Mαγικο Loudness

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Mεταβλητό loudness (τύπου Yamaha, McIntosh):
http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/202413-loudness-stage.html#post3118059
Απλούστατο και δουλεύει αρκετά καλά. Στην ουσία πρόκειται για φίλτρο που βυθίζει τις μεσαίες (γυρνάς το ποτ και η ένταση χαμηλώνει.

Δες και εδώ
http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/173029-volume-control-loudness-no-taps.html
http://diyaudioprojects.com/mirror/members.aol.com/sbench/freqres3.html

http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/diy-variable-loudness.519953/

Στον Foobar :
To EQ σου επιτρέπει να σώσεις καμπύλες. Αν φτιάξεις 4-5 καμπύλες για διάφορες στάθμες ακρόασης, είσαι καλυμμένος.
Τις φτιάχνεις ως εξής:
1. Βρίσκεις ένα διάγραμμα με τις καμπύλες Loudness
2. Με κάποιο λογισμικό (το paint πχ) αποκόπτεις την καμπύλη των 85-90dB
3. Την μεταφέρεις (να εφάπτεται περίπου στα 1000Hz - θα το καταλάβεις) πάνω στην καμπύλη των 70, των 55, των 40Hz, κλπ
4. Βλέπεις την διαφορά σε dB στις διάφορες συχνότητες και φτιάχνεις καμπύλες στο EQ του Foobar

5. Επειδή βαριέσαι να τα κάνεις όλα αυτά, μου στέλνεις το ι-μέλι σου, και σου στέλνω καμπύλες έτοιμες ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
1. Βρίσκεις ένα διάγραμμα με τις καμπύλες Loudness
2. Με κάποιο λογισμικό (το paint πχ) αποκόπτεις την καμπύλη των 85-90dB
3. Την μεταφέρεις (να εφάπτεται περίπου στα 1000Hz - θα το καταλάβεις) πάνω στην καμπύλη των 70, των 55, των 40Hz, κλπ
Υπάρχει έτοιμο διάγραμμα με τη διαφορά, κάπου έχει ανέβει εδώ.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Οποιος ξέρει που βρίσκεται, μου το επισημαίνει pls , να μην ξανακάνω από την αρχή τη δουλειά αν βρεθώ με EQ περισσότερων ζωνών από αυτό του Foobar
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Το έχω σκεφτεί, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο (χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει)
Διοτι οι διάφορες εκδόσεις των καμπυλων loudness, δεν είναι ένα αυστηρά καθορισμένο από την θεωρία στάνταρ, αλλά ο μέσος όρος των χαρακτηριστικών ακοής πολλών ανθρώπων. Οπότε...
 


Μηνύματα
8
Reaction score
9
:o:o:o:o:o:o:o

Αυτό το "μαγικό κουμπί", το είχαν όλοι οι ολοκληρωμένοι εκεί στα μακρινά 70'ς



Σε πλήρη λειτουργία από παππού σε γιο και τώρα σε εγγονό (η φωτο ειναι από Sears, εμεις εχουμε τον Wharfedale Triton - ειναι πανομοιοτυποι). Με τα loudness του και τα ΜΟΝΟ του!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Προσωπικά έχω την εντύπωση, ότι όταν ζητάμε αυτό το κουμπάκι, αλλού είναι το πρόβλημα. Στην σωστή ισχύ. Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη από τέτοιες προχειρότητες. Καλύτερα λοιπόν να δώσουμε βάση στην σωστή ισχύ του μηχανήματος που πρόκειται να αγοράσουμε. Επαναλαμβάνω η τοποθέτηση αυτής της "ευκολίας" σε ένα μηχάνημα, με προδιαθέτει αρνητικά! Δείχνει αδύναμη ισχύ και κουκούλωμα με αυτήν την δυνατότητα !

Εκεί είναι η ''μαγκιά'' ενός μηχανήματος, να μας ευχαριστεί με την δυνατότητα του να έχει πλήρη κάλυψη απόδοσης σε πολύ χαμηλές εντάσεις.
 
Last edited:




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Τι είναι αυτό το κουμπάκι, μία με το έτσι θέλω τόνωση των άκρων (κάπου στα 100 150 hz για το χαμηλό & κάπου στα 12000 - 14000 για τις υψηλές κατά μερικά db) με την δυνατότητα όσο ανεβάζουμε την ένταση αυτή η δυνατότητα να εξαλείφεται. Αν μη τι άλλο λοιπόν από επέμβαση στο σήμα και μπάλωμα.

Αγοράζουμε έναν σούπερ ντούπερ av με τις τόσες επεμβάσεις στον ήχο, και κατόπιν εφ όσον δεν μας ικανοποιεί, αγοράζουμε και τελικό!
[DOUBLEPOST=1550743156][/DOUBLEPOST]Το Loudness είναι ένα απολίθωμα από την εποχή που υπήρχε αδυναμία σωστής ισχύος από ένα μηχάνημα χαμηλού κόστους και τίποτα άλλο. Σήμερα η τεχνολογία έχει προχωρήσει και δεν έχομε ανάγκη τέτοιων επεμβάσεων στον ήχο.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.609
- είμαι κάτοχος του adcom gfp-555 preamplifier , έχει loudness το οποίο ονομάζει contour , αλλά το εντυπωσιακό είναι πως τα ρυθμιστικά χαμηλών-υψηλών συχνοτήτων , εφαρμόζονται σε σχετικά ακραίες συχνότητες 40 & 15k αντίστοιχα . . . και όντως είναι πολύ διακριτική η επέμβασή τους , υπό την έννοια ότι οι συχνότητες 350 έως 4k περίπου μένουν ανεπηρέαστες


upload_2019-2-21_12-1-16.png
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
[DOUBLEPOST=1550743156][/DOUBLEPOST]Το Loudness είναι ένα απολίθωμα από την εποχή που υπήρχε αδυναμία σωστής ισχύος από ένα μηχάνημα χαμηλού κόστους και τίποτα άλλο. Σήμερα η τεχνολογία έχει προχωρήσει και δεν έχομε ανάγκη τέτοιων επεμβάσεων στον ήχο.
Λάθος. Το loudness είναι για να ακούς μόνο σε χαμηλή ένταση. Τόσα θέματα και πράγματα έχουν περασει τον τελευταίο καιρό για την ακουστικοτητα του αυτιού μας, δεν πήρε το μάτι σου κάτι?

Ανέφερες κάποιες συχνότητες. Μήπως κολλάνε εδώ? :whistling:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Sound/eqloud.html
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.609
Λάθος. Το loudness είναι για να ακούς μόνο σε χαμηλή ένταση.
- συμφωνώ , εξ΄άλλου βγαίνει εκτός λειτουργίας από μόνο του ανεβάζοντας την ένταση . . . τουλάχιστον σε όσους ενισχυτές έχω ακούσει
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αν θέλουμε κουκουλώματα ok πάω πίσω.
Παρακαλώ εξηγήστε το παρακάτω: Σε απόλυτα χαμηλές εντάσεις το chario pigasus πχ ακούγεται υπέροχο με το σετ pro & τελικού μου (ο οποίος pro δεν διαθέτει loudness φυσικά και έχει απενεργοποίηση του τόνου για μπάσα- πρίμα και έτσι λειτουργεί) και όταν το θέτω στον 7009 με τις τόσες επεμβάσεις στον ήχο, loudness, eq, μπάσα, πρίμα, audyssey κλπ κλπ κλπ να ακούγεται άψυχο, άχρωμο και αδύναμο???

θα μου πείτε....φταίνε τα αυτιά μου! Εντάξει τότε, πάω πίσω!
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αν θέλουμε κουκουλώματα ok πάω πίσω.
Παρακαλώ εξηγήστε το παρακάτω: Σε απόλυτα χαμηλές εντάσεις το chario pigasus πχ ακούγεται υπέροχο με το σετ pro & τελικού μου (ο οποίος pro δεν διαθέτει loudness φυσικά και έχει απενεργοποίηση του τόνου για μπάσα- πρίμα και έτσι λειτουργεί) και όταν το θέτω στον 7009 με τις τόσες επεμβάσεις στον ήχο, loudness, eq, μπάσα, πρίμα, audyssey κλπ κλπ κλπ να ακούγεται άψυχο, άχρωμο και αδύναμο???
Audyssey.... τα κανει φλατ ολα και δεν το παω καθολου. Δεν ειμαι και ο μονος.... Εξου και ποια οι καινουργιοι εχουν ρυθμιζομενο audyssey μεσο εφαρμογης σε κινητα και ταμπλετ. Τοσο απλο
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δεν ξέρω παιδιά αλλά στον δικό μου προενισχυτή είναι ρυθμιζόμενο (μαζί στο ποτενσιόμετρο του volume) κ όταν το έχω στο maximum δηλαδή 0db κ ακούω περίπου στην μέση δηλαδή αρκετά δυνατά, έχω παρατηρήσει ότι ακόμη κ πάνω από τα 3/4 του volume αν πειράξω την ρύθμιση του loudness διαφοροποιείται η χροιά αλλά κ η ένταση του ήχου, ασχέτως στάθμης volume..
Δηλαδή δείχνει να λειτουργεί σε όλο το φάσμα του volume..
Το έχω τεστάρει πολλές φορές..
Δηλαδή αν μειώσω το loudness στο ελάχιστο, κ βάλω το volume στο τέρμα η ένταση δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη..


Screenshot_2019-02-21 Yamaha CX-70, super przedwzmacniacz, preamp BDB.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Audyssey.... τα κανει φλατ ολα και δεν το παω καθολου. Δεν ειμαι και ο μονος.... Εξου και ποια οι καινουργιοι εχουν ρυθμιζομενο audyssey μεσο εφαρμογης σε κινητα και ταμπλετ. Τοσο απλο
Δεν φταίει αυτό. Και χωρίς αυτήν την επιλογή, το ίδιο συμβαίνει.
[DOUBLEPOST=1550745264][/DOUBLEPOST]
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top