Klipsch Greek club


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Η οποία δεν θα έχει καμία διαφορά παρα έξτρα πινελιές στο design να υποθέσω..
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Εάν είναι αυτό που βλέπω, έχει μεγαλύτερο λάστιχο στο tweeter και το Klipsch πήγε αριστερά από το κέντρο πάνω που ήταν. Εάν αυτό δεν σημαίνει και μεγαλύτερο tweeter, τότε έγινε πιο άσχημο!
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Ο ίδιος τύπος πριν λίγες μέρες είχε ανεβάσει και το RP 5000F II αλλά δεν είχα δώσει σημασία τότε νόμισα πως ήταν το τωρινό μοντέλο .
22010B56-502A-489E-AD96-FCA0D69E8BC0.jpeg
8BD9F9B0-725B-4E06-AD1F-75B9ADB74116.jpeg
8D9930C8-86D9-4247-BE65-9CC48C5350A7.png
91F77A9A-A31E-457D-A9FF-DD68C994BE26.jpeg
8C1F6519-AFD1-41DB-8FBE-F79D9C5E7776.jpeg

Ίδια φαίνονται με κάποιες μικρές αισθητικές αλλαγές και με ευκολίες καλωδίωσης up firing Atmos ηχείων .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Τα νέα Sub
F8232F53-3B6E-4F10-B0C4-0B698A9CD8BB.jpeg
F018461C-00E6-4E23-992F-88C4311EF7E9.jpeg
B9447E85-1E2E-4414-BA8B-694AC573AE96.jpeg

Τέλος πληροφορίες και φωτογραφία του
RP 8000F II
3E4B3C51-9060-4353-BFBE-1E25F69C3666.jpeg


Η μόνη αλλαγή φαίνεται αυτή :

CERAMETALLIC WOOFERS - ALL NEW DESIGN
À signature feature on the Reference Premiere series, Cerametalic woofers are
exceptionally rigid and lightweight for minimal distortion and marimum etficieney.
New voice coils are 70% larger in diameter resulting in improved power handle
and greater cone control for greater linearity and flawless reproduction. New
aluminum shorting rings reduce distortion as well as increased power handing and
the new motor structure improve transit response with more control with greater
Speed and accuracy.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Για "new look" αναβάθμιση το κόβω μάλλον.
Μακάρι να διαψευστούμε και να έχουν κάνει ουσιαστικές αλλαγές βοηθώντας στην καλύτερη off-axis απόδοση.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Άνοιξα το pdf του υπάρχοντος μοντέλους και βρήκα κι άλλες διαφορές.
1)CROSSOVER FREQUENCY 1630Hz vs 1750Hz
2)HIGH FREQUENCY DRIVER 1” Titanium LTS Vented Tweeter with Hybrid
Cross-Section Expanded Tractrix® Horn
3)LOW FREQUENCY DRIVER Dual 8” Cerametallic Cone Woofers with Faraday rings
4)ENCLOSURE MATERIAL MDF Internally Braced
Αναφέρει και πιο πάνω
ADVANCED CABINET DESIGN
Additional bracing and a divided cabinet have been added to minimize cabinet resonances and vibration, for the utmost transparency and clarity
5)ENCLOSURE TYPE Bass Reflex via dual chamber rear-firing Tractrix® Ports
6)INPUTS Dual aluminum binding posts / bi-wire / bi-amp with Dolby Atmos passthrough
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Πάμε λίγο να αναλύσουμε το φαινόμενο της πεταλούδας και να σας εξηγήσω πως επειδή κοιμάμαι ελαφριά θα αγοράσω ηχοσύστημα Klipsch:

Παίζω ένα παιχνίδι στο κινητό εδώ και ~6 χρόνια.

Η κόρη μου(~7 ετών) ξυπνούσε για χρόνια ΚΑΘΕ βράδυ τουλάχιστον δύο φορές. Εγώ κοιμάμαι ελαφριά και η γυναίκα μου βαριά, οπότε το βάρος της νυχτερινής βάρδιας έπεφτε πάνω μου. Ξυπνούσε λοιπόν, κάναμε ότι κάναμε και την ξαναέβαζα για ύπνο. Μέχρι να με πάρει ο ύπνος, ξαναξυπνούσε. Οπότε κάθε βράδυ είχα ένα 4ωρο χαμένο. Σκέφτομαι λοιπόν και λέω: Αντί να προσπαθώ να κοιμηθώ και να ξαναξυπνάω, μήπως να μπω σε αμερικάνικη ομάδα στο παιχνίδι που αυτές τις μεταμεσονύκτιες ώρες είναι το όλοι on-line? Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να παίζω σχεδόν κάθε βράδυ για 3-4 ώρες και η κόρη μου εν το μεταξύ σταμάτησε να ξυπνάει.

Πήρα την απόφαση λοιπόν να βάλω ηχοσύστημα στο σπίτι. 'Οσο το ψάχνω, λέω να ρωτήσω και 2 αμερικάνους(ο ένας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με εμπειρία στην τοποθέτηση ηχοσυστημάτων σε σινεμά και ο άλλος βάζει ηχοσυστήματα σε αυτοκίνητα).

Εγώ: Ρε μαστόρια, τι προτείνετε να βάλω στο σαλόνι μου? 300-400 ευρώ maximum
Gavin: Mikel, πες στον νεαρό πως με 300-400 δεν πάει πουθενά. Σου προτείνω να πάρεις αυτό που έχω το 7.2 της Klipsch (~2500ευρώ)
Mikel: Μικρέ, αν είναι να δώσεις μόνο τόσα, μείνε με τα ηχεία της τηλεόρασης

Και κάπως έτσι, βρέθηκα εδώ.
Σας διαβάζω για λίγο καιρό λοιπόν και ψήνομαι ακόμα περισσότερο. Μένει μόνο να βρω τρόπο από τα 300-400 να πάω στα 2500!! Λογικά το project θα υλοποιηθεί κομμάτι κομμάτι σταδιακά με την πρώτη αγορά να γίνεται τους επόμενους δύο μήνες.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και θα τα λέμε συχνά
Καλησπέρα,

μετά από έρευνα και πολύ καθυστέρηση(περίμενα να μαζευτεί το κεφάλαιο) κατέληξα στα Klipsch The Fives 160W.
Η παραγγελία έγινε χθες, λογικά μέχρι την Παρασκευή θα τα έχω στα χέρια μου για να παίξω.

Τα θετικά τους(για μένα κ για τις ανάγκες μου):

  1. Αυτοενισχυόμενα--> Γλυτώνω γκρίνια της γυναίκας --> υποστηρίζουν και ενισχυτή (σε περίπτωση που αποφασίσω να προσθέσω αργότερα)
  2. έχουν HDMI για να συνδεθούν με την τηλεόραση κ θα μπορώ να τα χειρίζομαι με το τηλεκοντρόλ της
  3. έχουν Bluetooth άρα θα μπορέσω να τα συνδέσω με Alexa κ με τον android projector
  4. Μικρό μέγεθος
Αρνητικά:

  1. Ξέφυγα αρκετά στο budget κ ακόμα δεν ξεκίνησα
  2. Δεν έχω εμπειρία ακρόασης από Klipsch
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Τα συγκεκριμένα φαίνονται να έχουν αρκετά ισορροπημένο ήχο και γενικά καλή απόδοση.
Αν κάτι φοβάμαι, είναι τους ενισχυτές τους, ως πρός την αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο.
Στα subwoofer τους δυστυχώς συχνά συναντάω Klipsch sub με πρόβλημα στον ενισχυτή.
Ελπίζω αυτή την φορά στα ηχεία αυτά να έχουν κάνει σωστή δουλειά στον ενισχυτή.
 





Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Γεια σας παιδιά ,
Όπως είχα γράψει παλιότερα είχα προβλήματα με την απόκριση / αρμονική παραμόρφωση των 2 από τα πέντε rp ηχεία μου .
Το ένα rp 600m ήταν αγορασμένο από Ελλάδα οπότε ανέλαβε ο Λάιος , το κεντρικό RP 600c το πήρα από Γερμανία συγκεκριμένα από το MD Sound.

Τους έστειλα mail με τη περιγραφή του προβλήματος καθώς και γραφήματα που το αποδεικνύουν, μετά από καμιά εβδομάδα απάντησαν να τους το στείλω για έλεγχο στέλνοντας μου άμεσα και κουπόνι για δωρεάν αποστολή του ηχείου μέσω dhl.

Tα δύο ηχεία είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα , από τον Λαίο μου είπαν ότι ευθύνεται το crossover, περιμένω το ανταλλακτικό τέσσερις μήνες . Τελευταία φορά που μιλήσαμε μου είπαν ότι είναι στο δρόμο .

Έχει στείλει κάποιος από εδώ ηχείο για αντικατάσταση / επισκευή στην Γερμανία ;
Φοβάμαι μήπως μου κρατήσουν το ηχείο εκεί όλο το καλοκαίρι εξαιτίας της έλλειψης ανταλλακτικών.
Λέτε να τους προτείνω να μου στείλουν το crossover και να το αλλάξω μόνος μου ;

* Σε συζήτηση που είχα με τον Λάιο , μου είπε πως υπάρχει γενικότερα πρόβλημα με τα crossover στην rp σειρά . Πολλά θέματα τελευταία σε αρκετά ηχεία σε σημείο που ήθελε να στείλει όλο το εμπόρευμα πίσω για έλεγχο .
Ευτυχώς έκανα μετρήσεις με το umik αλλιώς δε θα καταλάβαινα ότι κάτι δε πάει καλά.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί την έχουν πατήσει και έχουν σπίτια τους προβληματικά ηχεία χωρίς να το ξέρουν .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα αγαπητέ @Venom7,
Αφού εντόπισες το πρόβλημα με το umik μπράβο σου, σίγουρα οι κάτοχοι των συγκεκριμένων σειρών να μην το έχουν καταλάβει, και όχι μόνο ίσως να συμβαίνει και σε προηγούμενες σειρές.
Τώρα για τα ανταλλακτικά αν όντως πολλά μοντέλα έχουν το αντίστοιχο πρόβλημα, ίσως να περιμένεις κάποιο διάστημα, αν μπορούν να στα στείλουν να τα αλλάξεις μόνος σου ακόμα καλύτερα.
Άσε που και στις μεταφορές πήγαινε-έλα μη γίνει και καμιά ζημιά !!!
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
@ThanasisR ευχαριστώ αλλά δεν ήταν και δύσκολο , δες τη παραμόρφωση ενός από τα προβληματικά σε σύγκριση με ένα λειτουργικό.
Τέλος δες την απόκριση του ενός προβληματικού σε σχέση με τα δύο RP 6000F που λειτουργούν σωστά.
2/5 ηχεία είναι μεγάλο ποσοστό αν λάβουμε υπ' όψη και αυτά που μου είπε ο προμηθευτής για γενικότερο θέμα .
Η συγκεκριμένη rp σειρά χρησιμοποιεί ακριβώς ίδια κροσόβερ με την προηγούμενη οπότε ίσως έχετε δίκιο . Άνοιξα το rp 600m και το κροσόβερ πάνω έγραφε RP 160M .

HARMONIC CENTER.jpg
κανονικο.jpg
image_6487327.JPG
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Πρόβλημα προέκυψε και στο παλικαρι που είχa πουλήσει τα rp600m. Παρόμοια προβλήματα με του @Venom7 είχε και φίλος με δύο ζευγάρια 280f (τρομερές καθυστερήσεις απο τον Λάιο, ακουγε απίστευτες δικαιολογίες, σχεδόν φτάσανε στα δικαστήρια) .

Τέλος πιστεύω είναι τοις πάσι γνωστό το υψηλότατο fail rate που είχαν η τελευταία αλλά κυριώς η προτελευταια γενιά subwoofers
 
Last edited:

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πρόβλημα προέκυψε και στο παλικαρι που είχa πουλήσει τα rp600m. Παρόμοια προβλήματα με του @Venom7 είχε και φίλος με δύο ζευγάρια 280f (τρομερές καθυστερήσεις απο τον Λάιο, ακουγε απίστευτες δικαιολογίες, σχεδόν φτάσανε στα δικαστήρια) .

Τέλος πιστεύω είναι τοις πάσι γνωστό το υψηλότατο fail rate που είχαν η τελευταία αλλά κυριώς η προτελευταια γενιά subwoofers
Ox , τα δικά σας δηλαδή παρουσίασαν το πρόβλημα στη πορεία ;
Mου φαίνεται έμπλεξα , έχω αγοράσει και τα 6000F απ΄ έξω .
Εάν τα φτιάξω και δω ότι τα προβλήματα επανέρχονται θα ζητήσω αντικατάσταση με τη νέα σειρά που βγήκε τώρα .
Εάν αρνηθούν θα πάω να μου βάλουν custom κροσόβερ . Προτιμώ να τα πληρώσω μια και καλή από τη τσέπη μου και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να μπλέκω κάθε τρεις και λίγο με service.
Επίσης ανησυχητικό αυτό που είπατε για τον επίσημο προμηθευτή καθώς έχω επικοινωνήσει μαζί τους από τις αρχές Φεβρουαρίου , έφτασε καλοκαίρι και ακόμα περιμένω .
Για τα sub τα γνώριζα τα προβλήματα για τα ηχεία δεν είχα αντιληφθεί κάτι . Δυστυχώς το έμαθα από πρώτο χέρι .
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Ox , τα δικά σας δηλαδή παρουσίασαν το πρόβλημα στη πορεία ;
Mου φαίνεται έμπλεξα , έχω αγοράσει και τα 6000F απ΄ έξω .
Εάν τα φτιάξω και δω ότι τα προβλήματα επανέρχονται θα ζητήσω αντικατάσταση με τη νέα σειρά που βγήκε τώρα .
Εάν αρνηθούν θα πάω να μου βάλουν custom κροσόβερ . Προτιμώ να τα πληρώσω μια και καλή από τη τσέπη μου και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να μπλέκω κάθε τρεις και λίγο με service.
Επίσης ανησυχητικό αυτό που είπατε για τον επίσημο προμηθευτή καθώς έχω επικοινωνήσει μαζί τους από τις αρχές Φεβρουαρίου , έφτασε καλοκαίρι και ακόμα περιμένω .
Για τα sub τα γνώριζα τα προβλήματα για τα ηχεία δεν είχα αντιληφθεί κάτι . Δυστυχώς το έμαθα από πρώτο χέρι .
Ακόμα και δεκάδες περιπτώσεις να μπορείς να εντοπίσεις σε χιλιάδες ηχεία που έχουν παραχθεί ειναι σταγόνα στον ωκεανό. Δεν αποτελεί δηλαδή κάτι τρομερά ανησυχητικό, vfm ηχεία είναι στη τελική δεν ειναι φτιαγμένα ως tanks !

Αυτό που με ξεπερνάει όμως είναι μια επιχείρηση τόσο μεγάλη όσο το Λάιος, διαχρονικά να έχει πρόβλημα με τα αποθέματα των ανταλλακτικών σε ενα τόσο δημοφιλές brand στην ελλάδα όσο η klipsch.

Τώρα για το custom κροσοβερ επέτρεψε μου να είμαι επιφυλακτικός, δεν είναι μόνο το θέμα της εγγύησης που πάει περίπατο, είναι τόσο αυτό της μεταπώλησης (οφειλεις κατα τη γνώμη μου να ενημερώσεις τον επόμενο) όσο και του ρίσκου στο αποτελέσμα της υλοποιησης. Εξηγώ, η ηχητική υπογραφή των klipsch είναι χαρακτηριστική, αποτελεί ενδεχόμενο ενα καλύτερο κροσοβερ να μετράει μεν καλύτερα αλλά στα αυτιά σου, το καλύτερο, να μην είναι συμβατό με τον ήχο (τα χαρακτηριστικά του, έστω και υπο τη μορφή ελαττωμάτων) που είχες συνηθίσει.

Βήμα-βήμα πήγαινε, πιέσε τους για αρχή στο πότε θα επισκευαστουν τα ηχεία σου. Μίλησε με κάποιον υπευθυνο και ζήτησε να σου κοινοποιηθεί η αλληλογραφία που σε αφορά. Αν θες να πιέσεις επιπλέον μια καταγγελία στον ΙΝΚΑ (έστω και για το θεαθήναι) δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο.

Ευχομαι καλά ξεμπερδέματα.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Καλημέρα, έχω τα rp8000f τα οποία συνδέονται με καλώδιο τίμιας ποιότητας 2,5mm2 μήκους περίπου 2,80μ με έναν Yamaha AS500.
Πιο συγκεκριμένα το καλώδιο είναι αυτό:

Από άποψη διατομής είμαι εντάξει; Από τι μήκος και πάνω θα χρειαζόμουν ίσως μεγαλύτερο καλώδιο πχ 4mm2 για τα συγκεκριμένα ηχεία;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top