JBL Bar 5.1

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Ερώτηση : Όταν βάζεις την ηχόμπαρα να καλυμπραριστεί με το μικρόφωνο που έχει μέσα δεν θα έπρεπε να καλυμπράρετε ταυτόχρονα και το sub εκτός από την κυρίως ηχόμπαρα και τα 2 περιφερειακά ασύρματα ηχεία? Γιατί ρωτώ. Γιατί μετά την αλλαγή που έγινε στην κυρίως ηχόμπαρα ,που είχε το πρόβλημα, ναι μεν συνδέεται με το sub και τα περιφερειακά ηχεία αλλά όταν την καλυμπράρεις, ρυθμίζονται όλα μεταξύ τους (παράγοντας ροζ ήχο το καθένα ξεχωριστά) εκτός από το sub. Στην αρχική ηχόμπαρα αυτό γινόταν. Επίσης σε αυτήν δεν αναγνωρίζει πάντα το format ήχου DTS ενώ αυτό γινόταν στην αρχική. Όλα αυτά τα παρατήρησα και κατέληξα στα παραπάνω αρκετό διάστημα από την αρχή του μήνα Ιουλίου και μετά όταν και την πείρα από το service.
[DOUBLEPOST=1533933921][/DOUBLEPOST]Βλέπω να την ξαναπηγένω στο service (όλο το σύστημα) κατά τον Σεπτέμβριο για ρύθμιση εξολοκλήρου.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Παιδιά μια γνωμη για αυτούς που την έχουν. Σε αρχείο με ήχο DTS παίζει pcm και δεν αναγνωρίζει το DTS. Ισχ'υει?
 


Μηνύματα
535
Reaction score
731
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πουθενά για ακρόαση;

Επίσης, το ολικό μήκος της μπάρας μαζί με τους δορυφόρους, πόσο είναι;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πουθενά για ακρόαση;

Επίσης, το ολικό μήκος της μπάρας μαζί με τους δορυφόρους, πόσο είναι;
Σίγουρα Media Markt Μαρούσι και ΩΔΕΣ Καλλιθέα.

Soundbar Dimensions (W x H x D)1148 x 59 x 93 (mm
Surround Speaker Dimensions (W x H x D)165 x 59 x 93
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Ερώτηση : Όταν βάζεις την ηχόμπαρα να καλυμπραριστεί με το μικρόφωνο που έχει μέσα δεν θα έπρεπε να καλυμπράρετε ταυτόχρονα και το sub εκτός από την κυρίως ηχόμπαρα και τα 2 περιφερειακά ασύρματα ηχεία? Γιατί ρωτώ. Γιατί μετά την αλλαγή που έγινε στην κυρίως ηχόμπαρα ,που είχε το πρόβλημα, ναι μεν συνδέεται με το sub και τα περιφερειακά ηχεία αλλά όταν την καλυμπράρεις, ρυθμίζονται όλα μεταξύ τους (παράγοντας ροζ ήχο το καθένα ξεχωριστά) εκτός από το sub. Στην αρχική ηχόμπαρα αυτό γινόταν. Επίσης σε αυτήν δεν αναγνωρίζει το format ήχου DTS ενώ αυτό γινόταν στην αρχική. Όλα αυτά τα παρατήρησα και κατέληξα στα παραπάνω αρκετό διάστημα από την αρχή του μήνα Ιουλίου και μετά όταν και την πείρα από το service.
[DOUBLEPOST=1533933921][/DOUBLEPOST]Βλέπω να την ξαναπηγένω στο service (όλο το σύστημα) κατά τον Σεπτέμβριο για ρύθμιση εξολοκλήρου.
Από αυτούς που την έχουν την ηχόμπαρα, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα προαναφερθέντα ερωτήματά μου? Για βοήθεια περισσότερο πριν την ξηλώσω και την κουβαλάω στο service πάλι διότι και μακριά από εμένα είναι και θα πρέπει να πάρω άδεια για να την πάω μια και το service είναι ανοιχτό μόνο καθημερινές και μόνο 9-4 (και δεν έχει και να παρκάρεις). Παρεπιπτόντως δεν μπόρεσα να την πάω στο service τον Σεπτέμβριο που είχα πει.
[DOUBLEPOST=1538833959][/DOUBLEPOST]Media Μαρούσι όχι πήρα τώρα τηλέφωνο. Και ΩΔΕΣ έχει μόνο κλειστό πακέτο.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολους.Δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου κ θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση.Γνωριζει καποιος αν βλεποντας netflix απο smart tv και συγγεκριμενα περιεχομενο 5.1 θα αναπαραγεται οντως surround ηχος απο την ηχομπαρα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Καλώς ήρθες!

Εξαρτάται απο την έξοδο της κάθε τηλεόρασης. Που δεν μας λες ποιά είναι, αλλά σίγουρα αναφέρεται στο manual.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλώς ήρθες!

Εξαρτάται απο την έξοδο της κάθε τηλεόρασης. Που δεν μας λες ποιά είναι, αλλά σίγουρα αναφέρεται στο manual.
Καλως σας βρηκα!!!η τηλεοραση εχει και εξοδο hdmi arc εκτος απο optical.Δεν εχω και ιδεα αν αναφερεσαι σε αυτο!ειμαι τελειως ανΐδεος με αυτα
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Την συνδέεις στην αντίστοιχη arc της Bar 5.1 και θα είσαι κομπλέ!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!ρωταω γιατι στην τηλεοραση το μονο που παρακολουθω ειναι το netflix.Δεν εχω συνδεσει καμια συσκευη.Σε περιπτωση που δεν θα ειχα ηχο 5.1 δεν θα προχωρουσα στην αγορα της jbl.Θα εμενα στο samsung soundbar που εχω ηδη συνδεσει στην τηλεοραση
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλή χρονιά φίλοι μου, να
Ρωτήσω αν συνεργάζεται η ηχομπαρα με την Samsung Q7C που έχω. Και αν θα συνδεθεί μέσω bluetooth με την τηλεόραση και αν με το remote control της tv θα δουλεύει η ηχομπαρα. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλή χρονιά φίλοι μου, να
Ρωτήσω αν συνεργάζεται η ηχομπαρα με την Samsung Q7C που έχω. Και αν θα συνδεθεί μέσω bluetooth με την τηλεόραση και αν με το remote control της tv θα δουλεύει η ηχομπαρα. Σας ευχαριστώ πολύ.
H ηχόμπαρα συνεργάζεται σίγουρα με την τηλεόραση σου, όπως θα συνεργάζεται πιθανότατα με κάθε τηλεόραση που δεν είναι πάνω από 15 ετών και δουλεύει με το δικό της τηλεχειριστήριο.

Μέσω bluetooth η ποιότητα του ήχου είναι πολύ υποδεέστερη, πιθανότατα αρκετά χειρότερη από τον ήχο που δίνουν τα ηχεία της τηλεόρασης.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Kαλώστον και καλή χρονιά.
Η Samsung δεν έχει hdmi?
Για να έχει bluetooth σίγουρα έχει.
Θα βάλεις ενα hdmi στις αντίστοιχες θύρες ARC και θα δουλεύει με το remote της tv.
To bluetooth της μπάρας είναι κυρίως για να στέλνεις μουσική από φορητές πηγές(κινητό , ταμπλετ,λαπτοπ).
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
H ηχόμπαρα συνεργάζεται σίγουρα με την τηλεόραση σου, όπως θα συνεργάζεται πιθανότατα με κάθε τηλεόραση που δεν είναι πάνω από 15 ετών και δουλεύει με το δικό της τηλεχειριστήριο.

Μέσω bluetooth η ποιότητα του ήχου είναι πολύ υποδεέστερη, πιθανότατα αρκετά χειρότερη από τον ήχο που δίνουν τα ηχεία της τηλεόρασης.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Kαλώστον και καλή χρονιά.
Η Samsung δεν έχει hdmi?
Για να έχει bluetooth σίγουρα έχει.
Θα βάλεις ενα hdmi στις αντίστοιχες θύρες ARC και θα δουλεύει με το remote της tv.
To bluetooth της μπάρας είναι κυρίως για να στέλνεις μουσική από φορητές πηγές(κινητό , ταμπλετ,λαπτοπ).
Σε ευχαριστώ πολύ, έλεγα για bluetooth για να βγαζει ως επιλογή εξόδου ήχου στο smart hub τα JBL ή τα ηχεία της TV.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.212
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top