KEF LS 50 Wireless II - Βασανίζομαι

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Φέρνει σε φάση τους δορυφόρους με το σαμπ.

Παίζεις τόνο 80 κύκλους (με το κρος στους 80, ειδάλλως βάζεις τόνο ίδιο με το σημείο κρος).

Φέρνεις σε ίδια στάθμη (με τον τόνο) τον ένα δορυφόρο με το σαμπ. Μετράς πχ 80 ή 85 dB από κάθε πηγή ξεχωριστά, με το μικρόφωνο στην mlp, εκεί που θα είναι το κεφάλι σου.

Αφήνεις και τα δύο να παίζουν ταυτόχρονα τον τόνο.

Αλλάζεις θέση στο διακόπτη. Όπου η συνολική στάθμη και των δύο μαζί (ένας δορυφόρος+ σαμπ) είναι μεγαλύτερη, είναι η σωστή ρύθμιση.

Κανονικά, για απόλυτα σωστή ρύθμιση, θέλει ποτενσιόμετρο με κυλιόμενη ρύθμιση φάσης, όπου βρίσκεις σε ποια ρύθμιση έχεις την απολύτως χαμηλότερη στάθμη. Μόλις τη βρεις, γυρνάς το διακόπτη 180° από την άλλη, κι είσαι έτοιμος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Άρα εγώ που δεν έχω μικρόφωνα κλπ το αφήνω ως έχει μην το κάνω σαλάτα; :lol:
Βρε με ένα app στο κινητό σου!

Δε χρειάζεται κανένα "μικρόφωνο ακριβείας"..

Κινητό έχεις να υποθέσω, Ε; 😜🤣🤪😁

Δε χρειάζεται να μετράει με ακρίβεια τα ντεσιμπέλ, απλώς να βρεις συγκριτικά τη διαφορά στάθμης, αυτό το δείχνει εύκολα οποιοδήποτε app για μέτρηση στάθμης ήχου.
 




kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.047
Reaction score
8.772
Ήρθε το sub και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. (το 1ο μου sub)
Τελικά παιδιά σε 10 τετραγωνικά το 10" sub όχι απλά είναι αρκετό αλλά ρίχνει πολύ ξύλο.

Α! Δεν σας είπα. Πίσω από τη θέση ακρόασης είναι μια τεράστια βιβλιοθήκη. Δρα σαν room treatment ή να αρχίσω τις μπασοπαγίδες;

Πλήρες φάσμα επιτέλους. Μόνο όρεξη να έχεις για μπάσο. Ειδικά σε κάτι house κομματάκια μου ρίχνει στο στομάχι.

Μπήκε σε γωνιά αναγκαστικά. Δεν υπάρχει κανένα άλλο διαθέσιμο μέρος. Συχνότητα cross 90hz.

Πολύ ικανοποιημένος για τα 800€ που κοστίζει το όλο σύστημα.

Μπράβο σε όσους κάνουν προπαγάνδα υπερ των subs :lol:
Αξίζει η φάση.

signal-2024-05-26-124436_002.jpeg


IMG_2050.JPG
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.819
Ήρθε το sub και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. (το 1ο μου sub)
Τελικά παιδιά σε 10 τετραγωνικά το 10" sub όχι απλά είναι αρκετό αλλά ρίχνει πολύ ξύλο.

Α! Δεν σας είπα. Πίσω από τη θέση ακρόασης είναι μια τεράστια βιβλιοθήκη. Δρα σαν room treatment ή να αρχίσω τις μπασοπαγίδες;

Πλήρες φάσμα επιτέλους. Μόνο όρεξη να έχεις για μπάσο. Ειδικά σε κάτι house κομματάκια μου ρίχνει στο στομάχι.

Μπήκε σε γωνιά αναγκαστικά. Δεν υπάρχει κανένα άλλο διαθέσιμο μέρος. Συχνότητα cross 90hz.

Πολύ ικανοποιημένος για τα 800€ που κοστίζει το όλο σύστημα.

Μπράβο σε όσους κάνουν προπαγάνδα υπερ των subs :lol:
Αξίζει η φάση.

View attachment 332546

View attachment 332547
Καλές ακροάσεις.
Η βιβλιοθήκη είναι και αυτή ενα είδος παθητικής φροντίδας αλλά δρα σε περιορισμένο εύρος συχνοτήτων, δεν έχει καμία επίδραση στις χαμηλές.
Τα ηχειακια μπορείς να τα βάλεις σε βάσεις ώστε να έχουν μια απόσταση απ την ανακλαστικη επιφάνεια.
Το σαμπ στις γωνίες διεγείρει πιο έντονα τον χώρο.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.905
Reaction score
38.708
-> το παχος και η πυκνοτητα ενος υλικου επιρεαζει συχνοτητες
( και εχει να κανει με το μηκος κυμματος της καθε συχνοτητας )
(αν θυμαμαι σωστα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Τελικά παιδιά σε 10 τετραγωνικά το 10" sub όχι απλά είναι αρκετό αλλά ρίχνει πολύ ξύλο.
Αυτό είναι το λεγόμενο "τίμιο ξύλο".

Για άτιμο, θες κι άλλα σαμπ. Σιγά σιγά. 😁
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.383
Reaction score
19.773
Αυτό είναι το λεγόμενο "τίμιο ξύλο".

Για άτιμο, θες κι άλλα σαμπ. Σιγά σιγά. 😁
Άσε ρέυ τον άνθρωπο ν' αναπνεύσει, ακόμα δεν πήρε το πρώτο του κι εσύ τον πάς αίμα για τετράδα του champions league.. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Όχι παλικάρι μου, τώρα δεν έχει σειρά δεύτερο σαμπ.

Τώρα, στα 10τμ που λέει, σειρά έχουν 3 ακόμα δορυφόροι, όμοιοι, να αρχίσει να ακούει 5.1 κανονικά και με το νόμο. SACD, DVD audio, συναυλίες.
Ατελείωτο υλικό, άπειρο. Και tidal φυσικά.
Και τα υπόλοιπα πολυκάναλα στριμινγκ, και τα δικαναλα με upmixing.

Μετά, θα πάρει μόνος του δεύτερο σαμπ. 😎
Μαζί με το τριτοτέταρτο. 🤣
 

Μηνύματα
13.399
Reaction score
15.437
πήρε το πρώτο του :tongue:
Για τον Ολυμπιακό λές ; :D :D 😍
Όχι παλικάρι μου, τώρα δεν έχει σειρά δεύτερο σαμπ.

Τώρα, στα 10τμ που λέει, σειρά έχουν 3 ακόμα δορυφόροι, όμοιοι, να αρχίσει να ακούει 5.1 κανονικά και με το νόμο. SACD, DVD audio, συναυλίες.
Ατελείωτο υλικό, άπειρο. Και tidal φυσικά.
Και τα υπόλοιπα πολυκάναλα στριμινγκ, και τα δικαναλα με upmixing.

Μετά, θα πάρει μόνος του δεύτερο σαμπ. 😎
Μαζί με το τριτοτέταρτο. 🤣
¨Ασπρα να μην είναι σε σκοτεινό δωμάτιο και ότι θες να ναι. :D:D😍
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.047
Reaction score
8.772
σειρά έχουν 3 ακόμα δορυφόροι
Σε αυτό το χώρο δεν γίνεται με τίποτα αυτό. Πίσω μου στους 20 πόντους είναι οι βιβλιοθήκες. :(

Περιμένω αυτό το μήνα την άδεια από την αρχαιολογία για σηκώσω τον 2ο όροφο και να κάνω εκεί όποιο setup γουστάρω. Οπότε αυτά θα μείνουν για το home office και σε ένα χρόνο από τώρα περίπου, θα στηθεί κανονικά πολυκάναλο σύστημα στο νέο σαλόνι, με τις βοήθειες σας ευελπιστώ. :drinks:
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.075
Reaction score
4.066
Όχι παλικάρι μου, τώρα δεν έχει σειρά δεύτερο σαμπ.

Τώρα, στα 10τμ που λέει, σειρά έχουν 3 ακόμα δορυφόροι, όμοιοι, να αρχίσει να ακούει 5.1 κανονικά και με το νόμο. SACD, DVD audio, συναυλίες.
Ατελείωτο υλικό, άπειρο. Και tidal φυσικά.
Και τα υπόλοιπα πολυκάναλα στριμινγκ, και τα δικαναλα με upmixing.

Μετά, θα πάρει μόνος του δεύτερο σαμπ. 😎
Μαζί με το τριτοτέταρτο. 🤣
:lol: :lol:
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.047
Reaction score
8.772
Τελικά παιδιά σε 10 τετραγωνικά το 10" sub όχι απλά είναι αρκετό αλλά ρίχνει πολύ ξύλο.
Παρόλο που εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (καθότι bass junkie) είχα παράπονα από φίλους ότι η ένταση του sub είναι μεγάλη.

Πως τσεκάρουμε τι έχουμε και το ισοσταθμίζουμε τώρα το αποτέλεσμα που έχουμε;
Έχει κανα μηχανάκι να κάνει τη δουλειά αυτόματα (και να παίζει σε mac) ή κάποιο ειδικό software?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Το λεβελ το φέρνεις με τόνο 80Hz, πρέπει να παίζουν ίδια στάθμη (ξεχωριστά το καθένα) ο δορυφόρος με το σαμπ.

Τη φάση μεταξύ τους, έχω εξηγήσει πως τη φέρνεις.

Με ένα app στο κινητό, μετράς στάθμη.

Για ισοστάθμιση, θες κατά βάση περισσότερα σαμπ, διότι εάν ξεκινάς κάνα Ρυθμό στο δωμάτιο, δεν υπάρχει σωτηρία με EQ.

Γενικώς για ισοσταθμιση θες umic και rew, και τα γνωστά (Dirac).

ΥΓ. Τα πολλά σαμπ δε τα χρειαζόμαστε για επίτευξη μεγάλης στάθμης, διότι αυτό μπορεί να επιτευχθεί με ένα ισχυρό σαμπ. Τα πολλά σαμπ τα χρειαζόμαστε για να κάνουν ισορροπημένο το άκουσμα στο φάσμα τους.
Οι ανισορροπίες σε αυτό το φάσμα, είτε τονώσεις είτε ακυρώσεις, πρακτικά μόνο με πολλά σαμπ παλεύονται ικανοποιητικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.023
Μηνύματα
2.885.730
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top