Klipsch Greek club

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Θεωρώ ότι θα μπλέξεις. Η κόρνα στα κλιπς είναι πολύ ευαίσθητη. Δεν έχει μεγάλο κόστος βέβαια η τακτοποίηση, αλλά λόγω παλαιότητας του μοντέλου, ίσως δεν θα βρεις εύκολα ανταλλακτικά, έτσι χρειάζεσαι ειδικό για επιδιόρθωση με άγνωστο κόστος εργασίας. Δείγμα της αφαίρεσης των βιδών είναι απόδειξη ότι τουλάχιστον το ένα ηχείο θα έχει πρόβλημα. Στο ίντερνετ, υπάρχουν διάφορες προσφορές, υπομονή λοιπόν. Τα δε μεταφορικά από Ευρώπη είναι χαμηλά.

Αν έχεις γνώσεις από μετατροπές όμως... τότε το συζητάμε.
Σε ερωτηση που του εκανα για της βίδες η απάντηση ήταν οτι ξεβιδώθηκε για να δει το crossover το οποιο απο photo που ειδα ειναι χαμηλά κατι βρωμάει.

θα μπορουσα να κάνω μετατροπες αλλα τι είδους ???
Στο ίντερνετ σε ποια site κοιτάτε μεταχειρισμένα?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.990
Reaction score
8.041
Ιδού η αιτία του έρωτα.... Γύρω στο μέσον της δεκαετίας 70 έτυχα επίσκεψης σε σπίτι ιατρού στο επάγγελμα και ''έπαιζε'' το παρακάτω σετάκι ηχείων.....κάντετον κόπο να ακουσετε όλο το βίντεο, μιλάμε για ηχείο τενολογίας 1965 περίπου...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Δεν γνώριζα ότι υπήρχε νήμα ειδικά για Klipsch.
Είμαι κάτοχος των Synergy F3 και ενός κεντρικού rc10.
Ήθελα να ρωτήσω αν η μονάδα υψηλών συχνοτήτων του rc10 ελέγχεται με κάποιο τρόπο γιατί μου φαίνεται πολύ υποτονική σε σχέση με την αντίστοιχη των Synergy F3.
Έτσι ήταν από την πρώτη μέρα που τα αγόρασα μεταχειρισμένο αλλά δεν έδωσα περαιτέρω συνέχεια.
Σε περίπτωση που έχει η μονάδα "αρπάξει" υπάρχει ανταλλακτικό ; Από που ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.990
Reaction score
8.041
Καλό απόγευμα.

Κατ αρχάς για να δεις αν είναι εντάξει η μονάδα, ένας εύκολος τρόπος είναι να την δοκιμάσεις σε μία από τις 2 (αριστερό ή δεξί) βασικές θέσεις των κυρίων ηχείων. Δοκιμάζεις με ένα αρχείο με έντονα πρίμα και βλέπεις αν είναι εντάξει η κόρνα, αν βγαίνει κατ αρχάς ήχος και κατόπιν συγκρίνεις με την δεύτερη. Πιθανόν να είναι καμένη, διότι είναι αρκετά ευαίσθητη. Υπάρχουν ανταλλακτικά με σχετικά προσιτό κόστος. Από την εδώ αντιπροσωπεία "ΛΑΙΟΣ" ή μέσω ebey. http://www.laiosav.gr
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα, το θέμα έχει να κάνει με τον av σου και τις σχετικές ρυθμίσεις του.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Ως ένα βαθμό το έχω κάνει αυτό.
Μάλιστα είχα βάλει να αναπαραχθούν και τόνοι των 5 και 10 kHz για να δω την συμπεριφορά.
Η “ύποπτη” μονάδα γενικά παίζει αλλά είναι αρκετά πιο “μουντή” σε σχέση με την μονάδα των Synergy F3.
Μήπως να την ξεβίδωνα και να την πήγαινα για έλεγχο ;
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
εχω αρχισει δειλα-δειλα να κοιταω για ενα sub να συνοδευει τα δυο 280 που εχω, κυριως για μουσικη αλλα και καμμια ταινιουλα. ξεκινησα με αλλες προοπτικες αλλα τελικα θα παραμεινω στον υπαρχοντα χωρο και δεν με παιρνει για 5-7.1 που αρχικα σκεφτομουν και ειχα παρει τα 280.
Ειχα προσανατολιστει στο 115sw αλλα λογω χωρου αλλα κυριως οικονομικων κοιταω το 12".
πιστευετε ειναι μια καλη αγορα; να κοιταξω και καποια αλλη εταιρεια για sub?
[DOUBLEPOST=1496255411][/DOUBLEPOST]επισης, μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα αναμεσα σε 112sw και 12sw? η διαφορα τιμης ειναι χαοτικη!
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
εχω αρχισει δειλα-δειλα να κοιταω για ενα sub να συνοδευει τα δυο 280 που εχω, κυριως για μουσικη αλλα και καμμια ταινιουλα. ξεκινησα με αλλες προοπτικες αλλα τελικα θα παραμεινω στον υπαρχοντα χωρο και δεν με παιρνει για 5-7.1 που αρχικα σκεφτομουν και ειχα παρει τα 280.
Ειχα προσανατολιστει στο 115sw αλλα λογω χωρου αλλα κυριως οικονομικων κοιταω το 12".
πιστευετε ειναι μια καλη αγορα; να κοιταξω και καποια αλλη εταιρεια για sub?
[DOUBLEPOST=1496255411][/DOUBLEPOST]επισης, μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα αναμεσα σε 112sw και 12sw? η διαφορα τιμης ειναι χαοτικη!
Για sub κοιτα και για svs η αλλιως για diy που θα σου ερθει αρκετα οικονομικα.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Για sub κοιτα και για svs η αλλιως για diy που θα σου ερθει αρκετα οικονομικα.
Υπαρχει καποιος λογος που γενικα δεν βλεπω κοσμο να προτεινει τα klipsch? Δεν εχω ιδεα απο subs, εχω ακουσει 3-4 σε σπιτια φιλων αλλα γενικα μου αφηναν καλες εντυπωσεις
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
εχω αρχισει δειλα-δειλα να κοιταω για ενα sub να συνοδευει τα δυο 280 που εχω, κυριως για μουσικη αλλα και καμμια ταινιουλα. ξεκινησα με αλλες προοπτικες αλλα τελικα θα παραμεινω στον υπαρχοντα χωρο και δεν με παιρνει για 5-7.1 που αρχικα σκεφτομουν και ειχα παρει τα 280.
Ειχα προσανατολιστει στο 115sw αλλα λογω χωρου αλλα κυριως οικονομικων κοιταω το 12".
πιστευετε ειναι μια καλη αγορα; να κοιταξω και καποια αλλη εταιρεια για sub?
[DOUBLEPOST=1496255411][/DOUBLEPOST]επισης, μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα αναμεσα σε 112sw και 12sw? η διαφορα τιμης ειναι χαοτικη!
Γεια σου φιλε μου....είμαι κατοχος του Klipsch R-12SW σε έναν αρκετα μεγαλο χώρο (55τμ) και αποδιδει αψογα ....δεν ξερω γιατι δεν προτείνετε Klipsch για sub ...και δεν με αφορα κιολας....εχοντας προσωπικη αποψη και οπτικη επι του θεματος ναι παρτα να τα συνδυάσεις με τα 280 σου!

η διαφορά οφειλετε και μεγαλη διαφορά τιμης στα 112sw στα specs .... δες εδώ και σύγκρινε χαρακτηριστηκα!

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=10682

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=9203
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Υπαρχει καποιος λογος που γενικα δεν βλεπω κοσμο να προτεινει τα klipsch? Δεν εχω ιδεα απο subs, εχω ακουσει 3-4 σε σπιτια φιλων αλλα γενικα μου αφηναν καλες εντυπωσεις
Τα svs σαν value for money ειναι καλυτερα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα και τα klipsch απλα ειδικα με τις τιμες που εχουν στην Ελλαδα ειναι αρκετα πιο ακριβα απο το εξωτερικο. Αν σου αρεσουν φυσικα πηγαινε και παρτα οπως λεει και ο cosmicrain αυτος ειναι καλυμενος με ενα δωδεκαρι sub σε χωρο 55 τμ που οποιον και να ρωτησεις εδω μεσα θα σου πει οτι κατι τετοιο δεν γινεται. Αλλα αφου για αυτον ειναι ενταξει για τα δεδομενα του φτανει και περισσευει για εμας τους υπολοιπους.
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Τα svs σαν value for money ειναι καλυτερα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα και τα klipsch απλα ειδικα με τις τιμες που εχουν στην Ελλαδα ειναι αρκετα πιο ακριβα απο το εξωτερικο. Αν σου αρεσουν φυσικα πηγαινε και παρτα οπως λεει και ο cosmicrain αυτος ειναι καλυμενος με ενα δωδεκαρι sub σε χωρο 55 τμ που οποιον και να ρωτησεις εδω μεσα θα σου πει οτι κατι τετοιο δεν γινεται. Αλλα αφου για αυτον ειναι ενταξει για τα δεδομενα του φτανει και περισσευει για εμας τους υπολοιπους.
Διαφώτισε με Αλέξανδρε...γιατι δεν είναι αρκετο?να βαλω από ένα σε κάθε γωνια του σαλονιού?Ακροασεις δεκτες για τους δυσκολοπιστους.Μερικοι θεωρουν ότι το να τριζουν τα επιπλα και να Boomaρει κ να συντονιζει το συμπαν είναι μπασο η υπο-μπασο ας πουμε,οκ..δεκτον.
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Διαφώτισε με Αλέξανδρε...γιατι δεν είναι αρκετο?να βαλω από ένα σε κάθε γωνια του σαλονιού?Ακροασεις δεκτες για τους δυσκολοπιστους.Μερικοι θεωρουν ότι το να τριζουν τα επιπλα και να Boomaρει κ να συντονιζει το συμπαν είναι μπασο η υπο-μπασο ας πουμε,οκ..δεκτον.
Εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι αρκετο. Ισα ισα το αναποδο ακριβως ειπα, οτι ενω οι περισοτεροι θα ελεγαν οτι δεν ειναι αρκετο εσενα μπορει να σου φαινεται υπεραρκετο οποτε δεν εχει σημασια η γνωμη των αλλων. Επισης αν ο χωρος που ακουει καποιος δεν ειναι αφιερωμενος για την ακροαση μουσικης και προβολη ταινιων χωρις να εχουν γινει μετρησεις και ακουστικη θεραπεια ειναι λογικο να γινεται αυτο που περιεγραψες. Εγω για αυτο το λογο στο χωρο που ειμαι τωρα δεν εχω καν sub woofer παρολο που η γνωμη των περισσοτερων ειναι οτι θα επρεπε να εχω.....
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Klipsch rf-35 σε χρωμα cherry μονο 500 ευρωπουλα;Απο φωτο φαινονται καινουρια και λεει πως ειναι αριστα.Και τιμη συζητησιμη;ΧΜ!!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Klipsch rf-35 σε χρωμα cherry μονο 500 ευρωπουλα;Απο φωτο φαινονται καινουρια και λεει πως ειναι αριστα.Και τιμη συζητησιμη;ΧΜ!!!!!
Που είναι αυτό? Αγγελια εδώ η σε άλλο site?
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Δεν ήξερα πως εμείς οι klipschάκηδες έχουμε το νήμα μας...!!!:drinks:
Να σας συστήσω λοιπόν κιεγώ τα klipschάκια μου, τα οποία βρίσκονται στο καθιστικό του σπιτιού και χρησιμοποιούνται για ακρόαση μουσικής και ταινιών.

Πρόκειται για τα εξής:
Εμπρός κύρια: RB-61
Κεντρικό: RC-52
Surround: RB-51
Front High: RS-42

Οδηγούνται από έναν AV DENON-3313, και το sub που θα τα συμπληρώνει σε λίγες ημέρες θα είναι ένα SVS PB-1000, καθώς θα αντικαταστήσει ένα velodyne impact10" το οποίο έχει πουληθεί.

Παραθέτω και φωτό από το χώρο. Στην τελευταια φαίνονται τα 51 στις γωνίες καθώς είναι τοποθετημένα ψηλά με βάσεις τοίχου που τους δίνουν κλίση προς τη θέση ακρόασης.

Τα έχω στην κατοχή μου περίπου 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά και τα έχω αγοράσει όλα καινούρια εκτος των front high που προστέθηκαν τώρα πρόσφατα.

Είμαι ΥΠΕΡικανοποιημένος από την απόδοσή τους και από τον ήχο τους και νομίζω πως δε τα αλλάξω για αρκετά χρόνια ακόμα.

Την κλίση στα μπροστινά την έδωσα εδώ και λίγες ημέρες, αν και τώρα διάβασα σε προηγούμενα ποστ πως τα klipsch δε χρειάζονται.

Να προσθέσω πως σε χρήση home cinema παίζουν ΟΛΑ με αποκοπή στα 80hz και σε ακρόαση στέρεο μουσικής με αποκοπή στα 60hz χωρίς τη χρήση sub και στα 80 με sub.
Τουλάχιστον μέχρι να έρθει το svs και να ξαναγίνουν δοκιμές.
Σε full range τα 61 μπούμαραν στο χώρο μου οπότε μετά από δοκιμές κατέληξα πως με cross στα 60 ακούγονται πολύ πιο σωστά.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments


Μηνύματα
221
Reaction score
59
Δεν ήξερα πως εμείς οι klipschάκηδες έχουμε το νήμα μας...!!!:drinks:
Να σας συστήσω λοιπόν κιεγώ τα klipschάκια μου, τα οποία βρίσκονται στο καθιστικό του σπιτιού και χρησιμοποιούνται για ακρόαση μουσικής και ταινιών.

Πρόκειται για τα εξής:
Εμπρός κύρια: RB-61
Κεντρικό: RC-52
Surround: RB-51
Front High: RS-42

Οδηγούνται από έναν AV DENON-3313, και το sub που θα τα συμπληρώνει σε λίγες ημέρες θα είναι ένα SVS PB-1000, καθώς θα αντικαταστήσει ένα velodyne impact10" το οποίο έχει πουληθεί.

Παραθέτω και φωτό από το χώρο. Στην τελευταια φαίνονται τα 51 στις γωνίες καθώς είναι τοποθετημένα ψηλά με βάσεις τοίχου που τους δίνουν κλίση προς τη θέση ακρόασης.

Τα έχω στην κατοχή μου περίπου 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά και τα έχω αγοράσει όλα καινούρια εκτος των front high που προστέθηκαν τώρα πρόσφατα.

Είμαι ΥΠΕΡικανοποιημένος από την απόδοσή τους και από τον ήχο τους και νομίζω πως δε τα αλλάξω για αρκετά χρόνια ακόμα.

Την κλίση στα μπροστινά την έδωσα εδώ και λίγες ημέρες, αν και τώρα διάβασα σε προηγούμενα ποστ πως τα klipsch δε χρειάζονται.

Να προσθέσω πως σε χρήση home cinema παίζουν ΟΛΑ με αποκοπή στα 80hz και σε ακρόαση στέρεο μουσικής με αποκοπή στα 60hz χωρίς τη χρήση sub και στα 80 με sub.
Τουλάχιστον μέχρι να έρθει το svs και να ξαναγίνουν δοκιμές.
Σε full range τα 61 μπούμαραν στο χώρο μου οπότε μετά από δοκιμές κατέληξα πως με cross στα 60 ακούγονται πολύ πιο σωστά.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Ωραιο το setup σου!Καλες ακροάσεις....
Κατι λιγο ασχετο.... τις φωτογραφιες πως τις τράβηξες?Φαίνονται λες και είναι render από υπολογιστή!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.990
Reaction score
8.041
Μεγαλώνει η παρέα....
Πολύ ωραίο το σύστημα σας.

Ερωτήσεις τώρα:

Denon ίδιος με Marantz, άρα θα ήθελα να γνωρίζω στις ρυθμίσεις την επιλογή audissey αν την έχετε ενεργή ή όχι.
(Εφ όσον μπουμάρουν στον χώρο σας - φυσικό διότι υπάρχουν πολλές γυμνές επιφάνειες, θεωρώ πως έχετε θέσει την επιλογή στο off φαντάζομαι).

Μουσικά αρχεία χρησιμοποιείτε? Αν ναι με πια ρύθμιση ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.990
Reaction score
8.041
Σχετικά με την κλίση: Ύστερα από χρονοβόρες δοκιμές έχω την γνώμη ότι μία μικρή κλίση χρειάζονται (σχετικά με το χώρο μου αλλά και τα προσωπικά γούστα).
Αν δεν υπάρχει καθόλου κλίση, το σύστημα απλώνεται όμως ίσως χάνουμε κάποιες από τις ιδιαιτερότητες στις χροιές της κόρνας.

Αν βλέπουν ακριβώς προς την θέση ακρόασης (δηλαδή από την θέση ακρόασης δεν βλέπουμε την εσωτερική πλευρά τους), όχι ότι έχομε πρόβλημα, το αντίθετο. Αλλά ίσως κουράσουν μετά από κάποιο χρόνο ακρόασης. Σε γενικές γραμμές, ανάλογα με τα κέφια μας τα χρησιμοποιούμε.

Συμπέρασμα... Δεν υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη πρόταση στο θέμα με την κλίση. Ανάλογα με τα γούστα και την διάθεσή μας τα ρυθμίζουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.210
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top