MAGNEPAN 30.7





Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εξαιρετικά ηχεία τα Magneplanar που έλεγαν οι παλιοί.
Μιλάω για τα μοντέλα 3. και πάνω.
Πολλοί λέτε πως είναι ακριβά.
Εγώ θα πω πως δεν είναι τα ίδια ακριβά , αλλά κοστίζει η σωστή οδήγησή τους.
@costas EAR , είναι ειδική περίπτωση).

Τα ΜG 20 σε συνδυασμό με Mark Levinson no33 και sub Genesis , ήταν μια υπέροχη εμπειρία ακρόασης για μένα.
Και στο home cinema μ έχουν εντυπωσιάσει σε setup που είχαμε κάνει με 3 mg3.6 μπροστά , 2 mg1.6 πίσω και 2 sub της Revel.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γι αυτό Νικο δαγκωτο ηλεκτροστατικα, είναι ευκολοοδηγητα. Δεν είναι για παρτυ, αλλα σε διαμερισμα οπου εχεις γειτονες και δεν μπορεις να ανεβάζεις σταθμες μια χαρα είναι. Quad ESL 2912. Στα περισσοτερα διαμερίσματα είναι δυσκολο να στηθει πολυκαναλο. Αν μαλιστα εχεις μια μπαρα για την τηλεοραση, με 100-150 βατ ενισχυτή εισαι τζετ για τα ηλεκτροστατικα. Μια χαρα εισαι επισης και με λυχνίες. Όμως γενικα τα πανελ θελουν χωρο. Αν τον διαθετεις τοτε μια χαρα εισαι με τα εν λογω ηχεια.

Τα πολύ ψηλα ηχεια όπως Magnepan η Soundlab https://soundlab-speakers.com/ γεμιζουν τον χωρο πολύ καλα. Είναι ιδιαίτερης αισθητικης, αλλα εχουν εξαιρετικο ηχο. Προσωπικα για τους κοινους θνητούς είμαι υπερ των ηλεκτροστατικών για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο ντοχερτυ δεν ειχε γραψει ολοκληρο δοκιμιο για συνδυασμο σαμπ με πανελ; Δεν το βρισκω.
Πιάνεσαι...αδιάβαστος. Ειδικά γι αυτό,50 ευρά. :Α
:A όπως...Αθάνατε zonepress.
Τα δε υπο-υποβαθύφωνα των υπο-υποβαθυφώνων χρειάζονται με τη σειρά τους...μετακινήσεις τεκτονικών πλακών για να έλθουν κι εκείνα στα ίσα τους.΄΄Τυχεροί΄΄ οι κάτοικοι σε νησιά και Πάρνηθα... :roflmao:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Zonepress rulezzzzzzzzzz...

Μια άλλη "συνταγή" περί τοποθέτησης σαμπ, είναι κολλητά πίσω από το πάνελ.

Σχεδόν δε τα αγγίζει καθόλου.

Επιτυχημένη τέτοια σχέση, έχω δει με τη σφαίρα της μπιενταμπλεγιου. Και συστήνεται με κλειστά μάτια. ;)

Βεβαίως, για (2) λόγους ανακλασεων από τα πίσω τοιχωματικα όρια, η λύση του Ντόχερτι είναι ακόμα καλύτερη, καθώς μπορεί να προβλεφθεί η κατοπτρική αντανάκλαση να μη συμπεριλαμβάνει στο διάβα της την μεμβράνη, αλλά και να ελαχιστοποιηθεί η απόσταση του σαμπ από το πίσω τοιχωματικο όριο (κάτω των 60cm) για ευνόητους λόγους, ενώ το πάνελ να απέχει σαφώς περισσότερο, ιδίως η μεμβράνη χαμηλών... ;)

Κι όπως έχω ξαναπεί, η τοποθέτηση των μαγκνεπαν είναι στο 99% των περιπτώσεων που έχω δει, λάθος.

Τόσο απλά.

Η γνώση των λοβών ακτινοβολίας, επιβάλλει τέτοια τοποθέτηση, ώστε το κύριο οπίσθιο κύμα ανάκλασης να μην πέφτει πάνω στην μεμβράνη, ενώ το πρόσθιο να πέφτει πάνω στον ακροατή, με την κλίση που προβλέπεται σε όλα τα ηχεία.

Αλλά που μυαλό στο χαϊ ενδ...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πείτε μου ότι ο Pleo με τον οποίο "συζητά" ο Zonepress στο λινκ που παρατεθηκε, είναι ο spitfire..!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Προφανώς η χρήση σάμπ με καρδιοειδη λοβό είναι η απολύτως βέλτιστη επιλογή (έστω εντοιχισμένο).

Και η τοποθέτηση μπορεί να είναι μόνο αυτή:

IMG_20191116_122801.jpg


Επί σειράς ετών έτσι είχα το σαμπ, στην νοητή ευθεία των ηχείων, σχημάτιζε κύκλο με τη θέση ακρόασης, και ίσες αποστάσεις. Δεν είναι απλό..

Η απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους τουλάχιστον 80cm, ώστε να μη πέφτει η οπίσθια κατοπτρική ανάκλαση καθόλου πάνω στη μεμβράνη, ιδανικά να κάνει την πλαϊνή ανάκλαση στο επίπεδο του ηχείου, βολεύει στα μεσαία αυτό.

Δύσκολη η τοποθέτηση, δεν είναι απλό.

Και η απόσταση ακρόασης, δεν μπορεί να είναι πολύ μικρή, είναι μεγάλο το ύψος του ριμπον, κάνει φίλτρα, αναλόγως του σημείου κρος βγαίνει.

Τα υπόλοιπα όλα, είναι λάθος.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Είναι σαν να μιλάς για εξισώσεις και να εμφανίζεται το αυτιστικό της γειτονιάς και να απαγγέλλει την προπαίδεια. Προσπαθείς να φερθείς πολιτισμένα, καθότι τα ΑΜΕΑ δεν φταίνε (συνήθως) για το κακό που τα βρήκε, εκεί το αυτιστικό, συνεχίζει να κουνιέται μπρος-πίσω και να απαγγέλλει την προπαίδεια.


Θεϊκό, ε; ;)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Και η ελάχιστη κριτική σ'αυτό το σύστημα της Μαγκνεπαν είναι απλώς ιεροσυλία.
Ακόμη και η τιμή του μου φαίνεται ελκυστικη...
προκειμενου να εχεις το κονσερτ χωλ στο σαλόνι σου.

Μεγάλος συμβιβασμός το κουτί.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πρεπει να παραδεχτούμε ότι ειμαστε λιγο παραξενοι.
Σ ένα σαλονι μπορει να βαλουμε ένα τεραστι Grand Utopia, ένα Magnepan 30.7, ένα Soundlab Ultimate 745 και γενικως τερστια ηχεια, επιβλητικα. Όμως ενεργα βιβλιοθήκης 5.2 η 7.4 όχι. Τελικα τι παιζει με την αισθητικη?
Τεσπα ας ακούσουμε κι αυτόν τον παραξενο με μια φωνη που δεν μοιαζει με καμια..
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τελικα τι παιζει με την αισθητικη?
Παιζει οτι εκτος ελαχιστων lifestyle εξαιρεσεων
ειναι εντελως ασυμβιβαστη με το hifi...

και ποια ειναι η αληθεια που ανακαλυψε ο Pleo;...βαρεθηκα να διαβασω
Μηπως οτι το hifi μας ενωνει;:biggrin:
(ειναι ενεργο αυτο το φορουμ; θα μπορουσε να ειναι ξεχωριστο...)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πρεπει να παραδεχτούμε ότι ειμαστε λιγο παραξενοι.
Σ ένα σαλονι μπορει να βαλουμε ένα τεραστι Grand Utopia, ένα Magnepan 30.7, ένα Soundlab Ultimate 745 και γενικως τερστια ηχεια, επιβλητικα. Όμως ενεργα βιβλιοθήκης 5.2 η 7.4 όχι. Τελικα τι παιζει με την αισθητικη?
Τεσπα ας ακούσουμε κι αυτόν τον παραξενο με μια φωνη που δεν μοιαζει με καμια..
Δεν έχει σχέση με αισθητκή το ζητούμενον,αλλά με... σύμβολα Status. :)

Ενημερώστε άπαντες τους ενδιαφερομένους....Βρέθηκε ο διάδοχος του...Surkamp.
(Καλά αυτός πρέπει να ζούσε από μικρός μέσα σε θάλαμο τροφοδοτούμενο με...ήλιον)
:p
Παιζει οτι εκτος ελαχιστων lifestyle εξαιρεσεων
ειναι εντελως ασυμβιβαστη με το hifi...
και ποια ειναι η αληθεια που ανακαλυψε ο Pleo;...βαρεθηκα να διαβασω
Μηπως οτι το hifi μας ενωνει;:biggrin:
(ειναι ενεργο αυτο το φορουμ; θα μπορουσε να ειναι ξεχωριστο...)
Με κάποιον μυστηριώδη τρόπο...ήμουν βέβαιος γι αυτό. :Α

Χωρίς zonepress...αμφιβάλλω.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top