Kali IN-8

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Νατα μας και στα μαγαζια

300 ευρω το τεμαχιο, 600 το ζευγος. Τα 5 1.500 ευρω. Για τους ενισχυτες οντως θα περιμενα κατι παραπανω, αραγε είναι θεμα κοστολογιου η θεωρησαν ότι μια χαρα είναι κι ετσι?
Αντε να δουμε και το σαμπ 12ιντσο που θα προσγειωθεί.

Περιμενω να δω ποτε θα ξεκινήσουμε να εχουμε καρδιοειδες μπασο σε προσιτες τιμες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
2 δρόμων είναι αυτό.

Ας περιμένουμε να βγει και το 3-δρομο με το ομοαξονικό Τουίτερ, να δούμε κει τιμή...
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στο site της Kali το τρίδρομο είναι στα 399 δολλάρια.
Πάντως ξέρω ότι υπάρχει ενδιαφέρον και από έλληνα να πάρει την αντιπροσωπεία.
Α έξοχα,ας ετοιμαζόμαστε μήπως προβούμε σε...power buy.:taunt:
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Καλή ιδέα, αν κι εγώ θα μείνω στο μικρό. Δεν χωράνε δύο οκτάιντσα μαζί με δυο 23άρες οθόνες πάνω στο γραφείο!
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Πάντως φαίνεται ότι έχουν βελτιώσει το Distortion σε σχέση με τα άλλα 2 μοντέλα άλλα αυτό μάλλον είναι λόγω του τρίτου μεγαφώνου. Πολλοί έχουνε κάνει λόγο για HISSing(χαμηλός θόρυβος από τα ίδια τα ενισχυτικά στάδια των ηχείων) επίσης στα άλλα δύο μοντέλα, λόγω Class D ενισχυτικών. Ο ήχος τους πάντως λένε ότι είναι πολύ καλός οπότε μάλλον θα είναι ακόμα καλύτερος σε αυτό το μοντέλο.
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τις στάθμες τις είδατε?
Και μένα με απασχόλησε το μικρό της ισχύος αλλά οι στάθμες είναι υπέρ του δέοντος αρκετές.
Ποιός ξέρει τώρα τι γίνεται, πολύ ευαίσθητα μεγάφωνα ίσως ?
 

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
Ανοικτό για αγορές και free shipping. H τιμή 399€ με Φ.Π.Α., δλδ ίδια με τη αμερικάνικη. Ισως αποτελεί και παράδειγμα προς μίμηση η τιμολόγηση.:)
Πάντως στο youtube λανσάρουν και ένα sub που όμως δεν το βλεπω ούτε στο site τους αλλά ούτε και στον Thoman.:idk:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
H τιμή 399€ με Φ.Π.Α., δλδ ίδια με τη αμερικάνικη. Ισως αποτελεί και παράδειγμα προς μίμηση η τιμολόγηση.:)
Υπάρχουν 2 μοντέλα τιμολόγησης.

Ένα που έχεις ή στοχεύεις σε πολλοί μεγάλες πωλήσεις αριθμητικά οπότε βάζεις πολύ χαμηλό κέρδος γιατί κάνεις πολλές πωλήσεις. Supermarket δηλαδή. Ο όγκος της παραγγελίας βοηθάει πολύ να καθοριστεί η τελική τιμή.

Το άλλο μοντέλο είναι λίγες πωλήσεις λόγο μικρού αγοραστικού κοινού οπότε μεγάλο κέρδος. Άρα και πολύ μικρές παραγγελίες έως ελάχιστα κομμάτια (1-2) με αποτέλεσμα ακριβή τιμή λιανικής.

Δεν υπάρχει κάποιος στη Ελλάδα (νομίζω και σε άλλες χώρες) να τα βγάλει πέρα με το Θωμά. Δεν γίνεται.

Ο Έλληνας πουλάει σε ένα αγοραστικό κοινό 3000, 4000, άντε 5000 ανθρώπων, πες 7000 όλοι (Pro & consumer) ενώ τα γνωστά μεγάλα πανευρωπαϊκά ιντερνετομάγαζα έχουν ίσως και εκατομμύρια.

Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αμερική αρκετά Ευρωπαϊκά προϊόντα είναι φθηνότερα και από την Ευρώπη. 400εκ potential customers με μέσω όρο ΦΠΑ 8% και από $5.99 κούριερ ακόμα και από Florida στο Los Angeles.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Με τιμή 400€ το τεμάχιο, το ΙΝ8 αποτελεί την οικονομικότερη πρόταση που υπάρχει, με έγκριση "ear". :tongue:

Εκ μέρους μου, θα συστήνεται πλέον αυτό το ηχείο ως το μίνιμουμ αποδεκτό σενάριο, αντικαθιστώντας το γνωστό presonus sceptre s8, χωρίς φυσικά να υποτιμώ ούτε κατ'ελαχιστον το καταξιωμένο και αξιέπαινο πρισονους, που έχει μαζέψει εξαιρετικές κριτικές από στουντιαδες στο γκιαρσλατζ, αλλά όπως φαίνεται η τιμή του Κάλι δε παλεύεται. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Με τιμή 400€ το τεμάχιο, το ΙΝ8 αποτελεί την οικονομικότερη πρόταση που υπάρχει, με έγκριση "ear". :tongue:

Εκ μέρους μου, θα συστήνεται πλέον αυτό το ηχείο ως το μίνιμουμ αποδεκτό σενάριο, αντικαθιστώντας το γνωστό presonus sceptre s8, χωρίς φυσικά να υποτιμώ ούτε κατ'ελαχιστον το καταξιωμένο και αξιέπαινο πρισονους, που έχει μαζέψει εξαιρετικές κριτικές από στουντιαδες στο γκιαρσλατζ, αλλά όπως φαίνεται η τιμή του Κάλι δε παλεύεται. ;)
Τα watt όμως; Δεν είναι κάπως λίγα; Για πόσα m2 μιλάμε ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει;
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Για κρος κι ενσωμάτωση σαμπ, πάρε Ναντ. :lol:

Μην ασχολείστε με τα ενσωματωμένα ενισχυτικά, δεν έχετε τέτοια δουλειά.

Δείτε μόνο το Μαξ εσπιελ (114). Τα υπόλοιπα, δε σας αφορούν.

Βέβαια θα ήταν χρήσιμα σχεδιαγράμματα Μαξ εσπιελ στον άξονα των συχνοτήτων, αλλά τι να κάνουμε, δεν έχουν όλοι ίδιες αναλυτικές μετρήσεις, και για άλλη μια φορά τονίζουμε πόσο εκτιμάμε το να υπάρχουν...

Το πρισονους ήταν το μόνο που ανέβαινε πάνω από το τυπικό όριο του ανταγωνισμού των 112 Μαξ εσπιελ. Συνεχίζει να είναι πιο πάνω, αλλά η ψαλίδα έχει σχεδόν κλείσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
:neo:
, με έγκριση "ear". :tongue:

;)
Οχι δεν είσαι καθόλου αυτάρεσκος. Οχι δεν κουβαλάς ΨΏΝΙΟ.
Οχι δεν είσαι ΨΩΝΙΣΜΈΝΟΣ. Απλά γνώστης και διαβασμένος που λές και ό ίδιος.
:gotcha: :biggrin:
Post automatically merged:

Τόση γνώση ρε παιδάκι μου δεν σε κουράζει που την κουβαλάς από δω κι απο κεί?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Για κρος κι ενσωμάτωση σαμπ, πάρε Ναντ. :lol:

Μην ασχολείστε με τα ενσωματωμένα ενισχυτικά, δεν έχετε τέτοια δουλειά.

Δείτε μόνο το Μαξ εσπιελ (114). Τα υπόλοιπα, δε σας αφορούν.

Βέβαια θα ήταν χρήσιμα σχεδιαγράμματα Μαξ εσπιελ στον άξονα των συχνοτήτων, αλλά τι να κάνουμε, δεν έχουν όλοι ίδιες αναλυτικές μετρήσεις, και για άλλη μια φορά τονίζουμε πόσο εκτιμάμε το να υπάρχουν...

Το πρισονους ήταν το μόνο που ανέβαινε πάνω από το τυπικό όριο του ανταγωνισμού των 112 Μαξ εσπιελ. Συνεχίζει να είναι πιο πάνω, αλλά η ψαλίδα έχει σχεδόν κλείσει.
Η υπαρξη rca δινει ελπιδες. Αλλα θα μπορουσε να τα οδηγησει ο ενισχυτης;
Εχω τις φοβιες μου με τα consumer electronics και ειδικα τους πολυκαναλους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Σόρρυ, δεν ήμουν σαφής.
Ναντ με XLR. ;)

Τα ηχεία αυτά έχουν πολύ αξιόλογα χαρακτηριστικά για να οδηγηθούν από av με RCA, όχι, δε το προτείνω.

Χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιος av processor, ιδανικά μόνο προενισχυτικων σταδίων, με XLR εξόδους οπωσδήποτε, και με ντιρακ. Όχι απαραίτητα Ναντ, προφανώς. Από την Ναντ είναι μόνο ο Μ 17 υποψήφιος για immersive setup με Kali IN9.

Έχουν ικανό δυναμικό εύρος τα εν λόγω ηχεία, και θα περιοριστούν οι μετρήσιμες επιδόσεις τους με χαμηλού δυναμικού εύρους συνδεσμολογία (RCA) της οικονομικής πρότασης της Ναντ.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top