Kii Audio







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αυτό ή το LS60; 😎
Στάνταρ το κιι.

Με δύο 6,5"-αρια κι ένα 5"-αρι, είναι κλάσεις ανώτερος δορυφόρος, τριδρομος, της προκοπής, και με καρδιοειδή χαρακτηριστικά.

Νομίζω τα αξίζει τα λεφτά του.

Και ο γκονης πρέπει ήδη να μαζεύει λεφτά.
Να τελειώνει επιτέλους μ'αυτην την υπόθεση.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Στάνταρ το κιι.

Με δύο 6,5"-αρια κι ένα 5"-αρι, είναι κλάσεις ανώτερος δορυφόρος, τριδρομος, της προκοπής, και με καρδιοειδή χαρακτηριστικά.
Μα το LS60 έχει:
MF: 100 mm (4in.) aluminium cone
και
LF: 4 x 135 mm (5.25 in.)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Η διαφορά στα μεγάφωνα μεταξύ kii3 με kii7 είναι τα έξτρα δυό 6,5"-αρια στην πίσω πλευρά της καμπίνας του kii3.

Είναι πολύ λογική η τιμή του kii7 και σε στάθμες δεν θα έχει καμία ουσιαστική διαφορά με το kii3, εφόσον υπάρχει σαμπ, απλώς το kii3 είχε την πρόθεση να δουλέψει και χωρίς σαμπ, κάτι που φυσικά το ξεχνάς στο kii7.

Η όλη ιστορία με το kii7 είναι επιτέλους η υποστήριξη 3D immersive audio, δηλαδή ξεκάθαρα η δυνατότητα να στήσεις Dolby Atmos setup στο οικοσύστημα της kii.

Το είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. 😎

Τώρα τα υποστηρίζει όλα, είναι πλήρες:

1000008859.png


Και η ασύρματη σύνδεση είναι σοβαρό ατού σε οικιακούς χώρους (wi-fi & Bluetooth).

Οι βάσεις της φίρμας για τοίχο, είναι εξαιρετικές:
(Kii3 στη φωτογραφία)

1000008858.jpg


Και το ελαττωμένο βάθος της καμπίνας του kii7 θα το κάνει πιο "όμορφο" και πιο βολικό σε οικιακούς χώρους.

Τα kii έχουν ήδη μπει σε πολλά στούντιο, κι έχουν αποσπάσει εξαιρετικές κριτικές από πολύ κόσμο της δουλειάς, είναι σοβαρά ηχεία, με πολύ σοβαρές μετρήσεις, και τα σαμπ της φίρμας είναι επίσης πολύ σοβαρές επιλογές, ιδίως για σπίτι, με το πλεονέκτημα του καρδιοειδους λοβού.

Με ασύρματη σύνδεση, λύνουν πολλά θέματα στην οικιακή τοποθέτηση, διότι μια μπρίζα κάπου θα έχει κοντά, αλλά τα μηχανήματα μπορεί να είναι στην άλλη άκρη του σαλονιού, που να τραβάς καλώδια.

Και στο ταβάνι έχει ρεύμα από τα φώτα του ταβανιού, εύκολα βρίσκεις ρεύμα να δώσεις, χωρίς να χρειάζεται να σκαρφαλώσει εκεί πάνω ένα καλώδιο σήματος από κάποιον τοίχο.

Πλήρες προϊόν, εξαιρετικό, με άφθονους drivers και ισχύ ενισχυτών, για ικανό SPL.
Νομίζω τα έχει όλα.
Άριστο.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
H ασύρματη σύνδεση είναι για δικάναλο. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο σε πολυκάναλο, πόσο μάλλον σε immersive. Δεν τα γλιτώνεις τα καλώδια ούτε με τα Κii.

Εξάλλου ούτε οι ίδιοι λένε κάτι τέτοιο.

"....you can establish connections to your Dante Audio system via an IP network or combine multiple Kii THREE and Kii SEVEN units for Dolby Atmos mixing."
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
σε στάθμες δεν θα έχει καμία ουσιαστική διαφορά με το kii3
Εννοείς, υποθέτω, δίχως να λογαριάζουμε το ΒΧΤ.

Η όλη ιστορία με το kii7 είναι επιτέλους η υποστήριξη 3D immersive audio, δηλαδή ξεκάθαρα η δυνατότητα να στήσεις Dolby Atmos setup στο οικοσύστημα της kii.
Εδώ μπερδεύτηκα. Δηλαδή, καθιστά περιττό το πρεπρο??
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, πρέπει να βγάλει και σαμπ.

Και η ασύρματη σύνδεση είναι σοβαρό ατού σε οικιακούς χώρους (wi-fi & Bluetooth).
Μα και το Κεφ ασύρματο είναι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στάνταρ το κιι.

Με δύο 6,5"-αρια κι ένα 5"-αρι, είναι κλάσεις ανώτερος δορυφόρος, τριδρομος, της προκοπής, και με καρδιοειδή χαρακτηριστικά.
Με τα κριτήρια που εφαρμόζονται θα πρέπει να βγάζει ικανή ανώτατη στάθμη στην τρίτη οκτάβα με τα πεντάρια να ΄΄μάχονται΄΄ το εξαμισάρι για την παροχή καρδιοειδούς μοτίβου. Αυτό δε υπό την επίδραση του ενδογενούς EQ από το λογισμικό διαχείρισης... Φιλόδοξον ...

Βέβαιη χρησιμότητα των Seven ότι κάνουν τα Genelec The Ones 8341 & 8351 να φαντάζουν ... value for money εναλλακτική. :sneaky:
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Η όλη ιστορία με το kii7 είναι επιτέλους η υποστήριξη 3D immersive audio, δηλαδή ξεκάθαρα η δυνατότητα να στήσεις Dolby Atmos setup στο οικοσύστημα της kii.
Άριστα! Το μόνο που μου λείπει πλέον για ένα ονειρεμένο 5.2.4 είναι 3.795€ χ 7 = 26.565€ + κανένα ψιλό για τα σάμπια. Πουλάω ασχημόπαπα Τζένελεκ, σπάω κουμπαρά-γουρουνάκι και ... αρχηγός!

:laugh::biggrin:

Σοβαρά πάντως, στην αιχμή της τεχνολογίας, μαζεμένα σε μέγεθος, ωραία χρωματάκια.
Εξαιρετικό πακέτο!
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δίχως εμπειρία απο το νέο Kii, αλλά έχοντας ακούσει τα Ones όλα στο Μόναχο και το μεγαλύτερο Kii, είμαι βέβαιος ότι το Kii είναι πολύ καλύτερο.
Απορώ πως θέλγεσθε απο τα Ones με τη μεσαία περιοχή νάναι "κόμπος".
Περί ορέξεως και διαγραμμάτου η παρέμβασή μου, μη δίνετε σημασία. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Απορώ πως θέλγεσθε απο τα Ones με τη μεσαία περιοχή νάναι "κόμπος".
Δεν έμεινα με την ίδια εντύπωση.
Μου άρεσαν και τα δυο, για διαφορετικούς λόγους.
Πολύ καλύτερο το κιι με το βχτ από ότι χωρίς.
Τα ones ήταν απολύτως απροβλημάτιστα (τα μεγαλύτερα που είχε, δεν θυμάμαι πιο μοντέλο, ίσως να ήταν το ..41).
Μια χαρά θα ήμουν και με τις δυο επιλογές, αλλά τα γκετ χαρντ δεν ξεχνιούνται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
είμαι βέβαιος ότι το Kii είναι πολύ καλύτερο.
Εγώ δεν είμαι καθόλου βέβαιος για το ανωτέρω (χώρος και τοποθέτηση και ταργκετ κερβ και λοιπές παράμετροι, οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα), αλλά είμαι εντελώς βέβαιος για 3 πράγματα:

1. Τα Γκριμ με το σαμπ τους, είναι πολύ καλύτερα από τα κιι (με ή χωρίς σαμπ) (όλα τα ανωτέρω έχουν dsp, μπόλικο κιόλας)

2. Τα Γκριμ χωρίς το σαμπ τους, είναι άδικο να υπάρχουν. Τα κιι, δεν είναι και "τόσο" άδικο, ας μην υποτιμάμε τα δεξερωπόσα γουφερ που κουβαλάν τα κιι, που είναι και με καρδιοειδή.

3. Δε ξεχνιούνται με τίποτα αυτά που δε ξεχνάει κι ο άλλος ο φαλάκρας. Άλλο πράγμα, νεξτ λεβελ. Όλως τυχαίως, είναι το μόνο ανάμεσα σε όλα τα υπόλοιπα που λέμε, χωρίς ίχνος dsp. Και ομοαξονικό, και καρδιοειδες. One ring to rule them all. My precious..


Τέλος πάντων, αντικειμενικά, τα τζενελεκ έχουν το σαφές πλεονέκτημα του ομοαξονικού. Θέλει τρόπο για να το εκμεταλλευτεί αυτό κανείς σωστά, αλλά είναι βέβαιες οι ανταμοιβές. Ομοίως, τα κιι έχουν το καρδιοειδες. Τα Γκριμ, δεν έχουν τίποτα από τα ανωτέρω, κι όμως είναι καλύτερα (κι ακριβότερα), και με ωραιότατο dsp (ίσως πιο "απλό"). Τα αξέχαστα, τα έχουν όλα στο πακέτο, και χωρίς ίχνος dsp, για κερασάκι στην τούρτα. Και πιο φτηνά; Γκολ.

ΥΓ. Όλα τα ανωτέρω, έχουν διαφορετικές ανάγκες για βέλτιστη τοποθέτηση. Δηλαδή, σε κάποιον τυχαίο χώρο που υποχρεωτικά μια είναι η θέση τοποθέτησης, δεν "ταιριάζουν" όλα τα ανωτέρω, και το καθένα τους, αναλόγως αρχιτεκτονικής, έχει τα δικά του πλεονεκτήματα στην τοποθέτηση, πλεονεκτήματα που σε κάποιους χώρους είναι τρομερά σημαντικά, σε άλλους όμως, όχι τόσο, και πάντα εξαρτάται από την εκάστοτε τοποθέτηση, συν ταργκετ κερβ, συν στάθμες, συν συν συν. Και πρακτικά, στα λεφτά των τζενελεκ, δεν υπάρχουν τα "άλλα", άρα κατά βάση, δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης, όπως δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης μίας Ρολς Ρόις με ένα ντατσια σαντέρο (great news).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top