Klipsch Greek club

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το 2003 ειχα ενα πιονερο 2011
καλα ρευματακια στα 2 καναλια
οταν εβαλα τον 1075 (*)
ακουσα αλλα πραματα.......ακομα και σε οδηγηση.....



(*) μετα πηρα σβαρνα ολους τους ροτελ 1080-1090-1095.......κατι μπλοκια που εβγλαζε και για την bw.......μιτσι ......
και δωστου ρευμα.....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Πολύ φοβάμαι ότι το rb 51 έχει ένα φούσκωμα, γύρω στους 80-100 κύκλους (στον χώρο μου) και αυτό καπελώνει όλο το ηχητικό φάσμα.
Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που ακούγονται καλύτερα τα dali με τον marantz.

Αύριο θα τα θέσω σαν small και θα κάνω αποκοπή κάτω από τους 100. Και τα ξαναλέμε...

Επίσης τώρα μόλις μου ήρθε και φλασιά για καλώδιο ηχείων kimber.... Τι λέτε?
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Χτες εβαλα για πρωτη φορα να παίξουν δυνατα σε extreme stereo (μπροστα rf 63 και πισω rb 51 σε στερεο λειτουργια)χωρις το sub βεβαια..Απιστευτα. Οσο έδινα ενταση τοσο καλυτερα ακούγονταν.Και πολυ καθαρότητα στον ηχο.
[DOUBLEPOST=1533710040][/DOUBLEPOST]
Πολύ φοβάμαι ότι το rb 51 έχει ένα φούσκωμα, γύρω στους 80-100 κύκλους (στον χώρο μου) και αυτό καπελώνει όλο το ηχητικό φάσμα.
Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που ακούγονται καλύτερα τα dali με τον marantz.

Αύριο θα τα θέσω σαν small και θα κάνω αποκοπή κάτω από τους 100. Και τα ξαναλέμε...

Επίσης τώρα μόλις μου ήρθε και φλασιά για καλώδιο ηχείων kimber.... Τι λέτε?
Για καλωδιο θα δωσει αυτο το λιγο κατι παραπανω.Απο την στιγμη που μονο κακο δεν κανει τοτε μια αλλαγη καλωδιου ειναι οκ.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Έχω μία απορία!

Για να μην πω όλοι, οι περισσότεροι καταστηματάρχες που ασχολούνται με πωλήσεις μηχανημάτων ήχου, είναι εχθρικοί απέναντι στην κλιπς.

Ποιος ο λόγος?

Πραγματικά μεγάλο θέμα.Τόσο προβληματικά τέλος πάντων είναι τα προϊόντα της?

Το αναφέρω, διότι πάλι κοιτώ για ηχεία, και πάλι την ίδια αντιμετώπιση έχω......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν <αλλοι> δινουν περισοτερο κερδος σε <αλλες> εταιριες.....
ο καθε μαγαζατορας θα κοιτ αν ζμπρωξει οτι δινει το μεγαλυτερο κερδος....
και οχι μονο........αυτο ειναι καπως δυσκολοχωνευτο.....αλλα ...δεν βαριεσαι.....
δεν ειναι ολα για ολους......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Χθες πέρασα από τον πρώτο.
Μου έβαλε, dali zensor 1, M.A bronze 1 και Q acoustics 3020.

Όλα μου φάνηκαν ίδια μεταξύ τους, και ίσως το καλύτερο ήταν το dali, όμως αυτό σπίτι μου ακούγεται όχι άσχημα, αλλά πάντως πιο μηχανικό από το RB 51......
[DOUBLEPOST=1533996798][/DOUBLEPOST]Το rb δηλαδή έχει φυσικότερο αποτέλεσμα, τα μουσικά όργανα έχουν περισσότερη αληθοφάνεια, άσε το χαμηλό, που δεν έχει καμμία σχέση με τα dali.Επίσης το dali βγάζει περισσότερα πρίμα και άρα γίνεται πιο κουραστικό μετά από λίγη χρήση. Πάντα στον χώρο μου αυτά, που έχω όλο τον χρόνο να κάνω δοκιμές.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Αφού λοιπόν έγινε η ακρόαση και ευτυχώς με κομμάτι που έχω και εγώ και έτσι είναι γνώριμες οι χροιές από το δικό μου, του αναφέρω...

Για επιλογή κλιπς ποια η γνώμη σας?

Απάντηση. Όχι!

Ο λόγος?

Τονισμένα άκρα, χάλια μεσαίες....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Χτες εβαλα για πρωτη φορα να παίξουν δυνατα σε extreme stereo (μπροστα rf 63 και πισω rb 51 σε στερεο λειτουργια)χωρις το sub βεβαια..Απιστευτα. Οσο έδινα ενταση τοσο καλυτερα ακούγονταν.Και πολυ καθαρότητα στον ηχο.
[DOUBLEPOST=1533710040][/DOUBLEPOST]
Για καλωδιο θα δωσει αυτο το λιγο κατι παραπανω.Απο την στιγμη που μονο κακο δεν κανει τοτε μια αλλαγη καλωδιου ειναι οκ.
Χθες, έβαλα ένα κομμάτι jazz με αρκετό σόλο ντραμς.

Το home cinema αποτελούμενο από τον Μάρανζ 7009 ρυθμισμένο με όλα τα ηχεία σαν large με ταυτόχρονη συνεχή λειτουργία όμως του sub, ( έτσι παίζουν καλύτερα τα dali στο σύστημα, επίσης μου αρέσει να παίρνω από τα ηχεία, ότι έχουν να προσφέρουν).

Ήχος pure direct.

Δυναμώνω λοιπόν τον marantz στα 80 db, και βάζω το κομμάτι. Σαν κύρια ηχεία αρχικά τα dali. Ωραίος εντυπωσιακός ήχος, έμεινα ευχαριστημένος.

Κατόπιν αλλάζω τα dali με τα rb 51 του φίλου μου (χωρίς καμία άλλη αλλαγή - ρύθμιση). Χαμός! Νόμιζα προς βρίσκομαι σε live συναυλία! Με τόσο μικρά ηχεία, και ένοιωθα χτύπημα στο στομάχι, εντυπωσιακό, διότι αυτό δεν το ένοιωθα με τα dali, και άρα δεν προέρχονταν το χτύπημα αυτό από το sub, αλλά από τα klipsch! Ξανά τα dali, τίποτα! Ξανά τα rb, ίδιος εντυπωσιακός live χαρακτήρας, γροθιά στο στομάχι!

Έτσι τα dali πάνε για ύψους, και πάμε για klipsch για μια ακόμη φορά!
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Τελικά έφυγαν τα dali και μπήκαν στην θέση τους τα rb 150m. Επιτέλους αν και τελείως άστρωτα, οι γνώριμες δυναμικές χροιές, παρούσες.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Αρχικά λόγω του περιορισμού των 31,5 cm ύψους - μαζί με τις βάσεις δηλαδή : 61+31,5: 92,5 όριο για να μην βρίσκει η οθόνη προβολής, ξεκίνησα για κάποια παλιότερη σειρά (rb) , όμως όπως είναι φυσικό στην Ελλάδα, δεν υπάρχει τίποτα - αλλά και στο εξωτερικό πολύ δύσκολα βρίσκει κανείς, και αμφιβόλου ποιότητας, όπως επίσης και με πολύ ανεβασμένες τιμές. Δύσκολα φεύγει από τον χώρο μας επιλογή klipsch.
Έτσι εγκατέλειψα αυτήν την δυνατότητα.

Από τις νέες σειρές, μόνο η R-15M με καλύπτει σε αυτό το ύψος, όμως από κοντά, αν γίνει προσεκτική εξέταση, βλέπουμε ότι ......δεν είναι klipsch.....:oops:. Έτσι κατέληξα στα παραπάνω ηχεία..... Ευτυχώς!

Το θέμα με το ύψος το έλυσα αμέσως με την ποιοτικότατη βάση της norstone που έχω στην Αίγινα και η οποία είναι κατά 11 cm χαμηλότερη από την υπάρχουσα! Δέχεται δε 2 σειρές ακίδων (μία για την βάση της και μία ανάποδη για τα ηχεία που θα τοποθετηθούν επάνω τους). Έτσι θα έρθει το σύνολο στο επιθυμητό ύψος!

και ένα από τα rev των ήχείων:
https://rantingsofamadaudiophile.wordpress.com/2017/11/30/klipsch-rp-150m-review/
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Τα rp 150m τα προμηθεύτηκα από τον Αγαπητό μας Σπύρο, https://www.audioshow.gr/el/ (δεν κάνω διαφήμιση, το αναφέρω στο site διότι πλέον η τιμή προσφοράς, κάνει την αγορά από το εξωτερικό, πραγματικά περιττή). Όσοι ενδιαφέρονται για klipsch λοιπόν, καλό είναι να περάσουν πρώτα από εκεί, και κατόπιν να καταλήξουν.
 

Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
Τα rp 150m τα προμηθεύτηκα από τον Αγαπητό μας Σπύρο, https://www.audioshow.gr/el/ (δεν κάνω διαφήμιση, το αναφέρω στο site διότι πλέον η τιμή προσφοράς, κάνει την αγορά από το εξωτερικό, πραγματικά περιττή). Όσοι ενδιαφέρονται για klipsch λοιπόν, καλό είναι να περάσουν πρώτα από εκεί, και κατόπιν να καταλήξουν.

Ποσο δλδ τα πήρες? Στο site λέει 488.
Δίνει αλλη τιμή απο κοντά σε σχέση με την σελιδα?

Γερμανία αυτή τη στιγμη ξεκινάνε απο 370 το ζεύγος χωρίς αποστολή.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Τα rp 150 τελικά είναι υπέροχες κατασκευές,
Όλη η τεχνολογία klipsch συγκεντρωμένη μία τόσο προσιτή κατασκευή. Τα dalι παρ όλη την καλή διάθεση, ακούγονται ψεύτικα μπροστά τους.
Άλλαξε μορφή το home cinema μου, κάθε ημέρα δε και καλύτερο !
Βοηθάει ίσως και το σωστό στρώσιμο με το cd του αγαπητού Αργύρη μας.

Και ο marantz ανεβαίνει στην υπόληψή μου, σχετικά με το ενισχυτικό του τμήμα.

Δεν έχω καλό μικρόφωνο για να σας ανεβάσω κανένα video για να κρίνετε και εσείς!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
o μονος που μπορει να κρινει το συστημα σου , εισαι εσυ
γιατι ειναι δικο σου και το εχεις φτιαγμενο με τα δικα σου γουστα.....
Ετσι οπως καθε συστημα πρεπει να ειναι.......
(ο μαραντζ κουμπωνει τρελλα με τα κλιπς) απο av ειναι οτι πιο friendly στα κλιπς
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.212
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top