Marantz sr6013 καίει!! Hot hot hot!

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν το έβρισκες εδώ 50 δολλαρια, δηλαδή 35 ευρώ περίπου, θα το αγόραζες, να ταιριάζει και με τον ενισχυτή. Αλλά αυτό αν τελικά μπορεί να έρθει Ελλάδα θα σου κοστίσει πάνω από 100 ευρώ (και+ κανένα φέσι στο τελωνείο). Όποτε το ξεχνάς. Πάρε ένα κομμάτι mdf στις διαστάσεις της κάτοψης του ενισχυτή, πες να σου κάνουν και τέσσερις τρύπες (ίσως και έξι αν χωράνε), βάλε 4 ή 6 14αρηδες ανεμιστήρες από υπολογιστή, τέσσερα ελαστικά ποδαράκια ύψους 2 εκατοστών και καπάκωσε τον ενισχυτή σου.(και ένα πακακι για τροδοφοσια και έναν ανταπτορα). Κόστος, ούτε 30 ευρώ και θα είναι με διάφορα καλύτερο (αυτό έχει μέσα ένα ανεμιστήρα),ενω θα σου πάρει μερικα λεπτα να το μονταρεις. Πάντως κάλο θα ήταν με ένα ποτηροτρυπανο να κανείς μερικές τρύπες ακόμα, στη πίσω πλευρά, στο ράφι που είναι ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Λόγο της φυσικής ροής του ζεστου αέρα(προς τα πάνω)καλό είναι να τραβάει τον ζεστό αερα προς τα έξω ο ανεμιστήρας που θα βάλεις πάνω στον ενισχυτή σου.
Προτείνω αυτόν απλά θα χρειαστείς και έναν μετασχηματιστή 12volt για να κάνεις δουλειά,Το χρώμα δεν μου αρέσει αλλά είναι το μόνο διαθέσιμο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Από γερμανία μπορείς να το φέρεις. Βγαίνει σε πολλές εκδόσεις ανάλογα που θέλεις να στέλνει τον αέρα που τραβάει. Υπάρχει έκδοση που τον διώχνει από μπροστά.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Από γερμανία μπορείς να το φέρεις. Βγαίνει σε πολλές εκδόσεις ανάλογα που θέλεις να στέλνει τον αέρα που τραβάει. Υπάρχει έκδοση που τον διώχνει από μπροστά.
α ευχαριστω πολυ. που το βρισκω???
με βολευει να το βγαζει ειτε επανω ειτε πισω ειτε πλαγια. σιγουρα οχι μπροστα γιατι εχει μετωπο το επιπλο και δε βολευει
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ενώ πάνω, πίσω, πλάι, βολεύει δλδ?
Και γιατί δεν τον αφήνεις ως έχει?

Άμα φυσάς πχ στην πλάτη του επίπλου τι θα πετύχεις, που δεν το πετυχαίνεις τώρα?
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
α ευχαριστω πολυ. που το βρισκω???
με βολευει να το βγαζει ειτε επανω ειτε πισω ειτε πλαγια. σιγουρα οχι μπροστα γιατι εχει μετωπο το επιπλο και δε βολευει
Δεν είναι τόσο απλό το που θα βγαίνει ο θερμός αέρας , και που θα κατευθύνεται.
Θα πρέπει να υπάρχει απαγωγή θερμότητας , ή οποία να διοχετεύεται εκτός επίπλου , ώστε να μην ανακατεύεται ο θερμός αέρας , με τον υποτιθέμενο ψυχρό που θα πρέπει να εισέρχεται από κάτω, ώστε να υπάρχει μία στοιχειώδης διαφορά θερμοκρασίας .
Εαν ο θερμός αέρας που θα τραβάει το infinity , δεν έχει διέξοδο προς το εξωτερικό περιβάλλον, δεν θα κάνεις τίποτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Στα AC Infinity Aircom Series δεν υπάρχει τίποτα Ευρώπη σε Amazon.
Έψαξα μπας και βάλω link.
Άσε που Αγγλία το βρήκα £100 αλλά και πάλι out of stock.
$49 Αμερική, £100 Αγγλία. Το ποιό απλό μοντέλο με έξοδο πίσω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Στα AC Infinity Aircom Series δεν υπάρχει τίποτα Ευρώπη σε Amazon.
Έψαξα μπας και βάλω link.
Άσε που Αγγλία το βρήκα £100 αλλά και πάλι out of stock.
$49 Αμερική, £100 Αγγλία. Το ποιό απλό μοντέλο με έξοδο πίσω.
Πριν κάνα 9μηνο από άμαζον το τ9 έβγαινε 98 με μεταφορικά
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ω ρε μάναμ . Τελικά οι άγγλοι είναι πανάκριβοι.
Τίποτα , hamurabi πάρε δυό μεγάλα 140 ή και μεγαλύτερα pc fans, ένα πακάκι ρυθμιζόμενο, ξέρεις από 1,5vdc έως 12 , βάλτα επάνω να τραβάνε σε χαμηλές στροφές , αρχικά , δλδ 4,5 - 6 vdc, και θα τελειώσει το θέμα.
Το έχω κάνει σε δικά μου μηχανήματα , με απόλυτη επιτυχία.
Μην φοβάσαι τίποτα. Αν μπορείς πάρε NOCTUA είναι πιο ακριβοί αλλά αθόρυβοι.
Α και όταν τα πάρεις , και τα βάλεις θα κλείσεις και τις γρίλιες του ενισχυτή , όσες δλδ δεν θα καλύπτουν οι ανεμιστήρες , για να έχεις σωστή αποβολή θερμότητας.
Εαν θ'ελεις από κάτω , στον ενισχυτή θα βάλεις ακρυλική βάτα , να λειτουργεί ώσ φίλτρο κατά της σκόνης , να μην γεμίσει σκόνη το μηχάνημα και πάθει εγγεφαλικό ο zizikos.
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
με βολευει να το βγαζει ειτε επανω ειτε πισω ειτε πλαγια. σιγουρα οχι μπροστα γιατι εχει μετωπο το επιπλο και δε βολευει
Ναι αλλά εκεί που βολεύει εσένα δεν βολεύει τον αέρα... :biggrin: Αφού δεν έχει τρόπο να φύγει... Μόνο μπροστά έχει διέξοδο να φύγει όπως το έχεις περιγράψει, πίσω πάνω και πλάγια έχει στα λίγα εκατοστά ξύλινο "τείχος"...

Τι σημαίνει "μέτωπο";;;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Λοιπόν παιδιά.
Από πίσω έχει 9 εκ. κενο
Από πάνω έχει 13 εκ.
Και δεξιά και αριστερά του έχει 12εκ. Κενο

Παραθέτω κάτω φώτο να το καταλάβετε καλύτερα και μια με το χέρι μου μέσα να δείτε ότι ναι μεν έχει περιθώριο επάνω ο ενισχυτής αλλά δε μπορώ να βγάλει από μπροστά αέρα το έξτρα μηχάνημα

IMG_20200603_193902.jpg
IMG_20200603_193912.jpg

Το κενό που έχει πάνω ο ενισχυτής είναι 2.2 εκατοστά.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Νομίζω πως ξαναγράφτηκε,κάνε δυο τρεις τρύπες με ποτηροτρύπανο στην πλάτη.Θα βοηθήσει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Λοιπόν παιδιά.
Από πίσω έχει 9 εκ. κενο
Από πάνω έχει 13 εκ.
Και δεξιά και αριστερά του έχει 12εκ. Κενο

Παραθέτω κάτω φώτο να το καταλάβετε καλύτερα και μια με το χέρι μου μέσα να δείτε ότι ναι μεν έχει περιθώριο επάνω ο ενισχυτής αλλά δε μπορώ να βγάλει από μπροστά αέρα το έξτρα μηχάνημα

View attachment 168218 View attachment 168219
Το κενό που έχει πάνω ο ενισχυτής είναι 2.2 εκατοστά.
Άλλαξε έπιπλο.... :idk: ;)
Νομίζω πως ξαναγράφτηκε,κάνε δυο τρεις τρύπες με ποτηροτρύπανο στην πλάτη.Θα βοηθήσει.
Δεν είναι λύση αυτή. Μόνο αν βγάλει όλη τη πλάτη.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Μη παίζετε με το πόνο μου ρε παιδια
Χαχα

Έπιπλο δε γίνεται να αλλάξω, έχει όμως και άλλη μια δυνατότητα λιγότερο ωραία αισθητικά βέβαια.

Σας δείχνω στη πανω φώτο όλο το έπιπλο και στη κάτω ζουμάρω στα ντουλάπια δεξιά αριστερά.
Τα ντουλάπια είναι ανοιχτά δεν έχουν τζάμι και χωράει μέσα ο ενισχυτής. Απλά το όλο έπιπλο δε θα είναι ωραίο αισθητικά όπως τωρα.

Υποψημ, Στη πλάτη του ενισχυτή τώρα έχω ήδη τρύπα με ποτηροτρυπανο με διάμετρο περίπου 12εκατοστα για τα καλώδια.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μη παίζετε με το πόνο μου ρε παιδια
Χαχα

Έπιπλο δε γίνεται να αλλάξω, έχει όμως και άλλη μια δυνατότητα λιγότερο ωραία αισθητικά βέβαια.

Σας δείχνω στη πανω φώτο όλο το έπιπλο και στη κάτω ζουμάρω στα ντουλάπια δεξιά αριστερά.
Τα ντουλάπια είναι ανοιχτά δεν έχουν τζάμι και χωράει μέσα ο ενισχυτής. Απλά το όλο έπιπλο δε θα είναι ωραίο αισθητικά όπως τωρα.

Υποψημ, Στη πλάτη του ενισχυτή τώρα έχω ήδη τρύπα με ποτηροτρυπανο με διάμετρο περίπου 12εκατοστα για τα καλώδια.
Αν έχει 3αράκι φύλλο, με ένα πριονωτό μαχαίρι το κόβεις όλο περιμετρικά
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δεν κατάλαβα τι λες να κόψω.

Αν έβαζα τον ενισχυτή δεξιά στο ραφακι μέσα στο ντουλαπάκι όπου θα του δώσω κενό από πάνω 40+ εκατοστά;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top