Magnepan LRS loudspeaker

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
O Mr. Spock πέτυχε...λαβράκι.;)
Να δω καλή μέτρηση στη θέση ακρόασης, μέχρι τότε δεν θα μιλάς για την μπιεντάμπλεγιου :p.

Άκου -12db.

:fuckyou:
Απόκριση off-axis στο οριζόντιο επίπεδο:


Απόκριση off-axis στο κατακόρυφο επίπεδο - με σημείο αναφοράς 0 μοιρών τη μεσοκάθετο κατά το ύψος του πάνελ:


Όπως παρατηρούμε,η επίμαχη βύθιση διορθώνεται κατά την απόκριση εκτός του άξονα.Αυτό επίσης συνεπάγεται ότι το προκύπτον πεδίο αντήχησης θα έχει αρκετά ισορροπημένη σύσταση στην επίμαχη ζώνη και σε τυπικούς οικιακούς χώρους.

Σημαίνει επίσης ότι άμα τα πάνελ τοποθετηθούν με τα tweeter ribbon να έχουν εσωτερικό προσανατολισμό,είναι σκόπιμο να διδόταν στα πρώτα περαιτέρω κλίση προς τα έσω,ώστε να προέκυπτε ισορροπημένη απόκριση ως προς την επίμαχη ζώνη πάνω στο sweet spot.Άμα πάλι τοποθετούνταν με εξωτερικό προσανατολισμό στα tweeter,τότε θα ήταν σκόπιμο να μη διδόταν στα πάνελ σημαντική κλίση προς τα έσω.

Μην ξεχνάμε ότι η βασική υπεροχή έναντι των B&W έγκειται στο ότι ηχεία όπως τα LRS δεν διαθέτουν κινούμενα...coilοχανεία για μεγάφωνα.;)
Χάρη σε αυτά μπαίνω μέχρι και ο ίδιος σε πειρασμό να ξαναπρομηθευτώ παθητικά ηχεία για ένα ...lifestyle σύστημα υπνοδωματίου - σε setup με κροσαρισμένα sub ώστε να υποχωρεί η απόκριση στα κύρια ηχεία κάτω από την τρίτη οκτάβα εννοείται...
Το μοναδικό στοιχείο που θα με φρενάριζε είναι κλασσικά η ευρύτητα του sweet spot.

Κατά τα άλλα,ο ίδιος έχω καλά λόγια να πω - για συγκεκριμένα και μόνο μοντέλα της B&W,όπως το κλασσικό 801Ν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Κατά τα άλλα,ο ίδιος έχω καλά λόγια να πω - για συγκεκριμένα και μόνο μοντέλα της B&W,όπως το κλασσικό 801Ν.
Α να γεια σου, να αγιασει το στόμα σου! 8-)

Το μόνο μπιενταμπλεγιου που μου άρεσε, αν και ήταν φανερή η ανάγκη του για σαμπ. Ενδιαφέρον είχε και το εφ, το κλειστό. ;)

Επίσης το παλιό 808 έπαιζε αρκετά εντυπωσιακά, αλλά ήταν πολύ γκουμούτσα το γ@μίδι.... Σκέτη νεκροφόρα! :p
(Αυτός ήταν κι ο λόγος που δε το κράτησα πάνω από 1-1,5 μήνα, τόσο άντεξα να το βλέπω! Χαχαχαχαχαχαχα)

Βεβαίως, να μη ξεχνάμε τον ενεργό πολυενισχυομενο σαλιγκαρο. :drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Γενικά τα δίπολα έχουν προβληματική συμπεριφορά με τις συμβατικές μετρήσεις, στην απόκριση συχνότητας.
Στα 120 εκατοστά που τα μετράει, ουσιαστικά, η στάθμη του ηχείου είναι στα -5 db της καμπύλης, οπότε -7 στους 3 KHz. Το άνοιγμα όμως ξεκινάει από τους 2,3 Κ και εκτείνεται μέχρι τους 4,8. Ένα μεγάλο μέρος αυτού θα αναπληρωθεί από τον χώρο σε λογική απόσταση ακρόασης.
Ο συντονισμός του πάνελ στους 85 κύκλους ίσως να παραείναι έντονος και η αίσθηση ρυθμού να υπερβάλει, προκειμένου να καλυφθεί η παρακάτω έντονη αποκοπή, λόγο διαστάσεων του πάνελ.

Δεν θα μου φαινόταν παράξενο η γενική του συμπεριφορά να το κατατάσσει στα αρκετά ευχάριστα ηχεία, εκτός εργαστηριακών συνθηκών.
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι.
Ανετως.
Να άκου: γαρ γαρ γαρ γαρ


Άμα ζήσεις ποτέ με δίπολα θα δεις ότι έρχεται αυτή από το χώρο. Αλλά με τα μπιενταμπλεγιου που να ξέρεις από τέτχια συ...

Αυτά τα ηχεία αλλιώς μετράνε νιαρ Φιλντ, κι αλλιώς στη θέση ακρόασης. Η απόσταση τοποθέτησης από τον οπίσθιο τοίχο, αλλάζει το σύμπαν όλο.

Η ανηχοικη μέτρηση της μεμβράνης, δείχνει μια εξαιρετική ταργκετ κερβ, και μένει στο χρήστη να ολοκληρώσει το έγκλημα στις πρώτες οκτάβες.

Το στεπ ρισπονς εγγυάται εξαιρετική χωρική πληροφορία και εστίαση, αλλά και μικροδυναμικα.

Για την τιμή του ηχείου, στο χώρο του Χάι Εντ, είναι ευκαιρία. Η δυσκολία οδήγησης και τοποθέτησης είναι τα βασικά του μειονεκτήματα.

MG 20.1 -- Gonis 2013.
upload_2019-7-19_23-11-48.png



Όποιος ζει στο USA και δεν έχει και ένα ζευγάρι MG είναι κορόιδο.
 



Μηνύματα
12
Reaction score
0
Πάντως το στεπ ρισπονς δείχνει εξαίσιο.

Ε, σαμπ και καλό κρος θέλουν...
Γεια σας επειδή ενδιαφέρομαι για μικρά magnepan ποιο κρος θα προτείνατε ενεργό η παθητικό; Κάποιο συγκεκριμένο; Η οδήγηση θα είναι με μονομπλοκ ncore.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:



Needless to say, I can't recommend the Magnepan LRS. :laugh:
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Νομίζω ότι είναι κορυφή για κάποιο είδος μουσικής και όχι ένα ολοκληρωμένο ηχείο για να καλύψει όλα τα ακούσματα.
Για ποιο είδος, φίλε Τάσο; Πάντα ήμουν καχύποπτος σε reviews που λένε π.χ. "εξαιρετικό για τζαζ ή μικρά σύνολα" κ.λπ. Το ηχείο ή παίζει ή δεν παίζει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top