Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
εννοούσα γενικότερα για linux και όχι για Gentoo και compilers.

το να έχει κάποιος κάποια διανομή Linux στον υπολογιστή του παράλλημα με windows ή σε VM ή έστω σε ένα Live USB στικάκι,
πολλές φορές είναι χρήσιμο

βέβαια για όποιον δεν είναι του χώρου,
απαιτεί μια μίνιμουμ ενασχόληση,
κυριολεκτικά όμως πολύ μικρό κλάσμα του χρόνου πχ για να ασχοληθεί με τον ήχο στον χώρο του
Για απλές εργασίες, το Linux είναι υπεραρκετό και δεν χρειάζονται τα Windows. Απο τη στιγμή που θα στηθεί ( που δεν χρειάζεται και πολύ κόπο για να στηθεί, αν μιλάμε για πιο απλές εκδόσεις, π.χ. ubuntu η mint που έχω χρησιμοποιήσει ), κάνει κάποιος τη δουλειά του πολύ άνετα, ενώ δεν χρειάζεται τους τρελούς πόρους συστήματος που ζητάνε τα Windows. Και ως προς το audio, χτυπιέμαι εδώ και αρκετό καιρό για το Daphile, το οποίο όπως διαβάζω, βασίζεται στο Gentoo. Εκεί να δεις χαμηλή κατανάλωση πόρων. Στο ρελαντι, 300Mb και η cpu κοιμάται τον ύπνο του δικαίου!
Δεν είμαι τόσο δυνατός χρήστης του Linux ακόμα, οπότε δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη να ανοίξω ένα νέο νήμα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
αμάν βρε αστροναύτη με τους ...πόρους.... εδώ κάνουμε rendering σε pc του 2012 και παίζει μουσική χωρίς να κολλάει και συ τρώγεσαι για 2% cpu :p
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Σε τι άραγε...
πολλά και διάφορα

πχ
τα windows 11 που έχω για κάποιο λόγο δεν διαβάζουν τις SDXC κάρτες από τη Nikon (τρέχον μοντέλο),
δεν βρήκα γρήγορη λύση στο ίντερνετ αλλά δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα καθώς,
κατεβάζω τις φώτο μέσω Linux που τρέχει στο ίδιο PC

έχω και άλλα να γράψω
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
αμάν βρε αστροναύτη με τους ...πόρους.... εδώ κάνουμε rendering σε pc του 2012 και παίζει μουσική χωρίς να κολλάει και συ τρώγεσαι για 2% cpu :p
Ναι βρε συ, αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι αξιοποιώ παλιότερα μηχανήματα τα οποία δεν κολλάνε ( σε αντίθεση με το τί συνέβαινε με τα windows ) και αφήνω τα μεγάλα μηχανήματα να κάνουν άλλες δουλειές, πιο απαιτητικές. Ειδικά με τα virtual machines, βλέπω πολύ μέλλον!
 




Μηνύματα
2.722
Reaction score
7.845
Μόλις ήρθε το νέο μου Mac mini M2 pro στο base configuration με 16GB RAM & 512 SSD. :dance2:

Απλά δεν υπάρχει το μηχάνημα. Ο Μ1 ήταν γρήγορος αλλά αυτό εδώ είναι άλλο πράμα. Τα 200GB/s memory bandwidth δείχνουν τα δόντια τους. Εφαρμογές 500ΜΒ εγκαθίστανται σε 2-3 sec. Και γενικά όλα είναι σφαίρα.
Επιτέλους πέρασα και 2ο monitor και είμαι σαν άνθρωπος. Έλυσα και το πρόβλημα του χώρου στο γραφείο.
Δεν έχω ακούσει ακόμη ανεμιστήρα εδώ και μερικές ώρες και δεν νομίζω ότι θα ακούσω ποτέ.

IMG_1536.jpeg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top