KEF LS 50 Wireless II - Βασανίζομαι

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.020
Reaction score
3.007
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το thread, στην περίπτωση την δική μου που ο κατασκευαστής δεν έχει sub πως επιλέγουμε τι θα βάλουμε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το thread, στην περίπτωση την δική μου που ο κατασκευαστής δεν έχει sub πως επιλέγουμε τι θα βάλουμε;
Με την τιμή.
Το ακριβότερο, κερδάει. 😁
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.400
Reaction score
27.673
Μου φαίνεται ότι πρέπει να πάω εδώ αρχικά:


350€ - Πα μαλ

edit: Έτσι είναι IRL (not my system): είναι μια αρχή βρε αδελφέ.

View attachment 331942
Για τα ΚΡΚ έχω διαβάσει παράπονα σε fora ότι έχουν ακουστό χιςς. Κι αν είναι όντως έτσι και αρχίσει κανείς να προσθέτει για πολυκάναλο το πρόβλημα θα πολλαπλασιάζεται. Τα δικά σου πώς πάνε?
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.044
Reaction score
8.762
Για τα ΚΡΚ έχω διαβάσει παράπονα σε fora ότι έχουν ακουστό χιςς. Κι αν είναι όντως έτσι και αρχίσει κανείς να προσθέτει για πολυκάναλο το πρόβλημα θα πολλαπλασιάζεται. Τα δικά σου πώς πάνε?
Μηδενικό χις. Τα έχω περίπου 10 χρόνια, ποτέ δεν άκουσα το παραμικρό. Kαι τώρα που μιλάμε τα έχω συνδέσει με καρφάκι στο line out του pc, ούτε καν σε κάποιο dac δεν είναι. Το δε καλώδιο είναι των 3€...
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Για τα ΚΡΚ έχω διαβάσει παράπονα σε fora ότι έχουν ακουστό χιςς. Κι αν είναι όντως έτσι και αρχίσει κανείς να προσθέτει για πολυκάναλο το πρόβλημα θα πολλαπλασιάζεται. Τα δικά σου πώς πάνε?
Ο @wnet που τα είχε , δεν παραπονέθηκε ποτέ για κάτι τέτοιο .
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.819
ΥΓ. Προς το παρόν έστησα τα παλιά μου KRK σε 2ο εξίσου μικρό χώρο να ξεσκονιστούν και να χαρώ και λίγο.
Βάλε τέρμα Metallica αν και δύσκολα θα μπεις στο κλίμα 😛
IMG_20240523_093518.jpg
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.044
Reaction score
8.762
Βάλε τέρμα Metallica αν και δύσκολα θα μπεις στο κλίμα 😛
View attachment 331972
Καλύτερα να κόψω τ'αυτία μου παρά να ακούω τους ξεφτύλες που έκαναν μηνύσεις στους fans τους για το χρήμα. Ποτέ λεφτάλικα (σιγά τη μουσική anyway). 8-)

Screenshot 2024-05-24 at 7.19.14 PM.png
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.819
Καλύτερα να κόψω τ'αυτία μου παρά να ακούω τους ξεφτύλες που έκαναν μηνύσεις στους fans τους για το χρήμα. Ποτέ λεφτάλικα (σιγά τη μουσική anyway). 8-)
Όλοι για το χρήμα είναι, μάλλον σχεδόν όλοι, εξαιρώ μόνον κάτι άναρχο πανκ μπάντες 🙂
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
760
Μια χαρά ηχεία.......αυτα σε συνδυασμό με ένα καλό dac (δεν βλέπω κάτι στην φωτό),δε νομίζω να υπολείπονται σε κάτι από τα Kef...... Αγοράζεις και ένα streamer της wiim, το συνδέεις ψηφιακά με το καλό dac και έχεις και σύστημα που θα δουλεύει και χωρίς υπολογιστή. Αν επιλέξεις κάτι (dac εννοώ) με τηλεχειρισμό, αξιοπρεπές προενισχυτικό στάδιο και ενισχυτή ακουστικών, είσαι υπερκαλυμμένος και με μεγαλύτερη ευελιξία από τα Kef.
Μιλάτε για εντελώς διαφορετικές καταστάσεις.

Τα Kef θα τα πάρει κάποιος που γνωρίζει την άριστη ηχητική συμπεριφορά τους ( για τα κυβικά τους ) , εκτιμά την εξαιρετική αισθητική τους και θελει ακριβώς να αποφύγει όλα τα έξτρα κουτιά και κουτάκια, καλώδια και καλωδιακια.

Για κάποιον άλλο , που δεν κοπτεται αντίστοιχα, μια βέλτιστη λύση στα 1500 είναι ένα εβερσολο Α6 και Yamaha hs-8 ( έχω το σετ απ' στην κρεβατοκάμαρα μου και θεωρώ ότι είναι εξαιρετικο).

Του χρόνου που θα μείνω όμως κέντρο μόνος μου πλέον, θα πάρω κεφ ls 60 και τέρμα. Το λέω για να γίνει αντιληπτό ότι το κομψότατο all in one , όταν παίζει και όμορφα, είναι ακραία επιθυμητό απο πολλούς γεροακροαματικόφιλους, σαν την αφεντια μου...
 

Μηνύματα
13.699
Reaction score
6.682
Μιλάτε για εντελώς διαφορετικές καταστάσεις.

Τα Kef θα τα πάρει κάποιος που γνωρίζει την άριστη ηχητική συμπεριφορά τους ( για τα κυβικά τους ) , εκτιμά την εξαιρετική αισθητική τους και θελει ακριβώς να αποφύγει όλα τα έξτρα κουτιά και κουτάκια, καλώδια και καλωδιακια.

Για κάποιον άλλο , που δεν κοπτεται αντίστοιχα, μια βέλτιστη λύση στα 1500 είναι ένα εβερσολο Α6 και Yamaha hs-8 ( έχω το σετ απ' στην κρεβατοκάμαρα μου και θεωρώ ότι είναι εξαιρετικο).

Του χρόνου που θα μείνω όμως κέντρο μόνος μου πλέον, θα πάρω κεφ ls 60 και τέρμα. Το λέω για να γίνει αντιληπτό ότι το κομψότατο all in one , όταν παίζει και όμορφα, είναι ακραία επιθυμητό απο πολλούς γεροακροαματικόφιλους, σαν την αφεντια μου...
προφανώς και είναι άλλα πράγματα, αλλά για χρήση desktop monitor δεν πας σε δικτυακό ηχείο ,σε όσο καλή τιμή και αν το βρεις γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεσαι καμία από τις δικτυακές δυνατότητες του. Την προσθηκή του streamer την πρότεινα απλά σαν συμπλήρωμα. Η προσθήκη του dac όμως είναι επιβεβλημένη , ακόμα και για μονιτορ των 150 ευρώ και σίγουρα ένα ανεξάρτητο dac (ακόμα και με 300 ευρώ) είναι καλύτερο από το ψηφιακό κομμάτι των (ομολογουμένως πανέμορφων) Kef. Ακόμα όμως και για την εφαρμογή που το θέλεις,ένα ανεξάρτητο streamer παρέα με ένα ζευγάρι ενεργά, μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ευελιξία αλλά κυρίως καλύτερο αποτέλεσμα από τα Kef και με λιγότερα (αρκετά) χρήματα.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.844
Reaction score
3.440
Καλύτερα να κόψω τ'αυτία μου παρά να ακούω τους ξεφτύλες που έκαναν μηνύσεις στους fans τους για το χρήμα. Ποτέ λεφτάλικα (σιγά τη μουσική anyway). 8-)

View attachment 331973
Λάθος .Μέγα λάθος.
Οι Metallica ήταν οι μόνοι που είδαν την καταστροφή τις μουσικής βιομηχανίας από τότε και προσπάθησαν να κάνουν κάτι για αυτό.
Η μοναδική πηγή εσόδων ενός μουσικού είναι τα πνευματικά δικαιώματα και καποια γελοια ποσοστά επί των πωλήσεων των εταιριών .
Οταν πλέον κατεβάζεις ελευθερα τα πάντα, τα δικαιώματα χάνονται.
Εταιρείες δεν υπάρχουν πλέον με την μορφή και τον κόσμο που απασχολούσαν .
Πολλές θέσεις εργασίας χαθήκαν ,οι μουσικοι βγάζουν πλέον απο τα live μόνο και απο το merch πια .
Μην μου πείς για youtube και λοιπές πλατφόρμες που καταβάλουν κάποια cents ανα προβολή γιατι είναι αστεία τα νούμερα για να συντηρηθεί μια απλή μπάντα ,πόσο μάλλον κάποιοι κολοσοί σαν αυτούς.
Επίσης χάθηκε το κίνητρο απο έναν μουσικό,χάθηκαν οι καλές παραγωγές γιατί όταν δεν πρόκειται να εισπράξεις δεν επενδύεις .
Αν προσπαθήσεις να βιοπωριστείς απο την μουσική είσαι χαμένος πλέον.
Αυτά προέβλεψαν και γίνανε οι κακοί τις υπόθεσης.
 

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Όλοι θέλουν να κονομήσουν, ναι. Μήνυση στους δικούς τους fans μόνο οι λεφτάλικα...
Λεφτάλικα .... καλό. :D

Για την ακρίβεια όμως α) φταίει ο Lars :D , όχι οι Beatallica β) δεν μήνυσαν ποτέ τους fans είναι μύθος (και αυτό). Μήνυσαν το Napster και είχαν μια λίστα 300.000 ατόμων - fans που είχαν κάνει download και που απλώς παρουσιάσανε στο δικαστήριο για να αποδείξουν ότι αυτό συνέβη.

Η ειρωνεία και το κακό είναι ότι πριν γίνουν διάσημοι ενθάρρυναν τους fans τους για δωρεάν διανομή των τραγουδιών τους μέσω μπούτλέγκ κλπ μεταξύ των και με άλλους και μόλις έγιναν διάσημοι κάνανε αυτό.

Κοίτα εάν βάζεις τέτοια κριτήρια για ποιόν θα ακούς .... θα καταλήξεις να μην ακούς κανέναν. :D Εάν είναι να μην ακούς γιατί παίξανε μετά μουσική που δεν ήταν καλή για σένα, τότε ΟΚ.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
εξαιρώ μόνον κάτι άναρχο πανκ μπάντες
Αυτοί παίζουν για τις μπύρες. :D

Οι Beatαllica χρειάζονται λεφτά για να κάνουν τις πολυκάναλες και σαρράουντ συναυλίες. Σόρρυ "εμπειρίες" ήθελα να πω. :D:D
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.044
Reaction score
8.762
Να επιστρέψουμε λίγο στο side-θέμα μας...

Αυτό το μαραφέτι πως και γιατί το ρυθμίζουμε; Τι κάνει δηλαδή;

Screenshot 2024-05-27 at 11.19.28 AM.png
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.343
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top