Klipsch Greek club


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Klipsch-άκηδες, καλησπέρα.
Θα ήθελα να με καλωσορίσω στην οικογένεια :D σαν πρόσφατο μέλος, καθώς μόλις απέκτησα τα μπροστινά μου, RP-8000F. Το πρώτο μέρος του project έκλεισε. Ακόμα δεν έχω αρκετά ικανό ενισχυτή να τα οδηγήσει οπότε παίζω χαμηλά για πολλές όμως ώρες ώστε να τα στρώσω (αν τελικά ο όρος στρώσιμο ισχύει).
Ακολουθώ το νήμα αρκετό καιρό για να καταλάβω ότι η επόμενη αγορά μου θα πρέπει είναι ένας τελικός crown 1502.
Ωραία μέχρι εδώ. Το επόμενο βήμα είναι ένα σετ RP-600M με άλλον έναν crown, φαντάζομαι.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, το κεντρικό που θα μπει στο πλάνο (RP-504C) αργότερα, θα χρειαστεί κι αυτό τελικό?
Η δεν θα χρειαστεί μιας και θα παίζει μόνο σε σινε-προβολές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα τα λέμε συχνότερα.
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στους Κλιπσάκηδες, θα σου πω τι δικιά μου γνώμη για τις ερωτήσεις σου.
Θα πρέπει πρώτα να δεις το χώρο σου πόσα ηχεία θα χρειαστείς και πόσα σαμπ και αν θέλεις Dolby Atmos,
αν θα χρειαστείς ακουστική βελτίωση.
Για τα μπροστινά ηχεία ίσως να χρειαστείς τελικό ενισχυτή, αλλά ξεκίνα πρώτα με ένα καλό AV σίγουρα πάνω από το 1500ρικο πχ Marantz sr 7015 αν όμως διαθέτεις παραπάνω λεφτά ίσως να κοίταζες μια καλύτερη λύση ... προενισχυτή + τελικό.
Αν πας στον Marantz η σε αντίστοιχο ενισχυτή ίσως να μη χρειάζονται τελικοί για το κεντρικό και surround, το θέμα είναι πόσα ηχεία θα τοποθετήσεις στο χώρο σου, και φυσικά σε τι εντάσεις θα τα δουλεύεις.
Αυτά για αρχή ..........
 


Μηνύματα
28
Reaction score
25
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στους Κλιπσάκηδες, θα σου πω τι δικιά μου γνώμη για τις ερωτήσεις σου.
Θα πρέπει πρώτα να δεις το χώρο σου πόσα ηχεία θα χρειαστείς και πόσα σαμπ και αν θέλεις Dolby Atmos,
αν θα χρειαστείς ακουστική βελτίωση.
Για τα μπροστινά ηχεία ίσως να χρειαστείς τελικό ενισχυτή, αλλά ξεκίνα πρώτα με ένα καλό AV σίγουρα πάνω από το 1500ρικο πχ Marantz sr 7015 αν όμως διαθέτεις παραπάνω λεφτά ίσως να κοίταζες μια καλύτερη λύση ... προενισχυτή + τελικό.
Αν πας στον Marantz η σε αντίστοιχο ενισχυτή ίσως να μη χρειάζονται τελικοί για το κεντρικό και surround, το θέμα είναι πόσα ηχεία θα τοποθετήσεις στο χώρο σου, και φυσικά σε τι εντάσεις θα τα δουλεύεις.
Αυτά για αρχή ..........
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ελλείψει χώρου και παρουσίας συζύγου είμαι οριακά στο 5.2.4 πριν αρχίσει η ενδοοικογενειακή κακοποίηση :)
Αλλά σε πρώτη φάση 5.2 και αργότερα Ατμος. Όπως το βλέπω θα πάω σε τελικό μόνο για τα 2 μπροστά για την μουσικούλα μου. Έχω καταλήξει όπως λες στον 7015 τον οποίο έχω παραγγείλει αλλά λόγω αλλαγής αντιπροσωπείας έχω αρκετή αναμονή ήδη.

Είδα, το δικό σου σύστημα παραπάνω....
...να πω ότι δεν ζηλεύω, ψέματα θα πω. Φοβερό σετ απ.
Ελπίζω να το χαίρεσαι και να το γλεντάς κάθε μέρα.
Για άτμος ποια έχεις? Τα RP-500 είναι ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε μου δεν είναι το δικό μου σύστημα θα το ήθελα πολύ να έχω ένα πανόμοιο χώρο αλλά όπως οι περισσότεροι αρκούμε σε ένα καθιστικό σαλόνι.
Το έβαλα για ενδιαφερόμενους για ιδέες.
Το σύστημα μου είναι ένα 7.2 και δεν έχω Atmos.
Όσο για τις ενέργειες σου είναι απολύτως σωστές.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
0
Έχω το ακόλουθο setup:
ενισχυτής: Cambridge Audio AXR100D
speakers: Klipsch RP-600M
sub: Polk Audio HTS 12
το low pass του sub είναι ρυθμισμένο στο 80.
Το θέμα που έχω με τα Klipsch είναι ότι σε μερικά τραγούδια και σε σχετικά υψηλή ένταση παρατηρώ παραμόρφωση στα φωνητικά - και γενικά στις υψηλές συχνότητες. Κάτι σαν τρεμάμενη φωνή αν το περιγράφω καλά.
Φταίει κάτι με το low pass του sub?
Δυστυχώς ο ενισχυτής δεν προσφέρει ρύθμιση crossover.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Τα φωνητικά και γενικά οι υψηλές συχνότητες βγαίνουν από τις κόρνες των Klipsch και όχι από το σαμπ.
Για αρχή αν θέλεις να το τσεκάρεις βγάλε εκτός λειτουργίας το σαμπ και δες τι γίνεται.
Πως τα έχεις κάνει τις συνδέσεις ?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Τα φωνητικά και γενικά οι υψηλές συχνότητες βγαίνουν από τις κόρνες των Klipsch και όχι από το σαμπ.
Το καταλαβαίνω αυτό αλλά ρωτάω μήπως επηρέαζε κάπως το sub με το low pass.
Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή και το sub στον ενισχυτή στην LFE.
Θα δοκιμάσω χωρίς το sub αν έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μηπως απλα κλιπαρει ο ενισχυτής; Αν εχει pre out δανεισου κάνα τελικο να δεις στην ιδια ενταση τι γίνεται
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Υπάρχει περίπτωση να μη ματσάρει ο ενισχυτής σου με τα Klipsch και να σε ενοχλούνε οι υψηλές.
Σε αυτή τη περίπτωση αν έχεις λύση δοκιμάζεις με άλλον ενισχυτή τα κλιπς είτε τον ενισχυτή σου με άλλα ηχεία.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Έχω το ακόλουθο setup:
ενισχυτής: Cambridge Audio AXR100D
speakers: Klipsch RP-600M
sub: Polk Audio HTS 12
το low pass του sub είναι ρυθμισμένο στο 80.
Το θέμα που έχω με τα Klipsch είναι ότι σε μερικά τραγούδια και σε σχετικά υψηλή ένταση παρατηρώ παραμόρφωση στα φωνητικά - και γενικά στις υψηλές συχνότητες. Κάτι σαν τρεμάμενη φωνή αν το περιγράφω καλά.
Φταίει κάτι με το low pass του sub?
Δυστυχώς ο ενισχυτής δεν προσφέρει ρύθμιση crossover.
Ο ενισχυτής σου αναφέρεται να έχει ισχύ 100 watts στα 8 Ωμ, αλλά πουθενά δεν υπάρχει αναφορά για τα 4 Ωμ.
Το ηχείο σου είναι ένα αρκετά δύσκολο φορτίο, 4ωμο, ενώ η φάση του λίγο μετά τους 100 κύκλους φεύγει κάτω από τις -45 μοίρες.
Προφανώς στην ένταση που αναφέρεις <<γονατίζει>> ο ενισχυτής σου και γίνεται έντονη η παραμόρφωση του.
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Ο ενισχυτής σου αναφέρεται να έχει ισχύ 100 watts στα 8 Ωμ, αλλά πουθενά δεν υπάρχει αναφορά για τα 4 Ωμ.
Το ηχείο σου είναι ένα αρκετά δύσκολο φορτίο, 4ωμο, ενώ η φάση του λίγο μετά τους 100 κύκλους φεύγει κάτω από τις -45 μοίρες.
Προφανώς στην ένταση που αναφέρεις <<γονατίζει>> ο ενισχυτής σου και γίνεται έντονη η παραμόρφωση του.
8 Ωμ δεν είναι τα Klipsch που έχω;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Η αντίσταση ενός ηχείου δεν είναι σταθερή.
Πέραν αυτού, οι κατασκευαστές ψεύδονται ασυστόλως, διαλέγουν την πιο βολική συχνότητα και βαφτίζουν την αντίσταση αυτή ως ονομαστική...

Όπως και να 'χει, εμείς θα τα πούμε από κοντά όπως είπαμε εντός της εβδομάδας για να μην σε παιδεύουμε με ερωτήσεις και τεστ άσκοπα :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
8 Ωμ δεν είναι τα Klipsch που έχω;
Η Klipsch για το ηχείο σου αμολάει μια από τις γνωστές της ασάφειες: 8 ohms Compatible.
Είναι σαν να ρωτάς τι καιρό θα κάνει και η απάντηση να είναι: Ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει. 8-)

Η μονάδα 6,5 ιντσών του ηχείου σου είναι 4 ωμ. Το ηχείο σου μέχρι τους 450 hz είναι κάτω από τα 5 ωμ, με ένα ελάχιστο 3,56 ωμ γύρω από τους 200 Hz.
Οχτώ Ωμ και πάνω γίνεται πάνω από τους 1100 Hz, λόγο του κροσόβερ και μιας τεράστιας αντίστασης 9 Ωμ που έχει σε σειρά με την κόρνα, ώστε να φέρει ελαφρώς την ευαισθησία της σε σχέση με το mid.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί 8ωμο.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αυτες τις μέρες παρατήρησα ότι το tweeter apo to rp-160m σε κάποιες συχνότητες ακούγεται "βρώμικο", κάτι θα έπαθε λόγω έντασης (οδηγείται απο τον avr). Παίρνω τηλ λοιπον στο Λάιο για να το αντικαταστήσω. Μου λένε ότι είναι το ίδιο με αυτό που φοράει η καινούργια σειρα ενώ στο site, γράφει άλλα. Επίσης, (μιας και έχω τα rp8000, δλδ την καινουργια σειρά) ξεβίδωσα ένα τουίτερ για να τα συγκρίνω (παλιά με νέα σειρά). Αναγράφεται άλλος κωδικός στο μαγνήτη κι επίσης, υπάρχει και οφθαλμοφανής διαφορά, όπως μπορείτε να δείτε κι απο τις εικόνες.

Εν ολίγοις, δεν υπάρχει το τουιτερ της παλιάς σειράς, προτείνεται η αντικατάσταση με το καινούργιο...

Στο www.simplyspeakers.com πάντως, υπάρχει το τουτερ της παλιάς σειράς...

Εντύπωση μου κάνει πάντως, ενώ υπάρχει στην (αμερικάνικη ) αγορά, να μην μπορεί να φτάσει στον τοπικό αντιπρόσωπο....

1622448451026.png

παλιά σειρά

1622448510965.png

νέα σειρά
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ότι και να αγοράσεις... γνώμη μου, 2 τεμάχια! Δυστυχώς! Για όμοιο αποτέλεσμα αριστερό - δεξί. Επίσης θα θέλουν στρώσιμο για αρκετό χρονικό διάστημα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Καλημέρα Κλαμπ.
Μήπως έχετε καμιά καλή πρόταση για βάσεις δαπέδου surround για τα Klipsch RP-600M Black.
Για ρίξτε καμιά ιδέα. Ευχαριστώ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top