Magnepan για 85 "σκληρα "τμ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
ενα γρηγορο σχεδιο του χωρου συγχωρεστε μου το προχειρο του..οπου Α,Β θεσεις για τα Μaggies αλλα ενναλακτικα και στα ΓΔ.. η θεση ακροασης Στο 1. οπου κι αν βαλω τα ηχεια..
Λάθος θέσεις βρίσκεις...

Το ένα ηχείο θα έχει τοίχο από τη μια πλευρά, και το άλλο δε θα έχει.
Δεν έρχεται σωστά τέτοιο στήσιμο...

Προσπάθησε ή να έχουν τοίχο στα πλάγια και τα 2 ηχεία, ή να μην έχουν.
Βρες εναλλακτικές.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Λάθος θέσεις βρίσκεις...

Το ένα ηχείο θα έχει τοίχο από τη μια πλευρά, και το άλλο δε θα έχει.
Δεν έρχεται σωστά τέτοιο στήσιμο...

Προσπάθησε ή να έχουν τοίχο στα πλάγια και τα 2 ηχεία, ή να μην έχουν.
Βρες εναλλακτικές.
η θεση ΓΔ δεν εχει τοιχους στα πλαγια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Κοίτα να δεις, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. 3 βασικές αρχές:

1) τα μαγκ για να δουλέψουν αξιοπρεπώς, θέλουν 135 cm απόσταση από τον πίσω τοίχο. (+-10 cm, αναλόγως μετρήσεων).

2) χρειάζεται να κάνεις ένα ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, δηλαδή όσο απέχουν μεταξύ τους τα Τουίτερ, τόσο να απέχεις και συ από τα ηχεία.

3) Και χρειάζεται ή να έχουν και τα δύο ηχεία τοίχο στα πλαϊνά τους, ή να μην έχει κανένα τους πλαϊνό τοίχο.

Αυτές είναι οι 3 βασικές αρχές.

Δες πως θα μπορούσες να τις ικανοποιήσεις, και τα υπόλοιπα λύνονται εύκολα και οικονομικά.

Αν τυχόν δε μπορείς να ικανοποιήσεις και τις 3 αυτες αρχές, θα πρέπει να αλλάξεις ηχεία.
[DOUBLEPOST=1550229556][/DOUBLEPOST]
η θεση ΓΔ δεν εχει τοιχους στα πλαγια
Το Γ φαίνεται στη γωνία, πως λες ότι δεν έχει τοίχο;
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
μα απαντησα ηδη..η θεση ΓΔ πληρει τις αυτες προυποθεσεις...το θεμα μου δεν ειναι να βρεθει το σημειο G εεε συγνωμη το σημειο ακροασης αλλα το πως θα γεμισει ο χωρος με εναν Αξιοπρεπη ηχο Συνολικα..με αποκορυφωμα το σημειο ακροασης...
[DOUBLEPOST=1550230398][/DOUBLEPOST]
μα απαντησα ηδη..η θεση ΓΔ πληρει τις αυτες προυποθεσεις...το θεμα μου δεν ειναι να βρεθει το σημειο G εεε συγνωμη το σημειο ακροασης αλλα το πως θα γεμισει ο χωρος με εναν Αξιοπρεπη ηχο Συνολικα..με αποκορυφωμα το σημειο ακροασης...
η αποσταση στις θεσεις ΓΔ απο πλαινους τοιχους ειναι σχεδον και πανω απο 4 μετρα απο καθε πλευρα...δηλ δεξια αρ.της τλεορασης αν δεις τις φωτο..συγχωρεσε μου την προχειροτητα του σχεδιου..δες τις φωτο
 
Last edited:

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
εγω να πω γνωμη?
εφοσων διαθετεις 80 τμ για σαλονι ... μη σε νιαζει η πxοιοτητα ηχου, εχεις ποιοτητα διαβιωσης.. xD
μα απαντησα ηδη..η θεση ΓΔ πληρει τις αυτες προυποθεσεις...το θεμα μου δεν ειναι να βρεθει το σημειο G εεε συγνωμη το σημειο ακροασης αλλα το πως θα γεμισει ο χωρος με εναν Αξιοπρεπη ηχο Συνολικα..με αποκορυφωμα το σημειο ακροασης...
[DOUBLEPOST=1550230398][/DOUBLEPOST]
η αποσταση στις θεσεις ΓΔ απο πλαινους τοιχους ειναι σχεδον και πανω απο 4 μετρα απο καθε πλευρα...δηλ δεξια αρ.της τλεορασης αν δεις τις φωτο..συγχωρεσε μου την προχειροτητα του σχεδιου..δες τις φωτο
μα απαντησα ηδη..η θεση ΓΔ πληρει τις αυτες προυποθεσεις...το θεμα μου δεν ειναι να βρεθει το σημειο G εεε συγνωμη το σημειο ακροασης αλλα το πως θα γεμισει ο χωρος με εναν Αξιοπρεπη ηχο Συνολικα..με αποκορυφωμα το σημειο ακροασης...
[DOUBLEPOST=1550230398][/DOUBLEPOST]
η αποσταση στις θεσεις ΓΔ απο πλαινους τοιχους ειναι σχεδον και πανω απο 4 μετρα απο καθε πλευρα...δηλ δεξια αρ.της τλεορασης αν δεις τις φωτο..συγχωρεσε μου την προχειροτητα του σχεδιου..δες τις φωτο
Οσο για το '"δυστυχως για μενα που το επιπεδο εδω ειναι πολυ υψηλο" εχω να απαντησω το εξης....δεν χρειαζεται να ειναι καποιος μαιστερ σεφ για να εκτιμησει ενα καλο φαγητο...
ουτε βεβαιως να γνωριζει και την συνταγη...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
85 "σκληρά" τετραγωνικά χώρος με 4.5 μέτρα ύψος δεν είναι ένας τυπικός οικιακός χώρος ακροάσεων. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο χρόνος αντήχησης ξεπερνά το ένα δευτερόλεπτο...ενδεχομένως κατά πολύ. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να γεμίσεις με ήχο ολόκληρο το συγκεκριμένο χώρο, τότε απαιτείται η λήψη πολύ σημαντικών και ευρείας έκτασης μέτρων, όπως πχ η κατάλληλη τοποθέτηση εξειδικευμένων απορροφητικών/διαχυτικών επιφανειών/υλικών, πολλών μπασοπαγίδων, πολλών μονάδων subwoofer, κτλ. Διαφορετικά καταστρέφονται πράγματα γνωστά, ως τονική ισορροπία, λεπτομέρεια, διαφάνεια (ευκρίνεια/διαύγεια), κτλ, κτλ... Υπάρχει βεβαίως και η οικονομική επιλογή να στήσεις το συστηματάκι σε μία περιορισμένη περιοχή του χώρου όπου και θα ακούς πολύ συγκεκριμένα πράγματα, χωρίς δηλαδή περαιτέρω έξοδα (ξεχνάς τα subwoofer εντελώς).
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Εγώ νομίζω ότι θέλει απλά να ακούει μπάσο σε ΜΙΑ θέση, εκεί που κάθεται για να ακούσει μουσική. Δεν τον ενδιαφέρει ο υπόλοιπος χώρος.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
παντως πλεον η αληθεια να το πω, τρομαζω οταν βλεπω καποιος ν ανοιγει ενα νεο θεμα hiend ζητωντας γνωμες και αποψεις, νομιζω φοβαμαι πολυ τη συνεχεια κι αυτα που θα διαβασει....

Μαλλον δεν ειμαι ο μονος που τρομαζω βλεπω!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
η αποσταση στις θεσεις ΓΔ απο πλαινους τοιχους ειναι σχεδον και πανω απο 4 μετρα απο καθε πλευρα.
Οκ, τέλεια.

Απόσταση από τον πίσω τοίχο, πίσω από τα ηχεία δηλαδή, μπορείς να έχεις γύρω στο 1,3μ?

Εγώ από αυτή τη φωτογραφία:



Βλέπω γωνία με κουζίνα στα αριστερά της τηλεόρασης, και τζαμαρία στα δεξιά.

Υποθέτω ότι κάτι άλλο εννοείς.
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΙΜΗΟ, το μπάσο σε μεγάλους κλειστούς χώρους έρχεται πιο εύκολα από ότι σε μικρούς.

Αρει και καρδιο είναι πολύ καλές λύσεις για ανοικτούς χώρους, για συγκεκριμένουνς λόγους. Δεν έχουν ιδιαίτερα πλεονεκτήματα σε κλειστούς χώρους, ειδικά για το μπάσο. Σορρυ γκαηζ.

Εξηγούμαι: Μεγάλος κλειστός χώρος = καλή κατανομή modes από πολύ χαμηλές συχνότητες. Επίσης, χαμηλότερο RT στις χαμηλές από ότι αντίστοιχα το RT των μικρών κλειστών χώρων. Με αρκετά φθηνά σαμπς κατάλληλα κατανεμημένα στα boundaries, το μπάσο έρχεται, χωρίς ακυρώσεις από τα boundaries (άρα μικρή ανάγκη για κάρδιο). Και είναι μπόλικο γιατί σε κλειστούς χώρους δεν παίζει καθόλου ρόλο η απόσταση ακρόασης σε ότι αφορά το μπάσο. Στο μπάσο, δε φεύγει σχεδόν καθόλου ενέργεια από τον κλειστό χώρο, όλη μέσα μένει, λέμε τώρα (άρα μικρή ανάγκη για steering της ενέργειας, βλ. αρει.)

Φυσικά για υπερ-υψηλές απαιτήσεις, τα boundaries δεν πρέπει καν να υπάρχουν σε ότι αφορά το μπάσο αλλά αυτό απαιτεί ειδικά κατασκευασμένα δωμάτια, εντοιχισμό σαμπς, κλπ.
Το πρόβλημα είναι πως ό,τι θα κέρδιζε από τις μεγάλες διαστάσεις χώρου στην ομοιόμορφη κατανομή των ιδιορρυθμών,καταλήγει να το χάνει από την έλλειψη απορροφητικών δομών κι επίπλων.
...τι ειναι το καρδιοειδες μπασο; και σε τι διαφερει με το "..αλλο" μπασο;
Ιδού μια άμεση σύγκριση ανάμεσα σε καρδιοειδές και δίπολο μοτίβο εκπομπής.
upload_2019-2-15_14-19-13.jpeg

Η καρδιοειδής εκπομπή βοηθά να μετριάζονταν οι πρώιμες επιδράσεις του χώρου - πρώτη ανάκλαση και θεμελιώδης ακύρωση από οπίσθια στα ηχεία τοιχωματικά όρια - ως προς τη διαχείριση των πρώτων οκτάβων,αλλά εννοείται πως στη ζώνη των χαμηλών και κάτω από τη ζώνη Schroeder όπου ο χώρος συμπεριφέρεται ό,τι και να γίνει ως δονητής,δεν φτάνουν τα ημίμετρα.

Όπως διαπιστώνεται,οι Maggies χάρη στη λειτουργία τους βρίσκονται στα...μισά του δρόμου αφού έχουμε αμοιβαίες ακυρώσεις στην απόκριση στην περιφέρεια των πάνελ.Επειδή κιόλας λογαριάζονται ως γραμμικές - αντί σημειακών - πηγές ο ρυθμός εξασθένησης στην άμεση ακτινοβολία θα είναι περίπου 3 dB αντί των 6 dB σε κάθε διπλασιασμό στην απόσταση ακρόασης.Σε κάθε περίπτωση όμως οι απαιτούμενες στάθμες για γραμμική απόδοση των χαμηλών χωρίς ...παρατράγουδα δεν βγαίνουν χωρίς τα απαραίτητα κροσαρισμένα sub που να κόβουν τις πρώτες οκτάβες από τα κύρια ηχεία ακόμα και σε μικρότερο χώρο.

Και κάτι τέτοιο ισχύει δυστυχώς και στις χαμηλές στάθμες ακρόασης.Από μόνα τους θα είναι ακατάλληλα τα συγκεκριμένα και γι αυτές εντός του δεδομένου χώρου.Και ισχύει με οποιονδήποτε ενισχυτή και να οδηγούνταν.Το πρωταρχικό σου πρόβλημα δεν βρίσκεται στην επιλογή ενισχυτή.

Στο δικό σου δε χώρο των 350+ κυβικών μέτρων,χρειάζονται 130άρια dB κορυφής στη θέση ακρόασης για τις δύο πρώτες οκτάβες και όχι παίξε-γέλασε.

Μη μας συνερίζεσαι κατά τα άλλα...Είμαστε μοναχοί στη...Μονή Μπασοπεδίου.:p
Το ύψος δεν είναι 4,50 μέτρα.
Και με τρία μέτρα ύψους δεν παύει να είναι ο υπό φόρτιση όγκος ανώτερος των 250 κυβικών.
Εξακολουθεί να ισχύει η απαίτηση ως προς τις στάθμες κορυφής στις πρώτες οκτάβες,συμπληρωμένη κιόλας εκ των υστέρων με ανώτερες απαιτήσεις ως προς τις στάθμες που θα έπιαναν οι Maggies και στην τρίτη με τέταρτη οκτάβα...Γίνεται μόνο δυσχερέστερο όσο περισσότερο το σκέφτεται κανείς....:p
παντως πλεον η αληθεια να το πω, τρομαζω οταν βλεπω καποιος ν ανοιγει ενα νεο θεμα hiend ζητωντας γνωμες και αποψεις, νομιζω φοβαμαι πολυ τη συνεχεια κι αυτα που θα διαβασει....

Μαλλον δεν ειμαι ο μονος που τρομαζω βλεπω!!
Σε έναν λογικό κόσμο JFK ο εκάστοτε ακροαματικόφιλος και δη υψιτελικός θα έπρεπε να ξέρει καλά τι αγοράζει και γιατί το αγοράζει προτού καν...το αγοράσει.Όλα τότε θα ήταν ήσυχα και...απλά γιατί θα ήξερε τι να περιμένει στο δικό του χώρο και θέση ακρόασης.

Τον υποφαινόμενο πάντως τρομάζει περισσότερο ο βαθμός απόκλισης από τον λογικό κόσμο...;)
 
Last edited:




Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Καλημερα .θα ηθελα την γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω:
Εχω ενα σαλονι 85 τμ με υψος 4,5μ. ....
Τώρα που πρόσεξα τις φωτό .... είσαι σίγουρος ότι το ύψος είναι 4.5 μέτρα???? ... μου θυμίζεις τη δήλωση του Αρναούτογλου ότι την έχει 25 εκατοστά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Δεν έχει νόημα..

Φίλε μαγκνεπανίστα μου, πάρε 2 πρισόνους όπως ο αδελφός μου, Βάλτα κολλητά πίσω από τα ηχεία να μη τα βλέπεις, και στα ηχεία φόρεσε ένα φιούζιον σε κάθε πλάτη για διενίσχυση και κροσάρισμα με τα σαμπ, με ταυτόχρονη αφαίρεση - αποσύνδεση του εσωτερικού κρος.
5' δουλειά είναι για κάποιον που ξέρει τι κάνει.

Και τα έχεις τερματίσει τα μαγκ.

Εύκολα, απλά κι ανέξοδα.

Στα περί τοποθέτησης, έδωσα τις βασικές αρχές, αν υλοποιηθούν, σημαντικά θέματα δεν θα έχεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Το ύψος δεν είναι 4,50 μέτρα.
Φαίνεται για 3 με το ζόρι...ούτε για 85 τμ μου μοιάζει... μήπως με τους εξωτερικούς τοίχους; Μπορεί στο κέντρο του χώρου να έχει κεκλιμένη οροφή βέβαια που δεν φαίνεται
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Πρισόνους και φιούζιον. 2 τεμάχια έκαστο.

Πιο φτηνά, δε ξέρω.

Έχει και πιο δυνατά φιούζιον, με διενίσχυση μαλλον δε τα χρειάζεσαι,αν και είναι καλύτερα. Οπότε, αν περισσεύουν φράγκα, πάρε τα πιο δυνατά.

Δες στο κενό που θα μείνει στην πλάτη του ηχείου, ποιο ταιριάζει να βιδωθει κει πάνω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top