Klipsch Greek club

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Aυτά έχω , θεωρώ ότι στο χώρο του θα μουμάρουν , μουσική σε direct mode θα κάνουν πολύ βαβούρα, αν καταφέρει πάντως και τα στήσει σωστά με σοβαρό eq στα χαμηλά αξίζουν επίσης είναι διακριτικά εμφανισιακά δεν φαίνονται σαν ντουβάρια στο χώρο . Στο χώρο μου στην αρχή τα χαμηλά ήταν ελεγχόμενα όσο αρχίζουν και στρώνουν τείνουν προς το να μπουμάρουν ή τα συνήθισα και ψάχνομαι.
Ανάμεσα στα RP 600m και 500m συμφέρουν τα 600, έχουν πάνω κάτω ίδια τιμή , Ελλάδα είναι πιο ακριβά τα 500 ! Γερμανία είναι νομίζω 70 ευρώ κάτω τα 500 από τα 600 . Προσωπικά κοιτάζω τα 500 αλλά για surround μιας και είναι ευκολότερα στη τοποθέτηση , για κυρίως δεν θα έπαιρνα τα 500 .
@angelpery πήγες τα άκουσες ?
Δεν έχω ακούσει τα μικρά σε μουσική ποτέ, στα τυφλά πάω. Είχα ακούσει στημένα μόνο τα 280f σε μεγάλο σαλόνι με κάποιον marantz και κάποιον τελικό που δεν θυμάμαι και είχα πάθει σοκ. Απλά το θεωρούσα άπιαστο όνειρο τότε.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Καλησπέρα στον μελλοντικό @angelpery κλιπσάκια.
Πολύ καλά κάνεις και επιλέγεις τη συγκεκριμένη εταιρεία για Home cinema είναι η καλύτερη επιλογή, για δικάναλη ακρόαση ίσως σε κουράσει η κόρνα, (αν έχεις ακούσει) παίζει ρόλο φυσικά και τη μουσική ακούς.
Με τον Marantz είναι ο τέλειος συνδυασμός, για αρχή λόγο τις φοβίες για τον χώρο παίρνεις τα 600 και με τα δύο σαμπ που έχεις δοκιμάζεις το σετ απ αν θα σου αρέσει.
Αν τελικά δε σε καλύπτει ο ήχος τα 600 είναι τέλεια για surround και για μπροστά rp δαπέδου.
Για καλύτερο ταίριασμα και λόγο του χώρου σου μπορείς να πας στα pr-500f για μπροστά και pr-500m για πίσω.
Η γνώμη μου .............. καλές αγορές.
Aν πάει στη σειρά 5 , σε ένα χρόνο θα ψάχνεται να αναβαθμίσει σε εξάρια ή οχτάρια . Καλύτερα να πάρει τα μεγαλύτερα από τώρα.
Φίλος που έχει τα rp 250f σε μικρό επίσης χώρο , δηλώνει ότι αν γυρνούσε το χρόνο πίσω θα έπαιρνε τα rp 280 ή τα 8000f .
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Aν πάει στη σειρά 5 , σε ένα χρόνο θα ψάχνεται να αναβαθμίσει σε εξάρια ή οχτάρια . Καλύτερα να πάρει τα μεγαλύτερα από τώρα.
Φίλος που έχει τα rp 250f σε μικρό επίσης χώρο , δηλώνει ότι αν γυρνούσε το χρόνο πίσω θα έπαιρνε τα rp 280 ή τα 8000f .
Συμφωνώ, το έχω ξαναγράψει, πάρτε το μεγάλο/δυνατό/τούμπανο και θα γλιτώσετε χρήμα, καθότι συνήθως σε αυτό καταλήγουμε σταδιακά (έχοντας φυσικά χάσει και χρόνο και χρήμα)!
 

Μηνύματα
47
Reaction score
12
Καλημέρα, δεν ξέρω αν "γράφω" στο σωστό σημείο η αν μπάινω εμβόλιμα σε κάποια συγκεκριμένη κουβέντα, μιας και αναγκάστικα να πάω στο τέλος των συνομιλιών για να μου μου ανοίξει πσρaθυράκι και δεν μπορώ να καταλάβω ν ανοίγω νέο thread, η απαντάω σε παλιό. Νίκος λέγομαι.

Η δικιά μου αγάπη είναι το κλασσικό Klipsch Forte II, Τα αγόρασα απεθυείας από τον αγαπητό Νίκο Λαίο (μου λείπει!) το μακρυνό 1996. 'Ενας μισθός ήταν τότε, για τρέχα πάρε τώρα τα αντίστοιχα με έναν μισθό... Τες πα... To σύστημα:

Klipsch Forte II με βελτιώσεις: recapped crossovers, νέα εσωτερική καλωδίωση, νέα grill μπροστα, διάφραγμα τιτανίου του Bob Crites, αυτοσχέδια stands με ξύλο, ακίδες και μάρμαράρινες βάσεις, white glue στις συνδέσεις της καμπίνας εσωτερικά και Tung Oil στο εξωτερικό της καμπίνας.

Ενισχυτές: Electrocompaniet ECI-2 και επίσης Harman Kardon HK-430 (τελείως Vintage και απρόσμενα καλός). Streaming: Bluesound Node 2i streamer με εξωτερικό Linear τροφοδοτικό (σπουδαία βελτίωση αυτό!)
Tuner: Denon TU-1800 DAB, εχω κσι ένα παλιό Sansui
CD: Από την κλασσική σειρά της Philips Με τα φοβερά DAC, to CD-630
Πικάπ: Technics SL-Q2 kai Dual 601 (με Shure NOS κεφαλί, υπάρχει προς πώληση στο Avsite)

Μεγάλη αγάπη το Klipsch Forte, και όλη η Heritage σειρα γενικότερα. ΖΩΝΤΑΝΟΣ ήχος, και δεν με αγγίζει που κάποιοι δεν τα θεωριούν αρκετά High-End, εμένα στ αυτιά μου είναι τέλεια.

Με τους vintage ενισχυτές απέκτησε και μια παραπάνω γλυκήτητα, το οποίο (προσωρινά τουλάχισδτον) με απέτρεψε από το μονοπάτι της λάμπας - ωραίες οι λάμπες, δε λέω, μην παρεξηγηθώ, απλά λίγο βαβούρα και "high maintenance", που λένε οι Αμερικάνοι. Άσε που οι γυναίκες έχουν μηδενική καταννόηση. Ακόμη λιγότερη καταννόηση από ότι δείχνουν προς τους vintage ενισχυτες... "την παλιατζούρα γιατί την πήρες. Καλά, ΠΛΗΡΩΣΕΣ για αυτό;;;" Χα χα...

Σας χαιρετώ λοιπόν, και συγνώμη αν μπήκα σφίνα σε κάποια κουβέντα!

Νίκος
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Σύντομα θα έχω νέα surround τα RP 600m .
Εννοείται θα ανέβουν εδώ και σχετικές φωτό.
Ψάχνω τρόπους τοποθέτησης μιας και είναι λίγο πιο μεγάλα απ ότι θα ήθελα .
Θα μπουν σε σαλόνι οποτε θέλω να είναι όσο πιο διακριτικά γίνεται .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιες συγκεκριμένες επιτοίχιες βάσεις ;
Επίσης θα δοκιμάσω το δεξί surround να τοποθετηθεί πάνω σε έπιπλο και το αριστερό σε επιδαπέδια βάση . Οπότε εάν μπορείτε προτείνετε και μια βάση . Την επιδαπέδια την φοβάμαι λίγο γιατί θα μπει σε σημείο που περνάει κόσμος και μπορεί εύκολα να γίνει ατύχημα οπότε πιο πολύ για τοίχο με βλέπω .
 


Μηνύματα
364
Reaction score
388
Σύντομα θα έχω νέα surround τα RP 600m .
Εννοείται θα ανέβουν εδώ και σχετικές φωτό.
Ψάχνω τρόπους τοποθέτησης μιας και είναι λίγο πιο μεγάλα απ ότι θα ήθελα .
Θα μπουν σε σαλόνι οποτε θέλω να είναι όσο πιο διακριτικά γίνεται .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιες συγκεκριμένες επιτοίχιες βάσεις ;
Επίσης θα δοκιμάσω το δεξί surround να τοποθετηθεί πάνω σε έπιπλο και το αριστερό σε επιδαπέδια βάση . Οπότε εάν μπορείτε προτείνετε και μια βάση . Την επιδαπέδια την φοβάμαι λίγο γιατί θα μπει σε σημείο που περνάει κόσμος και μπορεί εύκολα να γίνει ατύχημα οπότε πιο πολύ για τοίχο με βλέπω .
Τα ίδια ηχεία έχουμε
 

Μηνύματα
47
Reaction score
12
Φίλτατοι, κάτε άσχετο με Klipsch: προσπαθώ να βρω καλώδιο κεραίας παλαιού τύπου, αυτά των 300 ohm με τους διπλούς αγωγούε, ξέρει κανείς που υπάρχουν τέτοια;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Καλημέρα , ήρθαν τα 600M !
10E3C2C2-6601-42E6-ACB3-3AA124896AA1.jpeg
6C08CB04-704C-47A5-831B-B62AB4F62A3D.jpeg

Αλλά έφαγα μεγάλο μπουλινγκ από τη γυναίκα και δεν έχω που να τα βάλω. Είναι μεγαλύτερα απ ότι θα "έπρεπε" . Ξεχωρίζουν μες στο σαλόνι και φωνάζουν εδώ είμαστε εμείς τώρα .

419A2E85-1051-463E-9DCA-E53662869D11.jpeg


Πάνω στο έπιπλο δεξιά το ένα , και το άλλο λέτε σε βάση αριστερά ; ή θα είναι πιο διακριτικό με επιτοίχια ;
Το ύψος πως το βλέπετε ;
Η βασική θέση ακρόασης στο περίπου είναι η δεξιά θέση του καναπέ .
 
Last edited:

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
@Venom7

Εγώ μπορεί και να έβαζα ένα ραφακι αντί για βάση που εξέχει..
Έτσι θα ψιλοκαμουφλαριστει.
Το ράφι τόσο, όσο το πλάτος του ηχείου, ούτε χιλιοστό παραπάνω και η πρόσοψη του ηχείου πρόσωπο στον τοίχο..

Να πεις της γυναίκας ότι μια χαρά έχουν ταιριάξει όλα..
Ο χώρος είναι τρομερά καλαίσθητος και πανέμορφος.
 
Last edited:

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
@Venom7

Εγώ μπορεί και να έβαζα ένα ραφακι αντί για βάση που εξέχει..
Έτσι θα ψιλοκαμουφλαριστει.
Το ράφι τόσο, όσο το πλάτος του ηχείου, ούτε χιλιοστό παραπάνω και η πρόσοψη του ηχείου πρόσωπο στον τοίχο..

Να πεις της γυναίκας ότι μια χαρά έχουν ταιριάξει όλα..
Ο χώρος είναι τρομερά καλαίσθητος και πανέμορφος.
Ράφι δεν γίνεται , η φωτό ξεγελά . Για να έχουν τα ηχεία ίσες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης πρέπει η πλάτη του αριστερού να ξεκινάει από εκεί που τελειώνει ο τοίχος , εάν κάνω ράφι απ τη μέσα πλευρά του τοίχου , το αριστερό θα ειναι πιο μπροστά απ το δεξί . Η ευθεία του τοίχου αριστερά με τους διακόπτες είναι απέναντι στο σημείο που τελειώνει η κουρτίνα .
Ανάθεμα και αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα :p

Θα έβαζα επιτοίχια βάση αλλά φοβάμαι μήπως μου πέσει χαμηλά το ύψος και ξηλώνω και πάλι απ την αρχή .Το δεξί κάθεται πάνω στο επιπλο σε ύψος 1μ . Οποτε κάπου εκεί πρέπει να να μπει και η βάση αριστερά .
Για 5.1 που θα το έχω προς το παρόν είναι χαμηλά .Η μόνη επιλογή Ατμος που υπάρχει είναι να βάλω τα παλιά σαραουνντ πάνω στα κυρίως να αντανακλούν στο ταβάνι αλλά δε νομίζω να το κάνω .
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Ράφι δεν γίνεται , η φωτό ξεγελά . Για να έχουν τα ηχεία ίσες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης πρέπει η πλάτη του αριστερού να ξεκινάει από εκεί που τελειώνει ο τοίχος , εάν κάνω ράφι απ τη μέσα πλευρά του τοίχου , το αριστερό θα ειναι πιο μπροστά απ το δεξί . Η ευθεία του τοίχου αριστερά με τους διακόπτες είναι απέναντι στο σημείο που τελειώνει η κουρτίνα .
Ανάθεμα και αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα :p

Θα έβαζα επιτοίχια βάση αλλά φοβάμαι μήπως μου πέσει χαμηλά το ύψος και ξηλώνω και πάλι απ την αρχή .Το δεξί κάθεται πάνω στο επιπλο σε ύψος 1μ . Οποτε κάπου εκεί πρέπει να να μπει και η βάση αριστερά .
Για 5.1 που θα το έχω προς το παρόν είναι χαμηλά .Η μόνη επιλογή Ατμος που υπάρχει είναι να βάλω τα παλιά σαραουνντ πάνω στα κυρίως να αντανακλούν στο ταβάνι αλλά δε νομίζω να το κάνω .
Είσαι σε ένα σαλόνι.
Και μόνο που χώρεσες όλα τα ηχεία είναι κατόρθωμα.
Δεν πειράζει λοιπόν αν το αριστερό είναι 10 πόντους κοντύτερα η μακρύτερα απ ότι θα πρεπε.

Ειδικά όταν έτσι θα "κατευανστεί" η συμβία.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
@Venom7

Εγώ μπορεί και να έβαζα ένα ραφακι αντί για βάση που εξέχει..
Έτσι θα ψιλοκαμουφλαριστει.
Το ράφι τόσο, όσο το πλάτος του ηχείου, ούτε χιλιοστό παραπάνω και η πρόσοψη του ηχείου πρόσωπο στον τοίχο..

Να πεις της γυναίκας ότι μια χαρά έχουν ταιριάξει όλα..
Ο χώρος είναι τρομερά καλαίσθητος και πανέμορφος.
Δυστυχώς κανένα ραφάκι δεν θα αντέξει το βάρος.Υπάρχουν πολλές επιτοιχιες στο amazon που κανουν δουλίτσα
Πετάς μια τέτοια
βάζεις και ένα λουλούδι από κάτω για κάλυψη -παραλλαγή και είσαι οκ
Ράφι δεν γίνεται , η φωτό ξεγελά . Για να έχουν τα ηχεία ίσες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης πρέπει η πλάτη του αριστερού να ξεκινάει από εκεί που τελειώνει ο τοίχος , εάν κάνω ράφι απ τη μέσα πλευρά του τοίχου , το αριστερό θα ειναι πιο μπροστά απ το δεξί . Η ευθεία του τοίχου αριστερά με τους διακόπτες είναι απέναντι στο σημείο που τελειώνει η κουρτίνα .
Ανάθεμα και αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα :p

Θα έβαζα επιτοίχια βάση αλλά φοβάμαι μήπως μου πέσει χαμηλά το ύψος και ξηλώνω και πάλι απ την αρχή .Το δεξί κάθεται πάνω στο επιπλο σε ύψος 1μ . Οποτε κάπου εκεί πρέπει να να μπει και η βάση αριστερά .
Για 5.1 που θα το έχω προς το παρόν είναι χαμηλά .Η μόνη επιλογή Ατμος που υπάρχει είναι να βάλω τα παλιά σαραουνντ πάνω στα κυρίως να αντανακλούν στο ταβάνι αλλά δε νομίζω να το κάνω .
Θα βάλεις τη βάση αριστερά στον τοίχο όπως φαίνεται στη φωτό σου, κάτω ή δίπλα απο το διακόπτη φωτός ανάλογα το ύψος που θες.Γυρνάς αριστερά το ηχείο-βάση και είσαι οκ
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
@gmirtzakis

Θα βάλει σωστό ράφι, όχι το πεπιεσμένο χαρτί τον ikea praktiker κτλ..

Έχω 13 κιλά surround κρεμασμένο από keyhole σε γυψισανίδα και δεν πάει πουθενά..
Το rp600 είναι 7,5 κιλά..
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Για να καταλάβετε κάπως καλύτερα , που θα ήθελα να είναι το ηχείο .
Φανταστείτε το καφέ καπάκι ως το πάτο του ηχείου και το διακοσμητικό αυτό το λευκό και καλά σαν βάση δαπέδου .
A932C634-6259-4539-BA88-4AB134F7363F.jpeg
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Για να καταλάβετε κάπως καλύτερα , που θα ήθελα να είναι το ηχείο .
Φανταστείτε το καφέ καπάκι ως το πάτο του ηχείου και το διακοσμητικό αυτό το λευκό και καλά σαν βάση δαπέδου . View attachment 240133
Βάση τοίχου κάτω και δεξιά του διακόπτη, γυρνάς αριστερά το ηχείο και δεν έχεις και κανένα θέμα με τον τοίχο και δεν εμποδίζει. Θα στέκεται το ηχείο εκεί ακριβώς που το θες και βάζεις και ότι διακοσμητικό ή λουλούδι από κάτω για την έγκριση από το αφεντικό!
@gmirtzakis

Θα βάλει σωστό ράφι, όχι το πεπιεσμένο χαρτί τον ikea praktiker κτλ..

Έχω 13 κιλά surround κρεμασμένο από keyhole σε γυψισανίδα και δεν πάει πουθενά..
Το rp600 είναι 7,5 κιλά..
Ναι το καταλαβαίνω. Αυτό που λέω είναι ότι το ράφι για να σταθεί θα χρειαστεί μια βάση στον τοίχο. Βάζεις απ' ευθείας στο ηχείο τη βάση που το σταθεροποιεί επιπλέον.Αυτό λέω
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Για να καταλάβετε κάπως καλύτερα , που θα ήθελα να είναι το ηχείο .
Φανταστείτε το καφέ καπάκι ως το πάτο του ηχείου και το διακοσμητικό αυτό το λευκό και καλά σαν βάση δαπέδου . View attachment 240133
Αν και κατά τη γνώμη μου τα βάζεις ψηλά.Εάν κάποια στιγμή σκεφτείς να βάλεις Atmos θα έχεις ένα θέμα με το διαχωρισμό των ήχων. Εάν όμως δεν έχεις τη σχετική έγκριση, καλά είναι και εκεί!
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Όσο για το υψος κατά τη γνώμη μου:
Το κέντρο της μπάφλας λίγο πάνω από το ύψος των αυτιών του καθήμενου θεατή. (10cm θα είναι αρκετά.)

1.09x1.25 = 1.36 η dolby το λέει όχι εγώ.

Screenshot_20220211_121825.jpg
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αν και κατά τη γνώμη μου τα βάζεις ψηλά.Εάν κάποια στιγμή σκεφτείς να βάλεις Atmos θα έχεις ένα θέμα με το διαχωρισμό των ήχων. Εάν όμως δεν έχεις τη σχετική έγκριση, καλά είναι και εκεί!
Η μοναδική επιλογή για Atmos προς το παρόν είναι μόνο πάνω απ τα κυρίως να χτυπάνε ταβάνι . Οπότε καθόλου Ατμος .
5.1 και βλέπουμε εάν και πότε μπουν κάποια σαν front height . Σε αυτό το σπίτι με ενοίκιο είναι δύσκολο , όταν με το καλό πάω σε δικό μου θα κάνω τα κουμάντα μου .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.643
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top