iPhone XR XS και iPhone XS Max

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Θέλει λίγο επεξεργασία εικόνας το αυτοκόλλητο, για όποιον τα καταφέρνει με αυτά.

Ανταλλάσεις το more με το less (πάνω κάτω) και ...απογειώνεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η πικρή αλήθεια (για μας τους Android-άδες) είναι ότι τα νέα αϊτέτχια έχουν πλέον και νορμάλ μέγεθος (καιρός ήταν, έστω και καταϊδρωμένα), οπότε δε τους λείπει τίποτα ουσιαστικό, πέραν μιας "λογικής" τιμής, αλλά δω που τα λέμε, ούτε τα πίξελ δεν έχουν "λογική" τιμή, γι'αυτό και δεν τα αγοράζουμε! :)
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
10 χρόνια πέρασα με iphone. Μου πήρε καιρό να συνηθίσω το android (galaxy note 8). Δεν γυρίζω πίσω (μάλλον :)).
Όχι ότι δε γουστάρω ακόμα το ios. Δε γυρίζω γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. Συσκευές μονίμως πανάκριβές, κομπλεξιλίκια για να ακούσεις ένα mp3, να αποκτήσεις αποθηκευτικό χώρο, να κάνεις jailbreak, να περιμένεις αναβαθμίσεις μετά το jaibreak κλπ.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
πως το είπε το παλικάρι στο βίντεο; από το 2010;

Screen Shot 2018-09-20 at 11.42.33.jpg


κοροϊδεύουν τον κόσμο και αυτοί περνάν καλά, άντε και στα δικά τους οι ελεύθερες που έχουν τη γνώση και την αλήθεια.
 


Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
δεν αμφισβήτησε κανείς το τι κερδίζει η apple!
Ίσα ίσα, αυτό κατακρίνει ο τύπος στο βίντεο... Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, πλασάρει τα προϊόντα φανταστικά και τσουπ έγινε η δουλειά! Το πρόβλημα ξεκινάει όταν "το κοινό" ενθουσιάζεται με την αγορά του, πέραν του δέοντος και προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους για υπεροχή, τεχνολογία αιχμής, εξέλιξη κτλ κτλ... Τόσα χρόνια , είναι ζήτημα να βρεις 1-2 που απλά θα σου πουν "μ'άρεσε απλά και το πήρα"..απλά, ξεκάθαρα και κατανοητά, χωρίς να μπορείς να φέρεις αντίρρηση....Σχεδόν όλοι θα "ξεδιπλώσουν" την τεχνολογική γνώση και ανωτερότητα (και την δική τους και του τηλεφώνου) και εκεί κάπου αρχίζουν τα πανηγύρια...
υ.γ: Apple iphone...το τηλέφωνο που είδε file manager το .....2017!!!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Οι πιο πολλοί εδώ μέσα που έχω δει έχουμε πει ότι προτιμούμε το iphone γιατί κάνει αυτά που θέλουμε να κάνει απροβλημάτιστα από την πρώτη μέρα που κάνεις on μέχρι την τελευταία του και είναι μουράτο. Και αν καμιά φορά δεν έχουμε iphone είναι γιατί μας πιάνουν οι τσιγκουνιές μας. Κάπως έτσι είναι και οι περισσότεροι που γνωρίζω. Έρευνα της πλάκας βέβαια για να βγουν σοβαρά συμπεράσματα αλλά κουβέντα να γίνεται.

Αν είχατε ασχοληθεί με την ανάπτυξη προιόντων θα ξέρατε ότι είναι μεγάλη επιτυχία να έχεις χαμηλότερου επιπέδου τεχνολογία (ας κάνουμε αυτή την παραδοχή) από τον ανταγωνιστή αλλά το δικό σου προιόν να είναι το προτιμότερο ακόμα και αν είναι ακριβότερο. Είναι ο απόλυτος δείκτης ότι αυτό που κάνεις το κάνεις καλά. Και πως αλλιώς θα αξιολογήσομε ένα τεχνολογικό προιόν αν όχι από την εμπορική του επιτυχία; Προιόν είναι, διατίθεται για να καλύπτει ανάγκες. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούν και δεν θέλουν να το καταλάβουν όλοι οι apple haters και αντίστοιχα όλοι οι haters σε κάθε ανάλογη περίπτωση. Λογικό αφού αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να είναι haters. Το ενδιαφέρον για την όποια υποτιθέμενη υπεροχή της τεχνολογίας σταματάει στην πόρτα του ερευνητικού εργαστηρίου που αναπτύχθηκε. Από κει και πέρα μιλάει ο πελάτης.
Θυμάμαι και τα βιντέακια που είχαν γίνει viral ότι το iphone λυγίζει όταν βγήκε το μεγάλο μοντέλο. Τελικά η αγορά μίλησε. Η πλάκα είναι, για κάποιον που καταλαβαίνει από αυτά, ότι όλα αυτά τα βίντεο και η κουβέντα που γίνεται τώρα εδώ και σε άλλα φόρα, και που συνήθως ξεκινάνε από τους αντιδρώντες στις μούφες της apple επιτυγχάνουν ένα και μόνο στόχο, να κάνουν την apple πιο επιτυχημένη. Συνεχίστε λοιπόν να μας λέτε πόσο υποδεέστερα είναι τα νέα κινητά της apple και πόσο κορόϊδα είμαστε όσοι τα αγοράζουμε.
my2cents
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Σωστη αποψη!

Εγω σαν iphone fan πηγα ρωτησα ο γκαντεμης για αλλαγή οθονης του Χ
379 infoquest
359 document και προπληρωμη....χαχα (ουστ)

Επίσης εμαθα απ τον γνωστο μου πως στα νεα xs κτλ
Η οθονη θα ειναι κολλημενη με την μπαταρία κ εαν δεν ειναι κ τα δυο οριντζιναλ δεν θα δουλεύει το τηλέφωνο

Παντως σε μια μινι ερευνα αγοράς δεν βρηκα τηλεφωνο μεχρι το μέγεθός του Χ χωρίς μπεζελ κουμπι με faceid gestures Κτλ κτλ

Θα ηθελα αλλα δεν βρήκα
 



Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Παρότι ... μπερδεύτηκα με τις διαφορές στα νέα μοντέλα έχω να κάνω τα εξής σχόλια.

Εδώ και καιρό η apple έχει φύγει απο την καινοτομία. Θυμάμαι κάποτε να βγάζει το πρώτο ipad, να την κράζουν όλοι, να παρουσιάζουν κάτι τάμπλετ με ακίδες και μετά απο λίγο να δημιουργείται μία νέα αγορά αυτή των τάμπλετ. Επι τζόμπς η εταιρεία είχε πολύ καινοτόμα προιόντα οπου λειτουργούσαν πάρα πολύ καλά και πάντα έκανε προσεκτικές κινήσεις. Όλη αυτή η μόδα της παρουσίασης με το τζίν και το πουκάμισο, η φιλοσοφία less is more, το άσπρο χρώμα παντού ακόμα και τα καταστήματα του iqos είναι καινοτομίες του Τζόμπς.

Πέντε πράγματα είχε το ιphone 4? Ε και τα πέντε λειτουργούσαν καλά.
Η αγορά φυσικά αντιδρούσε αμέσως. Με το που έβγαινε το (ένα τότε) μοντέλο ουρές. Στην πρώτη θέση των πωλήσεων, παρότι το έδινε και 700 ευρώ.

Σήμερα η apple έχει αλλάξει. Δέν προσφέρει καινοτομία. Πλέον δέν έχει ένα μοντέλο.

Απ ότι όμως καταλαβαίνω προσφέρει κάτι πολύ καλό για την εποχή του.
Συνέπεια, ποιότητα και ασφάλεια. Με λίγα λόγια το αι φον θα έχει την καλή οθόνη και τον καλό επεξεργαστή. Οποιοδήποτε bug θα φτιάξει μέσα σε λίγα 24άωρα. Πραγματικά σε ελάχιστα. Με το που αναβαθμιστεί το λογισμικό του στην επόμενη γενιά μέσα σε ελάχιστα πάλι 24άωρα οι developer θα έχουν αναβαθμίσει και τις εφαρμογές του. Όλες συμβατές με όλα τα σύγχρονα iphone.

Η τιμή. Η τιμή του είναι υψηλή και κρατάει στο χρόνο. Αλλα όσο ανόητο είναι αυτό άλλο τόσο είναι να δώσει κανείς 700 για το καινούργιο huawei το οποίο είναι πιστή αντιγραφή σαν σχήμα του iphone. Δηλαδή είναι ανόητοι οι σχεδιαστές της apple είναι πασίβλακες όλοι οι υπόλοιποι που δέν μπορούν να καινοτομήσουν.

Προσφέρει και ωραίες υπηρεσίες. Το photo cloud σου δίνει 1 tera με 70 λεπτά το μήνα. Το itunes είναι Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο. Είναι μάλλον καλύτερο απο το spotify τόσο σε ποσότητα όσο και στο AI που σου προσφέρει για να σου βρίσκει μουσική.

Νομίζω οτι η apple παραμένει ακόμα και σήμερα κάτι ανάλογο της mercedes. Και παρότι δέν θα το πάρω το καινούργιο της το κινητό δέν θα γίνω ο τυπικός Έλληνας που αγοράζει το hundai και θεωρεί οτι έκλεψε τον καπιταλισμό και οτι ο γείτονας του με τη μερσεντές είναι ο ανόητος βλάκας.

Αν πάλι θεωρείτε ανόητο όποιον έχει iphone και mercedes αγοράστε κάτι άλλο, δέν έγινε και τίποτα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σήμερα η apple έχει αλλάξει. Δέν προσφέρει καινοτομία. Πλέον δέν έχει ένα μοντέλο.
Η πλήρης αποσύνδεση τεχνολογίας και χρήστη και τελικά η μετατροπή ενός προϊόντος τεχνολογίας σε lifestyle gadget είναι η στρατηγική της apple. Και το έχει καταφέρει. Γι αυτό και οι χρήστες μήλου αναφέρονται στα σπεκς σαν να μην υπάρχουν (υπάρχουν σπεκς που απλά δεν τα αναφέρει η apple). Το "δεν θέλω αυτό που δεν έχω" είναι η λογική του απόλυτου οπαδού. Αφού το έχει και ο άλλος δίπλα αισθάνομαι καλά. Μιλάμε για κόσμο/πελάτες/οπαδούς, που αποδέχθηκαν χωρίς αντίδραση ακόμη και την απάτη της apple να κάνει πιο αργά τα τηλέφωνά τους επειδή ήταν ένα μοντέλο πίσω. Δηλαδή το σκέφτεσαι και λες δεν υπάρχει σωτηρία...

Η μετατροπή των πελατών σε οπαδούς σταμάτησε φυσικά και την καινοτομία. H apple δεν είναι αυτή που ήταν. Άλλωστε αν αγοράζουν όλες οι ξανθιές iphone τι να την κάνεις την καινοτομία... :D

Όσον αφορά αυτό το "η αγορά μίλησε" μου θυμίζει το "ο λαός μίλησε". Ο λαός. Που θα ξαναψηφίζει Τσίπρα ας πούμε. :lol:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σήμερα βρήκα κάτι ξεχασμένα airpods στο αυτοκίνητο και μόλις τα έβαλα να τα δοκιμάσω (αφού τα απολύμανα καλά με οινόπνευμα :D). Συνδέονται έξυπνα με το τηλέφωνο, εφαρμόζουν πολύ ωραία στο αυτί και η πρώτη εντύπωση από τη λειτουργικότητα (mono, stereo) είναι θετική. Ωραία καινοτομία, μου αρέσει. Είναι και τσάμπα ακόμα καλύτερα :laugh:.


ΥΓ Συμβουλή pro bono, η καινοτομία δεν είναι μόνο αυτό που καταλαβαίνετε οι teckyδες. Διαβάστε και κάνα άλλο βιβλίο πέρα από user manuals, για να μην εκτίθεστε το λέω :D
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η πλήρης αποσύνδεση τεχνολογίας και χρήστη και τελικά η μετατροπή ενός προϊόντος τεχνολογίας σε lifestyle gadget είναι η στρατηγική της apple. Και το έχει καταφέρει. Γι αυτό και οι χρήστες μήλου αναφέρονται στα σπεκς σαν να μην υπάρχουν (υπάρχουν σπεκς που απλά δεν τα αναφέρει η apple). Το "δεν θέλω αυτό που δεν έχω" είναι η λογική του απόλυτου οπαδού. Αφού το έχει και ο άλλος δίπλα αισθάνομαι καλά. Μιλάμε για κόσμο/πελάτες/οπαδούς, που αποδέχθηκαν χωρίς αντίδραση ακόμη και την απάτη της apple να κάνει πιο αργά τα τηλέφωνά τους επειδή ήταν ένα μοντέλο πίσω. Δηλαδή το σκέφτεσαι και λες δεν υπάρχει σωτηρία...

Η μετατροπή των πελατών σε οπαδούς σταμάτησε φυσικά και την καινοτομία. H apple δεν είναι αυτή που ήταν. Άλλωστε αν αγοράζουν όλες οι ξανθιές iphone τι να την κάνεις την καινοτομία... :D

Όσον αφορά αυτό το "η αγορά μίλησε" μου θυμίζει το "ο λαός μίλησε". Ο λαός. Που θα ξαναψηφίζει Τσίπρα ας πούμε. :lol:
Ο Jobs εδώ και δεκαετίες ειχε πει σε event ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται να μάθει τη έχει μέσα. Τον νοιάζει μόνο να δουλεύει. Και να δουλεύει σωστά. Και έχει απόλυτο δίκιο. Το 1%-2% ασχολείται με τα specs. To υπόλοιπο 98% απλά θέλει να δουλεύει. Και δουλεύει, απροβλημάτιστα.
Η νέες μελέτες του marketing λένε ότι η πολύ λεπτομέρεια στα events είναι άχρηστη, δεν έχει καλό convention rate που λένε. Καλό rate έχει απλή παρουσίαση, χωρίς πολλά πολλά, μεγάλες εικόνες, λίγα και μεγάλα γράμματα και τέλος. Αυτό είναι το τέλειο για καλό convention. Δηλαδή πριν 2-3 χρόνια η Νευρολογία και το marketing ανακάλυψαν αυτά που έλεγε ο Jobs δεκαετίας πρίν.
[DOUBLEPOST=1537516504][/DOUBLEPOST]
Πραγματικά είναι τόσο μεγάλη η ΚΑΟΥΡΑ μερικών για οτιδήποτε βγάζει η Apple που δεν τους νοιάζει τη και πως, απλά πρέπει να βγάλουν χολή. Εξαιρετικό παράδειγμα το βίντεο αυτό. Πήραν την εικόνα, έγραψαν το κείμενο προσεκτικά, έψαξαν να βρουν μια φωνή να ταιριάζει στην original, έκαναν επαναλαμβανόμενα speakage, μοντάζ, έψαξαν να βρουν τις μουσικές, έκαναν μιξάζ από την αρχή, και όλα αυτά γιατί; Μα για να βγάλουν τον κομπλεξισμό που έχουν στο κεφάλι τους που τον ονομάζουν εξυπνάδα.
Αυτό σημαίνει ένα πράγμα. Η Apple κάνει απίστευτα καλή δουλειά και όλοι μα όλοι θα ήθελαν να ήταν Apple.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Η πλήρης αποσύνδεση τεχνολογίας και χρήστη και τελικά η μετατροπή ενός προϊόντος τεχνολογίας σε lifestyle gadget είναι η στρατηγική της apple. Και το έχει καταφέρει. Γι αυτό και οι χρήστες μήλου αναφέρονται στα σπεκς σαν να μην υπάρχουν (υπάρχουν σπεκς που απλά δεν τα αναφέρει η apple). Το "δεν θέλω αυτό που δεν έχω" είναι η λογική του απόλυτου οπαδού. Αφού το έχει και ο άλλος δίπλα αισθάνομαι καλά. Μιλάμε για κόσμο/πελάτες/οπαδούς, που αποδέχθηκαν χωρίς αντίδραση ακόμη και την απάτη της apple να κάνει πιο αργά τα τηλέφωνά τους επειδή ήταν ένα μοντέλο πίσω. Δηλαδή το σκέφτεσαι και λες δεν υπάρχει σωτηρία... Η μετατροπή των πελατών σε οπαδούς σταμάτησε φυσικά και την καινοτομία. H apple δεν είναι αυτή που ήταν. Άλλωστε αν αγοράζουν όλες οι ξανθιές iphone τι να την κάνεις την καινοτομία... :D
Μα δέν ήθελα να πώ αυτό. Σήμερα καμία τεχνολογία δέν προσφέρει καινοτομία στον χώρο αυτόν. Πρακτικά η apple βγάζει κάτι το οποίο είναι αναβάθμιση του προηγούμενου και οι γύρω πάνε και αντιγράφουν σαν κακές απομιμήσεις.

Δηλαδή το samsung note έχει κάτι καινοτόμο? Ή το 27% των ελλατωματικών συσκευών της samsung συγκριτικά με το 3% της apple θα σε κάνει να δώσεις πιο όμορφα το χιλιάρικο που κοστίζει?

Πρέπει να σταματήσουμε πια να χαρακτηρίζουμε ως "ξανθιές" τους χρήστες του ios και ως έξυπνους που χτυπάνε τον καπιταλισμό κάτω απο το τραπέζι όλους τους άλλους.

Όσον αφορά αυτό το "η αγορά μίλησε" μου θυμίζει το "ο λαός μίλησε". Ο λαός. Που θα ξαναψηφίζει Τσίπρα ας πούμε. :lol:
Στην προκειμένη ο λαός δέν αγοράζει iphone. Τα iphone δέν είναι πρώτα σε πωλήσεις άλλες εταιρείες είναι. Σήμερα η apple είναι στην 3η θέση, δεδομένου οτι υπάρχουν επιλογές με 300 ευρώ που είναι μία χαρά.

Είναι όπως στην αγορά των αυτοκινήτων. Μία αγορά mercedes C έχει όσο τρία yaris. Αν δέν είχαν και τα δύο προιόντα το κοινό τους και των χώρο τους τότε κάποιος απο τους δύο θα έπρεπε να είχε κλείσει εδώ και χρόνια. Ένθεν και ένθεν υπάρχουν έξυπνοι και βλάκες, φιγουρατζήδες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top