JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Το native του είναι περίπου 20000:1. Μιλάμε για 3000 Lumens και φακό που ξυρίζει. Υπενθυμίζω ότι το Hdr θέλει και φως και contrast. Όταν λοιπόν καταλήγουμε να ανοίγουμε την ίριδα στο τέρμα, να βάζουμε τη λάμπα στο high, να ανεβάζουμε το black floor και να χρησιμοποιούμε δυναμική ίριδα εξαλείφουμε εν μέρει το πλεονέκτημα.
Τη στιγμή μάλιστα που το laser dimming δουλεύει πολύ καλύτερα στην έξοδο απ' τα μαύρα (αυτό στη θεωρία-δεν το έχουμε δει), δεν έχουμε flicker κι αστάθεια της λάμπας κλπ.
Για την ιστορία η σύγκριση με τα περσινά μοντέλα που είχαν μεγαλύτερο contrast, αλλά eshift, φαίνεται πως έδειξε z1.
Αυτό είχε να κάνει με την ανωτερότητα του φακού, το περίσσιο φως για headroom και φυσικά το laser dimming.
Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που είδαμε με τα μάτια μας για να το πιστέψουμε.
Γενικά δε νομίζω να έχει να κάνει μόνο με τα panel το on/off contrast των jvc. Υπάρχουν προφανώς παρεμβάσεις που μπορούν να γίνουν στο οπτικό μονοπάτι των lamp based μοντέλων που δεν μπορούν να γίνουν ακόμα στους laser.

Στο τι φταίει για το κακιστο (για τα δεδομενα των jvc) μαυρο του Z1 δεν ειμαι σε θέση να το ξερω η αναλύσω. Αλλα ειναι κυρίαρχο στοιχείο της premium/ακριβής εικόνας. Οσο ναναι, σίγουρα θα πονάει τους κατόχους του Z1.
Νομιζω το native contrast του Ζ1 μετρημενο ηταν παρεμφερές των DLP.

Οπως και να εχει, η JVC δειχνει να το προωχωράει πιο σωστά το 4Κ και στις οικιακές consumer-αδικες σειρές. Αυτό μονο καλο ειναι.
Ενδιαφέρον θα εχει αν θα εχουν αλλαξει κατι και στις λάμπες τους.

Περιμένουμε το update του Μανώλη!
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Τέλος να πω ότι η τιμή των 35.000€ δεν είναι η street price. Τον βρίσκεις εύκολα γύρω στις 25-26 χιλιάδες.
Δηλαδη,κατα μια αντιστοιχια ,για την street price του Ν9 να ελπιζουμε περιπου στις 12-13000 ? Τι λετε και εσεις παιδες ?
 


Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Μετά από κανένα χρόνο ισως ....
Πάντα έτσι γίνεται στις ξένες αγορές όπου υπάρχει στοκ και ανάλογα την ζήτηση ...
 



Μηνύματα
681
Reaction score
255
Δηλαδη,κατα μια αντιστοιχια ,για την street price του Ν9 να ελπιζουμε περιπου στις 12-13000 ? Τι λετε και εσεις παιδες ?
Στο Aliexpress ισως, αν παραγγειλουμε καμια 20αρια κομματια :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1535989082][/DOUBLEPOST]
Αν είχε laser engine και hdmi 2.1...Ο φακός πρέπει να είναι έρωτας.
hdmi 2.1 μονο σε native 8K.........σε 2-3 χρονια πιστευω πως ναι
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Στο Aliexpress ισως, αν παραγγειλουμε καμια 20αρια κομματια :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1535989082][/DOUBLEPOST]

hdmi 2.1 μονο σε native 8K.........σε 2-3 χρονια πιστευω πως ναι
Νομίζω ότι είναι λανθασμένη η αντίληψη ότι το hdmi 2.1 είναι συνδεδεμένο αποκλειστικά με το 8k.
Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί και για uhd δισκάκια με hdr 10+, για hdr gaming με variable refresh rate κλπ.
Η samsung άνοιξε το χορό με τις νέες τηλεοράσεις που κυκλοφορούν σε ένα μήνα. Μες στο 2019 θα έχει γίνει mainstream πιστεύω.
Απλά φαντάζομαι θα έχουμε την κλασική απάτη με Hdmi 2.1a, μετά b, με χαμηλότερο bandwith μετά με υψηλότερο και πάει λέγοντας. Τα ξέρετε, τα ίδια είδαμε με το hdmi 2.0.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Νομίζω ότι είναι λανθασμένη η αντίληψη ότι το hdmi 2.1 είναι συνδεδεμένο αποκλειστικά με το 8k.
Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί και για uhd δισκάκια με hdr 10+, για hdr gaming με variable refresh rate κλπ.
Η samsung άνοιξε το χορό με τις νέες τηλεοράσεις που κυκλοφορούν σε ένα μήνα. Μες στο 2019 θα έχει γίνει mainstream πιστεύω.
Απλά φαντάζομαι θα έχουμε την κλασική απάτη με Hdmi 2.1a, μετά b, με χαμηλότερο bandwith μετά με υψηλότερο και πάει λέγοντας. Τα ξέρετε, τα ίδια είδαμε με το hdmi 2.0.
HDMI 2.0 = 18 Gbps 4Κ , HDMI 2.1 = 48 Gbps 8Κ-10K. Ηδη υπαρχουν μερικα καλωδια στο εμποριο.
https://blog.plaisio.gr/whats-hot/hdmi-2-1-ferni-ypostirixi-gia-analysi-10k-ke-dynamic-hdr/
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Να το επαναδιατυπώσω σε μορφή ερώτησης λοιπόν. Αν θέλω να παίξω ένα game σε ανάλυση 4k στα 120 fps μπορώ με το bandwith του hdmi 2.0;

Απομονώνω από εδώ:

But high-resolution capability is the least exciting part about HDMI 2.1 in our opinion
With HDMI 2.1, we can get 4K at 120Hz

Γενικά διάβασε το κομμάτι "what can hdmi 2.1 do that hdmi 2.0b can't"

Επισυνάπτω το πινακάκι

Untitled.jpg
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ψαχνοντας στις σελιδες της ιστοσελιδας ,χτυπησα στους ΕPSON 9400 (καθ'οτι Εpsonακιας) και ειδα προτεινομενες τιμες για τον 9400 2799 Ε και για τον 9400/w 3199 E. Καθολου ασχημα ε ?
E-shift μοντέλα όμως.
 




Μηνύματα
689
Reaction score
184
Αμ, αυτό δεν κάνω; Έχω έναν super duper e-shift προβολέα (jvc dla rs-500) και σκέφτομαι αν θα τον αλλάξω με έναν native 4k.
Ολοι στα ιδια διλημματα ειμαστε.Παντως εγω θα περιμενω και τον αντικαταστατη του LS-10500, μηπως η EPSON κανει την εκπληξη ......
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Θα σκάσεις 7000 για επσον δηλαδή ;;;
Δεν πρόκειται ποτέ η επσον να βγάλει καλύτερο προβολικό ανεξάρτητους τιμής από την jvc
Οχι ότι δεν μπορεί απλά δεν θέλει διότι μετά θα χάσει τον πελάτη της ...
Εσκεμμένα είναι κατώτερος πάντα
Γνώμη μου πάντα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.697
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top