KEF LS 50 Wireless II - Βασανίζομαι

Μηνύματα
1.752
Reaction score
1.018
Εγω εχω τα μικρα τα lsx και ειμαι πολυ ευχαριστημενος Το LS50 εχει ακομη πιο ωραιο ηχο , πολλες ρυθμισεις , hdmi arc για συνδεση σε tV , η τιμη ειναι φανταστικη κ οπως ειπες τα δινεις ευκολα ...αργοτερα .
Πάρτα είναι όμορφα,ακόμη και αγγελία να τα βάλεις μετά η μεταπωλητική αξία δεν θα είναι πολύ κάτω.
1.700 τα έχει το πλαίσιο.
Καλη τιμη !Ειχα παρει τα lsx 1000 Αξιζει η τιμη τους
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.366
Reaction score
27.525
Και τα 1400 είναι πολλά για το σκατουλακι της ΚΕΦ, εγώ δε θα τα'δινα.

Άσε το σαλόνι για αργότερα, μη μπλέκεις καταστάσεις.

Για desktop χρήση, θα σου πρότεινα τα γιαμαχα με 6 κατοσταρικα


Ή τα Άνταμ, που βγαίνουν και λίγο φτηνότερα.

Άσπρα τα πάνω, μαύρα τα κάτω, διάλεξε χρώμα. 🤪🤣


Αρκούν.

Μια χαρά οικονομικά σαμπ έχει η γιαμαχα, η Άνταμ τσιμπάει λίγο παραπάνω.

Αν θες κάτι παραπάνω, έχει 2 επιλογές η Νιούμαν



Και οι δύο επιλογές αυτές της Νιούμαν, εκτιμώ πως είναι ανώτερης ηχητικής ποιότητας από το μικρό κεφ.

Το 10-αρι κλειστό σαμπ της Νιούμαν, είναι επίσης εξαιρετικό.
Το μόνο ατού που έχουν τα κεφ είναι ότι είναι ομοαξονικά. Δεν είναι πάντως ασήμαντο.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.969
Reaction score
8.585
Το μόνο ατού που έχουν τα κεφ είναι ότι είναι ομοαξονικά. Δεν είναι πάντως ασήμαντο.
Συν ότι έχουν DAC & Streamer build in. Γλυτώνεις κουτάκια καλώδια και όλο αυτό το σπαγκέτι αχταρμά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.738
Reaction score
126.981
Η ομοαξονική αρχιτεκτονική έχει σημαντικά οφέλη στην έμμεση ακτινοβολία, διότι η ομοιογένεια της off axis συνεπάγεται ομοιογένεια απόκρισης στην έμμεση.

Σε ένα δωμάτιο που έχεις τα ηχεία σου στα 2 μέτρα, αυτά μετράνε σημαντικά, είναι όντως εξαιρετικής σημασίας η έμμεση να έχει ίδιο "ηχόχρωμα" με την άμεση.

Σε desktop χρήση, όπου η έμμεση πρακτικά δεν υφίσταται (ακούς near field, άρα ακούς πρακτικά μόνον άμεση) τα οφέλη της ομοαξονικης αρχιτεκτονικής που ανέφερα, δεν υπάρχουν.

Το μόνο πλεονέκτημα που παραμένει, είναι η δυνατότητα για ευρύτερο sweet spot, με χρήση cross firing.

Δεν νομίζω πως μπορώ να σκεφτώ "θέμα" με τα Άνταμ, ή τα Νιούμαν, που να "λύνεται" με την ομοαξονική αρχιτεκτονική των κεφ.

ΥΓ.
Η ύπαρξη ενσωματωμένου dac και streamer, είναι μεν ένα αντικειμενικό προσόν, αλλά σε desktop χρήση, με τον υπολογιστή δίπλα, δε βλέπω νόημα. Έτσι κι αλλιώς θα είναι συνδεδεμένα με τον υπολογιστή..
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.969
Reaction score
8.585
Η ύπαρξη ενσωματωμένου dac και streamer, είναι μεν ένα αντικειμενικό προσόν, αλλά σε desktop χρήση, με τον υπολογιστή δίπλα, δε βλέπω νόημα. Έτσι κι αλλιώς θα είναι συνδεδεμένα με τον υπολογιστή..
3 υπολογιστές υπάρχουν (και μια το τηλέφωνο=4 συσκευές), οπότε το ποιο απλό είναι να στρημάρω ασύρματα από όποια συσκευή θέλω. Δεν έχει νόημα η σύνδεση με καλώδιο.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
760
Είχα τα mark I. Πολύ ευχαριστημένος για μέχρι 10μ2 δωμάτιο.

Τα ΙΙ είναι αρκετά καλύτερα.

Ωραία ηχεία, και πολύ όμορφα !

Κατά την γνώμη μου να τα πάρεις . Ειδικά αν πάρεις και το δικό τους σαμπ.
 

Μηνύματα
830
Reaction score
1.011
Καλησπέρα φόρουμ

Έχω βρει σε προσφορά 900 ευρώ κάτω καινούρια τα ηχεία του τίτλου δηλαδή στα 1400€. Τα λιγουρεύομαι για desktop χρήση.
Όσοι είστε κάτοχοι, τα συνιστάτε; Ακούω καλά λόγια αλλά πως πάνε από μετρήσεις και σπινοράματα και τα σχετικά; Δυστυχώς δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο να κατανοήσω πλήρως τις μετρήσεις που θα βρω στα ιντερνετς. Βοηθάτε ντε!

Σκοπεύω να τα συνοδεύσω αμέσως μετά με ένα από τα subs της KEF. Ο χώρος είναι μικρός (γραφειάκι) και δεν έχω χώρο για 2ο sub. (breaking the law, breaking the law)
Εκεί που τα βρήκες είναι σοβαρή εταιρία και με εμπειρία στο χώρο. Μπορείς να τους ρωτήσεις και ίσως σου δώσουν μία λύση για αργότερα...
Όπως αναφέρθηκε τα ηχεία για γραφειάκι είναι overkill και για σαλόνι θα σου πέσει μάλλον λίγο (πάντα όμως με τα sub τους). Δεν θα παίξουν δυνατά και θα έχει λίγο συμπίεση στα ξεσπάσματα όταν μπει στο σαλόνι. Βέβαια θα μπορούσες να τα πουλήσεις αργότερα και να πας στα μεγάλα αδερφάκια τους για το σαλόνι (KEF LS60) αν επιμένεις να θες ν'ακούς περιεχόμενο μόνο για 2 κανάλια (Stereo).
Το review από τον Erin...

Κατά τα άλλα πολύ πολύ όμορφα ηχεία.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
39
Ρε παιδιά ολα καλα αυτά που γράφετε για ντιζάιν και μεταπώληση Μήπως πρέπει να πει κάποιος του ανθρώπου ότι τα KEF ξύνουν πολυ στα ψηλά ; Μήπως δεν του αρέσει αυτό το χαρακτηριστικό Λέω εγω γιατί μιλάμε για ηχεια και σε τελευταία ανάλυση το πως ακούγονται μετράει !
Και μάλιστα σε μικρή απόσταση !
Και μάλιστα για nearfield ακροάσεις !
 

Μηνύματα
2.470
Reaction score
1.745
Ρε παιδιά ολα καλα αυτά που γράφετε για ντιζάιν και μεταπώληση Μήπως πρέπει να πει κάποιος του ανθρώπου ότι τα KEF ξύνουν πολυ στα ψηλά ; Μήπως δεν του αρέσει αυτό το χαρακτηριστικό Λέω εγω γιατί μιλάμε για ηχεια και σε τελευταία ανάλυση το πως ακούγονται μετράει !
Και μάλιστα σε μικρή απόσταση !
Και μάλιστα για nearfield ακροάσεις !
Αυτές οι γενικότητες μας έχουν καταστρέψει.
Εδώ μιλάμε για αυτοενισχυόμενο ενεργό ηχείο, τι να ξύσει?
Το μόνο που προσθέτεις είναι μια συνδρομή σε spotify ή άλλη πλατφόρμα, ή έναν υπολογιστή-στρήμερ κλπ.
Δε γίνεται να συμβαίνει αυτό που λες.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
760
Αυτές οι γενικότητες μας έχουν καταστρέψει.
Εδώ μιλάμε για αυτοενισχυόμενο ενεργό ηχείο, τι να ξύσει?
Το μόνο που προσθέτεις είναι μια συνδρομή σε spotify ή άλλη πλατφόρμα, ή έναν υπολογιστή-στρήμερ κλπ.
Δε γίνεται να συμβαίνει αυτό που λες.
+1

ποια ΚΕΦ, ποιας χρονιάς ... σε ποιο χώρο ... με ποια συνοδά ...

στερεότυπα χωρίς αξία

τα δικά μου LS 50 wireless δεν έξυσαν ποτέ ... στο default mode ... έχουν και dsp ρυθμίσεις για να προσαρμοστούν σε κάθε δωμάτιο...

Τώρα πήρα και τα R3 Meta για άλλο χώρο, που είναι μια γλύκα ...
 

Μηνύματα
27.628
Reaction score
25.896
Αυτές οι γενικότητες μας έχουν καταστρέψει.
Εδώ μιλάμε για αυτοενισχυόμενο ενεργό ηχείο, τι να ξύσει?
Το μόνο που προσθέτεις είναι μια συνδρομή σε spotify ή άλλη πλατφόρμα, ή έναν υπολογιστή-στρήμερ κλπ.
Δε γίνεται να συμβαίνει αυτό που λες.
Γιατί περικαλώ ?
Δεν έχουν μεγάφωνα και κροςςόβερ αυτά ?
Δεν μπορούν να είναι πριμαριστά?
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.969
Reaction score
8.585
Μήπως πρέπει να πει κάποιος του ανθρώπου ότι τα KEF ξύνουν πολυ στα ψηλά ;
Αυτό όντως είναι γενικότητα αν αναφέρεσαι γενικά στη μάρκα. Εξάλλου δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις μετρήσεις (αυτές που καταλαβαίνω). Θες να μας πεις λίγα παραπάνω για αυτό τον ισχυρισμό;

(έληξε η προσφορά και δεν πρόλαβα οπότε δεν συζητάμε για μένα πλέον αλλά γενικά)
 

Μηνύματα
27.628
Reaction score
25.896
Δεν είναι τόσο οι υψηλές που είναι τσιμπημένες , αλλά οι μεσοϋψηλές , από 2 μέχρι 4khz.
Στην on axis εννοώ.
 


Μηνύματα
27.628
Reaction score
25.896
Εδώ βλέπω μέχρι και τους 8 Khz να είναι λίγο πάνω. συγκριτικά πάντα με τους 1 , 2 khz .
Είναι πάνω κατά 5 db .Σχεδόν. Αυτό είναι που μπορεί να δώσει την αίσθηση του ψιλοπριμαριστού . Και ας μην είναι .
Στις μεσοϋψηλές το ανθρώπινο αυτί έχει μεγαλύτερη ευαισθησία.
 

Μηνύματα
1.675
Reaction score
1.516
να τανε έτσι τα τσιμπιμένα ηχεία τι καλά που θα τανε...
atc, pmc, proac, b&w, focal και πολλά άλλα νομίζω είναι πιο "τσιμπημένα".
Εγώ αυτό που βλέπω σε γενικές γραμμές είναι ένα φλατ ηχείο με ένα τρόπον τινά bbc dip που το κάνει να ακούγεται πιο ρεαλιστικό.
 

Μηνύματα
27.628
Reaction score
25.896
Για ATC, PROAC δεν θα τό έλεγα , για τα άλλα μαζί σου. Ιδίως FOCAL, B&W, JBL .
Για PMC δεν γνωρίζω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.738
Reaction score
126.981
Η (απόλυτα δικαιολογημένη) εντύπωση των ιθαγενών πως αυτά τα ηχεία "ξύνουν", "ξυρίζουν", είναι "πριμαριστά" τελοσπαντων, οφείλεται στην ακρόασή τους υπό συνθήκες έλλειψης περιεχομένου στις πρώτες 2 οκτάβες (χωρίς ικανά σαμπ), και στην ανεπάρκεια του μιντγούφερ του εν λόγω ηχείου στην 3η οκτάβα, φαινόμενο που συνδέεται ψυχοακουστικα με τις (όπως είπα απόλυτα δικαιολογημένες) ακουστικές εντυπώσεις των κατακριτών της φίρμας και των (εντελώς αδικαιολόγητων) γενικεύσεων που παρουσιάζουν ως σοβαρά συμπεράσματα.

Η ψυχοακουστική μας έχει ενημερώσει πως για κάθε έλλειψη ενέργειας στις πρώτες οκτάβες, χρειάζεται σοβαρή μείωση απόκρισης στις ανώτερες οκτάβες, ώστε το ακουστικό αποτέλεσμα να προσλαμβάνεται από το ανθρώπινο αυτί ως "ισορροπημένο".

Τέλος πάντων, η πραγματικότητα είναι πως το εν λόγω ηχείο έχει άριστες και εκτεταμένες υψηλές συχνότητες, αλλά σοβαρά θέματα στην απόκριση του μπάσου, οπότε στις περισσότερες περιπτώσεις θα ακουστεί να ξύνει και να ξυρίζει, έντονα πριμαριστό, ψεύτικο έως ενοχλητικό. Χρειάζεται σοβαρή δουλειά με σαμπ για να ακουστεί όσο πραγματικά ωραία μπορεί να ακουστεί αυτό το ηχείο.
 

Μηνύματα
13.113
Reaction score
15.156
Η (απόλυτα δικαιολογημένη) εντύπωση των ιθαγενών πως αυτά τα ηχεία "ξύνουν", "ξυρίζουν", είναι "πριμαριστά" τελοσπαντων, οφείλεται στην ακρόασή τους υπό συνθήκες έλλειψης περιεχομένου στις πρώτες 2 οκτάβες (χωρίς ικανά σαμπ), και στην ανεπάρκεια του μιντγούφερ του εν λόγω ηχείου στην 3η οκτάβα, φαινόμενο που συνδέεται ψυχοακουστικα με τις (όπως είπα απόλυτα δικαιολογημένες) ακουστικές εντυπώσεις των κατακριτών της φίρμας και των (εντελώς αδικαιολόγητων) γενικεύσεων που παρουσιάζουν ως σοβαρά συμπεράσματα.

Η ψυχοακουστική μας έχει ενημερώσει πως για κάθε έλλειψη ενέργειας στις πρώτες οκτάβες, χρειάζεται σοβαρή μείωση απόκρισης στις ανώτερες οκτάβες, ώστε το ακουστικό αποτέλεσμα να προσλαμβάνεται από το ανθρώπινο αυτί ως "ισορροπημένο".

Τέλος πάντων, η πραγματικότητα είναι πως το εν λόγω ηχείο έχει άριστες και εκτεταμένες υψηλές συχνότητες, αλλά σοβαρά θέματα στην απόκριση του μπάσου, οπότε στις περισσότερες περιπτώσεις θα ακουστεί να ξύνει και να ξυρίζει, έντονα πριμαριστό, ψεύτικο έως ενοχλητικό.
Να βαζανε χαμηλό ή να κάνανε διόρθωση στις υψηλές με σκοπό την ισορροπία (ψυχοακουστική ή άλλο).

¨Αρα όπως τα λές οι ιθαγενείς δεν κάνουν λάθος στην εντύπωσή τους.

¨Ασε που λένε όλοι ότι δεν τσιρίζει τελικά.

:D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.738
Reaction score
126.981
Υπήρξαν εξαιρετικές υλοποιήσεις στο παρελθόν, με την απόκριση να βουτάει κανονικά πάνω από τους 11 χιλιοκυκλους.

Εκείνα ακουγόταν εξαιρετικά ισορροπημένα, παρότι είχαν έλλειμμα τόσο στα μπάσα όσο και στα πρίμα.

Ομοίως, πολλά Bluetooth ηχεία με σοβαρή σχεδίαση ακούγονται εξόχως ισορροπημένα (δεν ενοχλούν, δε ξύνουν, δε ξυρίζουν) επειδή ακριβώς έχουν έλλειμμα τόσο στα μπάσα όσο και στα πρίμα. Οι σοβαροί μηχανικοί που τα σχεδίασαν, έδωσαν σημασία στις αρχές της ψυχοακουστικής. 😎

Η ΚΕΦ στα μεγάλα ηχεία της, έχει πολύ ισορροπημένη απόκριση στα άκρα του φάσματος, και αυτά τα ηχεία ακούγονται πραγματικά θαυμάσια. Τα μικρά της ηχεία όμως, είναι εξαιρετικά μόνον στο άνω μέρος του φάσματος, και χρειάζεται να ασχοληθεί ο χρήστης με το κάτω μέρος. Το πρόβλημα εδώ είναι πως με τόσο μικρά ηχεία, δεν πάει το μυαλό του χρήστη να χρησιμοποιηθούν ιδιαίτερα ικανά και ευμεγέθη σαμπ, με άριστη απόκριση έως και λίγο κάτω των 20 κύκλων. Δυστυχώς, τέτοια χρειάζονται για να ακουστούν ισορροπημένα αυτά τα ηχεία, ειδάλλως απαιτείται κόψιμο στα πρίμα, τόσο όσο, ώστε να έρθει σε ισορροπία το άκουσμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.886
Μηνύματα
2.880.291
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top