Klipsch Greek club


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα Ιάκωβε, έφυγες από klipsch αλλά άφησες τη στάμπα, οι παλιές αγάπες δε ξεχνιούνται.
Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κλάσης ανώτερα από τα rf-62 που είχες, και όχι μόνο τιμής που κοστίζουν κοντά στα 6000 ευρώ, το συγκεκριμένo πάλι τραγούδι αποδίδεται καλύτερα με πιο ποιοτικά ηχεία παρά με klipsch που παίζουν λίγο πιο ροκιές και καλά (είναι θέμα ακουστικού γούστου).
άκου και αυτό ............

 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Μόλις 4.500€ πιο ακριβά από τα συνηθισμένα RP-280F/RP-8000 :D
Αυτό εννοώ,αδικεί τα klipsch αυτή η σύγκριση..
Βέβαια όπως έλεγε και κάποιος αχώνευτος παλιότερα, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και του καλύτερου το άριστο!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.067
Είναι φυσικά άλλη κατηγορία. Όπως λοιπόν και να το κάνουμε, ισχύει το ότι πληρώνεις, παίρνεις!

Και ναι, στην κατηγορία της παραμένει η klipsch ανταγωνιστική.
Σε ειδικές δε περιπτώσεις, όπως πχ σε συνδυασμό για οικιακό κινηματογράφο, παραμένει κορυφαία.
Φυσικά τα κλιπς δεν πωλούνται. Ta rf 62 είναι ντροπή να φύγουν για 7-8 κατοστάρικα! Οι παλιές αγάπες δεν προδίδονται! :)
 
Last edited:

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Επειδή πλησιάζει ο καιρός για να μπω στο κλιπσοclub θα ήθελα την γνώμη σας για να μπω με το δεξί. Σε χώρο 3x3, με ακρόαση από τα 2μ και ενισχυτή τον marantz sr7011 (Two channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 138.7 watts & Seven channels driven continuously into 8-ohm loads: 0.1% distortion at 75.1 watts).
9.2 θα είναι το τελικό στήσιμο αλλά θα ξεκινήσω με Main speakers & Center. Δεν σκοπεύω να αρχίσω να μαζεύω τελικούς επομένως θέλω να κινηθώ κοντά στις δυνάμεις του ενισχυτή μου.
Είμαι ανάμεσα στα RP-600m/RP-600C & RP-500m/RP-500c.
Sub υπάρχουν 2 x 8" Kef και περιφερειακά ηχεία υπάρχουν τα οποία σκέφτομαι να αντικαθιστώ σταδιακά μάλλον με τα R-51m.
Εντάσεις είμαι 80% στα -25db (night listening) & 20% στα -10db όταν μου επιτρέπει η ώρα και η διάθεση.
Η ερώτηση επομένως είναι να πάω για τα 600αρια ή θα είναι overkill για τον ενισχυτή μου;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
ΑΝ ακούς απο δύο μέτρα, θες μεγαλύτερα ηχεία (γουφερ)... Δες κάτι με δύο γούφερ (rp6000+ rp600) δεδομένου ότι τα ηχεία βάσης δεν ξεπερνούν τις 6.5 ίντζες.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
ΑΝ ακούς απο δύο μέτρα, θες μεγαλύτερα ηχεία (γουφερ)... Δες κάτι με δύο γούφερ (rp6000+ rp600) δεδομένου ότι τα ηχεία βάσης δεν ξεπερνούν τις 6.5 ίντζες.
Βλέπω τους τελικούς στην υπογραφή σου και τρομάζω... που να τα κουνήσει τα 8αρια ο marantz; εδώ για τα rp600 και έχω τις αμφιβολίες μου.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τα κουνάει μια χαρά, πριν πάρω τελικούς, και τα εφτά ηχεία απο τον marantz 7012 έπαιζαν. Απλά όταν πλησίαζα το 0 άρχιζε η παραμόρφωση. Εάν δεν ακούς τόσο δυνατά, θα γίνει η δουλειά (όχι τόσο καλά σε σχέση με το να είχες τελικους, αλλά θα γίνει).
 

Μηνύματα
36
Reaction score
38
που να τα κουνήσει τα 8αρια ο marantz;
Μια χαρά τα κουνάει! Ο δικός μου μάραντζ 6014 κούναγε τα rp8000f πριν προσθέσω τον τελικό. Παραμόρφωση δεν είχα ούτε πριν, ίσως γιατί δεν ανέβαινα σε τόσο υψηλές στάθμες. Πάντως μέχρι να πάρω τα rp8000f, είχα τα rp160m μπροστά. Απογοήτευση. Για μένα μη το κάνεις αυτό με κύρια ηχεία τα RP-600m.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Μια χαρά τα κουνάει! Ο δικός μου μάραντζ 6014 κούναγε τα rp8000f πριν προσθέσω τον τελικό. Παραμόρφωση δεν είχα ούτε πριν, ίσως γιατί δεν ανέβαινα σε τόσο υψηλές στάθμες. Πάντως μέχρι να πάρω τα rp8000f, είχα τα rp160m μπροστά. Απογοήτευση. Για μένα μη το κάνεις αυτό με κύρια ηχεία τα RP-600m.
Ρε σεις με μισό μέτρο βάθος τα rp8000 και συν μισό μέτρο να τα ξεκολλήσω από τον τοίχο θα βρούνε πάνω στον καναπέ. 9 τ.μ. είναι το δωμάτιο, για άλλον χώρο π.χ. σαλόνι δεν θα το σκεφτόμουν αλλά υπό αυτές τις συνθήκες νομίζω οι κολόνες είναι δύσκολο εγχείρημα.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
38
Μισό μέτρο από τον τοίχο θεωρώ ότι είναι υπερβολή. Σε λίγο μεγαλύτερο χώρο από το δικό σου τα έχω και εγώ. Ίσως γι αυτό να μην ανέβηκα ποτέ σε υψηλές εντάσεις. Τον τελικό τον πρόσθεσα για μελλοντική χρήση, για τώρα σίγουρα δεν μου χρειαζόταν. Τι να πω, δοκίμασε το και αν δεν σε ικανοποιήσει βάζεις τα 600 πίσω και παίρνεις δαπέδου για μπροστά. Βρες να τα ακούσεις πρώτα και τα μικρά και τα μεγάλα πριν κάνεις την αγορά σου.
 


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Βλέπω τους τελικούς στην υπογραφή σου και τρομάζω... που να τα κουνήσει τα 8αρια ο marantz; εδώ για τα rp600 και έχω τις αμφιβολίες μου.
Πάντως τα rp280f που έπαιζα με τον ενισχυτή που έχεις, μιά χαρά τα κουνούσε.
Σίγουρα όμως θα ήταν καλύτερα με εξωτερικούς ενισχυτές.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
ΑΝ ακούς απο δύο μέτρα, θες μεγαλύτερα ηχεία (γουφερ)... Δες κάτι με δύο γούφερ (rp6000+ rp600) δεδομένου ότι τα ηχεία βάσης δεν ξεπερνούν τις 6.5 ίντζες.
Aυτά έχω , θεωρώ ότι στο χώρο του θα μουμάρουν , μουσική σε direct mode θα κάνουν πολύ βαβούρα, αν καταφέρει πάντως και τα στήσει σωστά με σοβαρό eq στα χαμηλά αξίζουν επίσης είναι διακριτικά εμφανισιακά δεν φαίνονται σαν ντουβάρια στο χώρο . Στο χώρο μου στην αρχή τα χαμηλά ήταν ελεγχόμενα όσο αρχίζουν και στρώνουν τείνουν προς το να μπουμάρουν ή τα συνήθισα και ψάχνομαι.
Ανάμεσα στα RP 600m και 500m συμφέρουν τα 600, έχουν πάνω κάτω ίδια τιμή , Ελλάδα είναι πιο ακριβά τα 500 ! Γερμανία είναι νομίζω 70 ευρώ κάτω τα 500 από τα 600 . Προσωπικά κοιτάζω τα 500 αλλά για surround μιας και είναι ευκολότερα στη τοποθέτηση , για κυρίως δεν θα έπαιρνα τα 500 .
@angelpery πήγες τα άκουσες ?
 
Last edited:

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Aυτά έχω , θεωρώ ότι στο χώρο του θα μουμάρουν , μουσική σε direct mode θα κάνουν πολύ βαβούρα, αν καταφέρει πάντως και τα στήσει σωστά με σοβαρό eq στα χαμηλά αξίζουν επίσης είναι διακριτικά εμφανισιακά δεν φαίνονται σαν ντουβάρια στο χώρο . Στο χώρο μου στην αρχή τα χαμηλά ήταν ελεγχόμενα όσο αρχίζουν και στρώνουν τείνουν προς το να μπουμάρουν ή τα συνήθισα και ψάχνομαι.
Ανάμεσα στα RP 600m και 500m συμφέρουν τα 600, έχουν πάνω κάτω ίδια τιμή , Ελλάδα είναι πιο ακριβά τα 500 ! Γερμανία είναι νομίζω 70 ευρώ κάτω τα 500 από τα 600 . Προσωπικά κοιτάζω τα 500 αλλά για surround μιας και είναι ευκολότερα στη τοποθέτηση , για κυρίως δεν θα έπαιρνα τα 500 .
@angelpery πήγες τα άκουσες ?
Συστήνονται ανεπιφύλαχτα τα 600 για surround.Τα είχα μπροστά με sub και ήταν super.Πήρα τα 8000 και φυσικά άλλος ήχος, πιο γεμάτος.Έβαλα τα 600 πίσω και την άκουσα.....Σε σοβαρές ταινίες με καλό surround ήχο ή και atmos, τα 600 μαμάνε.......και για μουσική!
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Συστήνονται ανεπιφύλαχτα τα 600 για surround.Τα είχα μπροστά με sub και ήταν super.Πήρα τα 8000 και φυσικά άλλος ήχος, πιο γεμάτος.Έβαλα τα 600 πίσω και την άκουσα.....Σε σοβαρές ταινίες με καλό surround ήχο ή και atmos, τα 600 μαμάνε.......και για μουσική!
Μαζί σου αλλά που θα τα βάλω...
ήδη με το rp 600 για κεντρικό έχω μουρμούρες.. ευτυχώς τα 6000 είναι διακριτικά , ειδικά με τις γρίλιες .
 

Μηνύματα
36
Reaction score
38
Συστήνονται ανεπιφύλαχτα τα 600 για surround.Τα είχα μπροστά με sub και ήταν super.Πήρα τα 8000 και φυσικά άλλος ήχος, πιο γεμάτος.Έβαλα τα 600 πίσω και την άκουσα.....Σε σοβαρές ταινίες με καλό surround ήχο ή και atmos, τα 600 μαμάνε.......και για μουσική!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Αυτό προσπαθούσα να πω και εγώ πιο πάνω. Τα 8000 μπροστά και τα 600 πίσω. Τα 600 για μπροστά με σαμπ δεν με εντυπωσίασαν με τίποτα.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Μαζί σου αλλά που θα τα βάλω...
ήδη με το rp 600 για κεντρικό έχω μουρμούρες.. ευτυχώς τα 6000 είναι διακριτικά , ειδικά με τις γρίλιες .
Έτσι
 

Attachments


Μηνύματα
56
Reaction score
67
Μιας και έχω διάφορα Klipsch στο χώρο δοκιμών, μπορείς όποτε θες με ή χωρίς τον ενισχυτή σου να τα ακούσεις/δοκιμάσεις με τον Marantz σου :)
Είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς, αλλιώς πολύ ευχαρίστως να τα άκουγα. Νομίζω πως είναι πιο safe να πάω με τα 600αρια για αρχή και αν όντως δεν με καλύψουν για μουσική να μπούνε surround όταν στρώσουν. Ξεχνάω τα 500 πάντως από τις κουβέντες σας. Και το 600c για κεντρικό το σταντάρω γιατί φαντάζομαι με τις 110" που έχω στο πανί θα φτάνει τον ήχο πιο ψηλά από το 500αρι.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα στον μελλοντικό @angelpery κλιπσάκια.
Πολύ καλά κάνεις και επιλέγεις τη συγκεκριμένη εταιρεία για Home cinema είναι η καλύτερη επιλογή, για δικάναλη ακρόαση ίσως σε κουράσει η κόρνα, (αν έχεις ακούσει) παίζει ρόλο φυσικά και τη μουσική ακούς.
Με τον Marantz είναι ο τέλειος συνδυασμός, για αρχή λόγο τις φοβίες για τον χώρο παίρνεις τα 600 και με τα δύο σαμπ που έχεις δοκιμάζεις το σετ απ αν θα σου αρέσει.
Αν τελικά δε σε καλύπτει ο ήχος τα 600 είναι τέλεια για surround και για μπροστά rp δαπέδου.
Για καλύτερο ταίριασμα και λόγο του χώρου σου μπορείς να πας στα pr-500f για μπροστά και pr-500m για πίσω.
Η γνώμη μου .............. καλές αγορές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.118
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top