Klipsch Greek club

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Στην σειρα Constellation και για μικροτερους χώρους γι' αυτό ακριβώς υπάρχουν τα μοντέλα Lynx και Delphinus τα οποία έχουν εξαιρετική πρόσληψη ισχύος και αρκετά πλούσιο χαμηλό και σώματα, και είναι πιο κατάλληλα να ισορροπήσουν τονικά στο χώρο σου. Το ίδιο ισχύει και για τα δύο μοντέλα βάσης της νέας σειράς aviator.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Δεν κάνει δηλαδή. Όμως ο πωλητής δεν θα πρέπει να ενημερώσει? Αυτό είναι το σωστό.

Δεν σκεφτεσαι σαν πωλητης.......
να παρεις το ηχειακι.....................................και μετα να σου πλασαρει σαν αλλος φορτουνης ενα ρευματοφορο τελικακο...να κανουν ολοι κουλουμα........
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ιάκωβε γιατί απλά δε πας σε κάποιο καλύτερο-μεγαλύτερο μοντέλο klipsch. από τα δυναμικά των 6.5 inch είσαι ικανοποιημένος? Γιατί να μη κοιτάξεις για τα rp280 ή τα rp8000 εφόσον όπως λες σου αρέσει ο χαρακτήρας της klipsch ιδικά στο κομμάτι της κόρνας.
Βέβαια όπως έχει πει ο Αργύρης πολλάκις, θέλουν watt πολλά watt. Οπότε σε συνδυασμό με έναν κραουνάκι είσαι μέσα σε budget
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Να πω ότι για τον χώρο μου ότι δεν έχω χαμηλό, είναι λάθος.
Αρκετά κρίνονται λοιπόν τα 2 6,5.
Το δε delphinus είναι ιδανικό για τον χώρο μου. Όμως θα μείνω ικανοποιημένος από την αλλαγή? Εδώ είναι το ερώτημα.
Όταν έχω μάθει στο ηχόχρωμα klipsch τόσα χρόνια, γίνεται να ξεφύγω?
Υπάρχει πάντως λύση με δοκιμή στον χώρο μου, και μάλλον υπάρχει και προσοδοφόρο έδαφος.
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
Δεν κάνει δηλαδή. Όμως ο πωλητής δεν θα πρέπει να ενημερώσει? Αυτό είναι το σωστό.

Να διευκρινιστεί παρακαλώ, σε ποιόν πωλητή αναφέρεστε, για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ultimate Audio επίσημη αντιπροσωπεία CHARIO
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σχετικά με τα δυναμικά, ο marantz εντυπωσιάζει, o advance ταρακουνάει! Αυτό το +-3db στα 35 hz των rf 62II, είναι πράγματι αυτό που λείπει από ηχεία αντιστοίχου κόστους. Στην κυριολεξία εξαφανίζει το yamaha yst 515 μου.
Και από τα RF 62 λείπουν οι 35 κύκλοι, ασχέτως φαντασιώσεων της εταιρίας, όπως και από όλα τα ηχεία με μετατροπέα 6,5 ιντσών.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Αυτά που ανακοινώνει η kipsch για τα ηχεία της απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, ούτε η εμπέδηση είναι τόσο, ούτε η ευαισθησία:
Klipsch-RF-62-II.jpg
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και από τα RF 62 λείπουν οι 35 κύκλοι, ασχέτως φαντασιώσεων της εταιρίας, όπως και από όλα τα ηχεία με μετατροπέα 6,5 ιντσών.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Αυτά που ανακοινώνει η kipsch για τα ηχεία της απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, ούτε η εμπέδηση είναι τόσο, ούτε η ευαισθησία:
View attachment 116930
μήπως τα 35 είναι -10db όπως πολλές εταιρίες δηλώνουν και όχι -3? Προφανώς ναι. ¨όσον αφορά την ευαισθησία από πολλούς έχω ακούσει ότι δεν είναι αυτά που δηλώνουν αλλά παράλληλα και οι άλλες εταιρίες το ίδιο κάνουν. τα rp280 που έχω τα δίνει 98.... Σίγουρα παίζουν αρκετά πιο δυνατά από προηγούμενα που είχα.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σωστό αυτό που αναφέρεις για τα Klipsch. Η ευαισθησία τους είναι άνω του μέσου όρου που συναντάμε στα ηχεία.
Οι εταιρίες αναφέρουν συνήθως από 1 db έως και 2,5 παραπάνω από ότι ισχύει, ενώ σε κάποιες περιπτώσει (π.χ. Audio Note) πολύ παραπάνω. Δεν έχουν θεσπιστεί ακριβείς διαδικασίες και συνήθως δεν μας πληροφορούν για τον τρόπο μέτρησης που μπορεί να είναι αυθαίρετος, εντός δωματίου, ή οτιδήποτε άλλο.

Τα 35 Hz στο RF-62 είναι γύρω στα -7 db από την μέση στάθμη του.
Το RP-280 είναι 92,5 db ευαισθησίας, με τα -3 db να είναι στους 41 Hz, ενώ ανακοινώνει 32 η Klipsch.
Ένα θέμα επίσης είναι η εμπέδηση. Το 280 πέφτει σε κάποια σημεία στα 3,1 Ωμ, όταν ανακοινώνεται για 8 ωμο.
https://hometheaterreview.com/klipsch-rp-280fa-tower-speaker-reviewed/?page=2
Αυτά ενδεχομένως να οδηγήσουν σε λάθος επιλογή ενισχυτικού έναν κάτοχο τους.

Έχω αυτή την στιγμή στο χώρο μου ένα ζεύγος Klipsch παλαιότερης εσοδείας με παθητικό ακτινοβολητή.
Τα έλεγε για 94 db ενώ ήταν 91 κάτι, με σκάλισμα έπιασαν 92,5.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Και από τα RF 62 λείπουν οι 35 κύκλοι, ασχέτως φαντασιώσεων της εταιρίας, όπως και από όλα τα ηχεία με μετατροπέα 6,5 ιντσών.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Αυτά που ανακοινώνει η kipsch για τα ηχεία της απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, ούτε η εμπέδηση είναι τόσο, ούτε η ευαισθησία:
View attachment 116930
Δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα διαγράμματα, όμως:

Πως γίνεται μία καταξιωμένη και σοβαρή εταιρεία να γράφει λάθος στοιχεία: Εδώ το RP 6000F με τα 2 6,5....
Χωρίς τίτλο1.jpg


Σαν καλόπιστος ενδιαφερόμενος, οφείλω να το πιστέψω. Επαναλαμβάνω τα παραπάνω στοιχεία, αποτυπώνονται στο επίσημο site μιας πολύ καταξιωμένης Εταιρείας.....

Εξ άλλου το βλέπω και στις διάφορες μετρήσεις στον χώρο μου. Το rf κατεβαίνει πολύ χαμηλά, συναγωνίζεται άνετα το sub μου, σας το έχω αναφέρει πολλές φορές.
Στο Θέμα με το χαμηλό όμως, κάπου υπερβάλλουμε. Εδώ δεν μας ενδιαφέρουν οι εκρήξεις ή το home cinema, εδώ προτεραιότητα είναι η όσο το δυνατόν πιο πιστή αναπαράσταση ενός μουσικού προγράμματος. Πιστεύω λοιπόν ότι πρωταρχικός σκοπός είναι η ευχαρίστηση που απολαμβάνουμε με την ψευδαίσθηση της όσο πιο δυνατόν πιο πιστής αναπαραγωγής. Λίγα μουσικά όργανα κατεβαίνουν τόσο χαμηλά ώστε να έχομε πρόβλημα.

Αν σκέπτομαι την αλλαγή, άλλος είναι ο λόγος. Έχω την εντύπωση ότι στον χώρο μου υπερέχει (καλύπτει τα υπόλοιπα) ο μεσαίος χώρος - δηλαδή σαν να φωνάζει το ηχείο μου. Αυτό όμως δεν ξέρω αν οφείλετε στον χώρο ή στο ηχείο, ή σε τελική ανάλυση και σε κάποιον άλλο παράγοντα. Μοναδική λύση η δοκιμή.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Να διευκρινιστεί παρακαλώ, σε ποιόν πωλητή αναφέρεστε, για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ultimate Audio επίσημη αντιπροσωπεία CHARIO
Δεν είναι φυσικά ο Αντιπρόσωπος, και οφείλω να απαντήσω ότι σε σχετική συζήτηση μαζί του, πριν αρκετό χρονικό διάστημα, μου πρότεινε άλλες επιλογές, οι οποίες λογικά θα ήταν σύμφωνες με τις δυνατότητες του χώρου ακρόασης μου. Παρ όλα αυτά θεωρώ ότι μάλλον είναι δική μου η ευθύνη εδώ. Ίσως δεν εξήγησα λεπτομερώς τις ιδιότητες (& ιδιοτροπίες) του χώρου μου. Έτσι θα μου επιτρέψετε να μην προχωρήσω παραπέρα.
[DOUBLEPOST=1549006499][/DOUBLEPOST]
Σωστό αυτό που αναφέρεις για τα Klipsch. Η ευαισθησία τους είναι άνω του μέσου όρου που συναντάμε στα ηχεία.
Οι εταιρίες αναφέρουν συνήθως από 1 db έως και 2,5 παραπάνω από ότι ισχύει, ενώ σε κάποιες περιπτώσει (π.χ. Audio Note) πολύ παραπάνω. Δεν έχουν θεσπιστεί ακριβείς διαδικασίες και συνήθως δεν μας πληροφορούν για τον τρόπο μέτρησης που μπορεί να είναι αυθαίρετος, εντός δωματίου, ή οτιδήποτε άλλο.

Τα 35 Hz στο RF-62 είναι γύρω στα -7 db από την μέση στάθμη του.
Το RP-280 είναι 92,5 db ευαισθησίας, με τα -3 db να είναι στους 41 Hz, ενώ ανακοινώνει 32 η Klipsch.
Ένα θέμα επίσης είναι η εμπέδηση. Το 280 πέφτει σε κάποια σημεία στα 3,1 Ωμ, όταν ανακοινώνεται για 8 ωμο.
https://hometheaterreview.com/klipsch-rp-280fa-tower-speaker-reviewed/?page=2
Αυτά ενδεχομένως να οδηγήσουν σε λάθος επιλογή ενισχυτικού έναν κάτοχο τους.

Έχω αυτή την στιγμή στο χώρο μου ένα ζεύγος Klipsch παλαιότερης εσοδείας με παθητικό ακτινοβολητή.
Τα έλεγε για 94 db ενώ ήταν 91 κάτι, με σκάλισμα έπιασαν 92,5.

Στα στοιχεία που αναγράφει το τέστ, αναγράφεται: On-axis: ±2.4 dB from 37 Hz to 20 kHz (±1.3 dB to 10 kHz)

Αν δεν κάνω λάθος έχομε: +-2,47 db 37hz - 20khz. Άρα στα +-3 db αποκλείεται να έχομε αυτά που αναφέρουν οι προδιαγραφές?
Κάπου κάνω λάθος?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Τα μεγάλα ηχεία αυτό που θέλουν πρωτίστως είναι μεγάλους χώρους και ευελιξία τοποθέτησης. Μη μπερδευουμε το ποσο χαμηλα κατεβαινει ένα ηχείο με την τονική του ισορροπια και κατα πόσο αυτη επιτυγχάνεται σε ένα χώρο. Τα Klipsch ειναι αρκετά πλούσια σε χαμηλό και στη συγκεκριμμένη περίπτωση το RF κατά τη γνώμη μου έιναι "μεγάλο" για το χώρο. Συν τοις άλλοις δεν ευνοείται και από την τοποθέτηση στο χώρο γιατί όντας κοντα σε πίσω τοίχο και γωνία, ξεκινάς με δεδομένη ενίσχυση στις χαμηλές συχνότητες 3-6dB. Πέρα από αυτό υπάρχει και η ενίσχυση του χώρου και τα στάσιμα που προκύπτουν. Εαν μπορούσες να πάρεις μια καμπύλη απόκρισης συχνότητας στη θέση ακρόασης, κατα πάσα βεβαιότητα θα το έβλεπες την καμπύλη στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων. Αυτή την ενίσχυση ενός τυπικού μικρού δωματίου σε συνδιασμό με το υψηλό rt στις χαμηλές, ο περισσότερος κόσμος (συμπεριλαμβανομενου και εμού μεχρι να εξετασω το θεμα τεχνικα) την εκλαμβάνει ως σωστό χαμηλό, και γουστάρει τις περισσότερες φορές αυτό το "μπούγιο" το "ξυγκάκι" που έλεγε και ο φιλός μου ο Vlasis πριν κάποια χρόνια έδω.

Το room treatment για πολλους ανθρώπους δεν είναι ένα εφικτό σενάριο μιας και οι χώροι που στήνουν το συστημά τους τις περισσότερες φορές ειναι κοινοί σε μέλη μιας οικογένειας κλπ. Σε αυτή την περίπτωση είναι σοφή η επιλογή ενός καταλληλότερου ηχείου που μαζί με τα κακώς κείμενα του χώρου, έχει σαν αποτέλεσμα μια συμπεριφορά όσο πιο κοντά γίνεται στην έννοια της τονικής ισορροπίας.

Εαν ακούσει κάποιος ένα τονικά ισορροπημένο αποτέλεσμα, ακόμα και με το ίδιο σεταπ, τότε καταλαβαίνει τί νόμιζε οτι άκουγε, και τι είναι πιο σωστο στην πραγματικότητα. Αυτά με απλά λογια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εξ άλλου το βλέπω και στις διάφορες μετρήσεις στον χώρο μου. Το rf κατεβαίνει πολύ χαμηλά, συναγωνίζεται άνετα το sub μου, σας το έχω αναφέρει πολλές φορές.
Το ανέφερα παραπάνω για τον τρόπο μέτρησης. Μέσα σε οικιακό χώρο το χαμηλό αυξάνεται μεν, με απρόβλεπτο τρόπο δε. Αυτό όμως δεν δίνει το δικαίωμα σε μια εταιρία να ανακοινώνει τέτοια αποτελέσματα.
Η μέτρηση οφείλει να είναι εικονικού ανηχοϊκού θαλάμου.

Επίσης, οι διαστάσεις του χώρου καθορίζουν το όριο του χαμηλού που αυτός μπορεί να δεχθεί, αν και εδώ υπάρχουν διάφορες θεωρίες.

Για ακρόαση μουσικής αν είσαι στην στάθμη σου στους 40 κύκλους, χάνεις ελάχιστα πράγματα. Δηλαδή αν είσαι στα -3 db στους 32-33 κύκλους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σας παιδιά...... είμαι υπό σκέψη.

Για ξεκίνημα θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα διάγραμμα για τον χώρο μου.
Έχω τα σχετικά (μικρόφωνα κλπ) αλλά δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά. Νομίζω ότι ένα διάγραμμα θα μας δείξει τα προβλήματα του χώρου και των ηχείων. Έτσι κατόπιν και με την βοήθειά σας θα βρούμε λύση.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτά ενδεχομένως να οδηγήσουν σε λάθος επιλογή ενισχυτικού έναν κάτοχο τους.
Γι αυτό και βάζοντας του τον crown 1502 είδα μεγάλη διαφορά. Γιατί ο adcom δεν ειναι τόσο efficient οταν πέφτουν τα ohm. Από 150 τον δίνει 220 στα 4. Ενώ ο crown φτάνει τα 525
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Έχω μία απορία.
Πως γίνεται να προτιμάει κάποιος ένα μηχάνημα των 300 ευρώ από ένα ενισχυτικό των 2 - 3 χιλιάδων, και να θεωρεί ότι του ρίχνει και σε ποιότητα μάλιστα!
Άντε λοιπόν. Να πετάξουμε ή πιο σωστά να πουλήσουμε τους copland, electrocopaniet, primare, κλπ και να πάρουμε crown...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχω μία απορία.
Πως γίνεται να προτιμάει κάποιος ένα μηχάνημα των 300 ευρώ από ένα ενισχυτικό των 2 - 3 χιλιάδων, και να θεωρεί ότι του ρίχνει και σε ποιότητα μάλιστα!
Άντε λοιπόν. Να πετάξουμε ή πιο σωστά να πουλήσουμε τους copland, electrocopaniet, primare, κλπ και να πάρουμε crown...
εφόσον είναι 300-380 για την ακρίβεια είναι εύκολο να κάνεις μια δοκιμή. και εγώ την ίδια απορία είχα μέχρι που το δοκίμασα. και σύντομα θα πάρω και τον δεύτερο για το κεντρικό.

Γιατί τον μεγαλύτερο ρόλο τελικά παίζει η επαρκής οδήγηση. Τα ηχεία και ιδικά τα klipsch θέλουν watt πολλλά...!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Ρε παιδιά, μην τρελαθούμε! Πως γίνεται ένα μηχάνημα το πολύ 2-3 κιλών με ένα τροφοδοτικό της πλάκας να βγάζει τόσα βατ. Αυτά πάνε κόντρα στους νόμους της φυσικής. Εγώ έμαθα ότι για να βγάλεις 100 βατ πραγματική ισχύ θα πρέπει και η κατανάλωση να είναι αντίστοιχα η ίδια ή περισσότερη σε βατ. Πόσα βατ καταναλώνει ένας crown?
 
Last edited:


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Ας αφησουμε τους νόμους της Φυσικής στο Θεό, γιατί απ' αυτούς ούτε ο ίδιος ξεφεύγει. Κι ας τους αφησουμε γιατί για να κατανοήσουμε τι σημαίνει τοπολογία ενισχυτικής βαθμίδας με 0.85 απόδοση, ελάχιστες θερμικές απώλειες, και efficient διακοπτικά τροφοδοτικά, θα πρέπει να γνωρίζουμε τους όρους της Φυσικής που εξηγούν γιατι η ισχύς δεν πάει σώνει και καλά με το κιλό.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top