Klipsch Greek club


Μηνύματα
70
Reaction score
55
Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από κάνα δίμηνο με τα rp-160m έχω ξετρελαθεί τόσο που έχω αρχίσει να κάνω έντονες σκέψεις αναβάθμισης.

Το θέμα rp-260f ή rp-280f?
Τα 280 λογικά θα τα πηγαίνουν καλύτερα στις χαμηλές από τα 260 αλλά μήπως χάνουν λίγο στις μεσαίες συχνότητες?
Μπάσο δεν μου λείπει λόγω του μικρού μου χώρου ακόμα και με τα 160m.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Χρόνια Πολλά Αγαπητοί Φίλοι.

'Όλα αυτά τα χρόνια με την συμβίωση klipsch σχετικά με την ρύθμιση της θέσης τους ήταν η κλίση (αρκετή) προς την θέση ακρόασης, μάλιστα σε σημείο που μόλις φαινότανε η εσωτερική πλευρά των ηχείων.

Σήμερα το πρωί με έπιασε η περιέργεια στο τι θα γινότανε αν τα ηχεία δεν είχαν καμία - μα καμία κλίση (δηλαδή παράλληλα μεταξύ τους).

Τι πρόσεξα? Κατ αρχάς δεν χάθηκε η εστίαση, ίσως και να βελτιώθηκε, χωρίς να το επιβεβαιώνω άνετα.
Βελτιώθηκε όμως η παράσταση εμπρός μου, δηλαδή σαν να άνοιξε η σκηνή.
Επίσης οι υψηλές συχνότητες αντί να χαθούν παρέμειναν στην θέση τους και βελτιώθηκε η όποια επιθετικότητά τους.

Οφείλω να αναφέρω ότι το θέμα το επισήμανε και ο κ. Μανώλης κατά την επίσκεψή του για την τοποθέτηση του benq.
Τα klipsch ανέφερε κατά λέξη δεν χρειάζονται κλίση. Τον αγνόησα όμως τότε.

Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχετε κάποια αντίρρηση? Παρακαλώ για την γνώμη σας.

(Θα έχει πλάκα να μην χρειάζονται και καμία από τον πίσω τοίχο, όπως τόσες φορές που έχομε παρατηρήσει στο διαδίκτυο από πολλούς κατόχους klipsch)....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από κάνα δίμηνο με τα rp-160m έχω ξετρελαθεί τόσο που έχω αρχίσει να κάνω έντονες σκέψεις αναβάθμισης.

Το θέμα rp-260f ή rp-280f?
Τα 280 λογικά θα τα πηγαίνουν καλύτερα στις χαμηλές από τα 260 αλλά μήπως χάνουν λίγο στις μεσαίες συχνότητες?
Μπάσο δεν μου λείπει λόγω του μικρού μου χώρου ακόμα και με τα 160m.
Θεωρώ ότι μέχρι 30-35 τμ τα 160 είναι μια χαρά. Εγώ έχω καλύψει την 1 εκ των 2 οπών πίσω για να μαζέψω κάπως το χαμηλό. rf 62 &2x 6,5 ''.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
Χρόνια Πολλά Αγαπητοί Φίλοι.

'Όλα αυτά τα χρόνια με την συμβίωση klipsch σχετικά με την ρύθμιση της θέσης τους ήταν η κλίση (αρκετή) προς την θέση ακρόασης, μάλιστα σε σημείο που μόλις φαινότανε η εσωτερική πλευρά των ηχείων.

Σήμερα το πρωί με έπιασε η περιέργεια στο τι θα γινότανε αν τα ηχεία δεν είχαν καμία - μα καμία κλίση (δηλαδή παράλληλα μεταξύ τους).

Τι πρόσεξα? Κατ αρχάς δεν χάθηκε η εστίαση, ίσως και να βελτιώθηκε, χωρίς να το επιβεβαιώνω άνετα.
Βελτιώθηκε όμως η παράσταση εμπρός μου, δηλαδή σαν να άνοιξε η σκηνή.
Επίσης οι υψηλές συχνότητες αντί να χαθούν παρέμειναν στην θέση τους και βελτιώθηκε η όποια επιθετικότητά τους.

Οφείλω να αναφέρω ότι το θέμα το επισήμανε και ο κ. Μανώλης κατά την επίσκεψή του για την τοποθέτηση του benq.
Τα klipsch ανέφερε κατά λέξη δεν χρειάζονται κλίση. Τον αγνόησα όμως τότε.

Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχετε κάποια αντίρρηση? Παρακαλώ για την γνώμη σας.

(Θα έχει πλάκα να μην χρειάζονται και καμία από τον πίσω τοίχο, όπως τόσες φορές που έχομε παρατηρήσει στο διαδίκτυο από πολλούς κατόχους klipsch)....
- χρόνια πολλά με υγεία πάντα . . . έκανα το ίδιο πείραμα με τις ίδιες παρατηρήσεις , επειδή όμως οι κόρνες είναι κατευθυντικές κατέληξα σε μέτριο toe-in ( βλέπω την εσωτερική επιφάνεια των ηχείων ) , διότι ναι μεν έκλεισε λίγο η σκηνή αλλά έγινε ποιό πυκνή και φυσικά όσο ποιό πολύ τα στρέφεις στην θέση ακρόασης , τόσο αυτά ''αγνοούν'' τον χώρο σε ότι αφορά τις μεσοχαμηλές και άνω

- προσοχή : επ΄ ουδενί δεν προτρέπω να στρίβουμε τα ηχεία προς εμάς και να μην φτιάχνουμε το χώρο

- μία πολύ καλή μέτρηση στην εικόνα είναι η ντραμς στις σύγχρονες ηχογραφήσεις , που λόγω μικροφωνικής εγκατάστασης κατά την ηχογράφηση . . . στην αναπαραγωγή καλύπτει ένα εύρος από το ένα ηχείο ( ή και λίγο έξω από αυτό ) , μέχρι το άλλο . . . οπότε σε ένα μεγάλο σαλόνι με με τα ηχεία στα 4 μέτρα πχ μεταξύ τους , θα έχουμε 4 μέτρα phandom-εικονιζόμενη ντραμς το οποίο δεν ισχύει εκτός εάν μιλάμε γιά 2 μπότες και ένα βουνό από τύμπανα και πιατίνια




- Συνοψίζοντας : ( θα πάρω τις δύο ακραίες περιπτώσεις , στις ενδιάμεσες ισχύουν και οι ενδιάμεσες λύσεις ) . . .

1. τα ηχεία μακρυά μεταξύ τους και ο χώρος αφρόντιστος ( γυμνός ) . . . max toe-in
2. τα ηχεία κοντά μεταξύ τους και ο χώρος φροντισμένος ( ντυμένος ) . . . min toe-in
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
Θεωρώ ότι μέχρι 30-35 τμ τα 160 είναι μια χαρά. Εγώ έχω καλύψει την 1 εκ των 2 οπών πίσω για να μαζέψω κάπως το χαμηλό. rf 62 &2x 6,5 ''.

- καλύτερα να καλύψεις και τις 2 με κάτι ποιό ''ελεύθερο'' , διότι με το να κλείνεις ερμητικά μόνον την μία , κουρδίζεις διαφορετικά το ηχείο . . . βέβαια μπορεί και καλύτερα γιά τον χώρο σου ;)
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
εγω εδω και αρκετό καιρό έχω τα heresy στον τοίχο και χωρίς καμία κλίση,
ο ήχος "απλώνει" στον χώρο, δεν ψάχνω σαν "τζανκι" το sweet poιnt και τα χαμηλά σχεδόν πλέον τα κόβω...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
εγω εδω και αρκετό καιρό έχω τα heresy στον τοίχο και χωρίς καμία κλίση,
ο ήχος "απλώνει" στον χώρο, δεν ψάχνω σαν "τζανκι" το sweet poιnt και τα χαμηλά σχεδόν πλέον τα κόβω...
- το heresy είναι πολύ ''σπέσιαλ'' ηχείο , και οι δύο κόρνες του έχουν πολύ ευρεία διασπορά στον οριζόντιο άξονα , τί εννοείς κόβεις τα χαμηλά ; . . . το ηχείο δεν κατεβαίνει κάτω από 58hz και αυτά στα -4db
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
αυτόν τον καιρό τα παίζω με ενισχυτή hitachi ia 600


οι χαμηλές των ηχείων ενισχύθηκαν σε σημείο που "κόβω" τις χαμηλές από τον ενισχυτή, και αυτό σίγουρα ( δεν έκανα μετρήσεις βέβαια ) από τον χώρο που είναι αν και με μεγάλος ασφυκτικά γεμάτος ( χαλιά, κουρτίνες, βιβλιοθήκες )
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
- ωραίο εργαλείο ο hitachi ia 600

- προφανώς εννοείς μπάσο καθ΄ ότι οι χαμηλές είναι από 45hz περίπου και κάτω , προφανώς έχεις έντονη ενέργεια περί τα 80hz όπου αισθανόμαστε να βροντάει το σύμπαν , εάν ποτέ κάνεις μέτρηση ενημέρωσέ μας
 

Μηνύματα
9.156
Reaction score
12.638
αυτόν τον καιρό τα παίζω με ενισχυτή hitachi ia 600


οι χαμηλές των ηχείων ενισχύθηκαν σε σημείο που "κόβω" τις χαμηλές από τον ενισχυτή, και αυτό σίγουρα ( δεν έκανα μετρήσεις βέβαια ) από τον χώρο που είναι αν και με μεγάλος ασφυκτικά γεμάτος ( χαλιά, κουρτίνες, βιβλιοθήκες )
o hitachi τι λεει ? ευχαριστημενος εισαι με τον συνδυασμο?
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
γενικά αυτές τις ημέρες είμαι σε δίλημμα...
να συνεχίσω την αγγελία για να φύγουν τα heresy ή μπα?
θέλω να ανέβω παραπάνω...!!!!
τον χώρο μου τον γνωρίζεται ( 6μΧ9μ )...

Μου αρέσει πααααάρα πολύ ο χώρος σου και πιστεύω ότι τα heresy δένουν πολύ καλά
με ότι υπάρχει γύρω και δίνουν ένα όμορφο,άρτιο -αισθητικά- αποτέλεσμα (τουλάχιστον για το δικά μου γούστα).

Οπότε σε ενδεχόμενη αναβάθμιση θα κοιτoύσα και αυτό (δηλ. αν κάθεται καλά αισθητικά).
Τώρα από klipsch δεν έχω ιδέα, δε σκαμπάζω μία, αλλά τα 45 τ.μ. ίσως και να είναι πολλά για τα heresy.

Αν όμως σου αρέσει και ο ήχος γιατί να προχωρήσεις σε ανώτερο μοντέλο?
Αν η τιμή των cornwall είναι σημαντική, μήπως να σιγουρευόσουν για το ότι σου αρέσει ο ήχος (οκ μάλλον θα σου αρέσει),
αλλά και το ότι είναι οκ για το χώρο σου;

Στη θέση σου θα φώναζα κάποιον να μετρήσει χώρο και να μου πει αν το ηχείο είναι αρκετό
ή αν θέλει μεγαλύτερο, να μου προτείνει θέσεις για το στήσιμο ηχείων,
να μου προτείνει λύσεις για διάχυση αναλόγως πιθανών προβλημάτων του χώρου κτλ
(οπότε αν δε μετακομίσεις και μπορείς να επέμβεις στο χώρο, θα είναι money well spent).

τώρα που το σκέφτομαι αν τα cornwall τοποθετούνται σε γωνίες όπως υποδηλώνει το όνομά τους
-σαν τα klipschorn δηλ- ίσως και είναι καλή λύση εξαιτίας του μωρού.

Σε κάθε περίπτωση καλή τύχη όπως κι αν αποφασίσεις να κινηθείς!
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
τον hitachi τον "αγόρασα" 10 euros από όταν ζούσα στην ολλανδία πριν καμιά 13 χρόνια. Ποτέ μου δεν τον είχα σε εκτίμιση και είχε κάποια προβληματάκια στα ρευματά του. Τον έφτιαξα, τον καθάρισα ( δεν άλλαξα κάτι από μέσα, ακόμη τουλάχιστον ) και πλέον παίζει με τα heresy. Ο ήχος του είναι γλυκός πολύ και χρωματιστός, μου αρέσει ο συνδιασμός αλλά δεν περιμένω καμία λεπτομέρεια διότι δεν έχει...

για την σχετική αναβάθμιση, θέλω να πάω σε la scala, όχι σε cornwall, νομίζω εκεί θα βρω τον ήχο μου....
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Συμφωνώ και εγώ εν μέρει, γιαυτό έδωσα τελικά μικρή κλίση. Άραγε πια είναι η γνώμη της Κλιπς. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες ως προς την τοποθέτηση? Ο χιτάτσι παραπάνω, τουλάχιστον από εμφάνιση & κατασκευή.....''σκίζει''...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535

Μηνύματα
275
Reaction score
494
με ψήσατε για βραδυνό πείραμα,
θα βάλω τα ηχεία τέρμα γωνίες στα 6 μέτρα απόσταση να δούμε....

επίσης ένα που δεν σας είπα είναι πως έπαιξα τα heresy και ΧΩΡΙΣ ενισχυτη, δλδ, μετα γυμνά καλωδια του rca που έδιναν σήμα από το laptop....
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
- χρόνια πολλά με υγεία πάντα . . . έκανα το ίδιο πείραμα με τις ίδιες παρατηρήσεις , επειδή όμως οι κόρνες είναι κατευθυντικές κατέληξα σε μέτριο toe-in ( βλέπω την εσωτερική επιφάνεια των ηχείων ) , διότι ναι μεν έκλεισε λίγο η σκηνή αλλά έγινε ποιό πυκνή και φυσικά όσο ποιό πολύ τα στρέφεις στην θέση ακρόασης , τόσο αυτά ''αγνοούν'' τον χώρο σε ότι αφορά τις μεσοχαμηλές και άνω

- προσοχή : επ΄ ουδενί δεν προτρέπω να στρίβουμε τα ηχεία προς εμάς και να μην φτιάχνουμε το χώρο

- μία πολύ καλή μέτρηση στην εικόνα είναι η ντραμς στις σύγχρονες ηχογραφήσεις , που λόγω μικροφωνικής εγκατάστασης κατά την ηχογράφηση . . . στην αναπαραγωγή καλύπτει ένα εύρος από το ένα ηχείο ( ή και λίγο έξω από αυτό ) , μέχρι το άλλο . . . οπότε σε ένα μεγάλο σαλόνι με με τα ηχεία στα 4 μέτρα πχ μεταξύ τους , θα έχουμε 4 μέτρα phandom-εικονιζόμενη ντραμς το οποίο δεν ισχύει εκτός εάν μιλάμε γιά 2 μπότες και ένα βουνό από τύμπανα και πιατίνια




- Συνοψίζοντας : ( θα πάρω τις δύο ακραίες περιπτώσεις , στις ενδιάμεσες ισχύουν και οι ενδιάμεσες λύσεις ) . . .

1. τα ηχεία μακρυά μεταξύ τους και ο χώρος αφρόντιστος ( γυμνός ) . . . max toe-in
2. τα ηχεία κοντά μεταξύ τους και ο χώρος φροντισμένος ( ντυμένος ) . . . min toe-in
Eγω θα ελεγα να δοκιμασετε και με εντονο toe-in οπου τα ηχεια να κροσαρουν μισο μετρο η και παραπανω μπροστα απο τον ακροατη (τοσο ωστε να μπορεις να βλεπεις την εξωτερικη πλευρα των ηχειων).
Ξερω οτι πολλα ηχεια με κυματοδηγους ελεγχομενης κατευθυντικοτητας αποδιδουν τα μεγιστα με τετοια τοποθετηση. Δεν ξερω αν θα συμβει το ιδιο και με τις κορνες αλλα αξιζει να δοκιμασει κανεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες Το θέμα με αυτού του είδους κατασκευές έχει να κάνει όπως ο χαμαιλέοντας με τα χρώματα. Κάθε αλλαγή, έχει σαν αποτέλεσμα διαφορετικότητα ηχιτηκά τόσο έντονη, όπως ηαλλαγή ηχείων στον χώρο. Εξαρτάται λοιπόν τι αρέσει στον καθενα. Η ανάλογα με την διάθεση του καθενώς. Πχ έκανα και εγώ το πείραμα να τα κόλλήσω στον τοίχο πίσω τους και αναγκαστικά οριζόντια μεταξύ τους....αποδεκτό άκουσμα.... αν και διαφορετικό. Μπορώ να πω άνετα ότι μου άρεσε.
 

Z

Zdimis

Guest
Εκτος ειδικης οδηγιας απο κατασκευαστη (πχ audio physic προτεινει αποσταση ηχειων χ1,20 απο την αποσταση ακροατη) 30 μοιρες στροφη -συναντηση tweeter στο σταυρο -εκει που εξαφανιζεται η μεσα πλευρα .Ο μονος τροπος για αποδοση phantom image και ολογραφικη σκηνη.Οτιδηποτε άλλο μπορει να αρεσει αλλά απεχει απο αυτο που θα στηνε καποιος σε απαιτητικο περιβάλλον σχετικων με το χομπυ για να αναπαραστησει την καλυτερη δυνατη εκδοχη παρουσιασης.10 χρονια μου πηρε να το καταλάβω καθως προτιμουσα να τα ακουω 15 μοιρες με δυο καναλια να βαρανε παιχνιδιαρικα αλλά οχι με αυτη την εικονα που παιρνει καποιος οταν τα στησει σωστα σε ισοπλευρο με 30 μοιρες,καθως ετσι αποκτα και μια ενιαιοτητα ο ηχος πολυ πιο φυσικη.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top