JVC D-ILA PROJECTORS 2021


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κλασική JVC. Εκτός του ότι δεν έχουν στοκ να πουλήσουν, ανακοινώνουν και νέο μοντέλο.

 







Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αξίζει; :whistling:
Η διαφορα στη φώτο έχει γίνει σωστά; Είναι αυτό που βλέπουμε υποκορεσμος ή λάθος γαμα;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αξίζει; :whistling:
Η διαφορα στη φώτο έχει γίνει σωστά; Είναι αυτό που βλέπουμε υποκορεσμος ή λάθος γαμα;
Τι σχέση έχει καλέ το gamma;
Όλοι οι προβολείς εκτός των rgb laser δεν φτάνουν το dci/p3.
Άρα, ναι. είναι υποκορεσμένος.
Με το φίλτρο πιάνει το 99%.
Αυτό που δε λένε τα διαγράμματα είναι πόσο φως κοστίζει το φίλτρο.
Δυστυχώς στους laser μπορεί να φτάσει 25-30% η πτώση φωτεινότητας.
Είναι βέβαια αρκετά πιο φωτεινός απ' τον nx7.

Προφανώς, το μεγαλύτερο όφελος του NZ8 είναι το βελτιωμένο του ansi, που πιάνει επίπεδα Epson και Sony.
Ένας sony με on/off jvc λοιπόν; Ένας jvc με ansi Sony; Αν η τιμή ήταν πιο προσιτή θα μιλούσαμε για end game.

Το άλλο είναι το laser dimming. Ξεχνάμε τη δυναμική ίριδα. Η δουλειά πλέον γίνεται με αναβόσβησμα του laser.
Όποιος δεν ενοχλείται απ΄ το σπάνιο κλιπάρισμα πληροφορίας σε πολύ σκοτεινές σκηνές, θα απολαύσει FFTB (Full fade to black) και μαύρο κατράμι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι σχέση έχει καλέ το gamma;
Όλοι οι προβολείς εκτός των rgb laser δεν φτάνουν το dci/p3.
Άρα, ναι. είναι υποκορεσμένος.
Με το φίλτρο πιάνει το 99%.
Αυτό που δε λένε τα διαγράμματα είναι πόσο φως κοστίζει το φίλτρο.
Δυστυχώς στους laser μπορεί να φτάσει 25-30% η πτώση φωτεινότητας.
Είναι βέβαια αρκετά πιο φωτεινός απ' τον nx7.

Προφανώς, το μεγαλύτερο όφελος του NZ8 είναι το βελτιωμένο του ansi, που πιάνει επίπεδα Epson και Sony.
Ένας sony με on/off jvc λοιπόν; Ένας jvc με ansi Sony; Αν η τιμή ήταν πιο προσιτή θα μιλούσαμε για end game.

Το άλλο είναι το laser dimming. Ξεχνάμε τη δυναμική ίριδα. Η δουλειά πλέον γίνεται με αναβόσβησμα του laser.
Όποιος δεν ενοχλείται απ΄ το σπάνιο κλιπάρισμα πληροφορίας σε πολύ σκοτεινές σκηνές, θα απολαύσει FFTB (Full fade to black) και μαύρο κατράμι.
Αυτά τα ξέρω άλλο είπα.
Τι βλέπουμε τελικά στη φωτό; Υποκορεσμο η λάθος γάμμα ; Εάν επιλεγει αλλη γκάμα Π.χ.υψηλότερη στο χωρίς φίλτρο τι θα συμβεί με το περισσότερο φως γιατί φωτογραφίζει με την ίδια καμπύλη και λέει ότι αυτό που βλέπει είναι από την καλύτερη χρωματική κάλυψη .
Είναι σαν να παίζει δηλ με μια ρύθμιση Γκαμα,κλίμακα γκρι,φωτειν,κοντραστ. Σε δύο επίπεδα λάμπας ...αφού περίπου τόσο κόβει το φίλτρο . Εάν κάποια προσαρμόζονται αυτόματα εδώ δεν το ξέρω ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αυτά τα ξέρω άλλο είπα.
Τι βλέπουμε τελικά στη φωτό; Υποκορεσμο η λάθος γάμμα ; Εάν επιλεγει αλλη γκάμα Π.χ.υψηλότερη στο χωρίς φίλτρο τι θα συμβεί με το περισσότερο φως γιατί φωτογραφίζει με την ίδια καμπύλη και λέει ότι αυτό που βλέπει είναι από την καλύτερη χρωματική κάλυψη .
Είναι σαν να παίζει δηλ με μια ρύθμιση Γκαμα,κλίμακα γκρι,φωτειν,κοντραστ. Σε δύο επίπεδα λάμπας ...αφού περίπου τόσο κόβει το φίλτρο . Εάν κάποια προσαρμόζονται αυτόματα εδώ δεν το ξέρω ...
Ναι και δεν καταλαβαίνεις πόσο άκυρο είναι αυτό που γράφεις.
Γενικά τα έχεις κάνει πουρέ.
Βλέπεις διαγράμματα χρωματικού τριγώνου.
Το gamma δεν επηρεάζει το χρωματικό τρίγωνο. Στα διαγράμματα αυτά βλέπεις κορεσμό κι απόχρωση (saturation, hue). Δεν βλέπεις καν τη φωτεινότητα των χρωμάτων!
Άσχετα απ' την τιμή που θα βάλεις στο gamma, οι χρωματικές δυνατότητες του προβολέα είναι αυτές.
Άρα ναι είναι υποκορεσμός.
Προφανώς με calibration στο d65 και στο cms θα έρθει ακόμα καλύτερα.
Το gamma και grayscale είναι άλλη υποθεση.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
:lolsign:

πριν 2210
μετα 1650

- 26% περιπου
Άκου και το πιο ωραίο. Νομίζω ισχύει και στους laser της Sony.
Μέτρηση λευκού σε full screen με λευκό σε παράθυρο (νομίζω) 10% έχει διαφορά φωτεινότητας περίπου 15-20%.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Άλλο λέω μια χαρά ξέρω τι λέω,,αναφέρομαι στην αντιληπτοτητα ,πως γίνεται π.χ. να αντιληφθούμε την 10% καλύτερη χρωματική κάλυψη από την ταυτόχρονη μειωμενη 30%,που δεν είναι και καλιμπραρισμενη .
Άσε έξω το καλιμπραρισμα γάμα κλπ που είπα .
Και μετά πάμε στο αν αξίζει...
8-)
:lolsign:

πριν 2210
μετα 1650

- 26% περιπου
34%,είναι δεν ξέρεις αριθμητική...
 




Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Έχεις μια εμμονή όμως.... Για πτώση μιλάμε. Πτώση. Απώλεια.

Αν ο άλλος σου πει ότι έχασε 50% της φωτεινότητας, εσύ θα του πεις 100%;

100-50%
50+100%=?:rolleyes::rolleyes:
Τον πείραξα στην ακρίβεια των μετρήσεων του ...για να πω κάτι ..
Η εμμονή μου εγγυται στην μονόπλευρη εμμονή της οπτικής μόνο ενός σημείου αναφοράς ας μου πει κάποιος του γιατί να μιλάμε μόνο για απώλειες και όχι για κέρδος .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η πτώση φωτεινότητας εξαρτάται από το μέγεθος της προβαλλόμενης οθόνης αν θα σε ενοχλεί η όχι .
Εάν υπερκαλύπτει το φως το μέγεθος της οθόνης δεν σε νοιάζει .
Εάν υποθέσουμε ότι είναι σε batcave και έχεις 100 nits πχ ( αμφιβάλω εάν το έχουν 5% εδώ μέσα με προβολέα )δεν έχεις πρόβλημα .
Το πρόβλημα είναι ποιο πολύ της διαχείρισης του σήματος ώστε να προβάλετε σωστά (ούτε 1% εδώ μέσα δεν έχει καλιμπραρει η έχει lumagen η άλλο πρόγραμμα )...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top