Klipsch Greek club



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
Klipschorn AK6



To θρυλικό Klipschorn γίνεται τώρα Klipschorn ΑΚ6 και χρησιμοποιεί μια εντελώς κλειστή καμπίνα χοάνη για τις χαμηλές.

Έτσι το νέο ηχείο είναι πιο εύκολο στην τοποθέτηση στο χώρο ακρόαση, αφού η καμπίνα λειτουργεί σαν γωνία.

Το ηχείο έχει τώρα τουίτερ τιτανίου της μίας ίντσας που φορτίζεται με χοάνη 90° x 40° Tractrix για να έχει απόκριση έως 20 ΚΗz. Η εσωτερική καλωδίωση αλλά και τα καλώδια του κροσόβερ είναι της AudioQuest.

Ιδιαίτερη φροντίδα έχει δοθεί στο φινίρισμα και σε άλλα σημεία του ώστε να δείχνει ρετρό.

http://www.hxoseikona.gr/nea/6627-klipschorn-ak6.html




https://community.klipsch.com/index.php?/topic/177133-new-klipschorn-ak6-coming-out/



 









Μηνύματα
44
Reaction score
38
Από το βιντεάκι δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά άλλωστε όπως λέει τα 8000 είναι άστρωτα ακόμα.. μόλις τα φέρει το audioshow θα πάω να τα ακούσω πάντως :sneaky:
Σε ότι αφορά όμως το αισθητικό κομμάτι τα χάλκινα δαχτυλίδια γύρω από τις μονάδες δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν και ιδιάιτερα.. Επίσης στην ebony vinyl έκδοση (που είναι πιο προσιτή οικονομικά και άρα θα πουλήσει περισσότερο) το χρώμα της μπροστινής μπάφλας διαφέρει από την υπόλοιπη καμπίνα και κατά τη γνώμη μου αυτή η αντίθεση δεν δημιουργεί όμορφο αποτέλεσμα.. Ήταν ήδη όμορφα τα προηγούμενα, δεν χρειαζόταν να τα παραφορτώσουν με τόσες λεπτομέρειες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Χρειάζεται χρόνος για το στρώσιμο. Πάνω από 100 ώρες.
Πάντως κάθε Νέα έκδοση μόνο τυχαία δεν γίνεται. Όλο και κάποια βελτίωση θα υπάρχει σε καίριους τομείς.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Από το βιντεάκι δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά άλλωστε όπως λέει τα 8000 είναι άστρωτα ακόμα.. μόλις τα φέρει το audioshow θα πάω να τα ακούσω πάντως :sneaky:
Σε ότι αφορά όμως το αισθητικό κομμάτι τα χάλκινα δαχτυλίδια γύρω από τις μονάδες δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν και ιδιάιτερα.. Επίσης στην ebony vinyl έκδοση (που είναι πιο προσιτή οικονομικά και άρα θα πουλήσει περισσότερο) το χρώμα της μπροστινής μπάφλας διαφέρει από την υπόλοιπη καμπίνα και κατά τη γνώμη μου αυτή η αντίθεση δεν δημιουργεί όμορφο αποτέλεσμα.. Ήταν ήδη όμορφα τα προηγούμενα, δεν χρειαζόταν να τα παραφορτώσουν με τόσες λεπτομέρειες.
Βαγγο καλυτερα απο τα δικα σου δεν πρόκειται να παίξουν.;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Χρειάζεται χρόνος για το στρώσιμο. Πάνω από 100 ώρες.
Πάντως κάθε Νέα έκδοση μόνο τυχαία δεν γίνεται. Όλο και κάποια βελτίωση θα υπάρχει σε καίριους τομείς.
Δεν αλλάζουμε ποτέ klipsch για Νέα αγορά klipsch .Ολα τα παραπάνω ισχύουν για αυτούς που θέλουν να γνωρίσουν την Εταιρεία.... ή για να γίνουν κάτοχοι κάποιας επιλογής της.

Τα προϊόντα αυτής της εταιρείας με την πάροδο του χρόνου αποκτούν αξία , αντί να χάνουν...
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Δεν αλλάζουμε ποτέ klipsch για Νέα αγορά klipsch .Ολα τα παραπάνω ισχύουν για αυτούς που θέλουν να γνωρίσουν την Εταιρεία.... ή για να γίνουν κάτοχοι κάποιας επιλογής της.

Τα προϊόντα αυτής της εταιρείας με την πάροδο του χρόνου αποκτούν αξία , αντί να χάνουν...
Οποτε ουτε καν να μου περναει απο το μυαλο η πώληση των KG 4.5.Σωστα;;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Δεν αλλάζουμε ποτέ klipsch για Νέα αγορά klipsch .Ολα τα παραπάνω ισχύουν για αυτούς που θέλουν να γνωρίσουν την Εταιρεία.... ή για να γίνουν κάτοχοι κάποιας επιλογής της.

Τα προϊόντα αυτής της εταιρείας με την πάροδο του χρόνου αποκτούν αξία , αντί να χάνουν...

Ακόμη και σε ήχο (εκτός της παλαιότητας) !!!
Πχ.....

(Βάλτε καλά ακουστικά και προσέξτε το video (προσωπικά μου αρέσει σε ήχο ή αρχική έκδοση)....

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Χρειάζεται χρόνος για το στρώσιμο. Πάνω από 100 ώρες.
Πάντως κάθε Νέα έκδοση μόνο τυχαία δεν γίνεται. Όλο και κάποια βελτίωση θα υπάρχει σε καίριους τομείς.


Το πόσο απαιτητό είναι το στρώσιμο, δεν φαντάζεστε!

Θυμάμαι τις δύο φορές που πραγματικά έπαθα την πλάκα μου!

Όταν αγόρασα τα rp 150, 160 klp.
Κάθε φορά θεωρούσα ότι πέταγα τα χρήματά μου συγκρίνοντάς τα με τα προηγούμενα. Με την χρήση όμως ερχόντουσαν στα ίσια τους.
Το περισσότερο δε στρώσιμο το θέλει η κόρνα, η οποία στις πρώτες ακροάσεις (άστρωτες), μπορεί και να απογοητεύσουν.
Πχ προσωπικά: Τα 160 προηγήθηκαν των 150. Μόλις λοιπόν πήρα τα 150 και τα έβαλα δίπλα στα 160 έπαθα πλάκα! Μουντός και χάλια ήχος! Σήμερα, μετά από 100 και βάλε ώρες, είναι αδύνατον να εντοπίσω διαφορά!

Και ...
Πριν αρκετό καιρό, που αγόρασα από Αμερική δύο γνήσια τουίτερ για τα rf 62mk II για backup!
Με την παραλαβή λέω , δεν τα βάζω επάνω στα ηχεία, και να φυλάξω τα παλιά, αντί των καινούργιων?
Τι ήθελα και τα έβαλα, άλλο ηχείο! Τρομερά υποδεέστερο! Κουρτίνα και μουντάδα. Τα έβγαλα αμέσως, και έκλαιγα τα χρήματα!
Όμως μετά που το ξανα σκέφτηκα λέω λες να είναι λόγω στρωσίματος? Και πράγματι.... τα άντεξα έτσι για 100 τουλάχιστον ώρες και....κατόπιν ήρθαν και αυτά εκεί που πρέπει!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top