Marantz AV receivers


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Και αυτά έχουν δικά τους DAC για τον ήχο.? Κ είναι καλύτερο από του 7013?
Νόμιζα ότι η ερώτηση αφορά σε media player για ταινίες.

Για δικάναλα κτλ, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πριν λιγες μέρες λόγω κεραυνού, έπεσε το ρεύμα. Εκείνη την ώρα έβλεπα TV και φυσικά ο ήχος ήταν από τον AVR. Όταν αποκαταστάθηκε η βλάβη άναψα μηχανήματα να δω αν έχω καμιά ζημια.

Το media player zidoo z9s μάλλον αποδήμησε... Ανάβει, έχει ενδείξεις αλλά δεν στέλνει σήμα. Το σύνδεσα απευθείας στην τηλεόραση και πάλι δεν...

Το θέμα είναι ότι μάλλον έκαψε και την είσοδο του ενισχυτή. Όταν άλλαξα είσοδο μάλλον έκαψε και την άλλη. Πάλι καλά η τηλεόραση την γλίτωσε. Οπότε αυτή τη στιγμή ο ενισχυτής έχει δύο καμένες εισόδους...

Τον πάω στην αντιπροσωπεία ή δοκιμάζω σε ηλεκτρονικό (ο οποίος ειναι φίλος οπότε θεωρώ ότι δεν θα με κοροϊδέψει και αν ειναι χρειαστεί θα με παραπέμψει στην αντιπροσωπεία)?

Με to zidoo τι γινεται; Πέταμα;

Ο ενισχυτής ειναι ο SR7012
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το θέμα είναι ότι μάλλον έκαψε και την είσοδο του ενισχυτή. Όταν άλλαξα είσοδο μάλλον έκαψε και την άλλη. Πάλι καλά η τηλεόραση την γλίτωσε. Οπότε αυτή τη στιγμή ο ενισχυτής έχει δύο καμένες εισόδους...
Οι υπόλοιπες είσοδοι δουλεύουν; Συνήθως:
Ενδέχεται να έχει πάθει βλάβη η πλακέτα HDMI input.
Αν ο φίλος σου ηλεκτρονικός γνωρίζει, θα μπορεί τουλάχιστον να σου πει τι έχει πάθει βλάβη, ώστε να μην σου δώσουν άλλη διάγνωση από την αντιπροσωπεία, που μάλλον δεν θα την αποφύγεις.

Το Zidoo μάλλον έκαψε την έξοδο HDMI, οπότε....
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οι υπόλοιπες είσοδοι δουλεύουν; Συνήθως:


Αν ο φίλος σου ηλεκτρονικός γνωρίζει, θα μπορεί τουλάχιστον να σου πει τι έχει πάθει βλάβη, ώστε να μην σου δώσουν άλλη διάγνωση από την αντιπροσωπεία, που μάλλον δεν θα την αποφύγεις.

Το Zidoo μάλλον έκαψε την έξοδο HDMI, οπότε....
Ναι, οι υπολοιπες δουλεύουν κανονικά. Πήρα την αντιπροσωπεία κι είπαν ότι δεν χρεώνουν για την διάγνωση κι ενημερώνουν αν το κοστος επισκευής ξεπερνάει τα 50 ευρω.

Με το media player δεν ξερω τι να κανω και βαριέμαι να αρχίσω την έρευνα να πω την αλήθεια... Διάβασα για dune, shield....
 


Μηνύματα
266
Reaction score
66
καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!
Εχθές έκανα μια νέα ισοστάθμηση με τα νέα μου ηχεία (2.1 προς το παρόν) και παραθέτω τα αποτελέσματα για να μου πείτε τη γνώμη σας. Ενισχυτής ο SR6013... Είναι ιδέα μου ή έκανε το audyssey καταπληκτική δουλειά??
Και επίσης αφού έχω στην κατοχή μου το multiEQ της Audyssey προτείνετε να φτιάξω εκέινο το βύθισμα στα περίπου 2κ στα left right? Με την προυπόθεση όμως ότι θα χαλάσω λίγο τα 1κ και τα 3κ αφού όταν ανεβάζω την καμπύλη συμπαρασύρει και αυτές τις 2 μαζί...
Να σημειωθεί ότι δεν έχω καθόλου ακουστική περιποίηση στον χώρο μου και είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι...
 

Attachments


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!
Εχθές έκανα μια νέα ισοστάθμηση με τα νέα μου ηχεία (2.1 προς το παρόν) και παραθέτω τα αποτελέσματα για να μου πείτε τη γνώμη σας. Ενισχυτής ο SR6013... Είναι ιδέα μου ή έκανε το audyssey καταπληκτική δουλειά??
Και επίσης αφού έχω στην κατοχή μου το multiEQ της Audyssey προτείνετε να φτιάξω εκέινο το βύθισμα στα περίπου 2κ στα left right? Με την προυπόθεση όμως ότι θα χαλάσω λίγο τα 1κ και τα 3κ αφού όταν ανεβάζω την καμπύλη συμπαρασύρει και αυτές τις 2 μαζί...
Να σημειωθεί ότι δεν έχω καθόλου ακουστική περιποίηση στον χώρο μου και είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι...
Απενεργοποίησε το midrange compensation
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Επίσης, θυμίζω πως η γραφική παράσταση δεξιά ("μετά") είναι προϊόν πρόβλεψης και όχι μέτρησης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!
Εχθές έκανα μια νέα ισοστάθμηση με τα νέα μου ηχεία (2.1 προς το παρόν) και παραθέτω τα αποτελέσματα για να μου πείτε τη γνώμη σας. Ενισχυτής ο SR6013... Είναι ιδέα μου ή έκανε το audyssey καταπληκτική δουλειά??
Και επίσης αφού έχω στην κατοχή μου το multiEQ της Audyssey προτείνετε να φτιάξω εκέινο το βύθισμα στα περίπου 2κ στα left right? Με την προυπόθεση όμως ότι θα χαλάσω λίγο τα 1κ και τα 3κ αφού όταν ανεβάζω την καμπύλη συμπαρασύρει και αυτές τις 2 μαζί...
Να σημειωθεί ότι δεν έχω καθόλου ακουστική περιποίηση στον χώρο μου και είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι...
Περίεργες οι προ διόρθωσης καμπύλες μεταξύ 3000-9000Hz.
Κάτι δεν πάει καλά.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Απενεργοποίησε το midrange compensation
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Από που το κάνω αυτό?
Επίσης, θυμίζω πως η γραφική παράσταση δεξιά ("μετά") είναι προϊόν πρόβλεψης και όχι μέτρησης.
Τις επόμενες ημέρες θα έρθει σπίτι φίλος με λάπτοπ και μετρητικό να δούμε τι πραγματικά διόρθωσε...
Περίεργες οι προ διόρθωσης καμπύλες μεταξύ 3000-9000Hz.
Κάτι δεν πάει καλά.
pls elaborate...
 


Μηνύματα
266
Reaction score
66
Βλέπω βύθιση 9db στα πρίμα. Δεν συνηθίζεται, κάπου υπάρχει λάθος. Στην τοποθέτηση των ηχείων ισως;
υπάρχει ένα θέμα με τα tweeter καθώς λείπουν τα housing τους.
Περιμένω ανταλλακτικό και η μέτρηση έγινε χωρίς να έχει κανένα από τα δυο ηχεία το housing των tweeter...
Μόλις παραλάβω και τα τοποθετήσω θα ξανά μετρήσω και με το audyssey αλλά και με το μετρητικό του φίλου και θα επανέλθω...
Από την καμπύλη που λέει το audyssey ότι έφτιαξε πόσο κοντά στην πραγματικότητα πιστεύεις ότι βρίσκομαι?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
υπάρχει ένα θέμα με τα tweeter καθώς λείπουν τα housing τους.
Αφού το ήξερες πως κατι δεν είναι σωστό στο ηχείο, γιατι ρωτούσες για διευκρινίσεις; :idk:


Από την καμπύλη που λέει το audyssey ότι έφτιαξε πόσο κοντά στην πραγματικότητα πιστεύεις ότι βρίσκομαι?
Κοντά. Αλλα δεν ειναι καλή ιδέα να διορθώσει η ισοστάθμιση βλάβη του ηχείου δίνοντας +9db εκεί. Θα ακούγεται άσχημα και μπορει να προκαλέσει και βλάβες.

Φτιάξε το ηχείο και ξαναμέτρα, μέχρι τοτε ή θα παίζεις πολυ σιγά ή απενεργοποίησε την ισοσταθμιση.


Πρέπει να εξασφαλίσεις την σωστή λειτουργία του ηχείου, με τις επισκευες που απαιτούνται, όποιες και αν είναι, πριν κάνεις ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Από την καμπύλη που λέει το audyssey ότι έφτιαξε πόσο κοντά στην πραγματικότητα πιστεύεις ότι βρίσκομαι?
Για να μην υπάρχει μπέρδεμα σε τυχών μετρήσεις που θα κάνεις, η πρόβλεψη που βγάζει το audyssey είναι το average των θέσεων που τοποθετήθηκε το μικρόφωνο. δλδ δε θα πας στη κύρια θέση και θα δεις αυτό.

θα πάρει μετρήσεις από εκεί που έβαλες το μικ του audyseey και θα βγάλεις το average.
σε αυτό θα είναι πολύ κοντά.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
66
Καλησπέρα και πάλι.

Επανέρχομαι στο θέμα αφού αντικατέστησα το τουίτερ και ήρθε ο φίλος με το λάπτοπ και κάναμε μερικές μετρήσεις.
Εντυπωσιάστηκα αρκετά από το αποτέλεσμα (ειδικά εφόσον μιλάμε για εντελώς απεριποίητο χώρο) του RT60 μετά από την αλλαγή της φάσης ενός εκ των δύο σαμπ...
Αυτό ήταν το RT60 πρίν την αλλαγή
rt60.jpg


και αυτό μετά την αλλαγή της φάσης

pv1 negative phase.jpg


τέλος αυτό είναι το αποτέλεσμα της μέτρησης που έβγαλε το λάπτοπ με μικρόφωνο της xtz
18-3-21.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Καλησπέρα και πάλι.

Επανέρχομαι στο θέμα αφού αντικατέστησα το τουίτερ και ήρθε ο φίλος με το λάπτοπ και κάναμε μερικές μετρήσεις.
Εντυπωσιάστηκα αρκετά από το αποτέλεσμα (ειδικά εφόσον μιλάμε για εντελώς απεριποίητο χώρο) του RT60 μετά από την αλλαγή της φάσης ενός εκ των δύο σαμπ...
Αυτό ήταν το RT60 πρίν την αλλαγή
View attachment 206134

και αυτό μετά την αλλαγή της φάσης

View attachment 206135

τέλος αυτό είναι το αποτέλεσμα της μέτρησης που έβγαλε το λάπτοπ με μικρόφωνο της xtz
View attachment 206136


το rt60 δεν επηρεάζεται από την φάση του sub

μήπως κοιτάμε κάτι άλλο?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top