Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Υπάρχει στο insomnia.gr ένα σκέτο hub, και κάπου πήρε το μάτι μου ένα elite για 200€ αλλά δεν το βρίσκω τώρα.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Το πλεονέκτημα του Harmony σε σχέση π.χ. με αυτό που κοστίζει 15€ και κάνει το ίδιο πράγμα, ποιό είναι;
Ότι στο μεν Harmony μπορείς να το κάνεις και από ένα δικό του τηλεκοντρόλ ενώ στο Broadlink πρέπει να το κάνεις από το κινητό;

Γιατί για μένα είναι πλεονέκτημα να μπορείς να τα κάνεις όλα από το κινητό και όχι από ξεχωριστά τηλεκοντρόλ.
Ξέρω ότι κάποιοι θέλουν τηλεκοντρόλ για να μπορούν να βρουν τα πλήκτρα στο σκοτάδι χωρίς να έχουν το φως της οθόνης του κινητού (first world problem, αλλά σεβαστό!) απλά αναρωτιέμαι αν όντως είναι μόνο αυτό ή και κάτι άλλο που χάνω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Το πλεονέκτημα του Harmony σε σχέση π.χ. με αυτό που κοστίζει 15€ και κάνει το ίδιο πράγμα, ποιό είναι;
Ότι στο μεν Harmony μπορείς να το κάνεις και από ένα δικό του τηλεκοντρόλ ενώ στο Broadlink πρέπει να το κάνεις από το κινητό;

Γιατί για μένα είναι πλεονέκτημα να μπορείς να τα κάνεις όλα από το κινητό και όχι από ξεχωριστά τηλεκοντρόλ.
Ξέρω ότι κάποιοι θέλουν τηλεκοντρόλ για να μπορούν να βρουν τα πλήκτρα στο σκοτάδι χωρίς να έχουν το φως της οθόνης του κινητού (first world problem, αλλά σεβαστό!) απλά αναρωτιέμαι αν όντως είναι μόνο αυτό ή και κάτι άλλο που χάνω.
Αν πράγματι έτσι είναι, τότε λύνεται το πρόβλημα. Πως λειτουργεί όμως?
Το βλέπουν όλες οι συσκευές?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν πράγματι έτσι είναι, τότε λύνεται το πρόβλημα. Πως λειτουργεί όμως?
Το βλέπουν όλες οι συσκευές?
Με υπέρυθρες λειτουργεί, οπότε όσες συσκευές έχουν τηλεκοντρόλ υπερύθρων θεωρητικά μπορεί να τις ελέγξει.
Ακόμα κι αν μια συσκευή δεν την "γνωρίζει", έχει λειτουργία εκμάθησης.

Βλέπω ότι το Pro (στα 25€) έχει και RF εκτός από IR. Δεν έχει βέβαια Bluetooth, ενώ το Harmony βλέπω ότι έχει, αυτή είναι σίγουρα μια διαφορά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Λέω να αγοράσω ένα έτσι από περιέργεια να δω τι κάνει. Το κόστος των 25-30 είναι αστείο οπότε κανένα πρόβλημα.
Πάντως προς το παρόν το harmony είναι κατ' εμέ αναντικατάστατο.

Σχετικά με το Sofabaton, διαφωνώ στο ότι εφ όσον είναι αντίγραφο του logitech είναι και άχρηστο. Αφού μια εταιρεία αποφάσισε την διακοπή ενός προϊόντος, λογικό είναι να βρεθεί άλλη για επένδυση.

Προσπάθησα όμως να βρω σημείο πώλησης και δεν μπόρεσα.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
το να ελέγχει ολες τις συσκευες μια συσκευη ειναι το ευκολο μερος.

το δυσκολο ειναι τα activities. δηλαδη με ενα πατημα να σου αναβει τις συσκευες που χρειαζονται πχ για να δεις ταινια, να σβηνει τα φωτα κτλ.

σε αυτα το harmony ειναι αξεπέραστο. (ακομα).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
το δυσκολο ειναι τα activities. δηλαδη με ενα πατημα να σου αναβει τις συσκευες που χρειαζονται πχ για να δεις ταινια, να σβηνει τα φωτα κτλ.

σε αυτα το harmony ειναι αξεπέραστο. (ακομα).
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μακάρι να τα κάνει όλα και να συμφέρει. Δεν είμαι fanboy. Άσε που βαριέμαι να γράψω όλες τις λειτουργίες του harmony.:oops:
Δείτε και μια άλλη πιθανή εναλλακτική που ο youth and λέει ότι είναι καλύτερη από το sofabaton.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
Καλημερα,
προσφατα αγορασα ενα Broadlink RM4 pro και προσπαθω να το σεταρω, μιας και Harmony Ultimate μου (χωρις HUB) εφτασε στο τελος της ζωης του. Δεν ξερω αν ειναι 'χαϊενταδικη' επιλογη, εγω ομως σας ενας μαλλον απλος χρηστης το βρισκω πολυ δυσκολο να το αντικαταστησω, κυριως γιατι με ενα κουμπι αλλαζεις activities ή scenes αν προτιμας, και το βασικοτερο αυτο δηλ που δεν μπορω να ρυθμισω το Broadlink να κανει, ειναι οτι ενω παιζει η TV ή ο Projector, χωρις να αλλαζω devices αυξομειωνω την ενταση απο τον ενισχυτη μου και αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη μου . Επισης ενα θεμα που εχω με το Broadlink ειναι το γεγονος οτι δεν μπορω να ρυθμισω την TV αφου αναψει, να γυρισει σε HMDI και στη συνεχεια ο AVR , αφου αναψει κι αυτος να γυρισει στην ενδεδειγμενη εισοδο...... Πολυ πιθανο να κανω κατι λαθος ( ακομα το μαθαινω) αλλα φοβαμαι οτι η εφαρμογη της Broadlink δεν μου δινει αυτες τις επιλογες. Τελος δεν μπορω να καταλαβω, στο Broadlink, πως ενω θα βλεπω TV θα αυξομειωνω την ενταση του AVR και θα αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη χωρις να αλλαζω devices δηλ με το πατημα δυο κουμπιων (Vol & Ch)...
Σας κουρασα μαλλον, αλλα πραγματικα νοιωθω οτι το Harmony θα μου λειψει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Δεν αμφιβάλλω ότι το harmony ίσως έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει επαρκώς, αλλά θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι αυτές;

Το Broadlink υποστηρίζει scenes (δεν ξέρω αν το harmony τα λέει activities, πάντως scenes λέγονται στις περισσότερες smart home εφαρμογές) και άρα μπορεί να το κάνει αυτό που λες.

Οπότε θα ήθελα να ξέρω σε τι είναι "αξεπέραστο" το harmony. Δεν το λέω για να υποστηρίξω το Broadlink ( μετοχές έχω; ), απλά αν όντως κάποιον τον καλύπτουν αυτά που κάνει και μπορεί να το αποκτήσει άμεσα και με κόστος 15€, δεν βλέπω τον λόγο να κυνηγάει χίμαιρες προσπαθώντας να βρει ένα προϊόν που είναι πλέον discontinued, δεν έχει υποστήριξη, είναι πολύ πιο ακριβό κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι λίγο χαϊεντάδικη λογική αυτή. Να πάρουμε "το καλό/ακριβό" γιατί είναι "αξεπέραστο" (έτσι γενικά και αόριστα), άσχετα αν μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με το κινέζικο των 15€.
Από ότι κατάλαβα, χοντρικά όλες αυτές οι προτάσεις κάνουν ότι κάνει και το harmony.
Επί πλέον, προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ το δικό του τηλεχειριστήριο, διότι χρησιμοποιώ κινητό για τον σκοπό αυτό.

Αν μπορεί να κάνει κάτι πχ όπως παρακάτω, τότε όλα καλά.

Σε ένα ... activitie ή scene, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής διαχείρισης πχ ήχου της TV ή του AV σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε ένα ... activitie ή scene, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής διαχείρισης πχ ήχου της TV ή του AV σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας?
Προσωπικά δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς "σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας". Αλλά ούτως ή άλλως μάλλον πιο κατάλληλος να απαντήσει την ερώτηση είναι ο @HarryGR που το έχει και το χρησιμοποιεί.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου με το Broadlink. Ενω μπορω να δημιουργησω scenes (activities στο Harmony) δεν μπορω α) να 'γυρισω' στις εξοδους που πρεπει ( αν καταλαβα καλα αυτο που λετε 'συμφωνα με τις απαιτησεις μου') πχ την TV στο HDMI και τον AVR στο VIDEO 1 και βεβαια β) δεν μπορω να ελεγχω το scene απο μια οθονη δηλ Vol απο τον ενισχυτη & Ch απο το Top Box, χωρις να αλλαζω devices στο remote. Να πω επισης οτι σαν remote χρησιμοποιω ενα παλιο iPhone στο οποιο εχω περασει την εφαρμογη που μου συστηνει η Broadlink.
Ισως ομως θα επρεπε να ανοιξουμε ενα νεο thread που να αφορα το Broadlink RM4 pro. Σιγουρα καποιος πιο εμπειρος απο μενα θα ξερει να μας φωτισει .....
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σαν τα πλήκτρα δεν έχει.

Όσο κι αν έχουμε συνηθίσει να το κρατάμε συνεχώς στο χέρι μας (το κινητό ντε), όσο καλή κι αν είναι η οποιαδήποτε εφαρμογή, στην πράξη ένα κλασικό χειριστήριο με κανονικά πλήκτρα (ειδικά αν είναι εργονομικά σχεδιασμένα, όπως του Harmony) είναι μακράν προτιμότερο για καθημερινή χρήση.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
εγώ δουλεύω όλο το σπίτι με google home.

2 x google nest hub

2 x google nest mini.

και επιπλέον για τα τις μι έξυπνες συσκευές έχω 3 χ αυτά


η γυναίκα μου λέει είναι το σπίτι του τεμπέλη.

Πραγματικά από φώτα, led - aircondition - tv - cameras - πρίζες - αφυγραντήρες μέχρι και τον βραστήρα με φωνητικό έλεγχο

φυσικά ότι ρουτίνα θέλεις,

goodmorning google...... 20 πχ εντολές
goodnight google άλλες τόσες
οκ google turn on homecinema
tv on - smart plug subs, power amp on - avr on - spots off - leds on - nvidia shield on

βασικό όταν έχεις παιδί που παίζει σε άλλο όροφο να κάνεις broadcast μέσα από οποιαδήποτε συσκευή είναι στο google nest και έχει ηχείο πχ ok google broadcast to speaker kid - σταμάτα να φωνάζεις "παίζει fortnite"
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μετά τα παραπάνω, μάλλον η logitech δημιουργεί κενό στην αγορά μετά την απόφασή της για την μη συνέχιση της παραγωγής harmony.
Λέω πάντως να αγοράσω το Broadlink, ώστε να δω τι κάνει, έτσι από περιέργεια.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Μετά τα παραπάνω, μάλλον η logitech δημιουργεί κενό στην αγορά μετά την απόφασή της για την μη συνέχιση της παραγωγής harmony.
Λέω πάντως να αγοράσω το Broadlink, ώστε να δω τι κάνει, έτσι από περιέργεια.
Εγω 'τσιμπισα' απ την τιμη του (27€) και ειπα να το δοκιμασω και η αληθεια ειναι οτι μπορει να κανει πολλα πραγματα με πριζες και RF συσκευες, Αλεξες, Γουγλιδες κλπ. Ακομη ομως δεν τα εχω δοκιμασει . Καπου ομως πηρε το ματι μου οτι 2 IR εντολες στην ιδια συσκευη (πχ TV On -> HDMI Port) με διαφορα χρονου κατω των 2 sec δε μπορει να τις χειριστει. Αυτες δε τις εντολες μπορεις να τις ρυθμισεις χρονικα (νομιζω) μονο με την εφαρμογη ihc της Broadlink και οχι με αυτη που συστηνει η broadlink για το RM4 Pro (Universal TV Remote). Μενει να το δοκιμασω.... Παντως αν αποφασισεις να το παρεις και βρεις ακρη ενημερωσε μας παρακαλω!
Ελπιζω να μη ξεφυγαμε πολυ απο το αρχικο θεμα του Harmony
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
@HarryGR

Δες πάντως και αυτά που λέει ο @ankokdog παραπάνω. Αν τα scenes κλπ. αρχίζουν και γίνονται αρκετά περίπλοκα, ίσως η σωστή λύση είναι αυτά να μεταφερθούν σε ένα hub και όχι να περιμένεις να τα κάνει το ίδιο το remote. Εννοώ δηλαδή τα "σενάρια" να τα φτιάχνεις στο hub και αυτό να δίνει απλά τις εντολές με τη σωστή σειρά στο remote ή οπουδήποτε αλλού.

OK, το Harmony μπορεί να ήταν πιο advanced και να τα έκανε, αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι η μόνη λύση. Ένας συνδυασμός hub + broadlink ίσως κάνει όλα αυτά που χρειάζεσαι και ανοίγει και επιπλέον δυνατότητες. Π.χ. εγώ πολλές συσκευές όπως τον AVR τις ελέγχω δικτυακά (μέσω Ethernet), όχι μέσω IR. Αυτό είναι πιο γρήγορο, πιο σταθερό και επιτρέπει στο remote να κάνει ταυτόχρονα άλλα πράγματα. Επίσης θα μπορείς να ελέγχεις και συσκευές άλλου τύπου, π.χ. zigbee, Z-wave κλπ., ανάλογα βέβαια το hub και τις δυνατότητές του.

Και αν το πας λίγο πιο μακριά, μπορείς να φτιάξεις και δικά σου interfaces (ή σελίδες μέσα στο interface/app που σου δίνει το hub) που να βάζεις συγκεντρωμένα τα elements που θες (π.χ. το volume control του AVR, μαζί με την αλλαγή καναλιών του δορυφορικού δέκτη κλπ.).

Θέλει βέβαια λίγο παραπάνω ψάξιμο και ενασχόληση, αλλά όπως είπα ανοίγει άλλες δυνατότητες.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top