Marantz - Denon meets Dirac (?)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όλα θα ήταν όπως τα λες Αλεξ αν , λέω, αν, η εταιρεία δεν είχε ρίξει όλο το βάρος στη διαφήμιση του Dirac προκειμένου να αυξήσει κατά 30% την τιμή!!! Δίχως να κάνει κατανοητό ότι το πλήρες software θα έρθει Μάρτη 2024 !!!! Και εδώ είναι το θέμα, πληρώνεις ήδη μια δυνατότητα που ίσως πάρεις σε ένα έτος με άλλα 800 ευρώ + μικρόφωνο 200!!! Και δεν ξέρουμε αν θα μπορεί να τρέχει μόνο το ένα ή και τα 2 συστήματα. Αυτό το λές και εξαπάτηση αγοραστή σε πολιτισμένα κράτη. Μη ξεχνάς ότι το 95% των αγοραστών τέτοιων μηχανημάτων δεν ασχολούνται όλη μέρα με reviews και απλά θα ακούσουν από τον πωλητή ότι με 99 ευρώ θα πάρουν Μάρτη Dirac.
Για μένα όλο αυτό θα γυρίσει εναντίον της εταιρείας μετά το Μάρτη, ιδίως αν ξυπνήσει λίγο ο ανταγωνισμός.
"Ο πελάτης που ζεί μια χαρά με Audyssey" όπως αναφέρεις δε θα επενδύσει σε νέο AV που η κύρια διαφοροποίησή του είναι το Dirac!

Ήδη όπως θα βλέπεις στο AVS
Δεν βλέπω καμιά εξαπάτηση, σύμφωνα με όσα έχουμε δει. Το μηχάνημα βγήκε, έχει τόσο, θα κάνει και αυτά στο μέλλον και θα έχουν τόσο. Καλημέρα σας

Μια χαρά καθαρά είναι. Οι θεωρίες για το αν θα τρέχει και τι ξεκίνησαν από τα forums και τις ανασφάλειες των χρηστών. Όταν έρθει η ώρα θα το δούμε. Για τώρα όμως δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Τα ψυχολογικά και οι ανασφάλειες του πελάτη δεν αφορούν καμία εταιρία ούτε λογίζονται ως εξαπάτηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Όλα θα ήταν όπως τα λες Αλεξ αν , λέω, αν, η εταιρεία δεν είχε ρίξει όλο το βάρος στη διαφήμιση του Dirac προκειμένου να αυξήσει κατά 30% την τιμή!!! Δίχως να κάνει κατανοητό ότι το πλήρες software θα έρθει Μάρτη 2024 !!!! Και εδώ είναι το θέμα, πληρώνεις ήδη μια δυνατότητα που ίσως πάρεις σε ένα έτος με άλλα 800 ευρώ + μικρόφωνο 200!!! Και δεν ξέρουμε αν θα μπορεί να τρέχει μόνο το ένα ή και τα 2 συστήματα. Αυτό το λές και εξαπάτηση αγοραστή σε πολιτισμένα κράτη. Μη ξεχνάς ότι το 95% των αγοραστών τέτοιων μηχανημάτων δεν ασχολούνται όλη μέρα με reviews και απλά θα ακούσουν από τον πωλητή ότι με 99 ευρώ θα πάρουν Μάρτη Dirac.
Για μένα όλο αυτό θα γυρίσει εναντίον της εταιρείας μετά το Μάρτη, ιδίως αν ξυπνήσει λίγο ο ανταγωνισμός.
"Ο πελάτης που ζεί μια χαρά με Audyssey" όπως αναφέρεις δε θα επενδύσει σε νέο AV που η κύρια διαφοροποίησή του είναι το Dirac!

Ήδη όπως θα βλέπεις στο AVS ξεκίνησαν τα όργανα για τα φτηνα DAC που φοράνε τα μηχανήματα, ακόμη και ο AV 10. Θα δούμε ηχητικά αν η ναυαρχίδα μπορεί να σταθεί με αυτά.

Με πρόλαβες...

Επίσης κάτι χαζό εταιρίες όπως η trinnov , JBL, focal, audio control, κοκ μάλλον δεν έχουν ακούσει για το audyssy και πήγαν και έβαλαν αποκλυ Dirac... Ρε τους χαζούς.. Χαχα

Η δική μου άποψη είναι ότι όταν κοστολογείς ένα μηχάνημα που απευθύνεται για HC , 7k .. τότε τον εξοπλίζει με ότι καλύτερο έχει να κάνει με τον ήχο του HC. Και προς το παρόν το audyssy δεν είναι ότι καλύτερο.. αν σε καινούργιες εκδόσεις γίνει το καλύτερο...πάσο.
Η κίνηση θα ήταν έξυπνη γιατί η marantz δε θα αγοράζε το Dirac 800πχ όπως ένας μόνος αγοραστής αλλά πολύ γ λιγότερο. Έτσι και τη μηχάνημα της θα αναβαθμίζε στην αγορά και νέους πελάτες θα τράβαγε. Κάποιος που θα δώσει 7κ δε θα τον πηραζε φαντάζομαι να δώσει 3-4 κατοσταρικα παραπάνω
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Βρείτε το market share της κάθε εταιρείας από αυτές, πότε έβαλαν calibration software, που απευθύνονται και μετά κάντε σύγκριση.

Μετά, ζητήστε διαφορετική αρχιτεκτονική από μια εταιρία των 1500€ - 2000€ components, όταν η πρώτη επαφή με το Audyssey έγινε το 2005, με χτίσιμο πελατείας για 17 χρόνια, να φτιάξει νέα πλατφόρμα για ΕΝΑ μηχάνημα, επειδή έχει 7000€. Και μετά ξυπνήσαμε. :)
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Εγώ που έχω τον Marantz Cinema 60 (ίσως και από τους πρώτους εδώ στο Ellada) χωρίς Dirac μια χαρά είναι και βλέπεται και ακούγεται. Καλή συνέχεια σε όλους και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Προσωπικά τοποθετούμε σαν απλός καταναλωτής που μόνο κριτήριο έχει το συμφερον του. Ούτε αντιπρόσωπος είμαι, ούτε πωλητής, ούτε ερωτευμένος με κάποια μάρκα ούτε το συμφέρον της εταιρείας με απασχολεί ούτε είμαι μόνιμος πελάτης καμίας μάρκας.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Είμαι off topic αλλά σε ένα τυπικό σαλόνι , χωρίς φροντίδα χώρου . πάνελ κλπ τι διαφορά μπορεί να κάνει το Dirac ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Είμαι off topic αλλά σε ένα τυπικό σαλόνι , χωρίς φροντίδα χώρου . πάνελ κλπ τι διαφορά μπορεί να κάνει το Dirac ?
Κάνει καλύτερη δουλειά από το Audyssey, αλλά όχι κάτι ριζοσπαστικό.
Ακόμα και η προσθήκη απλά 4 πάνελ + μοκέτας θα κάνει περισσότερη διαφορά.
Πιο μεγάλη διαφορά κάνει και η μετακίνηση του sub ή της θέσης του καναπέ, κλπ.

Το room correction είναι το κερασάκι στην τούρτα, όχι η τούρτα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Προσωπικά τοποθετούμε σαν απλός καταναλωτής που μόνο κριτήριο έχει το συμφερον του. Ούτε αντιπρόσωπος είμαι, ούτε πωλητής, ούτε ερωτευμένος με κάποια μάρκα ούτε το συμφέρον της εταιρείας με απασχολεί ούτε είμαι μόνιμος πελάτης καμίας μάρκας.
Και εγώ γουστάρω Denon αλλά αυτή την φορά αγόρασα Marantz και μου έχει βγεί καλή μέχρι τώρα. Μεγάλη αναβάθμιση απο πρίν. Τώρα για το θέμα dirac ειναι για πιο μεγάλες τσέπες που αληθινά αν είχα τα λεφτά να πάρω τον AV10 θα πήγαινα σε Trinnov. Οπότε για κλασσικό untreated σαλόνι που έχω εμένα μου αρέσει. Τωρά μένει να δούμε και μετα την προσπάθεια για treatment πάντα στα επίπεδα που μπορώ και επιτρέπει και το σύστημα.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Κάνει καλύτερη δουλειά από το Audyssey, αλλά όχι κάτι ριζοσπαστικό.
Ακόμα και η προσθήκη απλά 4 πάνελ + μοκέτας θα κάνει περισσότερη διαφορά.
Πιο μεγάλη διαφορά κάνει και η μετακίνηση του sub ή της θέσης του καναπέ, κλπ.

Το room correction είναι το κερασάκι στην τούρτα, όχι η τούρτα.
Ακριβώς έτσι. Δε θα σου κάνει θαύματα αλλά θα μετρήσει καλύτερα από καποιο άλλο και θα του δώσει περισσότερες δυνατότητες να πειράξεις σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου καμπύλες, συχνότητες,κροσαρισματα. Αλλά και αυτά πρέπει να τα κάνει κάποιος που ξέρει. Αυτό σε διευκολύνει να λύσεις έως έως βαθμό προβλήματα του χωρου σου.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
με 17 εξοδους μπορειτε να συνδεσετε ολα αυτα τα ηχεια :lolsign: και αναλογα το audio forma που θελετε να ακουτε γινετε αυτοματα η κατα επιλογη.

9.4.6 atmos
13.4 auro3d (δλδ 7.4.6) ισως και 15.4 στο μελλον αφου εχει την δυνατοτητα.
το dts-x παιζει και τα 2 οποτε δεν υπαρχει θεμα....

και φυσικα ρυθμιση με Audyssey MultEQ-X software που γκαμει και δερνει ......;)
....και οποιος θελει παιρνει κανα minidsp για να παιξει κιαλλο ....:lolsign:



fffffffffff.jpeg
 



Μηνύματα
354
Reaction score
137
να ανεφέρω και εγω ενα θέμα που με προβλημάτισε λίγο , το διάβασα στο audyssey group του fb και αφορά το distance. Ανεφέρει ενα bug που υποτίθεται θα λυθεί στα μηχανηματα του 2022 και βγάζεις λάθος τις αποστασεις. Aαναφέρανε επίσης οτι οταν κάνεις μετρηση και μετα πολαπλασιασζεις τις αποστασεις με το 0.875... ισχυει κάτι τετοιο ?
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Έχουν περάσει μήνες από τις παραλαβές AV 10, Marantz cinema 50 στην άλλη άκρη και ακόμη δεν κατάφερα να βρω έναν άνθρωπο με κανονικό review, κατι γνώμες 3 γραμμές βρίσκω και δεκαδες ποστ για προβλήματα. Πριν την κυκλοφορία γινόταν χαμός, τώρα σα να χάθηκαν τα μηχανήματα. μηπως τελικά ήταν φρούδες ελπίδες η τρομερή διαφορά ήχου; 7.000 μηχάνημα ο AV 10, διθύραμβους περίμενα και ολα τα περιοδικά reviews. Τι παίζει;
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732

Σε αυτο το προσφατο βιντεακι διαρκειας 60λεπτων προσπαθει ο ραφαηλ να ριξει λιγο περισσοτερο φως στο θεμα των προγραμματων ισοσταθμισης και τον τροπο με το οποιο εργαζονται. Επιγραμματικα αξιζει να αναφερθουν τα εξης.

Ενω στο δικαναλο ηχο εχουμε απλα 2 ιδια ηχεια που απεχουν το ιδιο απο την θεση ακροασης, στο πολυκαναλο κατι τετοιο ειναι δυσκολο να ισχυσει. Εκει εχουμε να κανουμε με περισσοτερα ηχεια που εχουν διαφορετικες αποστασεις απο τον ακροατη, ενω συνηθως δεν μιλαμε για εντελως ιδια ηχεια. Βασικα τα ηχεια θα πρεπει να ειναι ομοια δλδ με ομοια χαρακτηριστικα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι και ακριβως ιδια διοτι η ακοη αντιλαμβανεται διαφορετικα τον προσλαμβανομενο ηχο υπο διαφορετικες γωνιες και επιπεδα.
Αυτο που αποτελει στοχο ειναι να μπορεσουμε να εχουμε την ιδια ενταση απο τις διαφορες πηγες, να καταφθανει με την βοηθεια ενος delay την ιδια στιγμη αλλα και να εχουμε τον ιδιο ηχο. Το τελευταιο δεν ειναι δεδομενο οταν τα ηχεια βρισκονται σε διαφορες θεσεις στον χωρο και επομενως στην αμεση προστιθεται και η εμμεση ακτινοβολια αναλογως της τοποθετησης τους. Αυτες τις ανισορροπιες καλουνται να μετρισουν τα διαφορα προγραμματα ισοσταθμισης.

Προγραμματα ισοσταθμισης οπως ντιρακ, οντισι, τρινοφ κτλπ διαφερουν ως προς την φιλοσοφια τους. εδω επικεντρωνεται η κουβεντα στο ντιρακ και το οντισι ενω καποια μικρη αναφορα γινεται και σε προγραμματα οπως της τζενελεκ και τρινοφ. Ειναι γνωστο οτι η τζενελεκ προσπαθει να διορθωσει την καμπυλη με την χρηση οσο δυνατων λιγοτερων φιλτρων.
Σε γενικες γραμμες η πιο απλη μορφη ισοσταθμισης παρεχεται απο την οντισι χωρις μαλιστα την χρηση λαπτοπ ή app.
Σε αυτη την απλοικη μορφη λογω της απουσιας εξωτερικου υπολογιστη με ικανονητες αποθηκευσης και υπολογισμου εχουμε να κανουμε στην ουσια με μια μη πληρη μεταφορα και αποθηκευση του σηματος της μετρησης αλλα στην ουσια προκειται θα λεγαμε για σημειωσεις πανω στις οποιες γινεται κατοπιν χοντρικα η διορθωση.
Καλυτερη σαφως δουλεια γινεται με την χρηση του app και φυσικα με την χρηση ενος υπολογιστη.
Μια παρατηρηση που αξιζει να αναφερθει ειναι οτι στο οντισι υπαρχει η δυνατοτητα για περισσοτερες των 3 μετρησεων αλλα αυτο που στην ουσια συμβαινει ειναι οτι οσο πιο πολλες οι μετρησεις τοσο λιγοτερο ακριβης γινεται η διορθωση. Με διαφορετικο τροπο εργαζονται συστηματα οπως ντιρακ και τρινοφ οπου οι περισσοτερες μετρησεις με χρηση μαθηματικων συνδυασμων δινουνν περισσοτερες πληροφοριες και συντελουν σε πιο ακριβεις διαρθωσεις.
Η ενσωματωση σαμπς δεν ειναι μια ευκολη υποθεση και οχι κατι δεδομενο με απλα συστηματα ισοσταθμισης. Στην ουσια για να μην δουλευομαστε , το ντιρακ θεωρειται καλυτερο απο το οντισι και το προγραμμα της τρινοφ παει ενα βημα παραπερα με μεγαλυτερες δυνατοτητες λογικα και επεξεργαστικη ισχυ συν το ειδικο μικροφωνο με τις καψουλες.
Επιπλεον προγραμματα οπως το ντιρακ χρησιμοποιουν διαφορα φιλτρα. Το οντισι ειναι στην ουσια ενα graph. EQ που χρησιμοποιει ενα μεγαλο πληθος φιλτρων.

η καμπυλη ακροασης που προκυπτει ειναι η γνωστη καμπυλη με την προβλεπομενη κλιση οπου οι χαμηλες συχνοτητες τονιζονται λιγο παραπανω ενω οι υψηλες εχουν μια πτωση και ολο αυτο το αποτελσμα δινει την εντυπωση ενος μεγαλυτερου συστηματος πιο απομακρυσμενου ,σαν να βρισκεται κανεις σε ενα λαιβ με ηχεια pa οπου λογω της αποστασης οι υψηλες δεν εχουν την ιδια ενταση λογω της αποσβεσης σε σχεση με τα μπασα.Στην ουσια δινει η κλιση της καμπυλης μια <<μεγαλυτερη εικονα>> θα λεγαμε.
Οσο πιο ομοια ειναι τα ηχεια μεταξυ τους τοσο πιο καλη ιδεα μπορει να ειναι να αφησουμε τα ηχεια πανω απο μια συχνοτητα χωρις διορθωση. Με ανομοια ηχεια τοτε πρεπει κανεις να δει τι αποκλιση μπορει να υπαρχει στις καμπυλες συχνοτητων κξαι να επεμβει καταλληλως.
Μπορει για παραδειγμα να διορθωσει τα ηχεια οροφης ή ολα ή μεχρι μια συχνοτητα κτλπ.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top