Marantz - Denon meets Dirac (?)

Μηνύματα
354
Reaction score
137
καλη χρονια με τυχη σε ολους ......

που το ειδες αυτο ;
Στο group του FB , και μάλιστα έλεγε ότι διορθώνετε στο Multieq x και στους νέους AV , επίσης έλεγε ότι στους προηγούμενους ότι μετρήσεις το πολλάπλασιαζεις με το 0.875..
 




Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δεν μου κανει αυτος .... 😂

On the downsides, well, these are mostly the same ones we saw in the AVR-X2800H. All composite and components ports are completely missing, there is no front HDMI port which can be a very practical one
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Τόσος χαμός με Denon, Marantz και ακόμη δε βγήκε κάποιος που αγόρασε 3800 ή cinema 50 να μας πει εντυπώσεις!!! Ετοιμοπαράδοτα και τα 2. Το ερώτημα λοιπόν είναι απλό: περιμένουν όλοι να βγεί το Dirac, (όποτε βγει), η απλά δεν υπάρχουν αγοραστές σε τέτοιες τιμές;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Τόσος χαμός με Denon, Marantz και ακόμη δε βγήκε κάποιος που αγόρασε 3800 ή cinema 50 να μας πει εντυπώσεις!!! Ετοιμοπαράδοτα και τα 2. Το ερώτημα λοιπόν είναι απλό: περιμένουν όλοι να βγεί το Dirac, (όποτε βγει), η απλά δεν υπάρχουν αγοραστές σε τέτοιες τιμές;
Μην κοιτάς τι λέει στο bestprice/skroutz γιατί πολλές φορές η διαθεσιμότητα είναι λάθος ή και ψεύτικη (κλασική κομπίνα καταστημάτων για να πας εκεί και να σε κατευθύνουν σε άλλο προϊόν).

Δεν υπάρχει καλή διαθεσιμότητα, δεν βρίσκεις όποιον θες.

Προσωπικά ξέρω ιδιοκτήτες 2* Cinema 50 και 1* 3800H.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Μην κοιτάς τι λέει στο bestprice/skroutz γιατί πολλές φορές η διαθεσιμότητα είναι λάθος ή και ψεύτικη (κλασική κομπίνα καταστημάτων για να πας εκεί και να σε κατευθύνουν σε άλλο προϊόν).

Δεν υπάρχει καλή διαθεσιμότητα, δεν βρίσκεις όποιον θες.

Προσωπικά ξέρω ιδιοκτήτες 2* Cinema 50 και 1* 3800H.
Αν είναι μέλη μας θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πουν τι αντικατέστησε το νέο μηχάνημα και εντυπώσεις ακροάσεων, ιδίως σε στερεοφωνία όπου οι Marantz έχουν διαφορετικό φίλτρο.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Ωραία και καλά το dirac, αλλά η Denon συνεχίζει να μη δίνει μηχανήματα για σοβαρά reviews. Μόνο παρουσιάσεις από άσχετους! Περιμέναμε τα μεγάλα μηχανήματα που υποτίθεται ότι εχουν και καλύτερες μετρήσεις, βγήκε 1 μήνα τώρα ο AVC-A1H και πάλι σιγή ασυρμάτου! Για μηχάνημα 7.000 ευρώ, ναυαρχίδα των AV. Θυμάστε τι είχε γίνει με A1HDCI ή παλαιότερα με 5805 όταν κυκλοφόρησαν; Γινόταν ουρά για Review στην εταιρεία, βάζαμε βύσμα να πάρουμε γρηγορότερα ένα μηχάνημα.
Τι άλλαξε; Φοβάται κάτι η Denon (δύσκολο γιατί έχει δώσει μετρήσεις η ίδια) η είναι κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Ωραία και καλά το dirac, αλλά η Denon συνεχίζει να μη δίνει μηχανήματα για σοβαρά reviews. Μόνο παρουσιάσεις από άσχετους! Περιμέναμε τα μεγάλα μηχανήματα που υποτίθεται ότι εχουν και καλύτερες μετρήσεις, βγήκε 1 μήνα τώρα ο AVC-A1H και πάλι σιγή ασυρμάτου! Για μηχάνημα 7.000 ευρώ, ναυαρχίδα των AV. Θυμάστε τι είχε γίνει με A1HDCI ή παλαιότερα με 5805 όταν κυκλοφόρησαν; Γινόταν ουρά για Review στην εταιρεία, βάζαμε βύσμα να πάρουμε γρηγορότερα ένα μηχάνημα.
Τι άλλαξε; Φοβάται κάτι η Denon (δύσκολο γιατί έχει δώσει μετρήσεις η ίδια) η είναι κάτι άλλο;
Τι μετρήσεις περιμένεις να δεις ;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Τι μετρήσεις περιμένεις να δεις ;
Παραμόρφωση, τελικα σταδια οταν δουλευουν ολα μαζι, αν ειναι προβολικός οπως ο 3800, αν παιζει stereo. Τα κλασσικά, κυριως με ενοχλει που δε βλεπω τιποτε για AV 10 που ειναι στη λίστα μου. Μοιραζονται πολλα κοινα ως προενισχυση και ισως βγουν καποια συμπερασματα
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Αρκετά τεστ δεν θα μπορέσω να κάνω, έπαθα ζημιά και έφυγε αρκετός εξοπλισμός τεζίτο.
Για αρχή όποιος γουστάρει μπορεί να έρθει για blind tests μεταξύ Denon 4700H (AKM) και 4800Η στον χώρο δοκιμών.
Αύριο παραλαμβάνω τον 4800H.
Δεν ξέρω και για πόσες μέρες θα τον έχω, μπας και προλάβω να παραλάβω τον νέο εξοπλισμό ή έστω μέρος αυτού.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Κυκλοφόρησε ήδη βιντεακι απ τον Patrick και τον Roland για το Dirac στους Denon & Marantz.

Στα πεταχτά να πω ότι έχουμε νεο update U30 για καποια μοντέλα ντενον και μαραντζ το οποίο αφορά και τα layouts Auro-3D και Dolby. Νομίζω από σήμερα 15. 03
Πλέον μπορούν να δηλωθούν Top middle σαν VOG, επισης front und rear hihts σαν Τop ενω υποστηρίζει πλέον και διατάξεις με λιγότερα από 5 ηχεία στο κάτω επίπεδο, δλδ για όσους δεν έχουν σαραουντ, για παράδειγμα 3.1.2 διάταξη όλα μπροστά :D . Νέα πολιτική της εταιρίας
Η ντολμπυ απ την άλλη επιτρέπει και layouts με surround heights
Screenshot_20230315_082339_com.google.android.youtube.jpg

 
Last edited:



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top