JBL 3677 ολούθε


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.954
Reaction score
77.647
Πολύ κοντά στο πάτωμα;
1. αν μπει με κλίση δεν θα βοηθήσει λες?που να μπει αυτό σε βάση..

2. όταν το ίδιο στο κάνει στο sub θέλει πάλι σήκωμα ή απλά αντικραδασμικό?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.431
Reaction score
74.822
1. αν μπει με κλίση δεν θα βοηθήσει λες?που να μπει αυτό σε βάση..

2. όταν το ίδιο στο κάνει στο sub θέλει πάλι σήκωμα ή απλά αντικραδασμικό?
Θα βοηθήσει η κλίση, πόσο δεν γνωρίζω. Όσο μεγαλώνει η διαφορά χρόνου απευθείας-ανακλώμενου ήχου, τόσο ακριβέστερη η μέτρηση της απόστασης.

Στα subs δεν έχει μεγάλη σημασία η πραγματική απόσταση, μόνο αυτή που θεωρεί σωστή το μετρητικό (AV ή άλλο).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.954
Reaction score
77.647
Στα subs δεν έχει μεγάλη σημασία η πραγματική απόσταση, μόνο αυτή που θεωρεί σωστή το μετρητικό (AV ή άλλο).
αυτό δεν το έπιασα,δηλ αν το sub το έχεις στα 2.5m και το audyssey στο βγάζει στα 3.8 σημαίνει ότι θα έπρεπε να το βάλεις στα 3.8 για να παίζει σωστά με λιγότερη παρέμβαση από το πρόγραμμα? ή όπου και να το βάλεις, το πρόγραμμα για τον χώρο σου θα το βλέπει στα 3.8 γιατί σε αυτή την απόσταση το θεωρεί σωστό(λόγω χώρου πάλι)?
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Ευχαριστώ αγόρι! τι να πω, δεν ξέρω!
τι να πω αυτο το εχω με κλείσει και το βγάζει 4,07
Ευχαριστώ αγόρι! τι να πω, δεν ξέρω!
και αυτο το εχω με κλείσει και το βγάζει 4,07 είναι αυτο ενισχυμένο
[DOUBLEPOST=1453840445][/DOUBLEPOST] 20151208_125149.jpg
 





Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Ισως η προσινεμα σειρα της εταιριας να ειναι και το τελος του δρομου για οσους και βρισκουν αυτο που τους λειπει τρομακτικα δυναμικα.
Για πες με συγκριτικα με το αλλο ενεργο επαγγελματικο ειναι ?και ποιο?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Ισως η προσινεμα σειρα της εταιριας να ειναι και το τελος του δρομου για οσους και βρισκουν αυτο που τους λειπει τρομακτικα δυναμικα.
Για πες με συγκριτικα με το αλλο ενεργο επαγγελματικο ειναι ?και ποιο?
είναι το jbl prx 512m ενεργό με crown ενισχυτή πολύ δυνατό max s.p.l 135db και αρκετά καλο σαν κεντρικό που το χρησιμοποιησα παλι το ίδιο θέμα είχε δύσκολο στο να το τεριαξεις με τα οικιακά, αλλά καμία σχέση με το 3677 το 3677 είναι πιο ταχύτατο έχει πιο σινεμαδικες χροιές κατεβενει πιο χαμηλά αισθητά και το 15 με το 12ιντσώ πολύ διάφορα μερα με τη νύχτα παντος θα μπορούσε να τεριαξει πιο εύκολα με το 3677, αν ειχα 2 prx 512 θα τα κραταγα για main και το 3677 για center, τώρα που έχω όμως ενα δεν θα το ήθελα για κεντρικό το 512 κ για main 2 3677 ειναι κρίμα τα main να ειναι καλύτερα απο το κεντρικό που περνάνε ολα απο'κει
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Σωστα, ειμαι της ιδιας λογικης, πριν καταληξεις καπου να αγοραζεις μονο ενα απο την υποψηφια τριαδα και να το υποβαλεις σε εξαντλητικα τεστς πριν φορτωθεις ολοκληρη 3αδα.
Θα μπορουσες βεβαια να αγορασεις αλλο ενα 512, αν το κοστος ηταν βασικο θεμα, αλλα ... καλυτερα ετσι εστω και καθυστερημενα ... εισε μεθοδικος ...
Ερθ το 15αρι ειναι? νομιζω οτι εχω το ιδιο πως παει σε γεμιζει?:rolleyes:
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Σωστα, ειμαι της ιδιας λογικης, πριν καταληξεις καπου να αγοραζεις μονο ενα απο την υποψηφια τριαδα και να το υποβαλεις σε εξαντλητικα τεστς πριν φορτωθεις ολοκληρη 3αδα.
Θα μπορουσες βεβαια να αγορασεις αλλο ενα 512, αν το κοστος ηταν βασικο θεμα, αλλα ... καλυτερα ετσι εστω και καθυστερημενα ... εισε μεθοδικος ...
Ερθ το 15αρι ειναι? νομιζω οτι εχω το ιδιο πως παει σε γεμιζει?:rolleyes:
δεν υπαρχει το 512 αλλα και να το εβρισκα κοντα στα 900 κατοσταρικα παει λογο ενισχυτη crown που εχει, οπωτε προτημο το 3677 και να κλεισω απο 3αδα, με το που φυγουν τα πεθερικα θα κανω τεστ πολλα να δω διαφορες και με τα 3 κεντρικα που εχω, οπιος ενδιαφερομενος καλοδεχουμενος να δουμε διαφορες! οχι εχω το 12 αρι με καληπτη αρκετα για τον χωρο που εχω, να το ακουσεις και να μου πεις!
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Αστο να στρωσει, οτι εχει σκληρη αναρτηση θελει συνηθως περισσοτερο χρονο , θα γινει ποιο ομαλο και θα ανοιξει στα ακρα λογικα αυτο συμβαινει .
Οσο για το σαμπ εσυ γνωριζεις καλυτερα, οι διαφορες δε νομιζω να ειναι σημαντικες με το 15αρι, ηδη εμενα σε 35τμ παιζει στο ρελαντι και ρυθμισμενο, βγαζοντας ενα ομορφο συντονισμο στα 22hz που τον εχω κρατησει .Μαλλον ζητα αλλα ηχεια για να αφεθει πληρως :D.Αναφερα ρυθμισμενο γιατι ενας συντονισμος μια κορυφη στα 50hz ας πουμε , μπορει να λαμβανεται λανθασμενα ως υπερκαλυψη χωρου και οταν κοπει να φανει η πραγματικη διασταση της ικανοτητας του και θα αναδειχθουν και οι κρυμμενες πολυ χαμηλες που ειναι και το ατου του συγκεκριμενου σαμπ .
Αν παντως μπεις στη διαδικασια και εχεις ορεξη , ριξε ενα μνμ ενδιαφερομαι.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Αστο να στρωσει, οτι εχει σκληρη αναρτηση θελει συνηθως περισσοτερο χρονο , θα γινει ποιο ομαλο και θα ανοιξει στα ακρα λογικα αυτο συμβαινει .
Οσο για το σαμπ εσυ γνωριζεις καλυτερα, οι διαφορες δε νομιζω να ειναι σημαντικες με το 15αρι, ηδη εμενα σε 35τμ παιζει στο ρελαντι και ρυθμισμενο, βγαζοντας ενα ομορφο συντονισμο στα 22hz που τον εχω κρατησει .Μαλλον ζητα αλλα ηχεια για να αφεθει πληρως :D.Αναφερα ρυθμισμενο γιατι ενας συντονισμος μια κορυφη στα 50hz ας πουμε , μπορει να λαμβανεται λανθασμενα ως υπερκαλυψη χωρου και οταν κοπει να φανει η πραγματικη διασταση της ικανοτητας του και θα αναδειχθουν και οι κρυμμενες πολυ χαμηλες που ειναι και το ατου του συγκεκριμενου σαμπ .
Αν παντως μπεις στη διαδικασια και εχεις ορεξη , ριξε ενα μνμ ενδιαφερομαι.
οκ αγόρι!:)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
μετα απο συζητηση με τον Στεφανο για τις εντυπωσεις του και λαμβανoντας σοβαρα υποψην τις συμβουλες του Μανωλη , εγινε παραγγελια και για αλλα δυο ωστε να συμπληρωθει η τριαδα και ο Θεος βοηθος . αν δεν παιξουν θα γινουν surround .
[DOUBLEPOST=1454068512][/DOUBLEPOST]οποιος αλλος εχει παραγγειλει και δεν μιλαει να μιλησει τωρα :)
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
μετα απο συζητηση με τον Στεφανο για τις εντυπωσεις του και λαμβανoντας σοβαρα υποψην τις συμβουλες του Μανωλη , εγινε παραγγελια και για αλλα δυο ωστε να συμπληρωθει η τριαδα και ο Θεος βοηθος . αν δεν παιξουν θα γινουν surround .
[DOUBLEPOST=1454068512][/DOUBLEPOST]οποιος αλλος εχει παραγγειλει και δεν μιλαει να μιλησει τωρα :)
πουλάω κάποια πράγματα κα7 τα παραγγέλνω και εγώ Μιχάλη;)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.856
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top