JVC X3. Εποχή ωριμότητας…


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Δε ξέρω για ποιό λόγο δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες! Anyway, θα σας πώ τη θεωρία και τα πιστήρια στο τέλος.:103:
Παρά το ότι είχα το φόβο μήπως και το ταβάνωμα του προβολέα είχε παρενέργειες στη σύγκλιση, εντούτοις όλα λειτούργησαν απόλυτα ομαλά και πήρα μια υποδειγματική σύγκλιση. Το focus του προβολέα είναι λίγο παιχνιδιάρικο, αλλά βρίσκεται εύκολα με λίγη προσπάθεια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.884
Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.884
Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Re: Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

Κώστα έτσι ακριβώς. Μη ψάχνεις τι έκανα :116: Το σφηνώνω, βλέπω και μετά το κατεβάζω. Βοηθάει κάτι τις...:103:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.884
Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.817
Re: Απάντηση: Re: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…


Τι είναι αυτό και πως μπαίνει-βγαίνει? Δεν μπορώ να καταλάβω...



OOPS, ΟΚ! :123:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.884
Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Ο abcd έφτασε στο Ω!:105:
Συνεχίζω λοιπόν. Ξεκίνησα με 2d. Πλάκωσα τα ασυμπίεστα blu ray, πριν περάσω στις ματρόσκες. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, ήταν η ...κίνηση! Μετά απο τόσο διάστημα συμβίωσης με τον infocus και τόσες δραμαμίνες, επιτέλους πήρα ιδανική κίνηση ή τέλος πάντων κάτι πολύ καλύτερο απο αυτό που είχα.
Ο wow factor με το πάτημα του play δεν υπήρχε (Όσο έπαιζα σε 2d). Ειλικρινά όταν έχεις μάθει στη χειρουργική ευκρίνεια του in83 είναι πολύ δύσκολο να σε εντυπωσιάσει με το καλημέρα προβολέας με 3 panel. Όταν βέβαια άρχισαν τα σκοτεινά πλάνα και οι ημιφωτισμένες σκήνες, άρχισα να καταλαβαίνω τη βελτίωση. Για να επανέλθω σε αυτά που έλεγε ο Κώστας, το μαύρο του Jvc δεν είναι τόσο εντυπωσιακό. Διαχειρίζεται μεν πολύ καλά τις σκηνές με χαμηλό φωτισμό, αλλά δεν βγάζει μάτια. Υποθέτω ότι αυτό το κάνουν τα μεγαλύτερα αδέλφια.

Συνέχεια αργότερα:102:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

Για να επανέλθω σε αυτά που έλεγε ο Κώστας, το μαύρο του Jvc δεν είναι τόσο εντυπωσιακό. Διαχειρίζεται μεν πολύ καλά τις σκηνές με χαμηλό φωτισμό, αλλά δεν βγάζει μάτια.

Έτσι ακριβώς είναι. Και αυτό ακριβώς κατέγραψε και το CA813 στις μετρήσεις μου.

Άιντε να δω πότε θα βρω χρόνο για να σας ανεβάσω τα νούμερα... :120:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Χρωματικά ο προβολέας είναι μια χαρά. Η μεγαλύτερη διαφορά που παρατήρησα ήταν στο χρώμα της επιδερμίδας που ήταν λίγο ροδαλό. Τίποτα το υπερβολικό όμως. Σίγουρα θα μπορούσαν να ήταν ακόμα πιο φυσικά, αλλά ακόμα κι έτσι είναι μια χαρά. Υποθέτω με ένα τέτοιο μηχάνημα πολλά μπορούν να έρθουν στη θέση τους.:109:
Τον προβολέα τον δουλεύω κύριως με την ίριδα στα 0 και τη λάμπα στο high. Σας υπογράφω ότι αυτή η σειρά της jvc δεν είναι κα-dla. Έχει αρκετό φως και τις 106'' τις γεμίζει άνετα.
Θα κλείσω με τις εντυπώσεις μου για το 3d αφού σας παραθέσω κάποιες τελευταίες φώτογραφίες.

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κάποιος περιορισμός για το πόσες φωτογραφίες ανεβάζουμε ή κάνω καμία μλκ???

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Κλείνω με το 3d το οποίο είναι το highlight αυτού του προβολέα. Έχω παρακολουθήσει αρκετό 3d μέσω της τηλεόρασης μου. Κάποιες φορές με άφηνε ασυγκίνητο, κάποιες με εντυπωσίαζε. Τίποτα όμως δε με προετοίμαζε γι'αυτό που είδα όταν έβαλα το Avatar. Η συσκευή ανιχνεύει το 3d υλικό και δίνει αυτόματα εντολή στα γυαλιά να ανάψουν...κι εκεί αρχίζει η πανδαισία. Το μέγεθος, η φωτεινότητα και η ποιότητα του υλικού, έκαναν έναν κόσμο να ζωντανεύει μπροστά μου. Το πόσο πιο ευδιάκριτα ήταν τα επίπεδα μέσα στην οθόνη σε σχέση με τις 50'' της τηλεόρασης δε λέγεται. Εντυπωσιακό και το how to train your dragon! Απόλυτη εμπειρία το 3d έστω και με λίγο υλικό.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η επαρκής φωτεινότητα που παρατήρησα στο συνδιασμό Firehawk-Γυαλιά, ίσως και καλύτερη σε σχέση με το σύστημα της panasonic. Θα πρέπει να το τεστάρω αυτό, αλλά ποιός ξαναβλέπει 3d σε τηλεόραση!:128:
Τα γυαλιά είναι αρκετά ελαφριά και εφαρμόζουν καλά στο κεφάλι, αλλά δυστυχώς αφήνουν κι αυτά αρκετό φώς να περάσει. Crosstalk είδα στο How to Train your dragon, αλλά δε με ενόχλησε ιδιαίτερα.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κάποιος περιορισμός για το πόσες φωτογραφίες ανεβάζουμε ή κάνω καμία μλκ???
smiley και φωτο εως 4

Καλοριζικο το setup και καλες θεασεις......:126:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.884
Απάντηση: Re: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

smiley και φωτο εως 4
...σε κάθε μήνυμα. Αν περάσεις τις 4, σε ειδοποιεί η πλατφόρμα, δεν μετατρέπονται σε λινκ όπως παλιά.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Είναι σίγουρο ότι είναι ανά post, γιατί εξακολουθώ να μη μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

Μια απλη ερωτηση Γιωργο....

Η αναβαθμιση αξιζε με βαση το οικονομικο....?

Και φυσικα ποση διαφορα ειδες...περαν του 3D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Re: Απάντηση: JVC X3. Εποχή ωριμότητας…

Μια απλη ερωτηση Γιωργο....

Η αναβαθμιση αξιζε με βαση το οικονομικο....?

Και φυσικα ποση διαφορα ειδες...περαν του 3D

Απλή ερώτηση????? :111::111:

Αυτό είναι το ζουμί Κώστα! Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Φοβάμαι πως δε θα πάρετε μια ξερή απάντηση ναι ή όχι.Η οθόνη είναι απίστευτα καλύτερη απο τη προηγούμενη. Κοστίζει όμως και 10 φορές πάνω! Κυριολεκτικά. Αν γύριζα μερικές βδομάδες πίσω και ξανα-αγόραζα, θα έπαιρνα τη stewart. Χωρίς regrets για την επιλογή της, με ελαφριές τύψεις που ξόδεψα τόσα χρήματα για την αγορά της. Είναι δυστυχώς έτσι τα πράγματα στο χώρο της προβολής και δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Μακάρι να υπήρχε ανταγωνιστικό προϊόν σε γήινη τιμή, να το αγόραζα.
Στο σκέλος του προβολέα-πακέτο με το 2d πως να απαντήσω; Δεν τον αγόρασα αποκλειστικά για το 2d. Αν λάμβανα μόνο αυτό υπόψιν τότε σίγουρα όχι δεν άξιζε η αγορά. Είναι overall ένα καλό μηχάνημα, στους περισσότερους τομείς καλύτερο απο τον infocus, αλλά αν δεις πόσο πουλάω τον in83 και πόσο κοστίζει ο jvc, χάνω και πάλι αρκετά χρήματα.
Αίσθηση μου έκανε όταν είδα τον infocus να παίζει με τη stewart, εντυπωσιακός ήταν και ο jvc.
Το μεγάλο ατού αυτού του προβολέα (jvc) είναι το 3d του. Μου κάνει εντύπωση ρε παιδιά το ότι στο διάστημα που τον άφησα στην projecting art, δεν μπήκατε στον κόπο να βάλετε έστω ένα κλιπάκι 3d να δείτε. Καταλαβαίνω ότι θεωρείται (ως ένα βαθμό κι απο εμένα) ένα ωραίο δόλωμα απο τις εταιρείες το 3d, αλλά είναι εξαιρετικά διακεδαστικό και προσωπικά μου έδωσε μια αίσθηση, που δεν μου έδωσε καμία 2d εικόνα ever.
Επισημαίνω ότι το χόμπυ μου είναι να βλέπω οπτικό υλικό στις καλύτερες συνθήκες που μου επιτρέπει η τσέπη, ο χώρος και το γούστο μου. Ήταν εξαλλου και όνειρο μου να έχω το σπίτι και το χώρο μου με τα μηχανάκια που μου αρέσουν. Εν μέρει αυτό κάνω.
Η αναβάθμιση λοιπόν συνολικά μου προσέφερε περισσότερη διασκέδαση με το (δυσ)ανάλογο κόστος.:103:

Προσθέτω και κάποιες φωτογραφίες, αν μπορεί κάποιος συντονιστής ας βοηθήσει.
http://img43.imageshack.us/img43/9954/dsc05298n.jpg
http://img813.imageshack.us/img813/64/dsc05291n.jpg
http://img146.imageshack.us/img146/6556/dsc05287n.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.870.638
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top