Joint DIY

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Κακως επιμενεις.
Δεν υπαρχει προβλημα στην διασταση που του δινεις.
Εξαλλου αφου ειναι οριστικο οτι θα χρησιμοποιηθει το συγκεκριμενο ριμπον, εγω δεν θα ειμαι εκεινος που θα το καψει, για να λενε μετα οτι εκανα πατατα. Σου μιλαω λογικα και φιλικα.
Στο τελος-τελος φτιαξε ενα κροσοβερ οπως το θελεις και ανεβασε το εδω.
Δεν έχω διαφωνία με το κροσόβερ που προτείνεις. Άλλωστε, πιστεύω, θα ακολουθήσουν μετρήσεις και ακουστική εκτίμηση οπότε στο τελικό στάδιο το κροσόβερ με τις κατάλληλες αλλαγές δε θα έχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι ζητάμε ένα ηχείο πασπαρτού...
Και Ribbon tweeter μικρής επιφάνειας...
Και το συγκεκριμένο midbass...
Και να μπορεί να σταθεί μόνος του ο δορυφόρος...

Εμ δε γίνονται όλα μαζί.:126::126::126:
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Παρακαλώ, θα ήθελα να αποσύρω την συμμετοχή μου στο DIY Project...

Από την άλλη, επειδή από το High Fidelity με ρώτησαν αν το A.C.A. επιθυμει δωμάτιο στο High End Show και τους είπα όχι, τους αντιπρότεινα, αν επιθυμούν να διαθέσουν κάποιο δωμάτιο, ας το έδιναν στο AVSite η στο AVClub, δεν έχουμε αντίρρηση.

Μας αρκεί η εκδηλωση που θα διοργανώσουμε την Κυριακή και που έχω διαβεβαίωση από το περιοδικό ότι θα γίνει και μάλιστα σε συνδυασμό και με δική του εκδήλωση.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Η νεωτερη και ελπιζω τελικη εκδοχη του κροσοβερ εχει ως εξης :


Version : 4

Fx1 / Fx2 : 280 Hz / 3KΗz
Μεση Ευαισθησια : 88.5 db
Ζ average/min : 6.5 Ω/ 6 Ω

L1 : 5.6 mH / 0.5 Ω
R1 : 4.7 Ω / 10 W
C1 : 82 μF / 160 V MKT

R5 : 1.8 Ω / 10 W
C2 : 68 μF / 160 V MKP
L4 : 6.8 mH / 1.2 Ω
L2 : 0.82 mH / 0.5 Ω
R2 : 3.3 Ω / 10 W
C3 : 10 μF / 100 V MKT

R3 : 5.0 Ω / 10 W (2//10 Ω / 5W)
C4 : 8.2 μF / 160 V MKP
L3 : 0.15 mH / 0.2 Ω
R4 : 1 Ω/ 7 W
C5 : 3.9 μF / 100 V MKT

Η σταθμη του Midbass μεταβαλλεται απο την αντισταση R5.
H σταθμη του Tweeter μεταβαλλεται απο τον πυκνωτη C5.
( +1db @ 20Khz for C5=3.3 μF )
( +3db @ 20Khz for C5=2.2 μF )
Tο Ηχειο ειναι Φασικα βελτιστοποιημενο για αποσταση ακροασης 3m.

Αναφερεται στο παρακατω σχηματικο.
(Αγνοηστε τις τιμες εξαρτηματων που υπαρχουν διπλα στο σχεδιο).
Η R5 που δεν φαινεται στο σχεδιο ειναι συνδεδεμενη σε σειρα με τον C2.
Συντομα ερχεται και το σετ καμπυλων.
 

Attachments


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Joint DIY

Παρακαλώ, θα ήθελα να αποσύρω την συμμετοχή μου στο DIY Project...

Από την άλλη ...
Από τη μία, θα ήθελα να ακούσω ποιοί λόγοι σε οδήγησαν σ' αυτή την απόφαση. Ιδιαίτερα γιατί πίεσες τόσο πολύ για το ribbon, κάτι που αρκετοί διαφωνούν, αλλά έγινε αποδεκτό. Επομένως έχεις ένα λόγο παραπάνω να μη φύγεις ....
Καθόλου δεν με απασχολεί η οικονομική σου συμμετοχή, νομίζω θα τα καταφέρουμε και χωρίς αυτήν. :121:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Ναι ρε πειδιά μ', αλλά να μάθουμε το κόστος των καμπίνων, για να ξέρουμε τί θα περισσέψει για το crossover.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
κανένα νέο? ή τελικά "πάμε για καλοκαιρινές διακοπές" και τα λέμε το σεπτέμβρη?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Κατά τη γνώμη μου μάλλον είναι αργά, για να προλάβει μια ιδιοκατασκευή ηχείου, να αποδώσει αξιοπρεπώς μέχρι το Νοέμβριο.
Αν υπήρχε χρονοδιάγραμμα θα έπρεπε μέχρι το τέλος Ιουλίου να ήταν έτοιμα τα κουτιά, μέχρι τα μέσα Αυγούστου να έχει γίνει το μοντάρισμα των μεγαφώνων, των ηχοαπορροφητικών και μια πρώτη εκτίμηση του crossover, εξωτερικά, για δοκιμές. Γύρω στις 20 μέρες απαιτούνται για το στρώσιμο των μεγαφώνων, ξεκινώντας από χαμηλές στάθμες. Και μετά από εκεί μετρήσεις και αλλαγές στο crossover έχοντας επαρκή χρόνο για να εμπεδωθούν οι όποιες αλλαγές και τέλος το τελικό τιουνάρισμα με έμπειρο κοινό και μικροαλλαγές στα υλικά του κυκλώματος διαχωρισμού. Αγορά καλής ποιότητας υλικών για το crossover και τελικό μοντάρισμα.:121:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Ρε παιδιά, σας ζήτησα το απλούστατο. Να έρθετε σε επαφή με τον Γ. Τζιάφη για να σας πει ο άνθρωπος το κόστος κατασκευής των καμπίνων, ώστε να ξέρουμε πού βρισκόμαστε, και να αποφασίσουμε τί θα αγοράσουμε για το crossover. Να το κάνω εγώ εξ αποστάσεως; Λίγο ποντιακό δεν είναι;
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Joint DIY

Ρε παιδιά, σας ζήτησα το απλούστατο. Να έρθετε σε επαφή με τον Γ. Τζιάφη ....
Ρε Κωστάκ', έχεις δίκιο, αλλά αφού λυσσάξανε όλοι (οι πελάτες) να το "κάνουμε" πριν κλείσουν, και δεν υπήρχε χρόνος.

Έχω, σχεδόν, τη βεβαιότητα πως την ερχόμενη βδομάδα θα τηλ. και θα πάω από εκεί, για τα σχετικά. :107:

Υ.Γ.: Είναι και στην άλλη άκρη του λεκανοπεδίου, λίγο πριν τη Γερμανία! :121:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Αυτή τη στιγμή μιλάω με το Γιώργο το Τζιάφη στο τηλέφωνο και μου λέει ότι από αύριο και μέχρι τη πρώτη του Σεπτεμβρίου θα είναι κλειστά.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Joint DIY

Κώστα (Κόγιας),
σήμερα είδα το θέμα.
(με οδήγησε το μήνυμα σου στο emai lbox)

Ζητώ συγνώμη.
πάρε τηλέφωνο στο 210-7244147 ή 6974 386 078.
ή στείλε μου το δικό σου να σε πάρω εγώ.
Μη με βάζεις να γράφω.

Αν μπορώ να βοηθήσω στην κατασκευή, ευχαρίστως.
Στη συμμετοχή στο project είμαι μέσα.



Υ.Γ. Κατά τη γνώμη μου, το σωστό είναι αυτό. (Νίκος Τσαρουχάς post 232)
Αποθήκευσή τους και χρήση την επόμενη χρονιά σε συνδυασμό με άλλο project.
_
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Τώρα που μπήκανε τα (επαγγελματικά) θέματα σε κάποια σειρά, ήρθε η ώρα να γίνουν οι επόμενες κινήσεις. Θα κλείσω ραντεβού με τον Γ. Τζιάφη την επόμενη βδομάδα. :123:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Αν ξεκινήσουμε τώρα σίγουρα στην έκθεση του 2009 θα είμαστε πανέτοιμοι...:128::128::128:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Joint DIY

Δυστυχώς ο κ. Τζιάφης θα μπορεί την επόμενη βδομάδα.
Αν ξεκινήσουμε τώρα σίγουρα στην έκθεση του 2009 θα είμαστε πανέτοιμοι...
Δεν υπάρχει αν, είναι βέβαιο!
Νομίζω δεν βοηθάς, με ειρωνείες. :402:
Εξάλλου, αφού άλλος βγάζει το φίδι απ' την τρύπα, κάνε υπεμονή. :140:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.682
Reaction score
12.392
Αυτό που είπα δεν είχε καμία δόση ειρωνείας. Ο χρόνος που απαιτείται για το σοβαρό στήσιμο ενός ηχείου από το μηδέν είναι πολύ μεγαλύτερος από δύο μήνες.
Αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα οι εταιρίες κατασκευής ηχείων θα εξοπλιζόταν με έναν υπολογιστή, τρία κατσαβίδια και δυο κολλητήρια και θα μόνταραν.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Λοιπόν, δεδομένου πως τα ηχεία που θα κατασκευασθούν δεν θα πουληθούν ως μεταχειρισμένα, αλλά θα φυλαχθούν για μελλοντική αξιοποίηση και επέκταση, η λίστα των συμμετεχομένων μάλλον θα πρέπει να έχει διαμορφωθεί ως εξής:

1. Costas Coyias
2. Νίκος Τσαρουχάς
3. anemelos
4. ΝΙΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
5. vlasis
6. costas EAR
7. ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
8. χρηστος
9. ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
10. thanasis k.
11. Regunus
12. Σπύρος Μπλάτσιος
13. Stratos M.
14. Timbre
15. gbour
16. platon
17. tmjuju
18. Τσαντουλής Βασίλης
19. gstriftos
20. openears
21. toulou

Όσοι εξακολουθείτε να έχετε τη διάθεση να συμμετάσχετε οικονομικά, στείλτε μου ένα pm, ώστε να σας πω το λογαριασμό που μπορείτε να καταθέσετε τον οβολό σας. Νομίζω πως 80 ευρώ κατ' άτομο επαρκούν, χωρίς να είναι υπερβολικό ποσό. Βέβαια, αν κάποιος έχει μετανιώσει, κανένα πρόβλημα. Μη βάλετε στο νου σας πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
0
Παίδες συγνώμη αλλά τουλάχιστον για μένα δεν ξεκινήσατε σε σωστή χρονική περίοδο το project (ή θα έπρεπε να είχατε προχωρήσει όταν ξεκίνησε - καλοκαιράκι).
Τώρα μόλις ξεκινήσανε σχολείο, φροντιστήρια, μπάσκετ κτλ (άλλαξα και ηχεία-ενισχυτή στο home cinema :126:) και έχω αγχωθεί λιγάκι...
Αν δεν σας πειράζει θα την κάνω με μικρά πηδηματάκια αλλά επειδή με ενδιαφέρει το όλο θέμα επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια...
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.345
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top