JBL Bar 5.1


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Από έξω το προπαρήγγειλα, Black Friday, πριν καν το ακούσω στην έκθεση.
Αντέχει πολύ ξύλο, ανεβάζει τρελές στάθμες χωρίς να παραμορφώνει, αναμενόμενο από JBL, αλλά για τη δική μου χρήση η ανησυχία μου ήταν πώς ακούγεται σε χαμηλή ένταση και πόσο αξιόπιστο και πρακτικό είναι στη χρήση από όλη την οικογένεια.

- Καταρχήν έχει χαμηλό ύψος. Καθισμένο μπροστά στην TV δεν την κρύβει καθόλου.
- Child-friendly. Μεταλική σίτα που προσφέρει προστασία από το παιχνίδι “πιέζω με το δάχτυλο τις φουσκίτσες”.
- Ασύρματο sub. Και τι sub! Μελετημένη κατασκευή, Η οπή του bass-reflex γωνιακός λαβύρινθος. Διακριτικό γκρι χρώμα, down-firing, χωρίς κουμπιά και ρυθμιστικά να ανσυχείς μην τα πειράξει κανείς.
- Αυξομείωση της έντασης και από το τηλεκοντρόλ της TV. Πολύ σημαντικό να μην έχεις διπλά τηλεκοντρόλ, και άμεση χρήση από όλους. Ξεχνάς ότι υπάρχει ξεχωριστό σύστημα ήχου.
- Δικό του τηλεκοντρόλ, με το οποίο έχεις και ξεχωριστό έλεγχο της στάθμης του σαμπ και των surround. Πιο εύκολο και πρακτικό δεν γίνεται. Υπάρχει και μικρόφωνο για το αρχικό σετάρισμα.
- Ασύρματα surround.
- Bluetooth σύνδεση για ακρόαση μουσικής. Μετά το αρχικό pairing, άμεσα ακούς μουσική από το κινητό. Ανοίγοντας την TV διακόπτεται άμεσα η μουσική και ακούγεται η TV στο JBL. Ξαναβάζοντας μουσική ενώ είναι ανοιχτή η TV, υπερισχύει η μουσική στο JBL και αυτόματα η τηλεόραση στέλνει ήχο στα δικά της ηχεία. Sweeeet!
- Ακούγοντας playlist, μπορείς να επιλέξεις και next από το δικό του τηλεκοντρόλ! Δεν χρειάζεται να έχεις το κινητό στα χέρια. Πολύ καλύτερα το δικό του πανάλαφρο και εργονομικό τηλεκοντρόλ στο χέρι και άμεσα να αυξομειώνεις τη γενική ένταση και ξεχωριστά την ένταση του σαμπ, και με δεξιά-αριστερά να αλλάζεις και κομμάτι!

Επόμενο βήμα η σύνδεση στο optical in ενός Squeezebox Touch, ώστε να μην είναι πια headless το σύστημα και εξαρτώμενο από φορητή συσκευή.
 




Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Πήρα τη μικρή ηχόμπαρα JBL SB 250 για τους γονείς μου που παραπονιούνται ότι δεν ακούνε καλά από τα ηχεία της τηλεόρασης (.........τους διαλόγους στα σήριαλ :p) και πραγματικά η απόδοσή της είναι υπεράνω κριτικής για το μέγεθος της. Οπότε φαντάζομαι τι θα γίνεται με την bar 5.1
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει audio sync και σε μερικά τηλεοπτικά κανάλια ο ήχος δεν είναι πλήρως συγχρονισμένος με την εικόνα. Αν η Tv δεν έχει ρύθμιση για audio delay την πάτησες (όπως εγώ :frown: ) οπότε προσοχή.
Η bar 5.1 πάντως έχει.
 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Το bass-reflex στο σαμπ έχει σχήμα κόρνας. Στρόγγυλο και τεράστιο μπροστά και μικραί
νει πολύ καθώς βαθαίνει. Επίσης κάνει γωνία προς τα κάτω, ενιαία χωρίς ενώσεις.


 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
το έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετές ταινίες και τα σπάει. Επίσης έχω δι και την εξείς διαφορά σχετικά με την εικόνα. Αν συνδέσεις τις διάφορες συσκευές σου μέσω των hdmi της μπάρας η εικόνα που παίρνεις στην tv σου είναι καταπληκτική. Δεν ξέρω αν κάνει κάποιο uscaling αλλά η εικόνα είναι καταπληκτική. Είδα την διαφορά συνδέοντας των δέκτη της cosmote είτε απευθείας στην tv είτε μέσω της μπάρας. Από ήχο πάντος τα σπάει παντού. Το μόνο μείον είναι ότι δεν συγχρονίζει απόλυτα το control της έντασης της tv με την μπάρα και θα πρέπει για αυτό να κλείσεις ή την μπάρα ή τα ηχεία της tv για να μην ακούς δύο ήχους από την ίδια πηγή.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Θέμα της τηλεόρασής σου είναι. Κανονικά ο ήχος της TV πρέπει να ακυρώνεται τελείως.
Κανένα πρόβλημα σε μένα με LG Oled. Αυτόματα με το άνοιγμα της TV ενεργοποιείται η ηχομπάρα. Αυξομείωση της έντασης της ηχομπάρας και on-off TV και ηχομπάρας με ένα πάτημα στο τηλεκοντρόλ της TV.
Ήχος από τα ηχεία της TV δεν βγαίνει ποτέ.
Στα ηχεία της TV θα γυρίσει ο ήχος μόνο όταν μετά από ακρόαση με ακουστικά μέσω bluetooth από την TV κλείσω τα ακουστικά. Eυτυχώς γιατί από υψηλή ένταση όπως έχω στα ακουστικά αν ενεργοποιούνταν το σαμπ της ηχομπάρας ξαφνικά, θα πηδούσα από τη θέση μου από την τρομάρα.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Γιαννη ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος να παιξεις internet radio στην ηχομπαρα; smartphone, smarttv;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Νομίζω ότι παίζει μόνο του. Το ξεκινάς εσύ σποτιφαϊ με το κινητό σου, μετά παίζει αυτό κατευθείαν από το δίκτυο, και χωρίς το κινητό σου, έχει δικό του software.

Έτσι θυμάμαι δηλαδή..

Το σαμπ βαράει καλά για τα κυβικά του..
 
Last edited:

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Δεν παίζει μόνο του. Δεν συνδέεται στο δίκτυο.
Βluetooth είναι η φιλοσοφία της συσκευής.

Αλλά εγώ προτιμώ Squeezebox Touch συνδεδεμένο στο optical in, κι έτσι έχω τα πάντα από μουσική, μέχρι και Roon endpoint.
Kαι αποκτά έτσι και touch οθόνη η μπάρα, για επιλογή μουσικής χωρίς δέσμευση με το κινητό και bluetooth. Kαι το χρησιμοποιεί και ο καθένας στο σπίτι, χωρίς να ψαχουλεύει ένα κινητό συνέχεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Το bass-reflex στο σαμπ έχει σχήμα κόρνας. Στρόγγυλο και τεράστιο μπροστά και μικραί
νει πολύ καθώς βαθαίνει.
Έτσι πρέπει να είναι όλα τα μπας ριφλεξ, για να αποφεύγονται οι στροβιλισμοί στην έξοδο. Η απλή κυλινδρική οπή σα σωλήνα ίσια, είναι ... λάθος.

Η γωνία της σωλήνας στη συνέχεια, δεν έχει καμία σημασία, επιτρέπεται κανονικά σε κάθε μπας ριφλεξ σχεδίαση, και προφανώς είχε νόημα για να βγάλουν το μήκος σωλήνας που χρειάζονται στο σχέδιο, για συντονισμό στην επιθυμητή συχνότητα.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έτσι πρέπει να είναι όλα τα μπας ριφλεξ, για να αποφεύγονται οι στροβιλισμοί στην έξοδο. Η απλή κυλινδρική οπή σα σωλήνα ίσια, είναι ... λάθος.

Η γωνία της σωλήνας στη συνέχεια, δεν έχει καμία σημασία, επιτρέπεται κανονικά σε κάθε μπας ριφλεξ σχεδίαση, και προφανώς είχε νόημα για να βγάλουν το μήκος σωλήνας που χρειάζονται στο σχέδιο, για συντονισμό στην επιθυμητή συχνότητα.
Μια σιτα που εχει το ηχειο μου ,λιγο πιο μεσα απο την "επιφανεια" του μπαςρηφλεξ τι ρολο παιζει αραγε ?
IMG_20180119_173226.jpg
 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Αυτο αποκλειεται καθως οι Ηχειαρες μου με τσι υποηχους που παραγουν σκοτωνουν ποντικα στα 100 μετρα ...:D
Πουλατα και παρε αλλα!!!:D
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πουλατα και παρε αλλα!!!:D
Θα τα πουλησω του κοντοχωριανου μας (κι αστονε μετα να ψαχνεται με γερμανοκινεζικα ενισχυτικα ...) του χρονου, θα παρω και το μερισμα του αλεξη και θα παρω ενεργα
KtOxbSE.gif
...:D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top