδιότητες ήχου - ακόμη και όταν χρησιμοποιείτε WLAN. Θα ήταν απλώς λάθος να το αποκαλέσουμε ως εισαγωγικό επίπεδο. Είναι επίσης ένας εξαιρετικά κατάλληλος συνεργάτης παιχνιδιού για απαιτητικά στερεοφωνικά συστήματα και πλησιάζει επικίνδυνα σε σημαντικά ακριβότερες λύσεις εδώ και εκεί.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Γνωριζετε αν κανει το πρωτο unfold του mqa σε περιπτωση που συνδεθει με non-mqa dac; Οτι κανουν οι software players δηλαδη.
Θα με ενδιέφερε και μένα μια απάντηση σε αυτό,αν κάποιος γνωρίζει
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όπως σωστά έγραψε ο Γιώργος Κόψ (αντιπρόσωπος), το ζεν παίζει ότι λάβει από το λογισμικό, το ίδιο δεν κάνει κάποια μετατροπή ούτε unfold.

Το λογισμικό όμως είναι αυτό που συνήθως κάνει το πρώτο unfold, ακόμη και αν αυτό είναι το tidal app που παίζει στο τάμπλετ και στέλνει μέσω tidal connect sto zen.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188


Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Κυκλοφόρησε και η εφαρμογή της iFI Audio / Android & iOS Δωρεάν.

The ZEN Stream app is now live on Google Play and App Store! We know this is what you've been waiting for.

Google: https://play.google.com/store/apps/details...

Apple: https://apps.apple.com/gb/app/stream-ifi/id1574466165

Γιώργο, στο οικείο αππ που γράφεις ότι κυκλοφόρησε, υπάρχει δυνατότητα άμεσου παιξίματος Qobuz ? Από την αρχή που παρακολουθώ το μηχάνημα, μιλάει μόνον για spotify connect και tidal connect ... δεν θέλω να το χρσησιμοποιώ μέσω bubbleUPnP ή κάτι τέτοιο...
 


Μηνύματα
27
Reaction score
16
Όπως σωστά έγραψε ο Γιώργος Κόψ (αντιπρόσωπος), το ζεν παίζει ότι λάβει από το λογισμικό, το ίδιο δεν κάνει κάποια μετατροπή ούτε unfold.

Το λογισμικό όμως είναι αυτό που συνήθως κάνει το πρώτο unfold, ακόμη και αν αυτό είναι το tidal app που παίζει στο τάμπλετ και στέλνει μέσω tidal connect sto zen.
Έχω την αίσθηση ότι το tidal app μέσω κινητού ή tablet δεν κάνει το πρώτο unfold στα 24/96,αλλά το κάνει μόνο μέσω της εφαρμογής tidal για pc.
Δεν μπορώ να το ελένξω από το λαμπάκι του zen γιατί είναι ένα χρώμα-πράσινο-μεχρι τα 24/96
νομίζω όμως ότι μέσω κινητού ή tablet στέλνει τα master ως 24/44,1
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Απέκτησα και γω στο μαραφετάκι από τον φίλο αντιπρόσωπο και παλαιότατο μέλος του φόρουμ Γιώργο, στην έκδοση με το ipower.

Το κότσαρα από την USB οut στα KEF LS50 W και όντως αναβάθμισε την κατάσταση και ηχητικά αλλά και σαν λειτουργία, αφού ο ενσωματωμένος στριμερ των ηχείων δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας.

Συγκεκριμένα, στο qobuz με μεγάλα , υψηλής ανάλυσης , αρχεία, τα KEF είχαν delays, drops , κλπ. Πιθανόν ήταν θέμα λειτουργίας του μπαφερ, ή κάτι τέτοιο. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα για εξωτερικό στριμερ.

Το stream δεν μασάει και τα παίζει νεράκι, από wifi, μέχρι και 24/192 που πηγαίνουν τα ηχεία.

Και ηχητικά όμως υπήρξε αναβάθμιση, περισσότερη ησυχία, σαφήνεια και διαφάνεια.

Το μηχανάκι είναι λίγο ιδιότροπο και θέλει να ασχοληθείς καμμία ωρίτσα με τα σεταρίσματα. Όταν όμως βγάλεις άκρη, το αφήνεις στην άκρη και δεν χρειάζεται, ελπίζω, άλλο πείραγμα. Η ifi φαίνεται ότι θα το υποστηρίξει με αναβαθμίσεις λογισμικού, κλπ.

All in all μια συνιστώμενη αγορά.
 

Attachments


Μηνύματα
75
Reaction score
52
Κι εγώ αναβάθμισα το Yamaha WXAD-10 που είχα ως τώρα με το Ifi Zen Stream + Ifi Zen Dac V2 .
Παίζει Tidal Connect (το οποίο με ενδιέφερε εξ αρχής) , αλλά επήλθε και αναβάθμιση της ποιότητας του ήχου (καθαρότερος ήχος, λιγότερος θόρυβος, καλύτερη ανάλυση και καλύτερο μπάσο) σε σχέση με το Yamaha, αν και αυτό είχε αρκετά καλή ηχητική ποιότητα για τα χρήματά του.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
45
Aπέκτησα και εγώ το zen stream και παίζει με το ifi iOne
Τέταρτη ήμερα και η σχέση μας είναι αγάπης μίσους.
πάντα με ethernet ,το εγκατέστησα σύμφωνα με τα πολύ αναλυτικά video,έκανα το update
παίζω μόνο το tidal μέσω κινητού αλλά ακόμα δεν έχω σταθερότητα.
Η ηχητική αναβάθμιση από το laptop είναι μεγάλη.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μεγειά! Τελικά, εσείς που παίζετε με το stream και tidal connect από κινητό, γίνεται με αυτό τον τρόπο το πρώτο mqa unfold πριν πάει το σήμα στο dac σας;
 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
Aπέκτησα και εγώ το zen stream και παίζει με το ifi iOne
Τέταρτη ήμερα και η σχέση μας είναι αγάπης μίσους.
πάντα με ethernet ,το εγκατέστησα σύμφωνα με τα πολύ αναλυτικά video,έκανα το update
παίζω μόνο το tidal μέσω κινητού αλλά ακόμα δεν έχω σταθερότητα.
Η ηχητική αναβάθμιση από το laptop είναι μεγάλη.
Τι εννοείς ότι δεν έχεις σταθερότητα?
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Πάτα το δεξί κουμπί μια φορά. Μάλλον το πάτησες και απενεργοποιησες τις φωτειενες ενδειξεις. Εγώ πάντα σβηστό το έχω. Με κουράζει το Χριστουγεννιατικο look all year long.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
45
Πάτα το δεξί κουμπί μια φορά. Μάλλον το πάτησες και απενεργοποιησες τις φωτειενες ενδειξεις. Εγώ πάντα σβηστό το έχω. Με κουράζει το Χριστουγεννιατικο look all year long.
Ευχαριστώ , με έφτιαξες
 



Μηνύματα
58
Reaction score
12
Παιδιά το έχω και εγώ και νόμιζα ότι όλα ήταν καλά είχα σκληρό δίσκο συνδεδεμένο αλλά τελικώς σε δοκιμή με cd player η ακόμα ο ο ίδιος ο σκληρός σε σύνδεση με υπολογιστή και το Ντακ του ενισχυτή η διαφορά είναι χαοδης. Δεν ξέρω τι φταίει η δυναμικές είναι κακές η ένταση μικρή γενικά αποδυναμώνει τον ενισχυτή πολύ.
Ξέρει κανείς αν είναι κάποια ρύθμιση.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
όταν έχετε σκληρό δίσκο συνδεδεμένο πρέπει το τροφοδοτικό να είναι 12V τουλάχιστον ή 15V.

o extra σκληρός θέλει τροφοδοσία.

και φυσικά να ελέγξετε να είναι συνδεδεμένο στην σωστή uSB θύρα για σκληρό δίσκο Και όχι στην έξοδο (USB transport).


Παιδιά το έχω και εγώ και νόμιζα ότι όλα ήταν καλά είχα σκληρό δίσκο συνδεδεμένο αλλά τελικώς σε δοκιμή με cd player η ακόμα ο ο ίδιος ο σκληρός σε σύνδεση με υπολογιστή και το Ντακ του ενισχυτή η διαφορά είναι χαοδης. Δεν ξέρω τι φταίει η δυναμικές είναι κακές η ένταση μικρή γενικά αποδυναμώνει τον ενισχυτή πολύ.
Ξέρει κανείς αν είναι κάποια ρύθμιση.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top