KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πάρτα άρρωστη ντιμιφούταινα. :fuckyou:

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:










Σιγά μη το αφήσω να λήξει το θέμα. :beach:
Εχω αντίθετη προσωπική άποψη. Ξαναλέω, τα εχω τερματίσει άνετα, σε απόσταση κάτω απο τα τρία μέτρα. Συμπίεσαν του θανατά. Με τον Ζαπ παρέα.

:vinsent:
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Βρε παιδιά τι μαλώνετε, αφού απαντήθηκε....

Τα sub με τα οποία θα συνδυάζονταν σε μια τέτοια περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικώς τα κοστοβόρα KH 870,αλλά οφείλουν να είναι τουλάχιστον τρία και ικανά γι απόδοση μέγιστης στάθμης 115 dB και άνω για τη ζώνη ευθύνης τους στις θέσεις των θεατών.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μπορουμε να συμφωνήσουμε πως σε home cinema με αποστάσεις έως τρία μετρα, θα ειναι ΟΚ, κυρίως λόγω των τριών/πέντε/εννιά επιπλέον ηχείων.
Το ίδιο σύστημα σε δικάναλο προγραμμα δεν θα ειναι εξίσου ικανοποιητικό στα τρία μέτρα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Με τη συνδρομή λογισμικού DSP...Το οποίο θα ευθυγράμμιζε χρονικά τους επιμέρους κλάδους,αφού αυτό θα συνιστά σοβαρότερο ζήτημα...;) (και τον λόγο που δεν είχα προχωρήσει σε O410,αφού είχα υπόψιν την εν λόγω δοκιμή,ενδιαφερόμενος κιόλας για την ακροαματική απόδοση στη ζώνη ανάμεσα σε εγγύς και μέσο πεδίο)
Δώσε γνώση Β. Πως μπορεί το dsp να φτιάξει το waterfall; Πως μπορεί να αντιμετωπίσει την ενέργεια που αποθηκεύεται στην καμπίνα και διοχετεύεται σταδιακά στο χώρο; Δεν το έχω... Δεν ξέρω αν με εννοείς. Δε ρωτάω αν μπορεί να γίνει χρ. ευθυγράμμιση, ρωτάω αν μπορεί όλη η ενέργεια στις χαμηλές συχνότητες να βγαίνει πιο γρήγρορα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Τα sub με τα οποία θα συνδυάζονταν σε μια τέτοια περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικώς τα κοστοβόρα KH 870,αλλά οφείλουν να είναι τουλάχιστον τρία και ικανά γι απόδοση μέγιστης στάθμης 115 dB και άνω για τη ζώνη ευθύνης τους στις θέσεις των θεατών.
Όσον αφορά την επιλογή των σαμπ, ειναι πονεμένη ιστορία.

Αν θες σαμπ να παίζει καλά χωρίς να λασπώνει, πάνω απο 70-80Hz, πες στα 120-150Hz, και ταυτόχρονα να παίζει και δυνατά απο χαμηλά, είναι όλα σοβαρά ακριβά. Πολύ ακριβά . Τα μικρά της Neumann ας πούμε δεν εχουν την στάθμη:

5086EB30-F92A-4FF3-ABA5-CA836BCB01F1.gif
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
ΑΦΤΟ είναι επίπεδο δγιαλόγου! :rofl::rofl::rofl:
Βεβαίως!

Δεν είπα "πάρτα μωρή άρρωστη", είπα "πάρτα άρρωστη", διατηρώ με νύχια και με δόντια ένα α επίπεδο, αμ πως! :lol::lol::lol::lol:
[DOUBLEPOST=1519475724][/DOUBLEPOST]
Τα μικρά την Neumann ας πούμε δεν εχουν την στάθμη
Πολλά μαζί, την έχουν. ;)
 




Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Εχω αντίθετη προσωπική άποψη. Ξαναλέω, τα εχω τερματίσει άνετα, σε απόσταση κάτω απο τα τρία μέτρα. Συμπίεσαν του θανατά. Με τον Ζαπ παρέα.
:vinsent:
Mήπως έχεις δυσανάλογα υψηλές απαιτήσεις από μιάμισης πιθαμής ηχειάκι;
Θέλεις να αποδίδει στο τέρμα το γκάζι τις κορυφώσεις σε πρόγραμμα συμφωνικής χωρίς συμπίεση στα 3 μέτρα;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Mήπως έχεις δυσανάλογα υψηλές απαιτήσεις από
Άσε την διπλωματία, είναι παλαβοί οι γιατροί.
Πες ... ρε σεις πάτε καλά; Μήπως δοκιμάζετε όλες τις συνταγές που γράφετε στους ασθενείς; κτλ κτλ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Mήπως έχεις δυσανάλογα υψηλές απαιτήσεις από μιάμισης πιθαμής ηχειάκι;
Θέλεις να αποδίδει στο τέρμα το γκάζι τις κορυφώσεις σε πρόγραμμα συμφωνικής χωρίς συμπίεση στα 3 μέτρα;
Οχι, δεν έχω, συμφωνώ μαζί σου.
Ειναι εξαιρετικό ηχείο για το μέγεθος του. Ισως το καλύτερο value for money που μπορώ να σκεφτώ σε αυτο το μέγεθος. Και απο τα πιο σαγηνευτευτικά ηχεία που εχω ακούσει. Μάλλον μου αρέσει πιο πολύ απο οτι αρέσει σε σένα. Είμαι οπαδός.

Λέω ομως όλη την αλήθεια για να μην δημιουργούνται δυσανάλογα ψηλές απαιτήσεις σε άλλους.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Πολλά μαζί, την έχουν. ;)
Ακριβώς αυτό. Πολλά μαζί. Είτε σε μία καμπίνα (βλέπε το μεγάλο της XTZ), είτε σε ξεχωριστές καμπίνες. Και δε χρειάζεται να είναι πανάκριβα. Και τα presonus μια χαρά είναι, αρκεί να είναι πολλά. Π.χ. 10 presonus κάνουν 3000€ και είναι σούπερ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ακριβώς αυτό. Πολλά μαζί. Είτε σε μία καμπίνα (βλέπε το μεγάλο της XTZ), είτε σε ξεχωριστές καμπίνες. Και δε χρειάζεται να είναι πανάκριβα.
Οταν θα σου πάρω τα sb13 και εσύ θα αγοράσεις XTZ, τότε θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δώσε γνώση Β. Πως μπορεί το dsp να φτιάξει το waterfall; Πως μπορεί να αντιμετωπίσει την ενέργεια που αποθηκεύεται στην καμπίνα και διοχετεύεται σταδιακά στο χώρο; Δεν το έχω... Δεν ξέρω αν με εννοείς. Δε ρωτάω αν μπορεί να γίνει χρ. ευθυγράμμιση, ρωτάω αν μπορεί όλη η ενέργεια στις χαμηλές συχνότητες να βγαίνει πιο γρήγρορα.
To τιμημα του να αναπαραχθουν απο ενα ηχειο τετοιων διαστασεων ολο το συχνοτικο φασμα,εντυπωσιακο αλλα ξεχρονιστο δεν εννοω την ευθυγραμμιση των μοναδων που χρειαζεται,αλλα και το waterfalls που σε χρονο αναφερονται.
Ψηφιακα subsonic filter τοσο οσο να μην...το οσο μονο μην καταληξει να θελει σαμπ γιατι τοτε ποιος ο λογος να μη παρεις οικονομικοτερο?π.χ. το 310?
τεχνικα αλλη καμπινα αλλα μεγαφωνα αλλη σχεδιαση,ή ποτηροτρυπανο και δωστου μπας και εκτονωθε:Dι...η λυση αυξηση μαζας μαλλον ελαχιστα εως καθολου ηδη ειναι 36κιλα:D
 

Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Το 420 θεωρώ πως χρειάζεται ακόμη περισσότερο τη βάση του, το 870, παρά το 310.

Μεγάλο ηχείο, άρα μεγάλος θα είναι και ο χώρος, μεγάλη και η απόσταση ακρόασης, μεγάλος και ο όγκος του αέρα, υψηλές και οι απαιτήσεις του κατόχου του μεγάλου ακριβοπληρωμένου ηχείου για απαραμόρφωτες υψηλές στάθμες. Το ένα φέρνει το άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
ήπως έχεις δυσανάλογα υψηλές απαιτήσεις από μιάμισης πιθαμής ηχειάκι;
Θέλεις να αποδίδει στο τέρμα το γκάζι τις κορυφώσεις σε πρόγραμμα συμφωνικής χωρίς συμπίεση στα 3 μέτρα;
Όχι, κάνει τον χαζό.:fuckyou:

Βάζει το πιο απαιτητικό είδος σε δυναμικά, και λέει ότι αυτό το ηχείο, δε το βγάζει ασυμπίεστα. Λες και το βγάζει το δικό του! :p:p:p:p

Κανένα ηχείο μόνο του δε θα το βγάλει, πέραν τραγικά μεγάλων ζώων που δύσκολα μπαίνουν σε σπίτια (ή σε περιπτώσεις πολύ μικρών χώρων). Είπαμε, για να ακούς σωστά μουσική, θες σαμπ. Πόσα; Αναλόγως χώρου, δηλαδή αναλόγως των κυβικών μέτρων του χώρου, κι ασχέτως του κυρίως ηχείου που έχεις.

Το φρέσκο ηχειακι του ντιμιφουτ λόγου χάριν, έχει ενσωματωμένο σαμπ. Δε φτάνει, διότι είναι πολλά τα κυβικά του χώρου που παίζει, αν ήταν λιγότερα, θα έφτανε μόνο του.

Το 310, το άκουσε σε χώρο λάθος κυβικών για αυτό το ηχείο. Αν ήταν λίγα, και το 310 θα έφτανε.

Το 801, σε σχετικά μικρό χώρο, πχ 25-30τμ, φτάνει. Δυστυχώς, είναι φτιαγμένο για μεγάλες αποστάσεις και μπαίνει σε μεγάλους χώρους, οπότε πάλι δε φτάνει μόνο του.

Το 420, μπορεί να δουλέψει και σε μικρό χώρο, αλλά όπως το είπες, αυτός που θα πάρει 420 δεν έχει μικρό χώρο συνήθως, οπότε πάλι θέλει βάση.

Και συμφωνώ με νταποστ, πάρε πχ 8 σαμπ φτηνά, σα το 10-αρι το πρισόνους, κι είσαι άρχοντας, με σωστή τοποθέτηση ακυρώνεις και τις ακυρώσεις του χώρου, και τους ιδιοσυντονισμους, και σηκώνει στάθμες τρελές. 3 σε 1, σα το απορρυπαντικό.:D


ΥΓ. Για οποιοδήποτε σοβαρό 8-ιντσο, λόγου χάριν το 310 (και οποιοδήποτε άλλο), ο χώρος που εκτιμώ ως οκ για να μη χρειάζεται σαμπ είναι 12τμ. Τα 12 θα τα γ@μεί τη μαμάκα ασάλιωτα. Ένα δωμάτιο 3*4. Από τα 16τμ θα χρειαστεί σαμπ, αδύνατο να καλύψει χαμηλά μόνο του. Και προφανώς, με ένα σαμπσόνικ φίλτρο, να μη παίρνει τζάμπα πράγμα που έτσι κι αλλιώς δεν είναι κατασκευασμένο να βγάζει (σιγά μη θες 13 χζ τόνους από 8-άρι...) Δι φακιν φακτς οφ λαιφ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πεθαίνω για maggies. Για το χωρο μου τα μικρα, τα .7 πιστευω ταιριαζουν μαζι με πολλα πολλα maggie bass panels. Dream set up σου λεω!
Το μήνυμα σου με αγγιξε :)

Επισης κατι εχω πάθει με τα .7 των οποιων και η τιμη μου "κλείνει το μάτι"

Τα dwm που ανέφερες τα είχα δει αλλα δεν τα είχα προσέξει
Μετα απο ενα γρήγορο search τα προσεξα

Το ενα κάνει οσο το ζευγάρι τα .7 περίπου....

Χμμμ
Αναρωτιέμαι πωςνα ακούγονται με τον avm60 και τον mca525....

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top