Kiss Dp-600 Πρώτες εντυπώσεις.....

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Λοιπόν, αγαπητοί φίλοι, παραλάβαμε επιτέλους το πολυπόθητο dp-600 !!!!

Τι να πρωτογράψω: Πολύ καλή συσκευασία, αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, μπόλικα συνοδευτικά καλώδια (και scart και composite ΚΑΙ component!) και τέλος μάλλον το ομορφότερο τηλεκοντρόλ που έχω αυτή την στιγμή (μέχρι και η σύζυγος συμφωνεί εδώ!!!)

Μετά από δύο ώρες σχεδόν δοκιμών (και άλλες 2 στον Αντρέα το απόγευμα) μπορώ να σας πω τα εξής:
Με το firmware που έχει αυτή την στιγμή (3.0.5) το player έχει πολλά προβλήματα στα HD αρχεία!!!
Καταρχήν δεν υποστηρίζει .ts αρχεία (αυτό το ξέρατε ήδη) - Θα διορθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση η οποία αναμένεται πιθανότατα αύριο!
Δεν κατάφερα επίσης να παίξω mpeg-2 HD με ήχο AC-3!!! Ο ήχος παίζει για 1 sec και μετά χάνεται και μαζί αρχίζει και σπάει και η εικόνα!
Δεν κατάφερα να παίξω σωστά WMV-HD !!!! Και εδώ μετά από λίγη ώρα χάνει τον ήχο και χαλάει την εικόνα!!! - διορθώνεται στο επόμενο firmware!!!
Οι δοκιμές μου μέχρι στιγμής έχουν γίνει με το dvd του και όχι από usb σκληρό δίσκο ή streaming από το δίκτυο....(εκεί τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα)

Το wireless δουλεύει (μόνο με dhcp όμως - διορθώνεται και αυτό!!)
Άκουσα και webradio (μέσω internet)....

Αύριο θα πάρω και καλώδιο hdmi-dvi για να το συνδέσω ψηφιακά με την τηλεόραση μου (γιατί τώρα το έχω με το scart.... :mrgreen: )

Στον Αντρέα που το είχαμε με HDMI στην AMOI , κλείδωσε στα 1080p !!!!!!!
Τα Divx-HD τα έπαιξε ΑΨΟΓΑ με εκπληκτική εικόνα (ειδικά στα 1080p!!!
Τα πρωτότυπα DVD δεν τα κάνει Upscale στα 1080p (μόνο 576p θα πάρετε, είτε με HDMI είτε με Component) που να χτυπιέστε κάτω...., στα ξεκλείδωτα όμως δεν έχει πρόβλημα και σε ανταμείβει πλήρως για τον κόπο που έκανες να τα ξεκλειδώσεις.... :wink: Απλά κορυφαίο σε DVD!

Η εικόνα πάντως που είδα είναι πάρα πολύ καλή ακόμα και για το ταπεινό SCART RGB....

Σε αναμονή του firmware update που λύνει όλα τα παραπάνω προβλήματα λοιπόν....

Θα τα ξαναπούμε αύριο (μαζί με τις φωτό - δεν αντέχω άλλο για σήμερα!)
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Ωραίος τώρα αντε να κοιμηθώ και να μην ονειρέυομαι Κισσάκια μεσα στην νύχτα!!!!
 

Μηνύματα
443
Reaction score
0
Πώς μπορείς να κοιμάσαι μια τέτοια νυχτα σύντροφε deliol ......
κι εμείς τώρα τι θ΄απογίνουμε .....σκληρόκαρδε δοκιμαστή.
Πότε θα λύσουμε τις απορίες μας;;;;;;;; :D
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Δεν μπορω να καταλαβω πως μεσα σε τοσους μηνες καταφεραν να χειροτερεψουν ενα προιον που ηταν καταπληκτικο...
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Πάρτε και μερικές φωτό , αφού ξενυχτάτε....

σε τι κλείδωσε η AMOI ;;;;;


Αρχική εικόνα....




1080p!!!!! YES!!!!!!


Όλες οι δυνατές ρυθμίσεις για το HDMI !!!!

Κυρίες και κύριοι, οι αυτού εξοχότης, το DP-600 !!!
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πριν πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από την χθεσινή δοκιμή... θα ήθελα να μου επιτρέψετε ένα μικρό σχόλιο...

Όταν πριν 5-6 χρόνια αναλάμβανα κάπου αλλού μια καινούργια κατηγορία που λεγόταν HDTV περίμενα την στιγμή που θα έβλεπα το περίφημο 1080p, που τότε ήταν κάτι σαν επιστημονική φαντασία... μόνο ο Καφάτος ήταν αισιόδοξος εκείνη την εποχή...

Χθες λοιπόν μόλις είδα σε μια πραγματική τηλεόραση 1080p να γράφει 1080p όπως θα είδατε και στην φωτογραφία, ένιωσα λίγο δικαιωμένο και συγκινημένος... το όνειρο αρκετών από εμάς γίνεται πλέον πραγματικότητα...

Φίλοι το 1080p είναι πλέον πραγματικότητα... και ζαλίζει με την τέλεια εικόνα του!!!!

Πίσω στο kiss τώρα:

1. Το upscaling που κάνει στα απλά dvd συγκρίνεται με κορυφαία players! Ειδικά στο 1080p βλέπεις διαφορά! Πολύ ομαλή κίνηση, καθόλου τεχνουργήματα και μια τρισδιάστατη εικόνα απίστευτη!!! Ότι ψεγάδι και αν έχει η ΑΜΟΙ στο μαύρο στο χρώμα κλπ με το 1080p μπορούσες να μετρήσεις το ύψος στο οποίο πέταγαν στην περίφημη σκηνή του "jurrasic park". Θα πάθετε σοκ!

2. Σε HD υλικό είδαμε μια μικρή διαφορά στο 1080p σε σχέση με το 1080i...

3. Το player έχει ακόμα αρκετά προβλήματα να λύσει... ένα παράδειγμα: βλέπαμε με άψογη κίνηση και τρομερό βάθος τον τελικό Μίλαν - Λίβερπουλ. και ξαφνικά άρχισε να παίζει σε αργή κίνηση...

Τα περισσότερα από τα προβλήματα τα ανέλυσε και ο deliol... είμαι βέβαιος ότι σύντομα θα λυθούν...

Τώρα γιατί το καλοκαίρι έπαιζε μια χαρά και τώρα όχι υπάρχει πιστέυω εξήγηση. Το player έχει άλλο chip! Τώρα παίζει 1080p το καλοκαίρι δεν έπαιζε! Γι' αυτό και προφανώς τώρα ολοκληρώνουν το firmware...

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα παραμείνει και άλυτο είναι το γεγονός ότι δεν κάνει upscaling τα εμπορικά dvd. Μόνο στο 576p τα παίζει. Ελπίζω σύντομα κάποιοι να κάνουν κάτι γι' αυτό.... Θα ξεκινήσω όμως ένα καινούργιο θέμα για να συζητήσουμε την κατάσταση αυτή...

Τελικό συμπέρασμα: Κiss + ΑΜΟΙ = το απόλυτο όνειρο!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ένα extra σχόλιο:

Όπως θα παρατηρήσατε οι φωτογραφίες που τράβηξε ο deliol είναι κουνημένες...

Άραγε έτρεμε από το σοκ του 1080p ή επειδή καθόταν δίπλα του ο gontoletas????????

:lol: :lol: :lol:
 



Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Το chip που έχει είναι (δυστυχώς) το EM8620L !!!!! (φαίνεται από τις γρίλλες στο πλάϊ)

Οι φήμες λένε πάντως ότι η Kiss χρησιμοποίησε άλλο ξεχωριστό chip για την HDMI έξοδο (γι'αυτό και δίνει και 1080p !!!!)
Αν ο Γενικός έχει το κουράγιο να ανοίξει το dvd (εγώ δεν τολμώ) και να ποστάρει φωτό θα μας διαφωτίσει καλύτερα.....

Όσο για το τηλεκοντρόλ, θα πρέπει να περιμένετε μέχρι το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι...
μέχρι τότε δείτε πως το δείχνει στο Manual:
 

V

VIDEOMIX

Guest
Δηλαδή με λίγα λόγια, το MUDIAL οπου δεν παίζει ρόλο το μαύρο χρώμα αφού το κυρίως ειναι το πράσινο, θα δούμε το τελειώτερο ποδοσφαιρικό θέαμα στην εως τώρα ζωή μας.
 


Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Μερικά Tips&Tricks για το DP-600 :

Open DVD/CD Tray:
After Main Power On (Red LED is then active), press and hold the Default
button in the back of the player, and simultaneous Power-On the player by
pressing the Stand-by button on the remote, or the Stop button on the
front panel. While the “Please Wait” is shown in the front panel display,
keep holding the Default button active until the Drawer opens (usually
within the first 10 seconds).

Boot From CD:
Press Default button down and hold it for 10 sec while turning on the player!
ISO Firmware Update: (If online is unavailable to you)
Burn the ISO file using the kiss firmware guide
http://www.kiss-technology.com/?p=burn_lang&v=users
Then boot from the CD using the “Boot From CD” Procedure.

Reset Button in the back:
This button will restart the player without changing settings.
The functionality seems similar to a Power Off (Power Recycling on the
mains switch) but the Reset sometimes gives a better result if you
experience playback related instability issues.

Default Button:
Press down the Default button wile holding down one of the following keys on the remote:
1: Reset TV output to NTSC 480i
2: Reset TV output to PAL 576i
9: Display Advanced features menu

Functions:
Reset To Factory Default: 9990000
Reset Firmware Version Nr.: 98765432
Volume Toggle Decibel/Volume: 436745
 


Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Απ'ότι φαίνεται σας ενδιαφέρει περισσότερο τι φόραγε ο Κοντολέτας, παρά πως και τι παίζει στο Kiss..... :mad:
......
.....
....
...
..
.
Κρίμα δεν είναι να μην μάθετε αν το Kiss μπορεί να διαβάσει DVD+R Dual Layer , αν κάνει θόρυβο το dvd, αν κολλάει στα μενού, ή πως παίζει στα 1080p ????
.....
....
...
..
.

Αν δεν αποσυρθεί η "φανέλλα" , εγώ δεν συνεχίζω το review, και πιστεύω ότι και ο Αντρέας και ο Γενικός θα συμφωνήσουν....
:!:

(Άντε να μην τα πάρω και.... η φωτό παρακάτω τα λέει όλα... :twisted: )
 


V

VIDEOMIX

Guest
Αν δεν αποσυρθεί η "φανέλλα" , εγώ δεν συνεχίζω το review, και πιστεύω ότι και ο Αντρέας και ο Γενικός θα συμφωνήσουν....
Τώρα προχωράς; Στρατηγό και Wembley σού'βαλα. Τι άλλο θές; :wink:

 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Παιδια καλοριζικο σε οσους το πηραν.Για πειτε εντυπωσεις τουλαχιστον για την ωρα σε dvds 720p
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Kiss μπορεί να διαβάσει DVD+R Dual Layer , αν κάνει θόρυβο το dvd, αν κολλάει στα μενού, ή πως παίζει στα 1080p ????

Κάνει πολύ θόρυβο ή κάνω λάθος ?
Επίσης το disk tray(δεν μου έρχεται στα Ελληνικά) και αυτό κάνει θόρυβο
και είναι κάπως "σκληρό" το open-close.
Κατά τα άλλα, χωρίς να είμαι πολύ σχετικός, είναι super .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.242
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top