Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)


Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Αυτός (που γενικά παίζει πολύ με mac) έστησε Hackintosh που ξεπερνάει σε επιδόσεις και benchmark το Mac Studio με τα μισά λεφτά. Και είναι ταυτόχρονα και ένα εξαιρετικά ισχυρό PC.


Υποθέτω ότι αυτό καταρρίπτει περίπου τις εξωπραγματικές τεχνολογίες διαχείρισης μνήμης κλπ που είναι ummatched από οτιδήποτε άλλο.

Με ημερομηνία λήξης βέβαια, για όσο καιρό η Apple θα εξακολουθεί να υποστηρίζει υπολογιστές της με intel επεξεργαστές.

Είναι και (περίπου) χα(λ)ιεντάς. (Περίπου = DIY ηχεία με ενεργό κροσόβερ, διπλά σαμπ, dsp και Roon, αλλά έχει και ακριβό πικάπ και R2R).

 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
405
Reaction score
211
Γνωρίζει κάποιος ποιό απο τα δυο λειτουργικά έχει περισσότερη ασφάλεια στο διαδίκτυο;
Σε κάποια σημοσίευση διάβασα ότι υπάρχουν κενά ασφάλειας τόσο σε mac όσο και σε iphone.
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.793
Reaction score
8.039
Γνωρίζει κάποιος ποιό απο τα δυο λειτουργικά έχει περισσότερη ασφάλεια στο διαδίκτυο;
Όλα έχουν τρύπες. Δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια στο δίκτυο. Να προσέχεις να μην κατεβάζεις software από δω κ από εκεί. Επίσης να έχεις το νου σου σε περιπτώσεις fishing. Σε τι χαλεπούς καιρούς ζούμε αδέλφια...
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Ρώτησα γιατί στο δικό μου δίκτυο ( που ετοιμάζω δηλαδή, ακόμα είμαι στο στάδιο της εκμάθησης ) σκοπεύω να χρησιμοποιήσω pfsense firewall με αυστηρούς κανόνες ( π.χ. τα "επισφαλή" μηχανήματα δεν θα επιτρέπεται να επικοινωνούν με τα ασφαλή ) και αρκετά vlans. Επιπλέον, το internet browsing θα γίνεται μέσω disposable containerized browsers, δηλαδή ο browser θα τρέχει μέσα σε ένα απομονωμένο container σε ένα pc πάνω στο οποίο θα συνδέονται όλα τα άλλα pc's κατά κάποιο τρόπο σαν remote desktop, οπότε οτιδήποτε και αν χτυπήσει, θα χτυπήσει τον browsing υπολογιστή και θα διαγραφεί με τη λήξη της συνεδρίας ( αφού η κάθε συνεδρία θα είναι μιας χρήσης ). Απο όσο έχω δει, π.χ. με το kasm, υπάρχει η δυνατότητα να οριστεί σαν proxy και οποιοδήποτε αίτημα εξόδου στο διαδίκτυο ( είτε απο browser, είτε π.χ. απο σύνδεσμο απο ένα email ) να περνάει μέσα απο το container.

Mε άλλα λόγια, ασφαλές λειτουργικό δεν υπάρχει. Μπορούμε όμως, να φτιάξουμε ένα όσο το δυνατόν πιο ασφαλές περιβάλλον.
 




Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Αν και off topic, επανέρχομαι για εντυπώσεις απο το Gentoo, το οποίο εγκατέστησα με xfce4 τη Μ.Εβδομάδα και έκτοτε το βασανίζω που και που. Σε υπολογιστή με AMD GX424 και 8Gb ram μπορώ να πω ότι με εξαίρεση την αναπαραγωγή 4Κ υλικού, τα πάει πολύ καλά! Σίγουρα το compiling είναι λίγο πόνος στον πισινό λόγω των χαμηλών δυνατοτήτων του επεξεργαστή, αλλά όταν θα έχω χρόνο σύντομα, σκοπεύω να αναθέσω τη βρωμοδουλειά στον i5 10600 μου.
Προς το παρόν το μηχανάκι παίζει Kodi σε 1080 ανάλυση ως επί το πλείστον και παρατηρώ ότι ακόμα και όταν παίζει υλικό, η χρήση της ram παραμένει σε χαμηλά επίπεδα ( κάτω απο 1Gb ) ενώ ο επεξεργαστής ζήτημα να φτάνει στο 50% των δυνατοτήτων του, αρκετά εντυπωσιακό!
Και για να μπω λίγο on topic, για το xfce4 υπάρχουν πολύ ωραία macOS themes, οπότε σκοπεύω να εγκαταστήσω και ένα τέτοιο, να έχω την αίσθηση ότι χρησιμοποιώ mac βρε αδερφέ!! :p :p :p
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Αν και off topic, επανέρχομαι για εντυπώσεις απο το Gentoo, το οποίο εγκατέστησα με xfce4 τη Μ.Εβδομάδα και έκτοτε το βασανίζω που και που. Σε υπολογιστή με AMD GX424 και 8Gb ram μπορώ να πω ότι με εξαίρεση την αναπαραγωγή 4Κ υλικού, τα πάει πολύ καλά! Σίγουρα το compiling είναι λίγο πόνος στον πισινό λόγω των χαμηλών δυνατοτήτων του επεξεργαστή, αλλά όταν θα έχω χρόνο σύντομα, σκοπεύω να αναθέσω τη βρωμοδουλειά στον i5 10600 μου.
Προς το παρόν το μηχανάκι παίζει Kodi σε 1080 ανάλυση ως επί το πλείστον και παρατηρώ ότι ακόμα και όταν παίζει υλικό, η χρήση της ram παραμένει σε χαμηλά επίπεδα ( κάτω απο 1Gb ) ενώ ο επεξεργαστής ζήτημα να φτάνει στο 50% των δυνατοτήτων του, αρκετά εντυπωσιακό!
Και για να μπω λίγο on topic, για το xfce4 υπάρχουν πολύ ωραία macOS themes, οπότε σκοπεύω να εγκαταστήσω και ένα τέτοιο, να έχω την αίσθηση ότι χρησιμοποιώ mac βρε αδερφέ!! :p :p :p
μήπως να άνοιγες ένα νήμα για linux, να μη χάνονται εδώ για όποιον ενδιαφέρεται;
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
μήπως να άνοιγες ένα νήμα για linux, να μη χάνονται εδώ για όποιον ενδιαφέρεται;
Μπα, απλά έκρινα σκόπιμο να κάνω ένα followback, φυσικά και δεν θα επεκταθώ περαιτέρω. :)
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μήπως να άνοιγες ένα νήμα για linux, να μη χάνονται εδώ για όποιον ενδιαφέρεται;
Μπα, απλά έκρινα σκόπιμο να κάνω ένα followback, φυσικά και δεν θα επεκταθώ περαιτέρω. :)
εννοούσα γενικότερα για linux και όχι για Gentoo και compilers.

το να έχει κάποιος κάποια διανομή Linux στον υπολογιστή του παράλλημα με windows ή σε VM ή έστω σε ένα Live USB στικάκι,
πολλές φορές είναι χρήσιμο

βέβαια για όποιον δεν είναι του χώρου,
απαιτεί μια μίνιμουμ ενασχόληση,
κυριολεκτικά όμως πολύ μικρό κλάσμα του χρόνου πχ για να ασχοληθεί με τον ήχο στον χώρο του
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Έστω ότι "χτύπησε" ένας δίσκος και δεν τον "βλέπουν" τα Windows. Με μια live διανομή Linux (ένα Ubuntu π.χ.), μπορείς να δεις τα αρχεία που θέλεις, να τα σώσεις κάπου αλλού και μετά να βάψεις τον δίσκο μπλε και "να τον πετάξεις στη θάλασσα". :)
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δουλεια του μαστορα ειναι αυτη. Οχι του χρηστη.
Τα περισσότερα πράγματα που συζητάμε στο φόρουμ είναι δουλειά κάποιου μάστορα.
Και η μετακίνηση είναι δουλειά του σωφέρ, αλλά κάποιοι οδηγούν μόνοι τους ;)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.793
Reaction score
8.039
Μάλλον δεν καταλαβαίνετε τι καπνό φουμάρει ο χρήστης. Αν δουλέψετε στο ΙΤ θα καταλάβετε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top