Marantz AV receivers



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Χαλαρα ρε σεις......δεν υπαρχει λογος ουτε για κοντρες ουτε για ιντερνετικους τσαμπουκαδες που στην τελικη ο καθενας θα κανει αυτο που γουσταρει και μονο ενας ανουσιος αντιλογος θα εχει μεινει στο τελος......ειπαμε ολα τα sub δεν ειναι ιδια μεταξυ τους ασχετα εαν εμας μας ικανοποιουν αυτα που εχουμε η τελος παντων αυτα που η τσεπη μας αποφασισε οτι μπορει να αγορασει...δυο σεταριμενα και μετρημενα στον χωρο μας sub ειαι καλλιτερα...ΤΕΛΟΣ....τι να κανουμε τωρα δηλαδη....εχει γραφτει,εχει δοκιμαστει απο αρκετους απο εμας εδω που μιλαμε και στην τελικη εχει αποδειχτει με μετρησεις αν αποδιδει η οχι αυτη λυση!Δεν ειναι κακο παντως να ακουμε και καποιους που πανε παραπερα και μελετουν στοιχεια που εμεις απλα βαριομαστε η μας λειπει η γνωση για να το κανουμε.....φτανει ρε σεις αυτος ο μιζερος ξερολισμος που απλα μας καβατζωνει το στιγμιαιο μας γινατι με καποιον που γραφει....φτανει ρε σεις...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Χαλαρα ρε σεις......δεν υπαρχει λογος ουτε για κοντρες ουτε για ιντερνετικους τσαμπουκαδες που στην τελικη ο καθενας θα κανει αυτο που γουσταρει και μονο ενας ανουσιος αντιλογος θα εχει μεινει στο τελος......ειπαμε ολα τα sub δεν ειναι ιδια μεταξυ τους ασχετα εαν εμας μας ικανοποιουν αυτα που εχουμε η τελος παντων αυτα που η τσεπη μας αποφασισε οτι μπορει να αγορασει...δυο σεταριμενα και μετρημενα στον χωρο μας sub ειαι καλλιτερα...ΤΕΛΟΣ....τι να κανουμε τωρα δηλαδη....εχει γραφτει,εχει δοκιμαστει απο αρκετους απο εμας εδω που μιλαμε και στην τελικη εχει αποδειχτει με μετρησεις αν αποδιδει η οχι αυτη λυση!Δεν ειναι κακο παντως να ακουμε και καποιους που πανε παραπερα και μελετουν στοιχεια που εμεις απλα βαριομαστε η μας λειπει η γνωση για να το κανουμε.....φτανει ρε σεις αυτος ο μιζερος ξερολισμος που απλα μας καβατζωνει το στιγμιαιο μας γινατι με καποιον που γραφει....φτανει ρε σεις...
τι χαλαρά μωρέ μας τσαμπουνάς και συ τώρα?!
άσε να δούμε λίγο αίμα!:p:party::lol:
 





billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Χαλαρα ρε σεις......δεν υπαρχει λογος ουτε για κοντρες ουτε για ιντερνετικους τσαμπουκαδες που στην τελικη ο καθενας θα κανει αυτο που γουσταρει και μονο ενας ανουσιος αντιλογος θα εχει μεινει στο τελος......ειπαμε ολα τα sub δεν ειναι ιδια μεταξυ τους ασχετα εαν εμας μας ικανοποιουν αυτα που εχουμε η τελος παντων αυτα που η τσεπη μας αποφασισε οτι μπορει να αγορασει...δυο σεταριμενα και μετρημενα στον χωρο μας sub ειαι καλλιτερα...ΤΕΛΟΣ....τι να κανουμε τωρα δηλαδη....εχει γραφτει,εχει δοκιμαστει απο αρκετους απο εμας εδω που μιλαμε και στην τελικη εχει αποδειχτει με μετρησεις αν αποδιδει η οχι αυτη λυση!Δεν ειναι κακο παντως να ακουμε και καποιους που πανε παραπερα και μελετουν στοιχεια που εμεις απλα βαριομαστε η μας λειπει η γνωση για να το κανουμε.....φτανει ρε σεις αυτος ο μιζερος ξερολισμος που απλα μας καβατζωνει το στιγμιαιο μας γινατι με καποιον που γραφει....φτανει ρε σεις...
Δεν νομίζω πως έχω διαφωνήσει πουθενά πως 2 subs > 1 sub.
Αλλά τα extreme τύπου 4 sub σε χώρο 30τ.μ. στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τουλάχιστον αστείο γιατί μιλάμε για τον μέσο καταναλωτή που είναι... σε πολυκατοικία!

Έτσι και δεν φιλτράρει κάποιος τα γραφόμενα θα βρεθεί με 2 SVS PB-16 Ultra και για ηχεία FL/FR θα πάρει Dali Spektor 1 λόγω μπάτζετ :D
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν νομίζω πως έχω διαφωνήσει πουθενά πως 2 subs > 1 sub.
Αλλά τα extreme τύπου 4 sub σε χώρο 30τ.μ. στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τουλάχιστον αστείο γιατί μιλάμε για τον μέσο καταναλωτή που είναι... σε πολυκατοικία!

Έτσι και δεν φιλτράρει κάποιος τα γραφόμενα θα βρεθεί με 2 SVS PB-16 Ultra και για ηχεία FL/FR θα πάρει Dali Spektor 1 λόγω μπάτζετ :D
Εγώ έχω πολύ λίγη εμπειρία σε παρόμοιο χώρο (περίπου 28τμ) με 2 dynaudio 18s τα οποία είναι υπεραρκετά. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αν με έπαιρνε από πλευράς τοποθέτησης, θα προτιμούσα 4 9s. Δεν χρειάζομαι 4 sub από πλευράς έντασης αλλά με τις πολλαπλές πηγές και με ελευθερία τοποθέτησης λύνεις πολλά προβλήματα. Τώρα αν μπορούσα να έχω 4 18s πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν :). Θα κερνούσα και headroom 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Αλλά τα extreme τύπου 4 sub σε χώρο 30τ.μ. στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τουλάχιστον αστείο γιατί μιλάμε για τον μέσο καταναλωτή που είναι... σε πολυκατοικία!
Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μιλάμε μόνο για τον μέσο καταναλωτή, που ζει σε πολυκατοικία, που τρώει παντόφλα κτλ κτλ. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν περισσότερες δυνατότητες.

Εχουν ποινικοποιηθεί οι μονοκατοικίες και οι ανεκτικές-συγκαταβατικές σύζυγοι; :idk:

Φορουμ ειδικού αντικειμένου (ήχος-εικόνα) είναι, πρέπει να μιλάμε για το βέλτιστο, και τι μπορεί να κάνει ο καθένας για να το πλησιάσει.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν νομίζω πως έχω διαφωνήσει πουθενά πως 2 subs > 1 sub.
Αλλά τα extreme τύπου 4 sub σε χώρο 30τ.μ. στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τουλάχιστον αστείο γιατί μιλάμε για τον μέσο καταναλωτή που είναι... σε πολυκατοικία!

Έτσι και δεν φιλτράρει κάποιος τα γραφόμενα θα βρεθεί με 2 SVS PB-16 Ultra και για ηχεία FL/FR θα πάρει Dali Spektor 1 λόγω μπάτζετ :D
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τον πραγματικο ρολο που παιζουν τα πολλαπλα σαμπ. Πολυ σωστη η παρατηρηση του Dionisp για τα Dynaudio.

Απ εκει και περα δεν συζηταμε αν καποιος εχει προβληματα διαφορων λογων (και οικονομικων μεταξυ αλλων). Αυτο ειναι προσωπικο θεμα του καθενος.
Ομως οταν εδω γινεται λογος για το τι ειναι καλυτερο τοτε σε καμμια περιπτωση δεν θεωρειται extreme η προταση των 4 σαμπ αλλα η πλεον λογικη.

Θεωρειται πολυ λογικο επισης να γινονται διαφοροι συμβιβασμοι ανα προσωπικη περισταση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aυτο καταλαβες; Λεει οτι τον παραπλανουμε ....αμα δεν φιλτραρει, ενω αφιλτρα να τρωει τα αλλα με το 10ιντσο sunfire :laugh:
Mε ενα σαμπ επισης θα κοιμαται ησυχη η πολυκατοικια :laugh:
Ξερω και σε πολλες πολυκατοικιες που κοιμουνται ησυχοι χωρις σαμπ....:o
Αστα μπαστα...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ισχύει
Οσα περισσότερα ρυθμισμένα Σάμπ έχεις τόσο χαμηλώνεις ένταση .
Με την προϋπόθεση τα σαμπ να μπορούν να ακολουθήσουν τα ηχεία η και το αντίθετο .
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Με αφορμή τα παραπάνω θα προσπαθήσω να συνοψίσω τη λογική :biggrin: με την οποία δίνονται συμβουλές εδώ στο φόρουμ από τους Εντεταλμένους Συμβουλάτορες:

1. Κάνουμε την παραδοχή πως ζει σε μονοκατοικία (παρότι πιθανότατα ζει σε πολυκατοικία), χωρίς να τον ρωτήσουμε σχετικά, και προτείνουμε κατάλληλο αριθμό σαμπ.

2. Κάνουμε την παραδοχή πως ακούει (ή έστω επιδιώκει να ακούει) σε "στάθμες αναφοράς", δηλαδή πάνω από 100 ντεσιμπέλ (παρότι πιθανότατα δε θέλει να ακούει σε τέτοιες στάθμες είτε γιατί δεν το θεωρεί σκόπιμο είτε γιατί ζει σε πολυκατοικία) , και πάλι, εννοείται, χωρίς να τον ρωτήσουμε σχετικά, και προτείνουμε ανάλογο εξοπλισμό αλλά και απόσταση ακρόασης.

Ερωτήσεις - Απορίες; 50 ευρώ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η τάση που επικρατεί εδώ μέσα είναι φτιάξε τον χώρο πρώτα .
Μην ασχολείσαι με καλωδια.
Βάλε τουλάχιστον 2 Σάμπ αντί ένα μεγάλο .
Φώναξε ειδικό για την βελτιστοποίηση του συστήματος σου .
Και αυτό είναι το σωστό .
Τα άλλα ειναι για κατανάλωση .
Ααααα ξέχασα την ηχομπαρα !!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
Αυτό που έχω διαπιστώσει, αρκετά συχνά θα έλεγα και κυρίως από νέα μέλη είναι ότι κάνουν εγγραφή και κατευθείαν κάνουν ερωτήσεις. Χωρίς να έχουν διαβάσει καν τα βασικά ζητάνε βοήθεια και όταν οι απαντήσεις δεν είναι αυτές που περίμεναν - ήθελαν, ξαφνικά και χωρίς καμία γνώση βρίσκουν υπερβολικές τις προτεινόμενες λύσεις.
Τα παραπάνω γίνονται και από παλαιότερα μέλη που δεν έχουν ασχοληθεί.

Δείχνει ενοχλητικό αλλά τελικά η πρώτη απάντηση που θα πρέπει να παίρνουν ειναι οι παρακάτω ερωτήσεις.

1) Χώρος με φωτογραφίες και διαστάσεις.
2) Τελικός στόχος.
3) Διαθέσιμος εξοπλισμός.
4) Bugdet.
5) Γνώσεις στο αντικείμενο.

Από εκεί και πέρα αν θέλει απλά να κάνει μπουμ μπουμ κάνει και με ένα Sub. Αυτός όμως κατά μεγάλη πιθανότητα δεν ξέρει τη κάνουν τα πολλά Sub και δεν έχει ιδέα ότι υπάρχουν στάσιμα ή μπασοπαγίδες.
Οπότε οι παραπάνω ερωτήσεις είναι must για μένα.
Γενικά υπάρχει άγνοια.
Έχω βρεθεί σε κατάστημα όπου νεαρός ήθελε "μεγάλα ηχεία" αλλά τελικά αυτό που έψαχνε ήταν μπάσο σε version boom boom. Οπότε αντί να φύγει με "μεγάλα ηχεία" έφυγε με 2 Bookshelves και ένα Sub.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Το 90% που γράφεται εδώ να ξέρετε έχει ετοιμάσει IEC Room για τις ακροάσεις του...

Δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο.
Ο Γιάννης που τον δουλεύετε, ή κάποιοι που νομίζετε ότι είστε στο επίπεδο του Toole.
Ή η θεωρία πως οι περισσότεροι από εσάς έχετε τέλειους χώρους ακρόασης.

υ.γ. αφού μιλάτε μόνο για ιδανικά κάποιοι που είστε πρώτοι και καλύτεροι στην ειρωνία, την ξερολίαση και την κριτική σε άτομα που δεν γνωρίζετε καθόλου, τι ηχεία φοράτε ρε παιδιά ? Στην χειρότερη θα πρέπει να είστε 2.4 setup με Grimm Audio ή multi-channel για τους μοντέρνους audiophile με Grimm παντού και equidistant speaker arrays...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
www.avmizerosite.gr

Σας παντοφλιάζει η γυναίκα σας;
Δεν έχετε φράγκο;
Σας μαλώνουν οι γείτονες;
Είστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως; (πχ νομίζετε πως τα πολλαπλά σαμπ τα θέλουμε για να παίζουμε πιο δυνατά :gotcha:)

Ελάτε στον ιστότοπο μας να μοιραστούμε τον πόνο μας.

www.avmizerosite.gr
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top