JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5









rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Ξέρω ότι ο Ν5 δεν υπήρχε διαθέσιμος για προβολή. Με βάση τις προδιαγραφές όμως, Ν5 ή Ν7;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ξέρω ότι ο Ν5 δεν υπήρχε διαθέσιμος για προβολή. Με βάση τις προδιαγραφές όμως, Ν5 ή Ν7;
7
Λόγοι

Native contrast ακριβως διπλάσιο άρα διπλάσια και δυναμική αντίθεση
Περισσότερη φωτεινότητα
DCI P3 φίλτρο

Το τελευταίο είναι λίγο παγίδα γιατί για να πετύχει το χρωματικό τρίγωνο μειώνει την φωτεινότητα.
Εκεί έρχεται ο μάστορας να επιλέξει εαν θα ρυθμίσει τον όποιο προβολέα σύμφωνα με την φωτεινότητα η τον κορεσμο των χρωμάτων. ;););)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Native contrast ακριβως διπλάσιο άρα διπλάσια και δυναμική αντίθεση
Πολύ μου φαίνεται. Ελπίζω να μην είναι μόνο στα χαρτιά.

Εκεί έρχεται ο μάστορας να επιλέξει εαν θα ρυθμίσει τον όποιο προβολέα σύμφωνα με την φωτεινότητα η τον κορεσμο των χρωμάτων. ;););)
Ξέρεις κανέναν καλό; :p:D
 
  • Like
Reactions: PPG



Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Πολύ μου φαίνεται. Ελπίζω να μην είναι μόνο στα χαρτιά.


Ξέρεις κανέναν καλό; :p:D
Κάτι έχω υπόψη μου.
[DOUBLEPOST=1535956982][/DOUBLEPOST]
Αν είχε laser engine και hdmi 2.1...Ο φακός πρέπει να είναι έρωτας.

....και του χρόνου τι θα πουλήσουν;;;;;

ποιος κυριος ειναι στο 2:10 ?? :D


Τι είπες τώρα; :D:D:D
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Άντε με τα σαπακια ...
Εγώ δεν πρόκειται να πάρω πάντως ...
Εάν δεν τον δω στο χώρο μου .
Τι hiendαδες είμαστε ;
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
θα μου φανεί παράξενο πάντως αν η JVC κανιβαλίσει τους κατόχους του Ζ1 που εσκασαν 35000$ μεσα σε ενα μολις χρόνο προσφέροντας σημαντικά ανώτερο πανελ native 4K στον τομέα του μάυρου.

Περιμένω πως και πως τις εντυπώσεις του Μανώλη.
 
  • Like
Reactions: PPG


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
θα μου φανεί παράξενο πάντως αν η JVC κανιβαλίσει τους κατόχους του Ζ1 που εσκασαν 35000$ μεσα σε ενα μολις χρόνο προσφέροντας σημαντικά ανώτερο πανελ native 4K στον τομέα του μάυρου.

Περιμένω πως και πως τις εντυπώσεις του Μανώλη.
Δε νομίζω να μας έχει δώσει στο παρελθόν νούμερα που δεν ισχύουν η jvc. Οπότε ένα το κρατούμενο.
Κανιβαλισμό στον z1, μπορεί να κάνει μόνο ο nx9 (που κουβαλάει τον ίδιο φακό). Αλλά, άλλο 2200 lumens κι άλλο 3000. Άλλο laser source, άλλο λάμπα. Άλλο laser dimming κι άλλο dynamic iris.
Τέλος να πω ότι η τιμή των 35.000€ δεν είναι η street price. Τον βρίσκεις εύκολα γύρω στις 25-26 χιλιάδες.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Δε νομίζω να μας έχει δώσει στο παρελθόν νούμερα που δεν ισχύουν η jvc. Οπότε ένα το κρατούμενο.
Κανιβαλισμό στον z1, μπορεί να κάνει μόνο ο nx9 (που κουβαλάει τον ίδιο φακό). Αλλά, άλλο 2200 lumens κι άλλο 3000. Άλλο laser source, άλλο λάμπα. Άλλο laser dimming κι άλλο dynamic iris.
Τέλος να πω ότι η τιμή των 35.000€ δεν είναι η street price. Τον βρίσκεις εύκολα γύρω στις 25-26 χιλιάδες.
Δεν αντιλέγω σε τίποτα απο τα γραφόμενα σου. Πρόσεξε ομως το παρακάτω...

Το θέμα ειναι οτι στον Ζ1 ουσιαστικά η jvc δεν είχε δωσει νουμερα. Παρα μόνο ενα γενικό και αόριστο Dynamic contrast: Infinity:1 :p

Αυτο, ειδικα για όσους παράγγειλαν στα τυφλα λόγω πρότερου έντιμου .. μαύρου, ηταν εξόχως φούστικο και παραπλανητικό.
Σκεψου να περιμένεις εξαιρετικό μαύρο και να σου έρχεται native ούτε 2000:1.

Και τώρα έρχονται με υποτίθεται νεα σαφώς ανώτερα πάνελ μολις ενα χρόνο μετά. Και δεν τα δίνουν πχ μονο στον ακριβό (9) αλλα και στα μικρότερα μοντέλα (5 και 7).
Αν ο νεος 7αρης εχει ανώτερο μαυρο παρεμφερές με τα γνωστά νούμερα της εταιρείας, αν γινει poll μεταξυ Z1 και 7 (ποιον θα θέλατε να σας χαρίσουν) το αποτέλεσμα μαλλον θα ειναι συντριπτικά υπερ του νέου μοντέλου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Το native του είναι περίπου 20000:1. Μιλάμε για 3000 Lumens και φακό που ξυρίζει. Υπενθυμίζω ότι το Hdr θέλει και φως και contrast. Όταν λοιπόν καταλήγουμε να ανοίγουμε την ίριδα στο τέρμα, να βάζουμε τη λάμπα στο high, να ανεβάζουμε το black floor και να χρησιμοποιούμε δυναμική ίριδα εξαλείφουμε εν μέρει το πλεονέκτημα.
Τη στιγμή μάλιστα που το laser dimming δουλεύει πολύ καλύτερα στην έξοδο απ' τα μαύρα (αυτό στη θεωρία-δεν το έχουμε δει), δεν έχουμε flicker κι αστάθεια της λάμπας κλπ.
Για την ιστορία η σύγκριση με τα περσινά μοντέλα που είχαν μεγαλύτερο contrast, αλλά eshift, φαίνεται πως έδειξε z1.
Αυτό είχε να κάνει με την ανωτερότητα του φακού, το περίσσιο φως για headroom και φυσικά το laser dimming.
Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που είδαμε με τα μάτια μας για να το πιστέψουμε.
Γενικά δε νομίζω να έχει να κάνει μόνο με τα panel το on/off contrast των jvc. Υπάρχουν προφανώς παρεμβάσεις που μπορούν να γίνουν στο οπτικό μονοπάτι των lamp based μοντέλων που δεν μπορούν να γίνουν ακόμα στους laser.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.368
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top