Mαγικο Loudness

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Καλησπερα παλικαρια μου ολα εδω μεσα ερωτησουλα και την βοηθεια σας θελω!

Πως μπορω σε ενισχυτες ολοκληρομενους προ-τελικους-ακομα και λαμπατους
να εγκαταστησω αυτη την μαγικη λειτουργεια?

Δεν εχω παραπονο απο τα μηχανηματα μου εγω ειμαι κουφος μετα απο 25 χρονια
στα club και ψαχνομαι με το χαμηλο.

Εχω συλλογη πληθωρα ενισχυτων τα πιο πολλα μηχανηματα δεν εχουν loudness
ομως εναν κινεζο Cav a 10 καθε φορα που τον τοποθετω στο ρακ μπορω να πω οτι με εντυπωσιαζει το χαμηλο του μολις παταω το πληκτρο loudness γεμιζει ο χωρος απο μπασο και πιανω τον εαυτο μου να εντυπωσιαζεται!

Σε μερικα harman σειρες signature προ τελικους και HK 990 δεν εχω θεμα με το μπασο χαμηλα αλλα ας πουμε θα μπορουσα να εγκαταστησω loudness σε εναν XTZ A100 D3?
σε εναν marantz η σε εναν λαμπατο τσακιριδαιων?

Ακουω σε χαμηλες εως μετριες εντασεις σπανια θα φτασει το ποντεσιομετρο στην μεση της διαδρομης του θα μου πειτε κουμπωσε ενα sub ρε man και τελειωσες ναι αλλα σε χαμηλες ψιθυριστες εντασεις θα κλ@σει που λενε το sub?

Φανταζομαι οτι κατι θα βγαινει σε συνεργασια με καποιο pc,το προγραμματακι θα ειναι ευκολο? επειδη αλλαζω συχνα μηχανηματα στο ρακ σχεδον καθε μηνα η μετεπειτα ρυθμιση με τον επομενο ενισχυτη θα μενει εως εχει η θα θελει καιν. ρυθμιση?

Η συνδεσμολογια φανταζομαι θα ειναι προ-επεμβαση loudness-τελικος η συνδεσμολογια σε εναν ολοκληρομενο πως θα ειναι? δεν ξερω βεβαια αν και η επεμβαση-αναβαθμιση απο ενα ηλεκτρονικο πανω στο μηχανημα ειναι εφικτη και με ενα απλο πατημα πληκτρου θα εχω αυτο που θελω?

Για πειτε οι πιο ψαγμενοι....?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Βρε καλά κάνεις και το θες, δύσκολα να το βρεις "σκέτο" όμως! ;)

Ή θα πας στα ηλεκτρονικα να βρεις καμία πλακέτα να το φτιάξεις, ή θα πρέπει να παρεμβάλλεις καποια ισοσταθμιση μεταξύ προ και τελικού, και να το δώσεις 10 ντεσιμπέλ στα μπάσα να στρώσει επιδερμίδα..
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Άσε τον Cav A10 μόνιμα στο ρακ.
Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω το μαγικό αυτό κουμπί σε συνδιασμό με τα Usher 8571 τα βράδια.
Έρωτας.....

Δυστυχώς ήταν φίλου ο ενισχυτής.
Εχει ωραιο μπασο αρκετο γκαζι και βαρια ομορφη κατασκευη για ροκ που ακουω εγω ειναι καλος ομως δεν εχει την λεπτομερεια και την αναλυση που εχουν αλλα μηχανηματα μου οταν ακουω jazz!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Φανταζομαι οτι κατι θα βγαινει σε συνεργασια με καποιο pc,το προγραμματακι θα ειναι ευκολο? επειδη αλλαζω συχνα μηχανηματα στο ρακ σχεδον καθε μηνα η μετεπειτα ρυθμιση με τον επομενο ενισχυτη θα μενει εως εχει η θα θελει καιν. ρυθμιση?
Αν εννοείς ότι θα χρησιμοποιείς κάποιον player στον υπολογιστή για να ακούς αρχεία, ναι, υπάρχει λύση.
Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ τον Foobar2000 player που μπορώ να φορτώσω κάθε φορά όποια ισοστάθμιση θέλω στο EQ του.
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Εχει ωραιο μπασο αρκετο γκαζι και βαρια ομορφη κατασκευη για ροκ που ακουω εγω ειναι καλος ομως δεν εχει την λεπτομερεια και την αναλυση που εχουν αλλα μηχανηματα μου οταν ακουω jazz!
Δοκίμασες με άλλες λάμπες να τον γλυκάνεις?
 



Μηνύματα
112
Reaction score
101
Μαγεια το loudness!Yπαρχει αραγε στερεο equalizer που να εχει loudness και να ειναι αξιοπιστο και ευχρηστο?Αν ξερει καποιος ας μας καθοδηγησει.Τα περισοτερα εχουν παραμετροποιηση,μπορεις δηλαδη μονος σου να το ''φταιξεις'' παιζοντας με τα herz ,δεν βλεπω ομως να εχουν ετοιμη την επιλογη μεσω button.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Η αλήθεια είναι πως σε αρκετά χαμηλές εντάσεις (1/4 και κάτω) είναι μαγικό. Από εκεί και πάνω νομίζω πιο πολύ χαλάει τα πράγματα. Βέβαια όσο είναι ενεργοποιημένο κατεβάζω τα μπάσα αρκετά στο eq. Γιατί υπήρχε εξ'αρχής και γιατί μετέπειτα εξαφανίστηκε??
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Δοκίμασες με άλλες λάμπες να τον γλυκάνεις?
Πλακα πλακα δεν εχω δοκιμασει ακομα της μαμα εχει πανω!
[DOUBLEPOST=1550132726][/DOUBLEPOST]
Γιατί υπήρχε εξ'αρχής και γιατί μετέπειτα εξαφανίστηκε??
Αποριας αξιο...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.606
. Γιατί υπήρχε εξ'αρχής και γιατί μετέπειτα εξαφανίστηκε??
- & καλά χαιντικές πιουριστικές τσιγκουνιές . . .

- ενώ accuphase , mcintosh , leben κλπ , χρησιμοποιούν ακόμα όλα αυτά τα ''βοηθήματα'' προσαρμογής του ήχου αναλόγως χώρου , έντασης , εγγραφής - παραγωγής , προσωπικού γούστου κλπ . . . αυτό θα πεί σεβασμός στον χρήστη
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Είχε η smart kit ενα αξιοπρεπέστο κύκλωμα και μάλιστα άλλαζα πάντα τον διακόπτη με ποτενσιόμετρο και λειτουργούσε άψογα!!!!!
Και γω αυτό θυμάμαι, το είχα βάλει σε παλιές κατασκευές μου, μια χαρά έπαιζε.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σε ποιες συχνοτητες δραστηριοποιειται το loudness - μεχρι 200 hz ας πουμε χαμηλα και απο 12khz και πανω ψηλα - το "εργοστασιακο" ?
Εγω στο foobar το φτιαχνω χαμηλα (με το χρυσο μου αυτι βεβαιως) εκτος απο τις προβληματικες συχνοτητες που μου δινουν τα υπολογιστηρακια - τις οποιες κατεβαζω - πραττω ορθως ?
 





wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αυτό εδώ κάνει δουλειά;
https://www.schiit.com/products/loki
Για Tone control μια χαρά φαίνεται...
Όμως δεν είναι Loudness.... Το σωστό Loudness εκτός από το φίλτρο που εισάγει αλλάζει το πόσο επιδρά ανάλογα με την ένταση που ακούμε... στις χαμηλές εντάσεις "τα χώνει" και στις υψηλές γίνεται πιο ...διακριτικό...
Απ' το ολότελα πάντως και ένα Tone control καλό είναι.
Προσωπικά αντί να πάρω κάποιο ακριβό/δημοφιλές DAC, πήρα αυτό το σκατούλι με bass/treble (και ας μην είναι χαλιεντ) και έχω βολευτεί απίστευτα...
https://www.skroutz.gr/s/421978/Behringer-Xenyx-302USB.html
(extra bonus, ενισχυτής ακουστικών με ...έντασηηηη)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.720
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top