JVC HD350W Κατέβασε ρολά!

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
τα 4Κ ούτε τα υπολογίζω, ούτε και τα σκέφτομαι, γιατί δεν θα τα αποκτήσω ποτέ, και γιατί με την εικόνα μου 1080p, απολαμβάνω τα εργάκια, και τις σειρές μου, κάθε μέρα!!!
τυχερός εισαι Ηλία που βρίσκεις πράγματα να δεις.Εγώ δεν βρίσκω.Να βλέπω απίστευtες ανοησίες σε τέλεια εικόνα δεν μου λεει τίποτα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ξέρεις Δημήτρη βλέπω ταινίες και σειρές, που πολύ λίγοι βλέπουν! παλιές πολύ παλιές, γιατί λατρεύω μερικούς ηθοποιούς!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
And the time is come, που λένε και οι Αμερικανοί! εχθές έλαβα μήνυμα απο τον προβολέα μου, για αλλαγή λάμπας! Πριν απο λίγο τελείωσα την αλλαγή της λάμπας στις 2940 ώρες, σε λίγο θα τον ανάψω (να στεγνώσει και το φιλτράκι καλά, και να μηδενίσω και το timer της λάμπας!), και ελπίζω να πάνε όλα καλά!
ΥΓ. Η Εγχείριση ήταν λεπτή καθ' ότι έκανα αλλαγή λάμπας μόνο, και όχι όλο το σύστημα της με το κέλυφος, που σαφώς είναι παιχνιδάκι! το να ανοίξω το κέλυφος, να βγάλω τα μεταλάκια, να ξεβιδώσω τα καλώδια πάνω στην λάμπα, να την αντικαταστήσω βάζοντάς τα όλα (και με λίγο καθάρισμα), απο την αρχή, ήταν αρκετό για μένα!!! Τον προβολέα τον ταβάνωσα 01-09-2015 και είχε 900 ώρες!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
And the time is come, που λένε και οι Αμερικανοί! εχθές έλαβα μήνυμα απο τον προβολέα μου, για αλλαγή λάμπας! Πριν απο λίγο τελείωσα την αλλαγή της λάμπας στις 2940 ώρες, σε λίγο θα τον ανάψω (να στεγνώσει και το φιλτράκι καλά, και να μηδενίσω και το timer της λάμπας!), και ελπίζω να πάνε όλα καλά!
ΥΓ. Η Εγχείριση ήταν λεπτή καθ' ότι έκανα αλλαγή λάμπας μόνο, και όχι όλο το σύστημα της με το κέλυφος, που σαφώς είναι παιχνιδάκι! το να ανοίξω το κέλυφος, να βγάλω τα μεταλάκια, να ξεβιδώσω τα καλώδια πάνω στην λάμπα, να την αντικαταστήσω βάζοντάς τα όλα (και με λίγο καθάρισμα), απο την αρχή, ήταν αρκετό για μένα!!! Τον προβολέα τον ταβάνωσα 01-09-2015 και είχε 900 ώρες!
Ηλια παντως πρέπει να αλλαξεις τον τιτλο σου,σε πρωην σιαρτακιας ,νυν τζειβισάκιας!:D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Γιατί βρε! εσύ με τον OPTOMA άλλαξες? :D

ΥΓ. Άσε μην τον μελετάω και χαλάσει, γιατί άντε να βρεις με 700€ και δόσεις, άλλον JVC :p
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Παιδιά, να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο νήμα.

Άλλαξα χθες τη λάμπα του του δικού μου HD350.
Είχε 844 ώρες και υπήρχε αισθητή πτώση της φωτεινότητας.

Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν έγινε τόσο φωτεινός όσο όταν ήταν καινούργιος.

Μήπως θέλει και τίποτα άλλο εκτός από την αλλαγή της λάμπας ?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.405
Reaction score
94.001
Αν ήταν γνήσια η νέα λάμπα, καθάρισμα εσωτερικά μάλλον.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν είναι προσβάσιμο όπως σε άλλες γενιές, καθάρισε το fresnel ακριβώς μπροστά απο τη λάμπα.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ειναι αυτη η Philips :

https://www.ebay.com/itm/272952841129
Αν είναι προσβάσιμο όπως σε άλλες γενιές, καθάρισε το fresnel ακριβώς μπροστά απο τη λάμπα.
Τι ειναι το fresnel ?
Οταν βγαλω τη λαμπα φαινεται μεσα απεναντι κατι σαν καθρεφτης. Αυτο λες ?
 






Μηνύματα
239
Reaction score
49
Καλησπέρα , έχει ενδιαφέρον το θέμα ειδικά για παλιούς ιδιοκτήτες jvc. Έχω τον χ30 είμαι στις 600 ώρες , έχω πτώση φωτεινότητας και είμαι σε διαδικασία αλλαγής λάμπας . Να δοκιμάσω αν καθαρίζεται το freshnel πριν προχωρήσω σε αλλαγή ? Η στον χ30 δεν είναι προσβάσιμο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Να δοκιμάσω αν καθαρίζεται το freshnel πριν προχωρήσω σε αλλαγή ? Η στον χ30 δεν είναι προσβάσιμο?
Νομίζω πως είναι παρόμοιο (και βαριέμαι να πάω στην υπόγα να ανοίγω λάμπα) αλλά μην περιμένεις σοβαρή διαφορά απο τον καθαρισμό.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top