Kali IN-8

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Aυτό που μου αρέσει σ' αυτά είναι:
Α) Είναι τρίδρομα και Co-Axial. Τρελλό ε? Το ξέρω ούτε εγώ το πιστεύω.
Β) Front port (Όλα τα ηχεία front θα πρέπει να ήταν τί μου ανοίγουν τρούπες πίσω οι ανώμαλοι?)
Γ) Φωνάζουν studio και αυτό με συγκινεί ταμάλα.
Δ) πόσο σωστά έχουν προβλέψει ρυθμίσεις για τη χωροταξική τοποθέτηση της μονάδας ναι με DIP Switches και?
Το βαφτιστήρι μου να βάλω θα το ρυθμίσει σωστά.

Περιμένω και εγώ να δω περισσότερα lab reports.
Φαίνεται κιόλας να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το 3-8 της M-Audio.Και πολύ φθηνότερο από το Elac.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το Β που'πες, είναι το μόνο κάπως... "μεμπτό".

Καταλαβαίνω απόλυτα τη φιλοσοφία πίσω από αυτή την σχεδιαστική επιλογή, και γενικώς μιλώντας, έτσι είναι πιο "ευρείας χρήσης" το πακέτο, αλλά για να πω τον καημό του νταποστ, θα έπρεπε να είναι κλειστή η καμπίνα.

Ψειριζουμε τη μαϊμού όμως, μας δίνουν τριδρομο ομοαξονικό με χαμηλές παραμορφώσεις και ψηλό spl σε τιμή χώμα....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το Β που'πες, είναι το μόνο κάπως... "μεμπτό".

Καταλαβαίνω απόλυτα τη φιλοσοφία πίσω από αυτή την σχεδιαστική επιλογή, και γενικώς μιλώντας, έτσι είναι πιο "ευρείας χρήσης" το πακέτο, αλλά για να πω τον καημό του νταποστ, θα έπρεπε να είναι κλειστή η καμπίνα.

Ψειριζουμε τη μαϊμού όμως, μας δίνουν τριδρομο ομοαξονικό με χαμηλές παραμορφώσεις και ψηλό spl σε τιμή χώμα....
Φράζε την προαιρετικώς - οπότε θα ερχόταν μεν σε ανώτερο ύψος το κάτω όριο απόκρισης αλλά με πιο εύκολα προβλέψιμη και διαχειρίσιμη κλίση 12dB ανά οκτάβα - και ας είχες λίγο στενότερο δυναμικόν εύρος.Ούτως ή άλλως κροσάρισμα με υποχώρηση απόκρισης για το δορυφόρο στις πρώτες οκτάβες θα χρειαζόταν.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό το τελευταίο είναι μία απορία που έχω. Αν περιορίσουμε τα ηχεία στους 80 κύκλους με τη χρήση κρος, φράζουμε τα μπέις ριφλέξ ή όχι?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το τελευταίο είναι μία απορία που έχω. Αν περιορίσουμε τα ηχεία στους 80 κύκλους με τη χρήση κρος, φράζουμε τα μπέις ριφλέξ ή όχι?
Η εμπειρία από σχετικές δοκιμές μου έχει δείξει ότι είναι καταρχάς προτιμότερο να το φράζαμε εφόσον το αφήναμε να δεχόταν πλήρες σήμα.Έστω και αν αυτό συνεπάγεται στένεμα στο δυναμικό εύρος και αναγκαστική μείωση από τον χρήστη στις μέγιστες ενδεδειγμένες στάθμες αναπαραγωγής ,βελτιώνει κατά κανόνα τη μεταβατική απόκριση του ηχείου.

Στην περίπτωση κροσαρίσματος,εφόσον εφαρμοζόταν κεντρική συχνότητα για το υψιπερατό φίλτρο σε ύψος διπλάσιο τουλάχιστον από το κάτω όριο απόκρισης του δορυφόρου και η κλίση των εμπλεκόμενων φίλτρων ήταν τάξης 24 dB ανά οκτάβα,τότε οι διαφορές θα γίνονταν λιγότερο διακριτές.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μπορεί να είναι λίγο ανασφαλές για το μεγάφωνο, να κάνει μεγαλύτερες διαδρομές, αλλά ποιος τα χέζει τα μεγάφωνα, την κλείνεις.

Εννοείται με κρος στους 80, στανταράκι. Αν όχι 80, τότε 90. Πιο κάτω, δεν πάει...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπορεί να είναι λίγο ανασφαλές για το μεγάφωνο, να κάνει μεγαλύτερες διαδρομές, αλλά ποιος τα χέζει τα μεγάφωνα, την κλείνεις.

Εννοείται με κρος στους 80, στανταράκι. Αν όχι 80, τότε 90. Πιο κάτω, δεν πάει...
Ένα μεγάλο και ικανό ηχείο όπως τα PMC του jio λ.χ. θα μπορούσε προαιρετικώς να κροσαριστεί σε χαμηλότερο ύψος,όπως 40-50 Hz.
Το πλεονέκτημα σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι θα μειωνόταν το απαιτούμενο εύρος για τη ζώνη ωφέλιμης λειτουργίας του sub.Δηλαδή να μην απαιτούνταν από το τελευταίον υποδειγματική συμπεριφορά απόκρισης άνω της τρίτης οκτάβας.
 


C

chrispo

Guest
....τώρα πρόσεξα ότι είναι τρίδρομο ομοαξονικό:smg:
( μου φαινόταν σαν κόρνα τουιτερ,στην αρχή)
...και γω μέσα...8-)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ένα μεγάλο και ικανό ηχείο όπως τα PMC του jio λ.χ. θα μπορούσε προαιρετικώς να κροσαριστεί σε χαμηλότερο ύψος,όπως 40-50 Hz.
Το πλεονέκτημα σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι θα μειωνόταν το απαιτούμενο εύρος για τη ζώνη ωφέλιμης λειτουργίας του sub.Δηλαδή να μην απαιτούνταν από το τελευταίον υποδειγματική συμπεριφορά απόκρισης άνω της τρίτης οκτάβας.
;)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ένα μεγάλο και ικανό ηχείο όπως τα PMC του jio λ.χ. θα μπορούσε προαιρετικώς να κροσαριστεί σε χαμηλότερο ύψος,όπως 40-50 Hz.
Το πλεονέκτημα σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι θα μειωνόταν το απαιτούμενο εύρος για τη ζώνη ωφέλιμης λειτουργίας του sub.Δηλαδή να μην απαιτούνταν από το τελευταίον υποδειγματική συμπεριφορά απόκρισης άνω της τρίτης οκτάβας.
Θα ελεγα επιβαλεται χαμηλο κρος δεδομενων οχι μονο των δορυφορων του αλλα και των σαμπ του ;-)
 



Μηνύματα
360
Reaction score
554
System THD:
<1.1% f rom 70 Hz to 200 Hz
<0.8% f rom 200 Hz to 3.6kHz
<1.4% f rom 3.6kHz to 10kHz (90dB SPL @1m)
Γνωρίζουμε εάν αυτές οι τιμές αφορούν το ηχείο μαζί με τον ενισχυτή η μόνο τον ενισχυτή? Ξέρω από το σάιτ της Genelec ότι αυτοί όταν αναφέρονται σε THD μιλάνε για το συνολικό (ηχείο και ενισχυτής).

Ευχαριστώ
 




Μηνύματα
360
Reaction score
554
Έχουνε παρουσιάσει και ένα υπογούφερ απλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Kali Audio ws12 νομίζω είναι το μοντέλο.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top