Magnepan 7 vs harbeth

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Βρε κύριε Λακη, ο alan έκανε ενσταση για τον τρόπο μέτρησης του 40.1 και του απάντησε ο Άτκινσον δύο φορές. Βρες τα και διάβασε τα αν σε ενδιαφέρουν... Που ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν...
Τόσο καιρό διαβάσεις avsite, θα αγόραζα ηχεία επειδή τα άκουσα σε τυχαίους χώρους και συνθηκες και μου άρεσαν;
Όλα μου τα ηχεία τα αγόρασα χωρίς ουσιαστικη ακρόαση, ενώ έχω κάνει άπειρες ακροάσεις ηχείων στον χώρο μου όπως βλέπεις στα θέματα που ανεβάζω.
 

T

Tadakis

Guest
Μια χαρα είναι τα Harbeth και συγκεκριμένα αυτά που έχει ο Λάκης (shl5+) αλλά και τα μεγαλύτερα. Και για να το δούμε λίγο και από την άλλη πλευρά....

Αν ήθελα ηχείο να ταλαιπωρηθώ θα έπαιρνα τα magnepan. Οτιδήποτε γύρω από αυτά φωνάζουν ταλαιπωρία και απογοήτευση (θέματα αξιοπιστίας, ανάγκη συντήρησης, θέματα οδήγησης, σαμπ υποχρεωτικά, θέματα τοποθέτησης κλπ). Ψάξτε τα όλα αυτά ακόμα και στο εδώ φόρουμ.

Για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα, Harbeth 100 φορές. Οχι γιατί το Harbeth είναι φανταστικό αλλά γιατί το άλλο είναι ‘προβληματικό’ Βάσει σχεδίασης.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βρε κ. Νικο ασφαλως και με ενδιαφερει η "αλληλογραφια" των δυο, αν εχεις λινκ βαλε το. Αυτο το "ΔΕΝ" πως το συμπερανες;
Περι επιλογης ηχειων (και γενικως), δυστυχως εμεις οι εκτος Αθηνων μονο με ολιγοωρη (αν οχι ολογολεπτη!) ακροαση μπορουμε να ψωνισουμε. Αν κι εχει μια αντιφαση η απαντηση σου στο θεμα.

Τελικα, ποια σχεση εχουν μεταξυ τους τα δυο ηχεια και συγκρινονται?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εχει κανταντησει η φαση συντεχνια
σε ξερω σε υπερασπιζομαι δεν σε ξερω δεν συμφωνουμε είσαι άσχετος κτλ

Λες και μιλαμε για :idk:
:p
υπαρχουν οι μυστες και καλα του ηχου και του do it your self πολλοι εκ των οποιων ειναι απολυτως σωστά αυτα που γραφουν και αναλυουν και στοιχειοθετουν
Απλα γιατί δεν έχουν εφαρμοστει ποτε..:roflmao:
Σαν τον κουμουνισμο ενα πράγμα

ολοι οι αλλοι δε μ@λ@κες

Η σαν τους τρολατζιδες των πανελ που βρίσκονται εκεί οχι για να πανε μια κουβέντα παρακατω αλλα για να αναψουν τα αίματα :D

δεν μπαίνω στην ουσια του ζητηματος γιατι απλα δεν έχει σημασία καμια

διασκεδαστικο :superman:
 


Μηνύματα
400
Reaction score
370
Βρε κ. Νικο ασφαλως και με ενδιαφερει η "αλληλογραφια" των δυο, αν εχεις λινκ βαλε το. Αυτο το "ΔΕΝ" πως το συμπερανες;
Περι επιλογης ηχειων (και γενικως), δυστυχως εμεις οι εκτος Αθηνων μονο με ολιγοωρη (αν οχι ολογολεπτη!) ακροαση μπορουμε να ψωνισουμε. Αν κι εχει μια αντιφαση η απαντηση σου στο θεμα.

Τελικα, ποια σχεση εχουν μεταξυ τους τα δυο ηχεια και συγκρινονται?
Ακριβώς!...καμία σχέση....το ίδιο το θέμα είναι σκέτο τρολ ! βρε κανείς να μην το πρόσεξε; μάλλον το πρόσεξε και είπε "άσε, εδώ θα έχει τζερζελέ, κάτσε να το απολαύσουμε"...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου περι ακροασης, αλλα καλο θα ηταν εσυ που μπορεις να βγαλεις τεχνικα συμερασματα, να τα περιορισεις λιγακι, γιατι εχεις παρει αρκετο κοσμο στον λαιμο σου
Ας πάρω λίγο ακόμα κόσμο στο λαιμό μου:

Τα άνωθεν ηχεία, μόνο και μόνο λόγω καμπίνας (ψαροκασέλας) είναι ΓΤΠΚ, vara me ki as kleo.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μου αρεσει ο γαυρος - οχι βεβαιως ο του Πειραιως:)
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
ΕμπΥρια δεν Έχει μεγάλη .... αλλά την έχει τεράστια την εμπειρία διότι παλιότερα για περιποίηση χώρου αντί για πάνελς και λοιπά έβαζε κουτάκια πεντάλιτρα από πράσινες τι να μου πείτε τώρα γατάκια ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Αν ήθελα ηχείο να ταλαιπωρηθώ θα έπαιρνα τα magnepan. Οτιδήποτε γύρω από αυτά φωνάζουν ταλαιπωρία και απογοήτευση (θέματα αξιοπιστίας, ανάγκη συντήρησης, θέματα οδήγησης, σαμπ υποχρεωτικά, θέματα τοποθέτησης κλπ)
Κατά βάση έχεις απόλυτο δίκιο.
Μόνο που δε ξέρω αν τα θέματα που λες ένα προς ενα (θέματα αξιοπιστίας, ανάγκη συντήρησης, θέματα οδήγησης, σαμπ υποχρεωτικά, θέματα τοποθέτησης κλπ) αν δεν ισχύουν για όλα τα ηχεία που ξέρω. ;)
 

T

Tadakis

Guest
Κατά βάση έχεις απόλυτο δίκιο.
Μόνο που δε ξέρω αν τα θέματα που λες ένα προς ενα (θέματα αξιοπιστίας, ανάγκη συντήρησης, θέματα οδήγησης, σαμπ υποχρεωτικά, θέματα τοποθέτησης κλπ) αν δεν ισχύουν για όλα τα ηχεία που ξέρω. ;)
Αστειά λες ή μάλλον ετοιμάζεις αγγελία τα magnpan ;)

Εϊναι γνωστό σε όλους ότι η πλειονοτητα των ηλεκτροδυναμικών ηχείων ΔΕΝ απαιτούν καμμία συντήρηση και δεν έχουν κανένα θέμα αξιοπιστίας. Τα περισσότερα λειτουργούν άψογα ακόμα και μετά από 30 χρόνια ζωής. Προφανώς ανάρτηση των μεγαφώνων και πυκνωτές να θέλουν αλλαγή μετά από δεκαετίες αλλά ΔΕΝ συγκρίνονται με τα megnepan και τα περισσότερα ηλεκτροστατικά και μαγνητοστατικά ηχεία που θέλουν κάθε μερικά χρόνια σοβαρό re-build που στοιχίζει ακόμα και αν ο κατασκευαστής υπάρχει στη γειτονία σου (και όχι στην Αμερική). Επίσης οι ανάγκες οδήγησης ενός πάνελ δεν συγκρίνονται με τίποτα με ένα τυπικό ηλεκτροδυναμικό ηχείο. Το ίδιο ισχύει και για την τοποθέτησή τους.
 


Μηνύματα
307
Reaction score
409
Γιατί ο καθένας δεν αποθεώνει τα παιχνιδάκια του να τελειώνουμε. Κάποια στιγμή οι editors θα πρέπει να τηρήσουν τα προσχήματα στις επιλογές (...) εταιρειών που "εξυψώνονται" και "καταβαραθρώνονται" μέσω του forum και στις σχετικές αναφορές. Η αρχική σύγκριση μεταξύ Magnepan και Harbeth, συγγνώμη αλλά είναι υπόπτου ηλιθιότητας και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο έναρξης.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Θα παραθεσω τα σημεια θετικα η αρνητικα και οχι σε αντιπαραθεση με τα harbeth αν και τα εχω ως αναφορα λογω χρησης.
Ειπεν ο Θεματοδοτης
Ε, μετα μπηκαμε διαφοροι...:):):)
 




Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top